Strumfi si prichindei iul-aug2011(1)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

vai Roberta, Doamne Da sa fie totul bine si rezultate negative la cati mai multi bbi inclusiv Gabriel

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Am vazut ca va descrieti bebelusii ca sa ne putem compara cat de cat.
Tudor al meu face astazi 8 saptamani si se manifesta astfel:
- gangureste si zambeste f putin, rar - desi ii vorbim si cantam nonstop!
- in schimb este f atent la noi = eu il banuiesc ca o sa iese introvertit
- plange des si fara motiv, ca sa il luam in brate
- ii place pe umar si plimbat in casa - atunci tace
- are scaun cam de cate ori mananca, deci de macar 7 ori pe zi, moale galben uneori verzui
- se face vanat cand se screme la cachi sau la parturi, chitaie si
plange de numa'
- in patut la jucariile cantatoare sta maxim 10 minute. I-am luat si "spatiu verde" - chestia aia ca o patura verde si cu bari deasupra in x ca un cort. Nici acolo nu ii place - nici nu ajunge inca la jucariile agatate
- inca nu sta pe burta - maxim 2 min, nici nu isi roteste capul, nici nu se rostogoleste

Comparandu-l cu ai vostri mi se pare tare inapoiat...dar el s-a nascut mai devreme, mai mic, a avut de recuperat - deci il mai pasuiesc nitel. Si apoi fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare, nu?


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetelor pe mine si acum ma doare rau spatele,zona lombara...este ceva cu ce as putea sa ma dau???

Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)


Mady, ma altur si eu tie. Doamne, zici ca s paralizata draga. Cand ma ridic de pe canapea pur si simplu merg ca o rata cateva secunde si am o durere crunta. Cand pun niste pantaloni pe mine, desigur ma tin de perete ca sa am sprijin. Eu stau si ma gandesc ca poate fi si de la pozitia de alaptat, poate nu avem o pozitie buna, sau poate fi de la rinichi (poate nu bem suficienta apa) sau pur si simplu ramasite de la caratul sarcinii. Eu nu ma dau cu nimic, dar maine cand ma duc la controlul de 6 saptamani, cu siguranta voi mentiona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Crisspy, doamne ce frumos ai povestit de Razvan. Bravo lui ca e asa afectuos. La fel e valabil si pentru cei doi copilasi draguti ai lui Anaemi. Am vazut ca si ai tai il adora pe Petru.

Vreau sa va intreb pe fiecare, voi cat timp stati acasa, in concediu de maternitate? Crisspy, tu ai zis ca te intorci in ianuarie. Eu personal am dreptul pana pe 18 iulie anul viitor plus inca 18 zile de concediu care mi se transfera de anul asta (zile pe care nu le am folosit). Deci o sa ma intorc la munca undeva in jur de 14 august anul viitor. Daca sotul gaseste un servici bun ca sa ne putem permite sa platim ratele la banca si un trai decent, imi vine efectiv sa nu ma mai intorc. Sunt pe principiul ca femeia sa fie independenta, sa aiba banii ei, dar de cand am pisicul asta mic, pur si simplu nu mi vine sa pierd nici o clipa din viata ei pana merge la scoala. Si in Anglia, copii merg la scoala la 5 ani. Ma tenteaza super tare sa nu ma mai duc la servici.

Voi ce aveti de zis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Miha tare m-am amuzat cu extraterestra ta ...merci frumos si tie ca mi-ai raspuns. Astazi nu am mai pus pompa deloc i-am dat numai la san ca sa vad ce se intampla cu productia. Eu tocmai de teama sa nu imi pierd laptele crezand ca el suge prea putin ,am folosit pompa crezand ca pe cat de mult lapte trag pe atat el se va forma iar si iar. Nu prea a mers chestia asta la mine deci inapoi la tzitzi. Suge 10 min pe ceas si il tine 2-3 ore. Ma gandesc ca se satura. Incerc sa ii mai dau dupa ce ragaie dar duap cele 10 min nu mai vrea si pace.

Si eu sunt pesti si mai sensibila din fire

Roberta, off ce veste! Iti tin pumnii. Cand primesti rezultatele? doamne ajuta sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Miha parerea mea e ca un copil trebuie introdus in societate de cat mai devreme cu putinta. Nu sunt de acord ca el sa stea acasa pana ce merge la scoala, fie cu mama, cu bona sau bunica. Ei au nevoie sa intre in contact cu alti copii, in primul rand pentru a deveni sociabili, sa invete sa se joace cu ceilalti, sa imparta pentru a nu deveni egoisti,etc

Am intalnit cazuri de copii crescuti in casa care plangeau cand vedeau o persoana necunoscuta si stiu si copii cu varsta in jur de 1 an care plang cand sunt luati de la cresa, fiindca socializeaza foarte bine si se simt in largul lor la gramada.

Eu vreau sa il dau pe Stefan la cresa de la 6-7 luni, maxim 1an.
Asta e parerea mea fiindca am avut ocazia sa cunosc copii din ambele tabere, ca spun asa. Fiecare face cum stie ca e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Bine v-am regasit in noua casa!

Din motive de bebe nu am mai putut scrie, dar de citit am citit aproape zilnic. Fix cand ma apucam sa scriu incepea sa planga si fugeam la el
Ma bucur nespus de mult ca v-am cunoscut, ca am fost unite si ne-am sprijit la bine si la greu Datorita voua a trecut vremea mai repede si acum ne tinem toate bebeii in brate.

Ilida
Nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta dezvoltarii cavalerului tau pt ca, asa cum ai spus si tu fiecare copil evolueaza diferit. Eu am in bloc cinci mamici cu care mai mergem din cand in cand in parc care au copii cu varste intre 3 luni si 1 an, ai caror copii nu au avut colici niciodata, nu au avut dureri cand le-au iesit dintisorii, nu au plans fara motiv si la inceput ma panicam si ajunsesem sa cred ca e ceva in neregula cu Alex, dar am ajuns la aceeasi concluzie ca si tine.

Felicia noi ne impacam cu Infacol mai bine decat cu Bonnisan. Cum ii dau o pipeta in maxim 10 minute scoate parturile si caca Dupa o saptamana de adminstrare zilnica de cate 5-6 ori a mai scapat de colici.

Anamaria multa sanatate tie si lui Petru

Miha- Alex zambeste in somn de la o saptamana si cu ochii deschisi zambeste de la 3 saptamani. Probabil si Imi zambeste si nu sunteti voi pe faza mereu. Noi i-am pierdut primul gangurit pt ca era doar cu mama in camera.


Roberta
va tinem pumnii sa iasa negativ testul.

Dya eu am ramas fara lapte aproape deloc dupa o cearta cu soacra si 48 de ore de nesomn, dar tu spui ca la tine nu e vorba de agitatie sau nervozitate... A revenit laptele in cantitate si mai mare decat inainte de abia dupa ce m-am linistit si relaxat complet.

Lissa iti doresc multa sanatate

Revin ca merg la alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Acum poate vezi lucrurile altfel dar nici moralului tau nu cred ca ii va face bine statul acasa vreme de 5 ani. Vei vrea la un moment dat sa faci si altceva in afara de treburile casnice si copil. Sunt sigura ca la anul pe vremea asta ti se schimba radical punctul de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

hahah ilida, iti dai seama ca eu am sa il comapr cu Ana care intotdeuna a fost ffff avansata.


Va trebui sa invatam sa nu ii comparam, copiii se dezvolta fiecare in felul lor, unii vor fi pasionati de puzzle-uri dar nu vor vorbi repede, altii vor umbla la 9 luni dar nu vor stii sa puna 2 cuburi impreuna... fiecare va fi unic.


Pe CV nu va scrie la cate luni s-a intors, la cater luni i-au iesit dintisorii, la cate luni a umbalt sau la cate luni a vorbit. Pana la urma...toti vor face una sau alta dar in ritmul lor.

Haideti sa ne bucuram de ei si sa nu ii comparam.
Timpul trece atat de repede si aceasta perioada de bbi nu va mai fi niciodata la fel.

ENJOY!!!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lisssa multa sanatate iubita, sa ai grija de tine, ca bebe Filip depinde de tine.

Anaemi, scuze ca nu am citit inca din urma, dar ce are Petru? Nu e bine? Ii doresc multa multa sanatate si

Mergi la inceput