Stitzi cumva...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Cu riscul de a divaga un pic de la subiect, am aflat ca importanta este reactia pe care o da in organism un anumit aliment. Sunt alimente care dau reactie alcalina, chiar daca ele sunt acide (de exemplu citricele). Chiar si rosiile le-am gasit in diferite clasificari, cand la alimente alcaline, cand la slab acide, si in orice caz ca fiind benefica pentru sanatate. E drept ca pentru cei care au probleme cu stomacul, colonul, in general tubul digestiv, multe cruditati nu sunt recomandate. Rosiile preparate termic insa, sub forma de sos, suc, bulion, sunt acide. Ideea era de a neutraliza acidul, iar bicarbonatul, fiind o baza, tocmai asta ar trebui sa faca. Se poate adauga in cantitate mica, un varf de cutit, o jumatate de lingurita, astfel incat sa nu schimbe gustul mancarii. Dealtfel, datorita proprietatilor lui, chiar daca nu este o substanta naturala, bicarbonatul se poate utiliza in foarte multe "directii", dar nu vreau sa ies din subiect.In plus, bicarbonatul este biodegradabil si netoxic.



hai ca-s in graba,dar cam asa ceva i-a explicat sotzului medicul de familie,repet el are probleme cu stomacul!

Miha si Corina,habar n-am ce e aia ce spunetzi voi,trebuie sa merg oricum la doctor sa-mi fac niste analize si am sa-i explic ce mi se intimpla si mie in ultimul timp!

Asa cum a spus glimmer ,eu am arsuri (uneori ,nu tot timpul si asta imi face foarte greu sa diferentziez alimentele la care capat reactzia)si la fructe ,legume consumate in stare cruda!Oricum am sa incerc si cu bicarbonatul pus in mincare!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dana, cand ai timp, citeste despre aceasta H.pylori.
nu stiu daca e o idee buna varianta cu bicarbonatul pus in mancare. sa nu-si piarda proprietatile la temperatura ridicata sau sa nu ai surpiza ca modifica gustul sau textura mancarii/sosului.
mai bine iei un pansament gastric sau medicamente care sa reduca aciditatea din stomac, pana ajungi la medic si iti faci analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Rosiile crude nu dau arsuri la stomac, in schimb cele preparate termic da. Noi nu prea folosim sosul de rosii din aceasta cauza. De la rosiile crude nu avem niciodata nimic si mancam foarte multe acum vara. Eu zic sa renuntati la el sau sa mancati rar, nu prea ai cum sa atenuezi aciditatea, eventual sa iei un antiacid dupa ce mananci. Ideea cu bicarbonatul nu mi se pare deloc buna, are efect de moment , dar apoi stimuleaza si mai mult secretia gastrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Bicarbonatul se poate adauga in sos spre final sau chiar la final. In ceea ce priveste gustul, poate e bine sa dai deoparte putin sos in care sa pui o cantitate mica de bicarbonat si astfel sa verifici daca modifica gustul in mod suparator si macar nu strici toata mancarea. Eu am folosit bicarbonatul la gatit uneori, in special la prepararea fasolei boabe, si nu am simtit nimic suparator.

Bicarbonatul nu trebuie consumat prea des, pentru ca o substanta bazica introdusa in stomac, il poate determina sa produca mai mult acid pentru a echilibra.

Cel mai corect, ar fi, probabil, sa tii cont cu ce alimente ai combinat sosul de rosii atunci cand nu ti-a facut rau. Unele ingrediente pot ele insele sa reduca sau sa neutralizeze aciditatea.

Nici un test pentru Helicobacter pylori n-ar fi rau sa faceti, aceasta bacterie poate da niste senzatii foarte suparatoare. In ultima vreme am observat ca medicii la care te prezinti cu probleme de stomac, dau automat si analiza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genia spune:

dana,poti sa pui un strop de lapte sau putin parmiggiano.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Anca,cum sau cit lapte sa pun?Parmezan iese din discutzie ca sotzului nu-i place!

hai ca m-am uitat dupa ce spunetzi voi fetelor, si cu sigurantza sotzul sufera de asa ceva,a fost in ultimii doi ani de cel putzin doua ori internat si facut analize,el dupa cum am spus ia deja tratament,insa nici pastilele care le ia nu-i rezolva problema complet!

De aceea eu incerc sa gasesc ceva metode care sa nu-l mai faca sa sufere si sa-l priveze de anumite mincaruri!

Deci am pe lista pina acum bicarbonatul si laptele!Mai astept idei daca avetzi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Imi pare rau ca n-am solutii,dar am intrat pt. ca am aceasi problema ca si sotul tau.Probleme "declarate" la stomac si sucurile/sosurile de rosii ma ucid.Numai citindu-te si am simtit cum ma arde pe esofag.

Pe mine ma intereseaza ceea ce zice glimmer despre aciditatea ridicata a organismului.In ultimul an am aflat si eu ca acest lucru poate fi motivul unor boli extrem de grave si ma intereseaza unde pot afla mai multe info.Cum se combate,etc...
glimmer,te rog frumos daca imi poti recomanda ceva de specialitate pe aceasta tema.

Apoi despre laptele in sosul de rosii,nu stiu,mie una nu-mi suna comestibil.De cele mai multe ori cei care au probleme cu stomacul mai sufera si de colite (parca) si au o intoleranta la lapte.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Solutii universale nu cred ca exista. Cred ca fiecare trebuie sa studieze pe propriu organism ce functioneaza.

Am cautat si eu sa ma documentez pe tema echilibrului acido-bazic din organism. Ori ca n-am cautat eu destul de asiduu... dar in limba romana nu prea am gasit mare lucru. Christopher Vasey are niste carti foarte bune pe teme de sanatate, iar despre echilibrul acido-bazic este "The Acid Alkaline Diet for Optimum Health", am gasit-o, din pacate nu in limba romana si numai pentru citire www.scribd.com/doc/38795345/The-Acid-Alkaline-Diet-for-Optimum-Health" target="_blank">aici.

Revenind la bicarbonat, el poate fi si o metoda de a masura, macar "ochiometric" aciditatea, dupa cata "efervescenta" se produce in momentul in care il adaugam. Pentru ca in momentul in care ajunge in mediu acid se produce H2CO3 care se descompune repede in H20 si CO2. Acelasi lucru s-ar intampla si in stomac, daca s-ar inghiti pur si simplu bicarbonat, s-ar degaja CO2, putand da senzatii suparatoare si stimuland chiar stomacul sa produca acid. Parerea mea strict personala, bazandu-ma doar pe slabele mele cunostinte, este ca, odata ce l-am adaugat in mancare in mediu acid si reactia a avut loc, acidul din mancare a fost neutralizat, (total sau nu, in functie de cantitatea de bicarbonat adaugata), reactia s-a produs, deci in stomac aceasta reactie nu mai are loc si nu sunt motive sa produca disconfort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

glimmer,multumesc pt. link.

Eu nu am obisnuit sa iau bicarbonat,tatal meu in schimb stiu ca mai baga cite o lingurita cind il supara tare stomacul.Eu doar carbune medicinal,ceva care sa ajute la fermentatie/digestie,pansamente gastrice.
N-am incercat niciodata sa pun bicarbonat in sosurile de rosii(astea-s cele mai nasoale) dar o sa incerc macar cite un virf de lingurita si doar pt. mine,sa vad ce rezultate sunt.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ma bag si eu in datul cu presupusul ... Si mie imi fac rau rosiile, in special crude . Acum, nu stiu daca vorbim despre acelasi lucru... mie doctorul mi-a spus ca am reflux (gastro-esofagian sau cum se numeste in romana).

Pt. reflux (poate, indirect si pt. rosii...) ajuta migdalele crude, extractul din samburi de struguri, ghimbirul (ginger; asta este bun inclusiv pt. digestie la mancaruri grele, cu proteine si balonare, de la indieni citire; se ia o bucatica de radacina, cojita si data prin putina sare, inainte de masa cu 5-10 minute) si turmericul.

Migdalele (sunt alcaline), poti rontai dupa masa cam 10 jumatati (cu pielita ramasa pe ele, "nealbite"), vezi daca ajuta. Pe mine da.

Trec mai jos un articol in care explica ce se intampla cu arsurile (interesant, acum vad ca daca mananci ceva acid se recomanda sa-l ai in stomac impreuna cu carbohidrati... deci de asta, imi este mai bine daca mananc rosiile cu paine decat goale, in salata):

http://stevemark122000.hubpages.com/hub/Acid-Reflux-and-Diet

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput