Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (175)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Aelita, vezi ca la noi nu mai fac asigurare batranilor dupa o anumita varsta. Nu stiu daca ai scris pt cine e, adica pt ce varsta, dar noi nu am reusit sa facem bunicii sotului, ca cica e prea batrana (e nascuta in 23). Am intrebat la mai multe firme. Singura optiune era cardul european de sanatate.

Crissy, la multi ani fericiti impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

LA MULTI ANI PAULA!!!!!! SA FI SANATOASA SI FERICITA!


La multi ani Matei Alexandru!(Bambi)
La multi ani Alexia (Larissa)!
La multi ani Alexandru Radu!(Nela_didea)
La multi ani Cristian Alexandru!(Laurika)
La multi ani Iulia Alexandra!(Otiliav)

CRISSY, am uitat sa spun ca tare mult imi place si mie prima pagina! Multumim!

De ieri ii avem in vizita pe finii de la Iasi si vor pleca maine. Ce bine e cand mai ai cu cine socializa si in timpul saptamanii

Azi R a facut buba a cazut in casa si a venit cu barbia pe parchet si si-a crapat pielea din barbie....nu am vazut in acel moment decat dupa ce l-am luat de la san(cand cade sau plange din alte motive il mufez la san si nu mai spune nik :D) Binenteles ca m-am speriat, l-am sters cu apa oxigenata ca nu mi s-a parut atat de adanca rana ca sa bandajez...l-am culcat, i-am dat sa pape si dupa am mers cu fina si copilul ei in parc....In parc mi s-a parut ca rana a devenit mai adanca si am mers la urgenta cu el. L-a bandajat ca cica nu era cazul de cusut si am mers spre casa. Acasa l-am lasat cu sotul 5 min sa pot face si eu un dus cu precizare "R sa nu puna mana la bandaj!!!" cand ies din baie R fara bandaj.....deci nu te poti baza pe barbati
I-am facut baie si l-am bandajat iar, macar sa-l tina pana maine dimineata.....oricum ii va ramane semn

aaaaa! ca uitam....CRISPRO, o sa ramana amintire in delfinariu ca V a facut primi pasi la MI

Am fugit la musafiri! Va NB!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Crissy, la multi ani fericiti alaturi de sot!
Rody, multumesc de reteta, o s-o incerc altadata, e destul de migaloasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Mesaj inceput azi la ora 15:

Rody am citit pana la "accidentul" tau apoi am zis sa va scriu repede pana nu se trezeste minunea. La focul meu au ars reviste iar pe mine in toata disperarea mea nu m-a dus capul decat sa arunc apa si sa deschid toate geamurile, cum avem 2 camere intr-o parte si 3 pe alta s-a facut un curent groaznic si s-a imprastiat funinginea peste tot. Inca mai gasesc pe carti sau pe rafturi urme . Sa nu mai fi suparata. Bine ca nu era Isa pe aproape sau Maria.

Disney - recomand sa mergeti dupa ce fac 5-6 ani si cumva exta sezon daca se poate fiindca a fost ffffff aglomerat( e deschis din aprilie pana in noiembrie). De lunea trecuta am fost bolnave si eu si ea asa ca nu am fost decat de 2 ori. Cazarea faina la Ferma Davy Crockett. E bine ca ai bucatarie(complet echiapta - eu am luat si blenderul cu mine ca noi inca papam totul fin pasat) - am fost la carefour si am luat cam tot ce aveam nevoie (inclusiv olita - 1.80 euro!!!!), in plus fiecare casuta avea gratarul ei asa ca tati a tot pregatit cina. Mancarea la restaurantul fermei 25 euro/adult, mancai cat puteai dar nu prea am fost incantata. I-am tot spalat hainute ca nu am luat multe cu noi asa ca mi-am facut de lucru singura. I-am luat de acolo multe hainute relativ ieftine. Am umplut valiza + una extra mica am zburat cu air france si aia nu te lasa sa ai un gram peste 23kg/persoana/valiza. Chiar daca sunt mai multi nu te lasa sa ai mai mut/valiza. Mi-au cantarit si carutul. Apropo in Paris nu poti lasa carutul la imbarcare se lasa cand faci check-in. La fel cand ne-am dus ni l-au livrat la bagaje.
Ferma - I-au placut mult animalele. Cum am stat destul doar acolo le-am tot vizitat. Calutii sunt preferatii ei, dar se bucura si la oi, capre, vaca(era doar una), iepuri, ponei. In piscina nu am indraznit sa o bag era o asa adunatura de natii incat mi-a fost teama. Oricum de lunea trecuta a inceput si raceala asa ca am renuntat de tot.

Mesaj scris acum( doarme iar minunea mea):

Disney - Cel mai fain a fost pranzul cu personajele ( 25 de euro de adult intrarea si mancarea, copilul nostru a mancat borcanele asa ca nu stiu cat era pentru ei). In rest ne-am dat in trenulete, barcute, cele mai "blande" distractii.Era super incantata de tramvaiul tras de calut, de fanfara, de parada, de mustatile lui Goofy, urechile lui Pluto, castelul din Alice in tara minunilor. Sunt multe de vazut dar erau cozi de 30-90 de minute la unele asa ca am zis pas. Oricum mai mult de 9-14 nu am stat. Era rupta de oboseala si era f mult zgomot( imposibil de dormit).
Intr-o zi am vrut sa mergem la Zoo dar am ajuns la o zoo privata la un castel. Ffff fain era 2 in 1 - zoo+ langa safari(animale libere acces doar cu masina nu aveai voie sa te dai jos) - ne-a placut era ca un parc mare (am gasit si un loc linistit pentru somnicul de la amiaza).
Inchiriat masina - ok, dar scaunul de masina a fost un cosmar (hertz). Era extrem de murdar( singurul cu spatele la directia de mers care sa nu fie scoica) - de la aeroport la ferma am pus paturica pe el cat de cat, apoi am spalat husa de 5 ori cu apa clocotita, am dat-o cu dezinfectant ... incredibile de jegos, nu stiu cum puteau sa isi puna copilul in el.

Puiul mic a slabit vreo 200-300 grame(de la raceala cred), in plus nu am gasit mincare hipp am luat de la nestle si cred ca nu a fost prea incantata( hipp aveau ffff putin doar ceva fructe la borcan mic). Mancarea din carefour noi si ea pentru 10 zile a fost vreo 250 euro. Foarte rezonabil zic eu.

De ziua ei am luat 2 torturi - absolut delicioase. I-am canta la micul dejun si la 17 la multi ani, era tare mandra de ea. De pe masuta (tava) a ales un trandafir, o carte, chei de masina (a doua oara trandafir, chei masina si surubelnita ). Am zis eu ca le ia la rand dar separe ca alegea. Cadouri de la noi - o zana mica de tot de aur, jucarii, lucrusoare. In timpul saptamaniii a mai primit 2 torturi - fac francezii niste minunatii de iti lingi degetele.

Nasii evident ca nu am sunat dar nici nu sufar din cauza asta. Eu mot, turta nu vreau sa ii iau asa ca nu e nevoie de ei zic si eu ceva sa ma consolez cumva.

Medicamente incredibile de ieftine - nurofen sirop, paracetamol sirop, paracetamol supozitoare - toate au fost 6 euro!!! Al meu tot repeta credea ca nu a inteles bine.

Eu mi-am luat o bluza si un tricou, al meu ceva tricouri si cam atat.

Progrese: merge singurica dar asa cu teama, bate palma, canta cand vrea nani si pune capul pe jos( se aseaza cu popoul in sus), vorbeste totata ziua ( in principal tatatatatatat, da, da, da, mama), nu se joaca cu potrivit forme dar potriveste capace - practic orice in orice - pix in sticla, balon in cutie, capac la cutie la locul lui, cutiuta in cutie..., capac de borcan la borcan...

Ce mai face: suge daca s-ar putea totata ziua, nu mai vrea suzi, nu vrea decat la mine brate si la tati, incepe sa fie timida si rusinoasa cu strainii care insa ii cerceteaza din priviri ffff atenta. Rade la ei pana se apropie la mai putin de un metru apoi urla. Parca are sistem de alarma.

Jucarii in top: Tot felul de mingiute. Le adora. Baloane.

Va las ma duc sa stang prin casa e totul adus de val.

edit - Am mai adaugat cate ceva pe ici pe colo si am colorat ca era prea sec totul.

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Azi implinim si noi 8 ani de la nunta.


LA MULTI ANI FERICITI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Bambo, bine ati revenit!Ce figura a fost Antonia

Ilina, concediu placut!

Diana, ce frumos a fost! Noi cand mergem fetelor cu delfinasii, la 3 sau 5 ani?

Bumblebee, si mie mi-a placut tare mult mesajul tau!

REVELION!si pe mine m-ar incanta ideea de a face Revelionul la Ochidut

Giorgia, cand ai nunta? mai ai de luat ceva? eu n-am vazut poze cu rochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

M-am bagat si eu in pat. Mara a facut iar febra pe la 5, 38.9.. I-am pus un supozitor si a scazut rapid. Noi am fost putin in oras ca si-a serbat nasul ei ziua de nume si a ramas copilul cu soacra. A adormit la 11 bineinteles, dar macar nu a mai facut febra.

Ne "vedem" la cafea! Noapte buna

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ASIGURAREA e pt tata,sa vina in vizita,are 73 de ani.pana acum nu stu cum venea,daca isi lua,acum m-am gandit si eu la asta,ca e batran si daca doamne fereste i se intampla ceva pe aici?de spitalizari ,la urgente banuiesc ca l-ar primi,dar adca e ceva ...mai grav? pe romaneste,daca moare,asigurarile alea acopera repatrierea?
ce tampenii gandesc si eu..na...
pana acuma venit si nu mi-am pus problema..
acum ma gandesc de ce ma gandesc la asta.

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

aelita, pai nici aici acum nu poti pune orice nume , am citit eu in maternitate niste brosuri si zicea ca daca e un nume ciudat, sau vulgar, sau rar, sau strain, isi rezerva dreptul de a traduce numele!! adica Hannah Isabela a mea putea fi Ana Isabel a lor , noroc ca o stiu toti pe Hannah Montana

asigurare: daca-ti amintesti, pe vremea cand inca trebuiau invitatii, vouchere, bani aratati la vama si asigurare, le faceau firmele de transport in colaborare cu agenti de asigurari. in Ro cred ca poti face oriunde o asigurare de calatorie. aici e avantajos sa ceri tarjeta sanitaria europea, e gratuita, o trimit acasa in cel mult o saptamana si e valabila parca un an, noi o innoim in fiecare an, in ideea ca plecam in Ro




am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

da,am uitat sa adaug ca asta e normal,sa nu dea voie la nume care sa umileasca in vreun fel,sa fie vulgare,xenofobe,rasiste,mai stiu eu ce,sexiste...cum ar fi sa puna copilului nume de ..vreun organ??clar ca nu au voie orice.
dar Fluture ,sa zicem hahahaa,e haios,e cu pluta ala care ar pune,dar nu e pana la urma nici vulgar,nici nu incalca o lege.asa cum sunt admise numele de flori,de ce nu ar fi de fluturi hahahaaaa
aici sunt deasemena interzise astea care incalca regulile astea...pt ca nume straine sunt admise,cum ar Jessica ,Kevin,etc..suntstraine,dar stiu ei ca sunt nume,ca exista
in schimb ei dau voie bine mercisa puna nume de obiecte sau alte chestii cum ar fi Speranta,Stalp,Binevenitu,Aldoilea,Ajutor,Incarnarea,Miracol,Fericirea,Imaculata,
heheheee MINUNATE,nuuu????????????
asa ca la astia FLUTURE cred ca era admis cu succes :))) l-or avea,MARIPOSA??? e chiar frumos pe langa altele :))
Cand am pierdut eu o sarcina,eram in camera cu doua femei operate,saracele...si pe una o chema Incarnarea,pe alta ochema Miracole,si vine si asistenta si avea si ea un nume scris pe piept,din alea de mai sus,nu-mi mai amintesc exact..nu eram de ras eu atunci,altfel cred ca m-as fi tavalit in alta situatie..mai lipsea sa ma cheme si pe mine Bienvenida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Tina, pupam barbia lui Raducu, sa nu ramana semn.

Alice, nu cred ca de la dinti e febra Marei, ca e prea mare. Nu mergi cu ea la dr?

Diana, o adevarata aventura vacanta voastra! A trecut raceala?

Copilul e treaz de o ora. I-am facut lp, putin a mancat. Nasul ii e uscat, dar nu ma lasa sa ii pun nimic in el, asa ca nici nu incerc.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Am reusit cu scandal sa ii pun un pic de apa de mare in nasuc. Acum l-a apucat sughitul. si nu vrea sa bea nimic... Asteptam sa treaca de la sine si sper sa doarma!!! Eu deja nu mai am somn.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput