Strumfi si prichindei iul-aug2011(1)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare!

Roberta, ma rog sa iasa negativ rezultatul lui Gabriel! Doamne, prin ce ati mai trecut si voi! Putere multa iti doresc, si nervi de fier!

Rammy, bine te-am "auzit"! Mai vino!

Betty, sanatate multa! Pune tu mesajul, ca noi astea de pe aici la 12 deja suntem late! Eu una sigur sunt...

Miha. Daca vii, facem o intalnire, asta e problema?

Revin....



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Am vazut ca mai era cineva care nu si a luat ramas bun de la odisee. Imi cer si eu scuze ca nu am avut timp sa mi iau ramas bun si chiar regret, dar daca pot schimba ceva imi iau ramas bun acum.
Am sa ma duc sa citesc toata odiseea de la un cap la altul daca pot. Va pup pe toate si sper sa ne cunoastem pe viu, asa cum unele dintre voi v ati cunoscut la intalnirea burtoaselor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta, imi pare tare rau sa aud de incidentul ala cu TBC ul. Sunt sigura ca Gabi este bine si nu are nimic, o data ce zici ca e atat de agil si vesel, sigur nu are nimic.

Aici, in Anglia, vaccinul de TBC se ofera gratuit la toti copii care au parintii romani, asta pentru ca ei au studiat si au vazut ca romania este la risc crsct de imbolnavire cu TBC. Prietena mea Elena, nu a facut acest vaccin baiatului ei pentru ca se teme de prea multe vaccinuri. Zice ca vaccinurile au mercur si cica prea multe duc la autism la copii. Acum, datorita la ceea ce a zis ea, stau si eu in dubiu sa i fac vaccinul de TBC sau nu? Avand in vedere ce zici tu Roberta acolo, poate ar fi bine sa i l fac????? Sunt dezorintata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Dya ma bucur ca te ai amuzat. Asta e cel mai important.
In legatura cu zodia pestilor, ce sa facem asa suntem noi, sensibili, dar copii nostri, raci fiind, iti spun ca tot sensibili or sa fie!! Racii sunt hipersensibili, de aia as fi preferat o pe a mea leu, dar asta e acum!!

Fetele, scuze de detaliile ce vor urma, dar la 4 saptamani de la nastere, m am trezit cu hemoroizi. Cand a fost sormea in Romania, am rugat o sa mi ia crema aia de care ziceai tu, Anaemi, procto-glyvenol. Si am folosit o cand mi au aparut monstrii aia, dar parca am senzatia ca mai am inauntru. In afara au disparut (pentru moment, caci am auzit ca vor reveni), dar de fiecare data cand fac nr 2, ma doare inauntru (parca m ar zgaria) si imi curge sange. Oare e normal? Ma impacientez...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.

roberta, iti tin pumnii cu gabitza!!


al meu nu mai face caca verde. in sf, e din nou galben si nemirositor.

azi am fost la medlife la eco la stamate si s-a confirmat ca are reflux gastroesofagian, chiar se vedea pe monitor cum se plimba laptele din stomacel in esofag. e destul de mare refluxul.

incepem cu urmatorele masuri: lapte antiregurgitare, biberoane antiregurgitare (nu stiu de care, nu am gasit nimic pe net, m-ati ajuta cu sfaturi), va manca la verticala, va dormi la 45 de grade.

dc nu se remite in timp, il trece pe medicatie antiacida si alte cele. are risc sa faca esofagita si in timp stricturi esofagiene sau bronsiolita, pt ca aspira in plaman, el vomitand si pe gura si pe nas.

basca i-a mai descoperit un hidrocel bilateral. dar au zis ca e mic si in fine, spre un an ar trebui sa dispara.

azi toata ziua a plans, vrea in brate, sau il arde pe gatutz laptele ala acid care i vine inapoi. cel putin asa mi-a explicat pediatra plansul sau frecvent.


mi se rupe inima de el.

ps. ilida, e f frumoasa poezia si am plans aducandu-mi aminte de noi la odisee la inceputuri. e superba poezia!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Dya multumesc pentru sfatul cu copii. Eu sau 1 an acasa oricum, dar dupa aia, cred ca e bine sa o dau la cresa, vb ta sa socializeze. Si vorba ta, vorbim la anul pe vremea asta!! Cred ca o sa vreau sa ma intorc la servici, dar acum ma bucur de libertatea de a nu merge. Tu cand vrei sa te intorci la servici? Ce lucrezi, daca nu te superi?

Mihaela_V multumim pentru gandurile frumoase. Imi pare rau ca ai pierdut laptele pentru o perioada, dar totul pare sa fie in normal acum, ca a revenit laptele. Bravo ca te ai relaxat!!

Lisssa, ai dreptate ca trebuie sa ne bucuram de bebii nostri asa cum sunt ei si sa nu i comparam. Dar eu sunt genul care ma impacientez imediat daca nu se intampla in acelasi moment cand s a intamplat si la altii. Vina mea!!

Azi cand mergeam spre doctor, am vazut o mama cu o fetita de vreo 2-3 anisori. Era asa de dulce fetita!!! Si atunci m am gandit instant ca si a mea va fi asa frumoasa. Dar apoi m am gandit ca mi va fi dor de ea asa micuta si plapanda!! Eu sunt o fire care cam cade dintr o stare in alta, dar trebuie sa invat sa ma bucur de momentul prezent, indeed!!!

Babylicious merci.Daca vin, cu siguranta am sa va anunt ca sa avem timp sa organizam ceva. Mi ar face o placere deosebita. Cum mai e Eliza?

Babyblue e cumplit ce ai zis tu acolo de bebe Iustn. Ne rugam sa se faca bine repede. Daca urmeaza tot ce prescriu doctorii, sigur se va face bine. Si a mea fetita are programare pe 6 septembrie la radiografie. Mi a zis la nastere ca cica soldul nu ar fi la locul care trebuie, cica nu pot spune 100% sigur si de aia am aceasta programare la radiografie. Iustin sigur va fi bine, doar trebuie sa urmam indicatiile medicilor. Ce inseamna hidrocel bilateral?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roxi tocmai am primit email ca m ai adaugat pe facebook. Merg sa confirm si multumesc frumos iubita. Abia astept sa vad pozici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fetelor,

Am citit pe nerasuflate ultimele pagini postate de voi.
Noi suntem bine, azi am facut o saptamana, eu efectiv m-am pus pe plans de emotie. Ieri ne-a cazut si buricul, l-am gasit in scutec pe la fundulet

Maine facem prima baita. Am decis sa asteptam pana maine pentru ca pare ca buricutul nu este uscat complet. Mama zice ca este normal sa fie asa, cu portiuni mai 'cremoase'.

Eu am laptic la tzitzi, Imi curge laptele din sani cand Stefan este gata de trezire sau cand plange. Am sfarcurile putin iritate insa rezist cu stoicism. Inca nu am reusit sa ne facem program; uneori dormim 2 ore, alteori 4 ore, dar oricum, suntem cam plangacios cand nu dormim. Poate ca asa trebuie sa fie la o saptamana?

Noaptea ne chinuim cu dureri de burta... mi se pare cam devreme pentru colici, insa altfel de ce ar plange cate doua ore continuu?

Zilele astea am fost cand cu socrela, cand cu mama, insa abia astept sa ramanem singuri, sa ne intram in ritm si sa ne facem program.

Razvan ma ajuta foarte mult, este extrem de devotat si tot timpul se implica in tot ce facem. Eu l-am spalat pe Stefan de caca numai de vreo doua ori pentru ca Razvan si-a asumat aceasta sarcina. Macar zilele astea, cand sta acasa cu noi

Va pup si va citesc regulat.

Rammy, bine ai revenit, suni mult mai relaxata!

MihaH, te asteptam in Romania si poate reusim sa ne cunoastem.

Anaemi, multa sanatate pentru Petru.

Ilida, foarte frumos mesajul, felicitari pentru talent!

Roberta, tinem pumnii pentru Gabriel. Eu cred ca totul este bine!

Ramona, multa sanatate, hai ca scapi si tu de operatii si restul. Multa rabdare cu bebe Iustin, imi pare rau de problema lui cu refluxul.

Felicitari si fetelor care si-au crestinat odraslele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

am revenit...ne-am plimbat, imbaiat, masat, imbracat, bazait si papat...si acum doarme

Ca vorbiti despre ce fac bebelanii, si eu zic sa nu ii mai comparam cu unul si cu altul, pe un grup de pe aici am gasit un mesaj gen "sfaturile copilului pentru parinti"(il gasiti www.didactic.ro/materiale-didactice/80232_sfaturile-copilului-pentru-parinti" target="_blank">aici) si printre altele era scrisa si chestia asta...hai sa incepem de pe acum! Fiecare copil e unic in felul lui, si fiecare va fi cel mai bun care poate el fi!

Va pup pe toate si va urez o noapte superba...si plina de odihna!!





Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Intrebare: cat de bun vi s-a parut infacol???


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Uneori e ok, doarme dusa dupa ce i l administrez, ii dau un scor de 65%. Eu nu l folosesc decat de 2-3 ori pe zi (mai bine zis, ii dau seara, pe la 10, apoi pe la 3 dimineata, daca se scoal, daca nu cand se scoala si dimineata pe la 7). In tipul zilei incerc sa nu l folosesc, caci are vreo 2 Euri si nu mi place. Dar sincer m a salvat cand eram in culmea disperarii, de oboseala, de disperare ca plange non stop. Acum s a mai calmat!!!

Mergi la inceput