Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***342***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Daca tot apar dupa colt vreau sa-mi vars of-ul ... maine de dimineata cumnata mea se opereaza la Cluj, e suspecta de cancer uterin... sunt asa de suparata, nu are decat 37 de ani ...
Dr.a zis ca zona e destul de afectata dar asteapta rezultatele la biposie peste 3 sapt. cand o sa stabileasca extirparea/salvarea uterulu...
Cand am vb.cu ea in seara asta mi-a spus ca medicul rezident dar si o asistenta ii sugera sa vb.cu dr. ce o opereaza maine sa ii scoata uterul cu totul sa nu mai vina la a doua interventie... pai cum naiba, sa intre la 37 de ani la menopauza? Poate sunt sanse ca dupa aflarea biopsiei sa nu fie cancer si sa salveze uterul cativa ani pana intra ia normal la menopauza... of, e asa debusolata saraca , eu i-am spus sa salveze uterul si sa astepte cele 3 sapt.
Am citit pe net despre menopauza timpurie iar repercursiunile nu sunt pozitive... ma rog la Dumnezeu sa se termine cu bine. Acum sunt mama a 3 copii (e si fratele meu cu ea) si nimeni nu stie nimic despre toata aceasta interventie (nici parintii ei).




Mey... de obicei nu prea ma bag in asemenea subiecte, dar acum vaz ca sunt cam vorbareata... Eu nu pricep exact cum stau lucrurile. So:

Daca acum ii face biopsia, nu stie daca tumora este sau nu maligna si nici un doctor (normal la cap) nu o sa scoata uterul nestiind despre ce e vorba. La biopsie se "ciupeste" foarte-foarte putin, doar in scop diagnostic. Daca e malign, sigur ca trebuie scos tot (poate kiar mai mult decat uterul), cu toate consecintele unei menopauze timpurii.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
Noi venim cu vesti bune : Ada nu a mai vomitat, a mai facut de 2 ori kk, cam moale ce-i drept dar deoacamdata nu i-am dat nimic, am vrut sa-i dau niste smecta dar toata s-a strambat si nu a vrut sa o bea (nici eu nu as bea-o ) asa ca am lasat-o in pace sa vedem cu evolueaza si daca e cazul de ceva
Multumim de sfaturi !


Ada insanatosita!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Deocamdata l-am inscris la program "mediu". Pana prin noiembrie nu am nevoie de program lung. Apai daca el o sa insiste, io il las...


Si noi tot asa am inceput, dar pana la sfarsitul lunii eram deja la program lung... ca "s-a cerut" mushteriul! pana la urma am ajuns la concluzia ca oricum nu as fi reusit sa ajung la timp acasa!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503
ieri de dimineata mi-a zis Vladimir:
" mi s-a stricat putza!"
Aoleu, zic. Cum asa?
"s-a stricat ca la Robert! Are gaura aici!






Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

dragele mele,
in primul rand vreau sa va spun k sunt mandra de voi,am avut o surpriza foarte placuta sa vad ca,cu toate site-urile astea de socializare ,gen facebook ,cu toate grijile pt ghiocei si pt burtici,Ghioceii de mart-aprilie 2009 sunt inca pe prima pagina.
am intrat asa....melancolica aici...caci imi e oarte dor de perioada in care nu pierdeam nici o virgula din ce era scris aici...imi amintesc ca erau zile in care nu scriam un cuvant pt k nu apucasem sa citesc tot... am vazut poze cu bebeii pe alte site-uri si ma bucur ca sunteti bine cu totii...
va iubesc din suflet si imi lipsiti...mult...
noi suntem bine,desi inca mario este subiect de disputa prin tribunale...taica'su il vrea in fata legii,in realitate nu ii pasa de noi delok...dar...trebuie sa fim puternici...k un zid...si asa vom fi...impreuna suntem de neinvins


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nikoleta, mult succes prin tribunale si nu te lasa! Cum sa-l vrea el, ce sa zic; program de vizita si tat, mai mult n-o sa obtina de la niciun judecator avand in vedere "antecedentele".
Cat despre FB, ala-i de vazut/pus poze si gata pentru mine, nu poate inlocui clubul, nu exista grad de comparatzie!
Tufete, la gradi a fost mai bine decat ma asteptam, n-am gasit-o "in spasme" de-alea de plans, era in bratze la patroana si mesteca ceva paine cu oarece si doar cand m-a vazut ainceput sa se agite, mai sa-i sara din bratze, sa smiorcaie nasul vreo 2 minute si apoi asa surescitata a inceput sa rada si sa-mi turuie pe limba ei, parca-mi povestea detaliat ziua, pacat ca nu stiu japoneza. Cica pentru un copil in prima zi a mancat destul de bine (aproape toata supa; felul 2 deloc), a adormit greu si doar juma de ora (ha!! ma mir ca au biruit-o! parca nici nu-mi vine sa cred ca a adormit acolo!!).
Dupa gradi am mers la tati la locul de joaca, apoi la niste prieteni la curte unde s-au strans vreo 6 prunci si unde a mancat struguri de gradina, banane (nu de gradina:)) si biscuiti. O zi plina, ce mai.
Sper sa se adapteze repede la gradi...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Nikoleta, mult succes prin tribunale si nu te lasa! Cum sa-l vrea el, ce sa zic; program de vizita si tat, mai mult n-o sa obtina de la niciun judecator avand in vedere "antecedentele".
Cat despre FB, ala-i de vazut/pus poze si gata pentru mine, nu poate inlocui clubul, nu exista grad de comparatzie!
Tufete, la gradi a fost mai bine decat ma asteptam, n-am gasit-o "in spasme" de-alea de plans, era in bratze la patroana si mesteca ceva paine cu oarece si doar cand m-a vazut ainceput sa se agite, mai sa-i sara din bratze, sa smiorcaie nasul vreo 2 minute si apoi asa surescitata a inceput sa rada si sa-mi turuie pe limba ei, parca-mi povestea detaliat ziua, pacat ca nu stiu japoneza. Cica pentru un copil in prima zi a mancat destul de bine (aproape toata supa; felul 2 deloc), a adormit greu si doar juma de ora (ha!! ma mir ca au biruit-o! parca nici nu-mi vine sa cred ca a adormit acolo!!).
Dupa gradi am mers la tati la locul de joaca, apoi la niste prieteni la curte unde s-au strans vreo 6 prunci si unde a mancat struguri de gradina, banane (nu de gradina:)) si biscuiti. O zi plina, ce mai.
Sper sa se adapteze repede la gradi...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, eu zic ca maine nuai de ce sa iti faci probleme, desi exista posibilitatea CA MAINE sa planga mai mult ca astazi (de obicei asa se intampla);iar luni va mai fi iarasi un hop.

Nici Vladimir nu a dormit prea mult in primele zile, dar, oricum eu te felicit ca ti-ai luat inima in dinti. In 3 saptamani o sa iti povesteasca Sophia ce face acolo, iar Japoneza se va europeniza.

E bine. Daca nu ai gasit-o plansa e ok.

Monn, la voi cum a fost?

Niko, putere multa in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

La noi a fost ok, l-am luat la 1, educatoarea zice ca a mancat ciorbita toata, nu am retinut daca a halit si felul 2, dar cand am ajuns acasa a bagat un castron de broccoli cu carne de vita. Cica au fost in parc cu microbuzul gradinitei (e la 2-3 strazi distanta), 12 copii cu 7 fomei (educatoare si ingrijitoare), a facut puzzle cu educatoarea, a facut pipi - s-a si cerut. Cand m-a vazut mi-a zis "vreau acasa", parea obosit, dar nu s-a dat cazut pana la 3. Am dormit si eu cu el ca eram praf. Educatoarea era happy ca desi are grupa mica, n-a plans niciun copil.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buhuhu! Sau behehe!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Eu mi-am inceput ziua minunat:

1. "Bianca, esti fumoasa!"

2. Vladimir, vino pana lamine sa ma uit putin la ochiul tau. Cred ca ai o buba mica (mi se parea mie ca are ceva la ochi)
"Nu-i nicio problema, Bianca!", gesticuland cu mainile

3. Vroiam sa ii dau o lingurita de sirop de echinaceea cu Vit C (m-a apucat pe mine imunizarea:))). CAnd ia sirop (Nurofen, Panadol, Humex, Aerius, orice pana acum) spune "e bun siroupul asta". DUpa echinaceea a zis:
" Bleah, e o mizerie asta!":))))))

Mergi la inceput