Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

http://www.amazon.com/Fisher-Price-Sesame-Street-Sounds-Remote/dp/B000LT1D56/ref=pd_sim_t_2 asta e si mai tare ca tel!!! Avem si noi nevoie ca telecomenzile, telefoanele, cablurile - ca si la voi de altfel sunt preferate in fata oricarei jucarii!

Nu mai pot de draci. Imi adormise copilul de 5 min, cand sa zic si eu "gata pot sa ma ridic ca doarme bustean" se trezeste un bou de vecin sa dea gauri! A facut ochii cat cepele si adio somn. Am vrut sa ma duc la ei sa le zic vreo doua macar sa stiu ca m-am descarcat dar nu stiu daca de sus sau de jos se auzea ca n-a durat prea mult (atat cat sa-mi trezesca mie copilul). Si ii mai bagasem si tzitzi in gura si si-a stricat si foamea. Acum ne jucam ce sa facem.

Am facut si eu pilaf cu legume dupa ideea lui Roxx - sunt curioasa daca-i va placea. Arata bine si e si gustos. Si am facut si o tona ca eu nu le am cu unitatile de masura. (am aruncat de fapt jumatate din orez cand a fiert si am vazut ca e muklt si chiar si-asa... hranesc 10 copii).
As mai adauga si o rosie dar nu prea-mi sta P singurel.

Carmen descrie metoda care ziceai ieri ca i-o aplici lui Andrei.

Tunde placerea este de partea noastra bineinteles - si alta data!




Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimo

Citat:
citat din mesajul lui catal_ina10

anka, si eu sunt in clubul "atentie ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca!" . Copilul meu este foarte independent de mine si am simtit asta din prima clipa. Mi-am dorit mult sa fie asa, pentru ca eu am fost o dependenta si o bleaga toata viata (iar ai mei au incurajat cu drag atitudinea asta ). Dar uneori... asa mi-ar placea sa fie si ea nitel mai mamoasa! Oricum eu o pup, de mine nu scapa !

mimo, te inteleg perfect. Si maica-mea face la fel. Si eu ma framant pentru ca nu pot fi vesela tot timpul cu copilul meu, mai tot timpul sunt serioasa, mai tot timpul e ceva de facut. M-am gandit la tine in ultima vreme, pentru ca nervii mei isi ating limitele deseori de cand stau cu ai mei. Nu stiu cum sa gestionez situatia asta (acasa cat de cat ma descurcam) si din pacate, deocamdata, trebuie sa raman aici.




Acu' sa nu intelegeti ca mi-s vreo nebuna care tipa si urla intruna :) Iar mamei ii sunt recunoscatoare ca vine si ma ajuta aproape zilnic. Chiar daca are si ea defectele ei. Dar eram o persoana calma, de enervat in afara casei nici vorba, iar acasa rareori. S-au acumulat stresul, frica de la sfarsitul sarcinii si inceputul mamiciei, iar apoi rutina.
Trebuie sa ies la niste gimnastica aerobica, ca asta sigur imi face bine. Am un examen de pregatit pana in octombrie, apoi sigur ma duc sa fac ceva sport. Chiar aseara mi-am amsurat procentul de grasime din corp (nu stiu cat de relevante sunt masuratorile astea) si am cam 34%, ceeea ce e f. mult, iar muschi 24& - putin, putin, deci se impun masuri!!!





Luca Alexandru, mica mea comoara



Mimo, nici eu nu sunt o nebuna care tipa si urla intr-una , doar cateodata . Ziceam doar ca inteleg perfect prin ce treci. Imi pare rau daca eu am lasat o alta impresie, sunt o fiinta calma si pasnica, iar cand ma stresez, ma stresez doar pe mine, nu si pe cei din jur . Deci faceam comparatia cu tine din punctul de vedere al unei fiinte pasnice, care simte un stres pe care nu stie cum sa-l gestioneze. Te si-ti urez spor la sport!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Mda... pentru ca am scos telefonul din dormitor si i l-am dat lui, s-a jucat cu el aseara... Pe urma a uitat de el. Tot aseara si-a gasit alta jucarie... Zmulge bara de jucarii si si-o baga in gura pana la omulet.
Asa l-am gasit si acum, cand am venit cu biberonul.
Si pentru ca eram grabita sa-i iau bara din gura, i-am dat biberonul, n-am mai turnat laptele in canuta cu cioc. Ca urmare, baiatul meu nu mai avea cu ce sa "sofereasca" in timp ce mananca. Deci meritam sa fiu pedepsita. Ca urmare, suge din biberon pana se umple gura si pe urma lasa laptele sa se scurga pe la coltul gurii pana in urechi...
M-am conformat si l-am pus in cana. Acum a terminat si trebuie sa stau de vorba cu el, nu sa butonez la calculator...


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Mayane, La multi ani lui Alex!

Shines, daca tot ai intrat spune-ne ceva si de Edu! Si mai vino pe la noi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Mayane te contrazic nitel cu cic-ul - cat timp esti in CIC se considera cotizare, nu e nevoie de inca 12 luni de serviciu pt inca un cic. Eu am terminat cic in iunie si am muncit pana in nov, dar puteam la fel de bine sa muncesc doar o luna. Sau sa le leg. Sau sa fac "punte" cu medicale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

M-ai pus tare pe ganduri Lucia cu Calciul. Cred ca sunt si singura care a facut analize de calciu la copil. Dupa cum ai spus si tu calciul a iesit putin marit. Drept urmare nu ne a dat calciu. Branzica o fac cu lamaie si iaurt nu i am mai dat ca facea moale. Imi vine sa i impusc pe dr astia.

De maine ma apuc sa i fac branzica cu calciu si sa incerc iar cu iaurtel. E corect ce spun??? Si sa intreb dr din nou daca e nevoie de calciu. Nu pot sa i spun ca am citit pe net ca nu le convine.
Eu ii dau doar lm nu si lp.

Si cu tusea cate zile dureaza?? Sper sa nu ne dea antibiotic. Azi e a treia zi si inca tuseste. Are ceva daca i dau si Stodal pe langa Fluimicilul pe care ni l a dat dr??

Pupici!!


Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Si eu stiu ca perioada de CIC se considera perioada cotizata. Problema e ca pentru al doilea concediu nu se mai da acel procent din venitul ultimului an ci suna de 600 ron. Daca am inteles eu bine....
Bebelu, in situatia ta sunt si eu. Firma la care lucrez a concediat multa lume si a externalizat serviciile, deci probabil ca nu am unde sa ma intorc. Ei sunt obligati sa te dea in somaj dar asta e foarte mic, pana in 600 ron. Deci eu o sa-mi caut de lucru din timp, nu astept sa se termine concediul.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Pupam fetele!

LUCIA, multam de info. Pediatra noastra e in concediu toata luna august. Avem programare pe 7 sept si vedem atunci ce si cum. Vreau sa incerc si cu niste iaurt de capra pana atunci. Nu ii dau calciu inca si nici nu prea am de gand. Sa vedem.

PENSIE: da, dupa noua legislatie, te poti pensiona cam cu 5 ani inainte de varsta de pesnionare. ca tocmai s-a interesat mama la casa de pensii. Ea teoretic s-ar pensiona la 60 de ani (deci in 2019). Se poate pensiona anticipat la 55 ani si nu stiu cate luni, oricum e in 2014, dar asta e. pana atunci om vedea cum ne descurcam.

PILAF: am taiat legumele cubulete (morocv, dovlecel, patrunjel / pastarnac) - cred ca merg date si pe razatoarea mare plus o cescuta de orez integral, au fiert cam o ora (pana a fiert bine-bine orezul, probabil daca il puneam la inmuiat un pic inainte fierbea mai repede). Cand era aproape gata, am adaugat putin ulei de masline. Am fiert carnea separat, am maruntit-o so am adaugat-o la final, inainte de servire. A fost bunicel, am mancat si eu, pt ca am facut o tona, ca IRINUKA

Azi mai bag niste chiftelute pt mandra. Iar noi avem in meniu aripioare crocante.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Catal_ina, nuuu, n-ai lasat o impresie gresita, adica cum ca ai tipa intruna sau altele. Am simtit eu nevoia sa zic de mine, ca sa nu se interpreteze gresit.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Mimo, in primul rand "La multi ani!" si lui Luca cel Alexandru! In al doilea rand te mai o data!

Mergi la inceput