Strumfi si prichindei iul-aug2011(1)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Alex s-a intors aseara de pe burta pe spate. de 3 ori. si a repetat dimineata, la cerere , pt bunica.
am fost cu el azi la pediatru, raportam 4.630 gr (970 luna asta, din nou in medie), 57 cm, pediatra nu m-a crezut ca s-a intors, a spus sa il filmez ca ea nu a mai auzit de copil de 2 luni sa faca asta .



Si Eliza s-a intors ieri, cand ii faceam masaj de 2 ori, si o data peste noapte ca am pus-o in pat cu mine pe burtica, si am gasit-o invers... Nu stiam ca e ceva deosebit



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

la toata gasca pe ziua de azi!

Noi tocmai ne am intors de la controlul de 6 saptamani. La mine totul e in regula, totul s a retras la locul lui. In legatura cu sangerarea, mi a zis ca e vorba de niste hormoni care au erupt si de aia am avut acel spotting, dar cica nimic de ingrijorat. Cica unele femei au o usoara scurgere chiar si in fiecare luna. In fine, daca a zis ca nu i nika, atunci nu ma ingrijorez. Controlul a fost cam naspa, caci s a uitat inauntru si na, niciodata nu e placut cand iti introduce chestia aia de metal. Mie mi a prescris si 12 zile de supozitoare pentru hemoroizii interni.

Pe bebelina mea a vrut s o cantareasaca si cantarul era stricat. Mi a zis sa vin s o cantaresc pe 5 septembrie. I a masurat circumferinta capului care e 38 si a masurat o in lungime: 54.5 cm. Totul pare in parametri buni. M a intrebat daca a inceput sa zambeasca, i am zis ca nu si mi a zis ca curand va incepe sa zambeasca. Sa speram.

Multumim Ilida si Betty ca ai predat stafeta la fete.

V_Florina ma bucur tare ca familia te a ajutat cu bebe, mai ales sotul. E atat de pretios acest ajutor in primele luni. Eu nu stiu ce m as fi facut fara ajutorul sotului si al mamei lui. Eectiv dupa ce o alaptam, ei o ragaiau, ei o plimbau, o schimbau, etc. Eu efectiv am avut timp sa ma intind si sa ma odihnesc. Cand am mai fost pe la controale, intalniri cu mamci, multe din ele ziceau ca sotii lor cu schimba copii, ca nu le place sa umble cu scutece murdare. Ca si sotul tau,al meu a schimbat o 90% din timp. Doar cand s a intors la servici, atunci am inceput eu s o schimb. Bravo sotului tau!

Burtocika, tare mi ar placea sa stau eu acasa cu ea cat mai mult. Dar uite ca sunt bulversata de cum e mai bine si plus de asta, daca nu ma intorc dupa 1 an la servici, pierd postul. Deci daca aleg sa stau acasa, atunci va trebui ca sotul sa si gaseasca neaparat ceva mult mai bine platit decat are acum. Om trai si om vedea!! 1 an e un an, stiu ca va trece foarte repede (nici macar nu stiu unde au trecut aceste 6 saptamani) si la momentul respectiv vom lua decizia. Si punctul de vedere e foarte bun si foarte bine venit.

Fetelor, dupa cum am mentionat, mi ar placea sa va cunosc pe viu pe toate, e altceva cand poti asocia o fata si un caracter unui nume. Dar deocamdata va multumesc ca existati asa si ne sustinem cum putem. Mi a fost tare dor de voi de ieri si azi dimineata, gandul meu a fost alaturi de voi si abia asteptam sa intru sa vb cu voi.

Fecian, imi place cum ai povestit de Ana ta. Esti comica cand ai zis ca are ochii nitzel strambi. Asa sunt toti copii cu ochii lor, am avut o prietena care a nascut in iunie si se intreba daca copilul ei e normal la cat de stambi ii erau ochii.

Alexia, stiu ce zici cand ai spus ca esti mai sensibila. Asa sunt si eu. Cred ca o data ce devenim mame asa se intampla. Noi am fost la spital in legatura cu degetelul si mi a zis ca ceea ce are ea necesita opertaie cu anestezie totala si cica e prea mica acum sa reziste la anestezie totala. Asa ca ne au zis frumusel ca o sa o primim o scrisoare in vreo 9 luni ca sa facem programarea la operatie pe cand va avea pisicul 1 an. Totul e de faptul ca e prea mica pentru o anestezie totala, altfel ar fi facut operatia mai repede. Multumim de inters iubita.
Ce frumos ca vrei sa stai acasa 2 ani. Eu am sa cantaresc toate avantajele si dezavantajele legate de a sta acasa/a ma reintoarce la servici si mai aproape de anul respectiv voi lua decizia. Dar crede ma ca ma doare inima s o las. Inclin mai mult spre a sta cu ea acasa, dar stau si ma gandesc la ceea ce zic unele mame de socializare si de faptul ca la urma urmei avem si noi nevoie de o viata sociala si un servici. Cum de iti permit aia de la servici sa stai 2 ani? Sau asa e in Romania, pot lua concediu de maternitate 2 ani?

Ramona pe cand ai operatia? Eu iti doresc bafta multa si un lucru e cert: te vei simti ca noua dupa ea si vei avea puteri inzecite!! Hai Ramona!!!

Savvy multumim pentru cele zise din cartea respectiva. Eu infacol ii dau de 2-3 ori, dupa cum am precizat, la masa de noapte, sa mi doarma linistita, la masa din timpul noptii (nu intotdeauna, depinde de cat de agitata e) si dimineata, cand mai vreau si eu sa dorm si ea are chef de smiorcait. Cand a scapat bebele tau de colici? Ma bucur ca va e mai bine acum si ti doresc sa mearga sa ti iei 2 ani sa stai acasa, avand in vedere ca ti doresti.

Mady imi pare tare rau ca Razvan a vomat. Uite da i niste sa treaca cat mai repede. Si bebe Rares merita dublu de ca s o lase pe mami lui sa doarma mai mult.Sa ne zici mai multe dupa ce i vede doctorita. Pupici si ie Mady si iti doresc sa te refaci azi. Dormi de fiecare data cand doarme si bebe, cand se linisteste si el.

Pufi bravo pentru ca nu ai renuntat la alaptarea la san. Si vezi, Eduard zicea NU la biberon, stia el ce stia voinicul. Cu cat alaptam mai mult, cu atat vine mai tarziu ciclul!! Asta mai depinde si de organism, desigur! L am vazut in poze pe Eduard, OOOOO!!! Incredibil ce a crescut!! Un adevarat cavaler!!

Adra_bell
In legatura cu metoda de contraceptie, eu m am gandit sa nu folosesc nimic. Asa cu am facut 3 ani si nu s a intamplat nimic, ma gandesc ca asa o sa facem si de acum inainte. Iese afara si atat!! La noi a lucrat bine 3 ani! Dar se pare ca sotul deja vorbeste de al doilea copil. Anumite hainute au inceput sa i ramana mici si sotul zice sa le depozitam in pod ca o sa avem nevoie de ele mai incolo pentru al doilea bebe. Eu nu prea sunt asa incantata de gandul unui al doilea copil, dar daca o sa mi repete de prea multe ori al doilea bebe, cine stie ce o fi? Poate m o convinge!!

De Krissy mai stie cineva ceva? Imi vine sa i dau un sms pe mobil, ca probabil toate stim ce e cu ea: nopti nedormite, oboseala crunta, colici, etc...

MhaelaV bravo ca a revenit laptele!!

Alexia e miraculos faptul ca imediat ce i scoatem afara gata, le tace gura, dorm instant!! Ce mai reteta perfecta!! Soacra mea zicea ca un medicament de seara ori sa iesim la o primbarica, ori pentru cine are masina, o plimbare cu masina!! Adorm bebeii instant.

Pufi, esti foarte foarte foarte fertila atata timp cat alaptezi chiar daca nu ti a venit ciclul, asa ca grija mare, daca nu vrei imediat un fratior/surioara la Eduard!!

Anaemiimi place simtul umorului la tine. Esti tare!! Baiat pestisori si rac, ohhhhh!! Mummy's boys!!.......Ai noroc cu leoaica Anastasia!! Este o fire tare vad!!!

Lauramultumim de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

burtocika gasesti texte pt invitatii pe net, da un search pe google.
crisspy ce fain ca s-a putut sa fie mama ta cu tine.
mady alex are zile cand doarme intre toate supturile, a avut zile cand nu a dormit 6h legat, dar a doua zi a dormit mai toata ziua. nu are un program f clar ziua. dar incepe sa stea cam 1.5h treaza, cateodata si 2h, apoi somn. unul scurt de 45min - 1h, sau profund si mai mult cca 2h.
SdCristina alex sta in balansoar sau in patut. in balansoar are si muzica, in patut vb de unul singur. o singura data a stat dani cu el si l-a distrat (eu mancam), i-a pus muzica, vorbea cu el (adik dani se juca si vb mai tare ca sa il auda bb). nu pot sa zic ca "interactionam" f mult, pt ca alex sta afara ffff mult timp, in carut unde "vorbim" sau se uita la funzele de la copaci



s-au trezit baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Nu dati cu rosii dar mie una mi se pare enorm de mult sa stai acasa 3 ani, consider ca un an este suficient. Si nu are nici o legatura cu banii. Asta este conceptia la noi in tara insa generatia noastra nu a stat cu anii acasa la inceput pentru ca mamele noastre erau nevoite sa se intoarca la servici. cel putin a mea s-a intors la 2 luni dupa ce m-a nascut, si asta nu inseamna ca noi ne-am dezvoltat altfel sau ca parintii nostri ne-au iubit mai putin.

E de respectat si apreciat parerea fiecarei mamici, fiecare stie cum este mai bine.

Miha eu am lucrat in domeniul hotelier pana am ramas insarcinata si am fost nevoita sa renunt cand doctorita mi-a spus ca am sarcina cu risc si trebuie sa stau la pat. Cum inainte am mai pierdut doua sarcini nu am vrut sa risc absolut nimic. Chiar daca am capiat stand acasa toata perioada asta nu regret nimic, sunt fericita si mandra de cea mai mare realizare a vietii mele dar repet, sunt de parere ca un an este suficient pentru un copil, el fiind apoi pregatit sa intre intr-un grup, sa relationeze cu persoane straine, etc.

Va pup, iesim putin la plimbare, profitam un pic de soarele asta care isi face atat de greu aparitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.

miha, esti o dulce!

laura, multumesc de incurajari. nu am renuntat la alaptat. momentan ma mulg, e drept, iese putin de cand nu mai suge el. dar iau tavanic, care nu se da in alaptat, pt ca am infectie urinara pe stentul ala si nu raspunde la altceva si nu poate sa ma opereze pana nu se duce infectia, pt ca imi baga un dispozitiv pana in rinichi si deci imi poate duce toate infectia acolo si am risc sa fac pielonefrita.dar eu ma mulg constant si sper sa mentin secretia. oricum, dupa ce scap de operatie, voi alapta asa, la fiecare masa, dar oricum stiu sigur ca vom avea supliment cu lapte antiregurgitare. vreau sa l mai alaptez mai mult de placerea mea si a lui.:)

roxy
, asa pateam si noi, regurgita de-l schimbam la fiecare masa, sta oricum non stop cu bavetele la gat, ca m-am saturat cat spal.
se pare ca il arde pe gatzut si de aia plange, bonus colici.

noua ne-a zis ca de principiu pe la 6 luni cand incepe diversificarea, se remit problemele si in timp pana la un an, oricum se maturizeaza sfincterul cardia, dintre stomac si esofag. la medicatie se ajunge in cazuri extreme, atunci cand curba ponderala e negativa. dar cum iustin ia in medie 300 g intr=o saptamana, nu avem de ce ne face prb. doar riscul de esofagita, adica leziuni ulcerative pe esofag dc e f acid continutul gastric.

ca medicatie noi ii dam infacol, debridad si atat. pt asta. in rest doar lapticul humana AR si i-am pus o perna mai ridicata, mananca mai veritcal si il tinem mult timp dupa masa, vertical. eu ma uit la un film pe calculator si il tin si pe el pe picioarele mele..si fie se uita cu mine, fie adoarme si hop, il arunc repede la el in patut.

in mod cert, de cand nu mai regurgiteaza, nu mai urla in halul in care urla, mi-a dormit azi noaptea de la 12 la 5 dim si a mancat, apoi de la 6 dim la 10 dim a dormit dus. mananca mai mult la o masa, nu mai regurigiteaza si vad ca doarme mai mult.

e prima noaptea dupa mult timp cand ne odihnim si noi. bine..sunt sigura ca e o himera:))


roberta, cum e gabitza!! ma rog pt voi si sunt sigura ca el va fi bine!!!!!!!!!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Deci...Razvan nu are decat o indigestie se pare de la cascavalul papat aseara (altul decat cel obisnuit)...nu a mai vomat de azi dimi la 8,il tin un pic pe regim.bb are doar colici,asa ca...azi nu am apucat sa dorm...a venit doc,apoi l-a scos sor-mea pe bb afara eu am ramas cu razvan in casa,dar nu a vrut sa doarma asa ca ne-am conversat,apoi a revenit bb i-am dat sa pape a adormit dar o aveam pe sormea la mine,iar Razvi ink nu vroia sa doarma,asa ca la 2 si un pic cand razvi a adormit si eu sa ma intind s-a trezit bb,a mai stat un pic apoi i-am dat iar sa pape adik pe la 3 pana la si jumate...si ink nu a adormit...deci eu nu somn....

Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

buna fetele!

Ilida, multumim mult pentru stafeta! extraordinara poezia, pe bune, ar trebui sa te gandesti, poate poti sa faci ceva banuti din pasiunea asta si lisssa, multumim ca ai postat-o la timp

Roberta, imi pare foarte rau de faza cu TBC-ul, am vazut si la stiri..sa speram ca totul o sa fie bine, din cate am inteles procentul de bebelusi infectati e destul de mic (bine, nu ca asta ar ajuta cu cineva pe mamele bebelusilor in cauza!)

mihahegarty, daca zici ca infacol are E-uri, de ce nu incerci Bonnisan? din cate stiu eu produsele de la Himalaya sunt 100% naturale.

Vorbeati de comparatia intre copii. Nasii nostri au 2 baieti, cel mare are 15 ani, cel mic 8 ani. Cel mare a vorbit la 9 luni, cel mic la 2 ani jumate. Daaaar... cel mic si-a scos parleala, vorbeste atat de mult, incat cred ca l-a intrecut ca debit verbal pe frate-su, in toti cei 15 ani deci daca in aceeasi familie diferentele sunt asa de mari... ce putem sa mai zicem noi, decat ca fiecare copil are ritmul lui.

Babyblue si roxybarbu, mie mi-a zis pediatru de la inceput sa tin salteaua inclinata. Acum... nu stiu daca are 45 de grade, dar chiar ajuta. In afara de o mica regurgitare (care apare din cauza aerului care nu e eliminat), nu am avut probleme pana acum. Sa speram ca nici de acum incolo... oricum, it really helps!

Madybulancea, imi pare rau pentru noaptea nedormita... sa speram ca Razvanel se va face bine repede!

Al meu azi noapte iar a stat treaz de la 12 la 3. Eram amandoi rupti de somn, ne rugam de el sa adoarma, el nu si nu. Plangea cand si cand, se smiorcaia mult, tacea numai cand il tineai pe umar (ca sa se poata uita si el in jur, desi in semi-intuneric, nu stiu ce vedea!)
Mai noi am observat ca nu mai face caca dupa fiecare masa, max de 2-3 ori pe zi. DAR... si cand face... de doua ori mi-a umplut scutecul abia schimbat, si a dat si pe afara! face mult mult mult... si parturi la greu.

Noi cica ar trebui sa ne programam la o eco transfontanelara, dar mi-e asa o frica... ne-a recomandat neonatologul pentru linistea noastra (yeah, right! ), avand in vedere ca a avut o usoara hipoxie la nastere, sa vedem daca i-a fost afectat cumva creierul. Ne-au spus 2 pediatri si un neontaolog ca 99.9% nu e nimic, ca a fost prea usoara hipoxia, si prea putin timp, dar cel mai bine e sa fie facuta ca sa stai linistita. Dar faza e ca si daca a fost afectat creierul.. nu mai ai ce sa faci decat sa constati. Un pediatru ne-a pus ca mai bine nu facem eco asta, ca efectiv n-are niciun rost. Cert e ca si daca imi zice ca nu apare nimic pe eco, nu inseamna ca stau linistita.... uff!

Azi am reusit pentru prima oara sa gatesc mai serios sunt tare mandra de mine. Bebe insa a avut de suferit, l-am lasat in pat cu suzeta in gura (ca tot plangea) si aia e, n-am avut ce-i face.

S-a trezit monstruletz, evident.....

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

doamneeee, simt ca mor , mi se face rau .... a iesit pozitiv............
innebunesc....sunt singura..imi vine sa urlu...

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

bun regasit,

noi am ramas singuri acasa si pot spune ca macar este mai liniste si reusim si noi sa interactionam. mama m-a ajutat f mult, insa ma si oboseste destul de tare cu tot felul de sfaturi si superstitii. nu intru in detalii, ca iar ma enervez. azi noapte mi-a facut o faza, a pus bot ca am vrut sa-l schimb eu pe bebe. azi i-a casunat pe razvan, si nu ii trece curad.

in fine.... as avea si eu nevoie de un sfat, pana reusesc sa citesc din capitolele precedente cand erau pruncii vostri ca al meu (o saptamana). am impresia ca am inceput cu colicii. bebe doarme cam 3 ore, insa dupa ce se trezeste ne chinuim alte 3 ore sa adoarma. in timpul asta face vreo 2 caca si 1 pipi, cauta tzitzi continuu (efectiv sta atarnat de tzitzi aproape 3 ore), si plange fara incetare. se tot chirceste si trage partzuri, sta mai mult cu ochii deschisi.
intrebarea mea este: e normal sa aiba pauze atat de mari intre somnic?

si apoi, bebeii vostri erau asa plangaciosi? (babyblue, raspunsul tau il stiu ) al meu se trezeste plangand, abia reusim sa-l schimbam intre urlete pana il punem la tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

doamneeee, simt ca mor , mi se face rau .... a iesit pozitiv............
innebunesc....sunt singura..imi vine sa urlu...

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !




... nu stiu ce sa spun ...
offf doamne, imi pare atat de rau
putere multa mami pt puiul tau. sa va ajute DD sa treceti cat se poate de usor


Mergi la inceput