Stitzi cumva...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ML,mi-ai dat de gindit (de ce in ultimii 10 ani stomacul meu a fost mai bine decit in copilarie si adolescenta).
Adica consum regulat ghimbir (in diferite mincaruri) ,ras/crud .Turmericul face parte si el din spice-urile din bucataria mea,alaturi de multe altele.
Despre migdale,uite chiar acum rontai migdale crude (la unele le scot coaja,la altele nu depinde cum se desprinde in gura).Insa ce inseamna nealbite?Eu le pun in apa ca se la readuc la viata(stii tu,enzimele si alte cele din migdale,nuci,seminte..)

Multumesc pt. info.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genia spune:

dana, scuza-ma, abia acum am intrat pe forum. pun o jumatate de cescuta de lapte dupa ce pun sucul de rosii in cratita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

vreau sa iti recomand sa mergi la dr. neaparat. Poate sa fie ceva temporar, dar poate sa fie si alte probleme in spatele acestei aciditati.

Pt cine a recomandat bicarbonat, ii atrag atentia ca e o mare prostie - poate pe moment te racoreste, ca ragai continuu, dar dupa aia... mai rau face.

Tu trebuie sa identifici cauza, nu sa tratezi efectele.

Ce poti face?
1. dr. Analize. O problema ignorata poate duce la complicatii.
2. carbunele e bun pt digestie, dar nu pt aciditatea din stomac, eu stiu ca se recomanda mai mult pt intestine/ bila lenesa. Nu am luat, nu pot sa ma pronunt.
3. in caz de criza, poti lua pansament gastric - ceri de la farmacie, sunt f. multe pe piata.
4. nu mai mananci sosuri. Evident ca nu iti priesc.
5. vezi ca nu doar 1 compus al mesei poate da peste cap. Sunt mai multe, chiar asocierile te pot nauci. Sau sa fi mancat la felul anterior si peste 1-2-3 ore sa apara simptome.
6. atentie ca problemele hepatice pot da peste cap si stomacul.
7. o mare atentie la alimentele care nu sunt proaspete
8. atentie si la excesul de sare/condimente. Si acestea accelereaza secretie gastrica .





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

...Despre migdale,uite chiar acum rontai migdale crude (la unele le scot coaja,la altele nu depinde cum se desprinde in gura).Insa ce inseamna nealbite?Eu le pun in apa ca se la readuc la viata(stii tu,enzimele si alte cele din migdale,nuci,seminte..)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!



Hannen, vorba vine "albite" ..., am pe limba, involuntar, denumirea din engleza "blanched almonds"; sunt migdalele carora li se scoate pielita, le cumperi in pungi fara pielita.
Cred ca vorbesti despre migdale incoltite? Sau poate doar lasate peste noapte in apa? Eu le mananc asa cum sunt, neinmuiate, desi stiu ca se digera mai usor daca le lasi in apa sau, si mai bine, la incoltit.

Azi m-am razbunat si-am facut o supa crema de rosii caci nu mai scap de rosiile din gradina. Pe langa altele am pus turmeric si hrisca, vad ca nu am nimic . Am sa fiu mai atenta cand si sub ce forma imi fac rau.
Vorbiti despre rosii, la mine e prapad cu portocalele, nici cu otetul in salate nu-s prea fericita sau jumatea de pahar de vin rosu, dupa masa (asa ca, iarna cand imi ingheata mainile si picioarele il beau impreuna cu mancarea si este mult mai bine). Mai pateste cineva asa?

Revin... papaia este, de asemenea, de ajutor pt. arsuri, calmeaza stomacul, ajuta digestia (eu iau cate o felie in timpul mesei sau dupa).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ML,ok,am inteles acum.Nu nu`s de alea fara pielita ,ci crude cu pielita.Le pun la inmuiat peste noapte (nu au rezistat inca sa incolteasca,isi gasesc nashul imediat)

Cu portocalele nu-mi amintesc daca am avut probleme,cu otetul citeodata (btw. acum realizez ca de cind am schimbat si folosesc numai zeama de lamaie nu mai am probleme.otetul a ramas doar in salatele de varza,in rest lamaia e baza)iar vinul ooo,acum multi ani cind inca consumam alcool era o mare problema .Mai ales daca combinam cu ceva dulce, daca mincam o praji sau cioco si beam vin ma terminau arsurile.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML


Vorbiti despre rosii, la mine e prapad cu portocalele, nici cu otetul in salate nu-s prea fericita sau jumatea de pahar de vin rosu, dupa masa (asa ca, iarna cand imi ingheata mainile si picioarele il beau impreuna cu mancarea si este mult mai bine). Mai pateste cineva asa?

Revin... papaia este, de asemenea, de ajutor pt. arsuri, calmeaza stomacul, ajuta digestia (eu iau cate o felie in timpul mesei sau dupa).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)



Eu,eu,eu!!!!!

Si eu pe lista ta ML,exact la aceleasi produse ba chiar as mai adauga unele!Sunt insa in graba!

Ma bucur totusi ca am deschis subiectul asta,uite cite idei sunt si citzi suferinzi(eu repet ,sotzul este diagnosticat cu probleme de stomac ,eu inca nu),am sa cumpar chiar azi migdale sa-i dau sotzului sa rontzaie!

Turmericul cum il folosesti ML?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Desi nu m-ai intrebat pe mine dar fiindca eu sunt o draguta am sa-ti zic ca eu folosesc turmericul in amestecul pt. curry(pe care il fac cit de iute vreau eu) si il mai folosesc pt. a colora anumite feluri de orez prajit sau paella (atunci cind nu am saffron in casa).

Btw,eu sunt diagnosticata cu probleme la stomac de la 10 ani(!!!)Doctorul a intrebat-o pe mama ,"doamna,citi copii aveti acasa?"A crezut saracul ca nu avem ce manca,ca suntem prea multi..de unde,eu eram o sclifosita la mancare...aveam niste picioruse de ziceai ca acush se rup in timp ce camara era plina de banane si cutii intregi de ciocolata,arahide ,cip-cip(si de alea aveam cu lada)...pepsi-cola ...cam tot ce era imposibil de gasit sau de inchipuit pe vremea raposatului.
Ei ,alea eu le aruncam pe geam la copiii din fata blocului
Plus ca aveam bunici la tara (unde m-am crescut cel mai mult) si aveau absolut de toate!

Cind am mai crescut ajunsesem ca nu suportam nici sa aud o musca bazaind pe linga mine.Ma tavaleam pe jos de dureri de stomac.
Boala s-a declansat probabil pt. ca nu mincam si cind reuseau sa ma faca sa maninc ceva(cu amenintari), hapaiam in fuga si gata,fuga la joaca .Apoi a continuat pe sistem nervos.Si acum ma doare cind ma supar,cind sunt stresata...

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc Hannen!

Am intzeles il folosesti in combinatzie cu curry sau doar pentru
culoare!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hannen, eu pun lamaie numai la salata de spanac (verde), merge si la salata de laptuci, de fasole verde (cu usturoi si marar) sau la salata orientala (cea cu cartofi, ceapa, oua fierte si masline)? Lamaia este singura dintre citrice care da reactie alcalina in stomac (poate ca n-am formulat exact cum trebuie...), asa ca as vrea sa o folosesc mai des.

Hannen si eu aveam piciorusele cat scobitorile , imi aduc aminte clar, nu ca as fi avut dureri de stomac (la fel ca si tine, eram fara pofta de mancare), ci ca o anumita chestie ravnita "pe vremuri" de toti copiii imi provoca foame... in burta (ha, ha, asa simteam foame "in burta" nu "in gura", nu stiu daca se intelege, cand imi este foame in gura imi este chiar foame si mananc, cand imi este foame in burta ramane acolo, mananc doar ca sa opresc ghiortaiala si golul). Chestia era... guma de mestecat! Mey, acum, adult, am renuntat la ea, imi da o senzatie de gol in stomac teribila (acum am pohta de mancare, mi-a trecut dupa liceu subit sclifoseala) si, colac peste pupaza, imi spune si baiatul ca i se intampla la fel! Nu stiu prea bine ce-i cu asta, parca citeam pe undeva ca pe unii ii ajuta ciunga la stomac, la reflux mai exact.

Pe voi va supara?

Dana, completez si eu la ce ti-a spus Hannen despre turmeric. Pe langa supa de rosii, pun turmeric intr-o supa crema de mazare uscata cu dovlecei, in supele de pui si peste friptura de pui. La supe pun destul de mult -o jumatate de lingurita (sau cel putin asa mi se pare, poate voua nu). Este si anticancerigen. Am sa adaug si eu la pilaf.

Mie imi mai fac bine si bananele. Am inteles ca nu toti se impaca bine cu ele, dar puteti incerca, daca va plac.


La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ML,mie mi-a fost interzisa guma de mestecat tot de la aceasi virsta.Cind mi-au descoperit problemele la stomac am fost internata,regim ca la carte fara prajeli,tocaturi,sosuri...numai fiert,gratar ,supe ...si fara "ciunga".Explicatia dr.-ului fiind ca masticatia (in gol in cazul gumei) stimuleaza stomacul sa produca acid gastric(toate fiind conectare intre ele ,ma refer la sistemul digestiv,cum incepi sa mesteci creierul trimite semnale ca in stomac va ajunge in curind ceva de "papa" ,asadar stomacul incepe sa produca acidul necesar pt. digestie).
Sper sa nu ma exmatriculeze de la medicina

Acum si eu am senzatia de gol in stomac cind sunt suparata,stresata sau obosita(de cele mai multe ori la mine tot discomfortul e legat de stress) insa oricit as manca ,degeaba,golul e tot acolo.
Citeodata simt ca ma afund eu in golul ala,nu stiu cum sa explic...parca ma inghite golul din stomacul meu .Pe plaiuri straine niciun dr. nu m-a inteles la faza asta,ba nici nu m-au crezut ca am avut gastrita pe sistem nervos si nush ce cu duodenul...(eh,am uitat diagnosticul corect)inca de la 10 ani.Se uita la mine ca la mutanti si zimbesc tamp in timp ce isi imagineaza "saraca ce mai fabuleaza".

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput