Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Vasilasanita, sa mor daca te inteleg. Vrei neparat sa-i dai "ceva" copilului?? Daca nu e medicament, macar un calciu mic acolo, desi analiza i-a iesit buna.
Iarta-mi vehementa, nu e treaba mea, dar zau ca nu pricep ce te impinge sa tot presupui ca bebelusul tau e bolnav de ceva si trebuie "tratat".
Ii dai LM, asta e nemaipomenit! Din LM isi ia ce are nevoie. Pentru calciu, in afara de lactate, e foarte bun brocoli-ul!
Acum ceva vreme Shines a explicat foarte bine care sunt problemele in cazul supradozarii calciuluisi mai ales de ce nu trebuie facuta treaba asta fara analize. Tu i-ai facut si analize si tot insisti ca poate trebuie dat.
Mai, daca va suparati pe mine dati-mi PM cu "du-te si te culca" si ma duc. Nu va anervati p-acilea sa umplem iar peretii de sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

anka mor de ras....auzi umplem peretii de sange!

roxx merci

deea nush, medeea e mai mica decat eva cu o luna si o sapt, mai ai timp sa introduci lactatele, nu cred ca e cazul la tine

despre calciu, eu v am zis ce mi a explicat mie, are logica, e o dr f buna de aici din cta, merg pe mana ei, voi faceti cum vreti
mentionez ca de pe la 3 luni med de fam imi tot prescrie ca, fe si altele si eu nu i am dat nimic pana acum





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

eu am vrut sa ma duc sa ma culc, dar ghinion de nesansa, vecin cu bormasina in dotare! Ana s-a trezit, Robert mai doarme, dar urla sor'sa ca vrea cred plimata in brate si eu sunt la limita de jos cu energia.
irinuka suferim impreuna, cine mama ma-sii o fi inventat bormasinile???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

off offf


eu stiu doar ca lipsa de calciu poate cauza probleme serioase

stiu ca si prea mult calciu nu i in regula

partea care a spus o lucia nu o stiam si de aia sunt derutata


Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Anka razboinica

Lori, pe cat esti tu de multumita azi de masa de pranz pe atat sunt eu de nemultumita....azi nu a vrut nici pireu de legume cu fructe, nici carnita goala...si inca isi facea greata...a ros doua rondele cu cereale de la organix si atat. Si ne-am chinuit si o ora jumate, timp in care m=am gandit eu sa nu-i pun scutecel numai chilot de bumbac, pt ca tocmai facuse kk si e putin iritata si sa mai stea si ea in fundul gol. In timp ce eram concentrata la diverse metode de a o face sa aprecieze linguita cu papa aud ceva...siroia...facea pipi....super. Se uita la mine cu niste ochisori
In fiecare zi fireb carnita si legume si mandra mea nimic...vad ca mai nou s-a prins si nici combinatii nu mai vrea. Sau o fi avand azi o zi anti papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Anka, Serioasa si amuzanta in acelasi timp.

Catal_ina, merci.


Of, ce va mai chinuiti si voi cu bebeii nemancaciosi. O sa inceapa si ei sa manace mai bine la un moment dat. Al meu nu mananca peste 150 ml, dar totusi mananca. Si incearca orice. Asta e bine.




Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Despre partea bormasinei, insa, Doamne, sa ne ierti... Eu m-am dus cu capul de atatea gauri in peretii blocului. Din ianuarie, de cand am intrat in prenatal, le aud zilnic. Suspectez ca vecinul de deasupra armeaza peretii cu dinamita sau ii demoleaza sa-si faca terasa... Si cand nu e vecinul de deasupra e ala de dedesupt, sau vecina de alaturi, sau mai nou, reabilitatorii (iexista?)

M-a gasit trebaluitul, si, in timp ce faceam smotru in dorrmitor, s-a pus al meu pe un urlat de sarea camasa de pe el. Am alergat de era sa-mi rup gatul... M-a vazut, a tras un suspin si s-a calmat... Vine oare perioada aia cu frica de abandon?



Despre pensie, ma bucur ca nu mai e valabil. Imi pare rau pentru colega mea... A avut un ghinion teribil. Vara trecuta se faceau pensionati anticipate pana la 30 iunie si disponibilizari cu salarii compensatorii de la 1 iulie. Daca astepta disponibilizarea, nu mai putea sa-si depuna dosarul de pensie. Daca si-a depus dosarul de pensie, nu s-a mai putut disponibiliza. Daca ar fi putut sa mai reziste un an...

Despre cic, iar ma bucur ca sunt putin contrazisa. Desi trebuie sa ma gandesc biiiiiine daca ma mai apuc si de al doilea.

Mai, deci, de ce nu arunca nimeni cu bocanci dupa mine? Ca eu am treba de nu ma vad si stau la taclale pe net...


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Va pot da exemplu natiei olandeze: nu mi-a pomenit nimeni de Ca sau Fe in cele 6 controale facute la 3 doctori (nu i-am cautat io, se rotesc la cabinet, deci e mereu altul)! Te intreaba daca bebele bea o anumita cantitate de lapte (LM sau LP). Mie de la 6 luni mi-au zis ca 400ml de lapte pe zi e suficient sa-si ia vitaminele si mineralele necesare. Daca bea LM am impresia ca e si mai bine. Deci cu incredere inainte!
Bagati brocoli, spanac, putina branzica, o lingura de iaurt ascuns printre fructe si stati la soare.
Va zice mama omida ca o sa fie bine!

edit: am uitat sa va zic ce mi-a facut fi-miu ieri. Mi-a spart buza cu dovleacul. Io m-am apropiat sa-l miros daca e murdar, el s-a dat pe spate si s-a intalnit capul lui cu buza mea. Are capul tare nazbatiosul, mi-a facut buza franjuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Citat:
citat din mesajul lui anka-maria

Va pot da exemplu natiei olandeze: nu mi-a pomenit nimeni de Ca sau Fe in cele 6 controale facute la 3 doctori (nu i-am cautat io, se rotesc la cabinet, deci e mereu altul)! Te intreaba daca bebele bea o anumita cantitate de lapte (LM sau LP). Mie de la 6 luni mi-au zis ca 400ml de lapte pe zi e suficient sa-si ia vitaminele si mineralele necesare. Daca bea LM am impresia ca e si mai bine. Deci cu incredere inainte!
Bagati brocoli, spanac, putina branzica, o lingura de iaurt ascuns printre fructe si stati la soare.
Va zice mama omida ca o sa fie bine!

edit: am uitat sa va zic ce mi-a facut fi-miu ieri. Mi-a spart buza cu dovleacul. Io m-am apropiat sa-l miros daca e murdar, el s-a dat pe spate si s-a intalnit capul lui cu buza mea. Are capul tare nazbatiosul, mi-a facut buza franjuri.


mami de Luca 10.01.2011


Bravo Anka, asa.... da cu noi de pereti. Eu am reusit sa ma fofilez pe langa toate medicamentele prescrise de dr. pt Tudor. Cand ma apuca remuscarile si imi zic ca sunt inconstienta si ca o sa am copil bolnav ma gandesc ca daca in alte parti ale lumii (Canada, Anglia, etc) se poate fara, se poate si la mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Oare, pe vremuri, cand nu erau siroape cu calciu cum mai aveau oamenii mani si piciori?

Bormasina strikes again: dormea doar Robert acolo...s-a speriat de a facut u pic pe el, a tremurat si a tipat de m-am speriat si eu, nu pot sa va povestesc, a fost horrrroooorrrr...
Dupa ce s-a mai linistit imi zice "sa merg s-o cert pe vecina" si am sarit in balerini...le-am zios alora de toate, sa ma anunte de fiecare gaura pe care o fac si sa reecte programul ca o sa puna anunt cu "Lori nebuna" pe usa!!!!


Mergi la inceput