Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (44)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

apropo de ros tot ce prinde Happy, Andra isi roade incheietura mainii, sau rata de baie

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello!!

happi, poate anul viitor incercam si Ralitsa superior, am auzit tot asa pareri bune. Oricum sigur Albena.


yasmi, Catalinei ii dau cam aceleasi lucruri...nu am mai bagat nimic nou. Ar tb sa bag rosia si smantana acum, iar de la 7 luni oul si ficatelul.Cata acum mananca asa:
dimineata 7:00 - san
Gustare 10:30 - fructe (mar, piersica, caisa, pruna)si 2 cupe de cereale. Fructele le dau si combinate in functie cum am in casa. Am incercat sa bag branzica in fructe si nu-i place deloc..asa ca am renuntat la branza. Mai incolo o sa incerc cu cea din comert.
Pranz 13:00 - supa de legume cu carnita pasate.
La somn mai trage si ceva din titi dar nu stiu cat...cred ca mai mult de alint sua de sete.
Gustare de seara 17:30 - iaurt Napolact cu 2 cupe de cereale
Seara 21:00 - maxim 180 ml lapte c 2 cupe de cereale.
Felicitari pentru dintisorul poznas, auzi sa stea el ascuns acolo
Pestele alb se da dar mai tarziu, dupa 8-9 luni.

somleac, spor la treaba !

ally, pup un Edy tzopait

nu mai pot sa citesc mai multe ca am paienjeni in ochi

va puuup

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Buna fetelor!
Am ajuns si eu acasa dupa 3 saptamani!
Astazi cand am plecat de la tara, de la socri, ma simteam ca in copilarie, cand plecam de la bunici cand incepea scoala. A fost foarte frumos. Am uitat sa precizez ca la tara am stat doar noi 3, cu strabunica si o matusa. Socri erau plecati in Croatia unde le-a placut foarte mult si s-au simtit foarte bine (Delia)
La tara a fost relaxant, dar am si muncit. Curtea socrilor are 8900 mp. A trebuit sa avem grija de gradina (pe langa legumele plantate afara, avem si 4 solarii), de caini (3 ciobanesti imensi), de pasari, de pauni, de fazani. Cat am stat acolo o paunita a scos 5 pui. Erau mici-mici si foarte activi. Am dus-o si pe Daria la ei si era fascinata cand ii vedea cum se misca
Si acum din ce imi mai aduc aminte din urma:
Pisuc, eu zic sa nu-ti faci probleme cu dormitul pe burtica. Dari doarme pe burta din prima zi. Cand am spus aici toate fetele au sarit pe mine cu link-uri cu studii despre cat de periculoasa e pozitia asta (eu totusi astept un studiu facut in Romania). M-am panicat si nu am mai lasat-o sa doarma pe burtica, dar dupa cateva nopti de nesomn (nici ea, nici noi), am vorbit cu pediatra si mi-a spus sa o las sa doarma asa cum vrea ea, atata timp cat poate sa-si miste singura capul. Iar ea il intorcea de pe o parte pe alta foarte bine. Asa ca avem in curand 5 luni de dormit numai pe burtica. Eu cred ca o mamica simte ce este cel mai bine pt puiul ei.

Ma duc la somn ca nici nu mai vad tastatura... Si probabil in curand incepe foiala pe Daria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Hai ca am dat o fuga pana la lucru sa trimit mesajul.

BB yasmi uite aici gasesti ceva despre Ghioroc, plaja unde mergem noi.
http://www.virtualarad.net/county/panoramice/va_panoramic4.htm
stam pe pontonul ala care se vede jos. Mai este o plaja pe partea cealalta, dar urla muzica si DJ-ul prea tare.
Daca preferati sa mergeti la strand venim si noi acolo.
Iti trimit PM cu nr meu de telefon.

Pup toate fetele si bebeii.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele?
haideti la o cafeluta aromata si bunaaaa, este gata

happiness deci s-o las si eu cat vrea in fundulet? ea sta dar parca mi-e mie firca s-o las prea mult...stii tu, cand esti la primul bebe.... si Anastasia se uita bine in sus la noi, sta bine. o s-o las mai mult ca vorba ta, cand nu mai poate se lasaea jos, nu?

bb_yasmi o sa-i pun in fructe cerealele, chiar asa.
oare daca am inceput de o saptamana cu supica pasata pot sa-i mai bag si altceva sau sa mai astept? tu cat de repede i-ai bagat ceva nou?

madutza tu ii dai seara cerealele cu biberonul sau i le pui si i le dai cu lingurita?

somleac ce fain este acolo la plaja. super ca aveti aproape asa ceva

irinuca gata cu plimbarile? ia zi drept, unde era mai bine in concediu sau acasa?

strumphitza nasol ca si socrii sunt asa cu pisicile. tu n-ai treaba cu ea, n-are decat sa pupe mata-n bot toata ziua. tu zi-i sa aibe grija cu piscoata si gata. restul ce face ea o priveste. mergi mai rar pe la ea. treaba asta cu farfuriile ,ma dispera...de ce nu doarme si cu ea in pat?
ai grija de piscoata si tine-o departe de matze si igiena trebuie sa fie stricta dupa ce se joaca cineva cu ele. trebuie sa inteleaga si Nick treaba asta.
i-au iesit dintisori? de aia era maraita draguta

simona tu tot asa des ii dai san lui Arsenie? eu ii dau Anastasiei cand vrea. respect doar mesele principale si restul san la cerere. si la o ora-2 asa de sete.
toate mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

roxy, eu nu pot spune ca am tinut asa tare cont de pauza dintre alimentele noi introduse. deci nu te pot sfatui decat ce scrie in carte eu am vazut ca merge, copilul le accepta ff bine si am continuat mai departe.

somleac ma uit acum de PM. apropo care este numele tau real..ca doar nu o sa sun si o sa intreb de somleac de venit cred ca 80% venim, numai sa fie si vremea ok. inca nu stiu exact daca la arad sau la ghioroc. te anunt sambata, e bine?

da delia banutii ii dam pe etape. "grosul" la final sa stii ca nici lucas nu e fan stat in fundulet...dar in picioare ..numai asa ar vrea!! si sta asa teapan si bine in picioare!! chiar am intreba mada acum vreo 3 sapt parca cum sta L in picioare daca isi indoie genunchi...da asa facea atunci ii indoia si sarea intrujna! acum sta perfect cu ele intinse si nu le mai indoaie de la genunchi.

mada, dar nu spuneai ca ii dai dupa 7 luni iaurtul?? ii place?? lui L ii place ffff mult, asa simplu. si eu ii dau tot napolact (cred!) iaurt numa' bun se numeste. el papa un iaurt intreg de 200 nu e cam mult?? aseara ii cam venea inapoi... eu mai aman putin ficatelul si introduc pestele alb, mi se pare mult mai usor.

happy eu stiam ca dupa 7 luni scrie la carte! oricum nu stiu exact.

strumf pupam mica dintoasa!!!

merg sa prega fructele lu' bubu si la 9.30 sa iesim afara in parc sa le papam!
sambata viitoare bubu mic ramane cu nasica lui peste noapte cand mergem noi la nunta si la botez! sper sa fie baiat cuminte ca si pana acum!





mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

fetelor, cat este recomandat sa tinem laptele la congelator? 2-3 luni sau cat?

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-BUNA FETELOR. SCRIU SI EU IN FUGA INAINTE DE A MA APUCA DE BAGAJELE PTR PARC.
- MULTUMIM PISUC, ROXY, HAPINESS, RALUKAB- ptr ca ne-au laudat bebeii. EU MA UIT DIN CAND IN CAND PE PICASA SI VAD NUMAI MINUNATII.off, am scris cu litere mari, dra nu corectez..timpul ma mananca.in rest dim. la 8 mancam lapte, la 11-12 fructe cu branza, dupa 3 ore legume- fara mare chef baiatul- fata mananca cu pofta.cred ca ar vrea laptele intai.allataieri le-am inlocuit si masa cu legume, fara sa mai dau lapte dupa, dar au mancat seara o masa in plus-ceea ce m-a facut sa revin asupra ideei, de a ami amana un pic inlocuirea in ca a unei mese de lapte, sunt prea mici cred- 5,5 luni, na..
-in rest, au inceput sa doarma mai mult, o avea legatura cu vremea mai rece? stau 2 ore, si dorm 1h, sau 40 min, apoi de la 17-19 cel mai mult.sper sa-i mai tina ceva programul asta..
- sper sa pot ajunge pe 24 la intalnire. dc e sa vin cu taxiul, treb musai sa ma astepte una dintre voi acolo, sa dau jos din masina bebicii si carutul.in ce zi a sapt cade 24 sept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-hapiness- tu intrebai- sunt din placente diferite.
-dc ar putea sa vina sa ma ia vreuna dintre voi cu masina ar fi cel mai bine. sa ma uit pe calendar-aha, cade sambata, pai atunci vin cu sotul, asta dc nu munceste, ca munceste o sambata la 2 saptamani. dc intalnirea este dup-amiaza e ok, dc nu,vin cu taxi-ul dimineata, nu-i bai, dar treb sa ma ajutati la sosire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

LA MULTI ANI ALEXANDRA si ALEXANDRU!
VISS,ce tari sunt bebeii ,
Irinuka
Strumph, ce faci?
Azi ii fac branza...mm

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput