Strumfi si prichindei iul-aug2011(1)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Inca nu stiu nimic , stau ca pe ace . AU SPUS CA MA SUNA IN 48 DE ORE DE IERI..... ESTEPT CU TELEFONUL IN BUZUNAR.....
SUNT 57 DE COPII POZITIVI PANA ACUM DIN 1200..... OFFF SARACUTII.....



Offf! Putere si speranta!!! Ma rog pentru Gabriel si pentru restul bebelushilor!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Fetelor nu ma innebuniti.....eram ferm convinsa ca nu trebuie sa folosesti contraceptie daca alaptezi si nu ai menstruatie . Parca vin de pe Marte .




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Roberta iti tinem pumnii sa fie totul bine.


ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Pufi chiar daca alaptezi nu este o metoda 100%sigura. Am prietene care au ramas insarcinate desi alaptau.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

si de la noi !

Lissa multumim pt predarea stafetei !

Eu , dupa ce a adormit Petru , am picat lata.

Imi pare rau pt tuse...si eu sunt acum cu ea !

Roberta, Doamne ajuta sa fie totul bine!

MihaelaV bine ai revenit!

MihaH, si eu sunt de parere ca este bine sa stai cu copilul pana la 3 ani, iar apoi sa-l dai la gradinita & co. ... daca este posibil, bineinteles.

Daca zici ca si racii sunt sensibili...o sa-mi pun nurorile in cap
De ginere nu-mi fac griji...ca o sa-l puna Anastasia la punct

Ilida, nu mai face comparatie cu alti copii, pt ca fiecare se dezvolta in ritmul lui Pai eu daca as face comparatie intre F si A, F ar ramane repetent

Probabil fetitele progreseaza mai repede

Petru este mai bine. Nu mai face febra si mucisori mai are cativa. Dar imi este ffff greu sa-i dau siropelele. Abia le ia. Stau o gramada de timp sa-i dau 5 ml de siropele in total

Azi i le-am dat cu pipeta de la Infacol. Deci in total 10 pipete, pt ca aia are 0.5. Distractie mare!!!

In rest toate bune si frumoase Mie mi-e un somn continuu si ce as mai vrea sa dorm vreo 10 ore , asa...

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Fetelor nu ma innebuniti.....eram ferm convinsa ca nu trebuie sa folosesti contraceptie daca alaptezi si nu ai menstruatie . Parca vin de pe Marte .




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Eu cat am alaptat-o pe Anastasia , 2 ani si 2 sapt, nu am ramas insarcinata. CM mi-a venit la 1 an si 3 luni de la nastere.N-am folosit nimic, nici o metoda. Nici macar calendarul.

Am ramas insarcinata cu Petru , in octombrie, deci la aproape 2 luni de cand am intrerupt alaptatul.

Dar stiu persoane care au ramas insarcinate si alaptau.

Acum, nu stiu ce o sa facem...probabil doar o sa ne uitam unul la altul

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Fetelor nu ma innebuniti.....eram ferm convinsa ca nu trebuie sa folosesti contraceptie daca alaptezi si nu ai menstruatie . Parca vin de pe Marte .




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi



teoretic da, daca alaptezi de cel putin 6 ori/zi. Eu am fost supernorocoasa si mi-a venit menstra la un an si doua luni de la nastere, si pana pe la un an si 8 luni am alaptat de mai mult de 6 ori. Stiam ca exista un risc, dar nah, ar fi fost al doilea copil. Acum nu mai vreau sa-mi asum nici un risc

Miha, de ce 6 luni de la nastere? Mie mi-a zis medicul, data trecuta de anticonceptionale, daca vreau si era la controlul de 6 saptamani

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Fetelor nu ma innebuniti.....eram ferm convinsa ca nu trebuie sa folosesti contraceptie daca alaptezi si nu ai menstruatie . Parca vin de pe Marte .




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi





teoretic e corect ce spui.
practic ovulatia apare cu aprox. 2 sapt inainte de ciclu si nu ai cum sa stii cand esti la ovulatie si poti ramane gravi. doar dupa ce iti vine ciclu si atunci poate fi cam tarziu


am citit pe sarite, iertare va rog. sunt cu socrii si imi e ceva mai greu cu ei acasa.
dar:
concediu un an, e mult mai avantajos dpv al banilor. cat voi sta acasa efectiv nu stiu, pot fi 6 luni sau 2 ani, inca nu ma gandesc si nu sunt hotarata. dar nu cred ca as rezista mai mult de un an.
mady imi pare rau ca nu sunt bine baietii. dar, parerea mea, e sa il tii pe cel mare acasa, pe langa tine. bb are anticorpii tai, plus ca baietelul mare poate purta masca in preajma celui mic. ma gandesc ca daca il trimiti la bunici poate simti ca o respingere si poate fi mult mai rau mai tarziu.
roxy dani nu a dat laptic niciodata afara!!!!!! deci, nu toti copiii o fac. dar sper sa nu fie nici o problema cu mititica. alex mai da laptic, cand si cand, cateodata mai mult, altadata mai putin, la unele supturi deloc. mai depinde si cum mananca . cum mai sunteti cu LP? alex tot papa seara, dar nu mai mult de 40 ml, peste zi vad ca e multumit cu mine
babyblue inteleg ca ai renuntat la alaptat? sper sa fiti si voi bine, imi pare rau de probleme, important e ca sunt rezolvabile. alex doarme de 4 zile cu patutul ridicat (din cauza mucilor) si elimina gazele mult mai usor, face partzuri la greu
roberta sa fii cu vesti bune!
lissa multumim pt stafeta
anaemi am vazut ca ati avut febra ... 38.3 rectal? imi pare rau ca te chinui cu siropele. sorry ca nu am fost atenta, dar ce are petru? sanatate multa
rammy ma bucur mult de vesti!


scurt despre noi:
Alex s-a intors aseara de pe burta pe spate. de 3 ori. si a repetat dimineata, la cerere , pt bunica.
am fost cu el azi la pediatru, raportam 4.630 gr (970 luna asta, din nou in medie), 57 cm, pediatra nu m-a crezut ca s-a intors, a spus sa il filmez ca ea nu a mai auzit de copil de 2 luni sa faca asta . continuam vigantol, calciu la 2 sapt dupa vaccin, nasucul nu necesita nimic mai mult decat ser si aspirat. Doamne ajuta!
dani a avut diaree 3 zile, vad ca alex nu a luat, dimpotriva nu a facut 3 zile ... pt unul cumpar hidrasec, pt altul supozitoare cu glicerina

cam astea-s vestile, ma mai gandesc daca mai am ceva "destept" de spus si ma intorc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

burtocika mi-am adus aminte ... cu programul cu 2 copii.
so ... cel mai important mi se pare sa nu il bulversez pe cel mare, ca el sa nu resimta nicicum negativ venirea lui bb2, sa nu se simta dat la o parte, izolat sau marginalizat.
deci eu fac cam asa: pe bb2 il pasez cui pot, cum pot si cand pot, iar eu sta mult cu bb1. adik bona lui bb1 (acum socrii) iese cu bb2, iar eu cu bb1.
pe bb2 il schimba cine apuca, il tine la ragait cine apuca, il plimba cine apuca. eu stau cu dani. singurele momente cand nu pot sari la bb1 sunt acelea cand alaptez. in rest, daca dani ma cere ma duc.
eu inca nu am ramas singura cu ei, doar perioade scurte, cand m-am jucat cu bb1 cu bb2 in brate, sau bb2 a dormit.
si inca o chestie, cam nasoala pt adulti, dar asta e ... stam destul de mult timp fiecare cu cate un copil, prea putin timp petrecem impreuna, noi adultii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

La multi ani Alexandrilor!!!!

Mady, Sara are zile in care doarme legat 2 ore...daca si pe alea...si are zile cand doarme mai mult..nu te speria!

Apropo...dat fiind faptul ca vad ca mai toate am trecut sau inca trecem prin perioade mai grele cu bebelusii propun ca fiecare din voi sa povestiti pe scurt sau detaliat ce fac frumos bebelusii vostri, cum zambesc, ce obiceiuri incep sa aiba, ce va amuza la ei etc..
Sper sa nu fiu inteleasa gresit dar tindem sa ne stresam permanent cu cat a mancat, a dormit, a facut kk, daca avem lapte sau nu etc si uitam de micile lucruri minunate pe care le fac micutii...



eu incerc in coada fiecarui mesaj sa zic ceva de alex, de progresele lui. peste ani sper sa regasesc mesajele pe forum si sa ma bucur de ce citesc

Mergi la inceput