Stitzi cumva...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ML,scuze,acum am recitit mesajul tau si am vazut ca am sarit o parte.
Sincer eu n-am mai facut salata orientala de ceva vreme.Nu stiu sa-ti zic daca ar merge cu zeama de lamaie in loc de otet.Uite de ex. eu am facut asa salata de varza si nu prea mi-a dat cu + asa ca m-am intors la otet.Poti incerca,cine stie.
In rest la salata asortata (lettuce,rosii,castraveti,muguri diversi,migdale,mere,fasole boabe...)eu folosesc doar zeama de lamaie.

Otetul de mere l-ai incercat?La voi nu se gasesc diferite feluri de otet de baut?Am inteles ca sunt bune pt. circulatie,pt. oboseala...pt mai multe afectiuni ale organismului.
Eu am trei feluri de otet in casa ,unul de mere pt. salate si doua de baut (de grefe si de mere).
Chiar nu stiu cum ar reactiona stomacul meu la asa ceva,n-am incercat.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu vad la fel reactia gumei de mestecat asupra stomacului; ma intrebam mereu de ce doar pe mine sa ma doara?
Am otet de mere, nefiltrat, organic, "raw", tot ma deranjeaza, desi mai putin ca portocalele. Incerc sa inlocuiesc cu zeama de lamaie pe unde pot, in rest raman la otetul de mere.

Am scris prea mult, un singur lucru mai spun poate ii foloseste cuiva... In caz de reflux (nu arsuri la stomac) puteti sa puneti doua blocuri de lemn la capul patului, sub picioare; asa nu are cum se mai ridica mancarea/acidul cand schimbati pozitia la orizontala . usor sa aveti.



La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

ML,dar de ce la picioare?

Sotzului i-au spus ca partea superioara a corpului sa fie mai ridicata!

Dupa masa in niciun caz sa nu se lungeasca imediat!Daaa...el are si asa ceva,asa e el mai cu probleme la stomac!Da' asa l-am luat(pe sotz adica),ba chiar si cu inceput de ulcer,acum insa e bine cu ulcerul!

Mie la otzet balsamico,mi-e mai bine decit la otzet din vin!Asa ca am ajuns sa folosesc foarte des balsamico,chiar si la salate unde ...nu are ce cauta!(vezi salata de varza)

Dar eu iubesc otzetul pur si simplu,in salate ,nici nu concep o salata fara otzet!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Da, da, sub picioarele patului nu ale celor care dorm, capul sus, picioarele jos !

N-am incercat otet balsamic, este o idee, poate ierburile adaugate sa-l faca mai prietenos stomacului ?...

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Da, da, sub picioarele patului nu ale celor care dorm, capul sus, picioarele jos !


La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)



eu intzelesesem...picioarele omului!

La mine balsamico e mai ok decit otzetul normal!Sa incerci si tu!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, sunt curioasa ce ierburi adauga, voi cauta.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pt a corecta aciditatea eu pun zahar in sosul de rosii; in mod normal nu ar trebui sa supere la stomac rosiile sau otetul mincat in cantitate moderata, deci sigur exista o sensibilitate creata de ceva problema acolo!
de cind am venit aici si maninc salata cu dresing in loc de otet nu prea mai am probleme cu ea dar este adevarat ca maninc destul de rar salata; rosiile le maninc in sandvici care contine si unt/margarina, asa goale nu as putea nici eu;
am observat in general ca, de cind am venit aici si nu mai am timp sa gatesc romineste nu mai am probleme cu stomacul cu aveam in ro!
cum se numesc migdalele in engleza, almonds cumva? Adica simburii de caisa sint almonds?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Migdalele sunt almonds, samburii de caise ii scot eu din caise, nu stiu daca se vand la magazin. Pt. stomac, migdalele de la magazin merg, nu stiu ce efect au samburii de caise pt. gastrita/arsuri/reflux...

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Fetelor, cine ma poate ajuta si pe mine????
Sunt departe de tara, si as dori sa pot face borsh ptr ciorbe; am incercat deunazi sa fac din drojdie proaspata; cine ma poate ajuta cu mai multe explicatii????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

tot eu!
sa-mi fie rusinica, am uitat sa multumesc ptr raspuns!

Mergi la inceput