Strugurasi S-O11 - HAI Theea, Nati! (106)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Lore ma bucur ca sunteti bine si ca ai intrat sa ne spui si noua . Of,bine ca ai avut putere sa treci peste furia laptelui,multe mamici clacheaza acolo. Slava Domnului de data asta nu am mai patit-o ,ca data trecutaaa,mai tzitzili mieli !

May am primit acelasi mesaj ,cand tu il postai ,eu faceam modificarile , ce sincronizare!


Marina pai nu mai face mamicule nimic,ca uite ,se naste prematur. Si oricum am inteles ca gemenasii de obicei se nasc mai devreme,nu?

Oana eu iti spun luni seara cate kg am acum,dupa nastere,ca inca nu m-am cantarit.

Fetelor pe mine ma doare stomacul,dar rau de tot ,am incercat sa mananc lapte dulce,simplu, am mancat si imi e rau de la el, am luat un no-spa si am baut un ceai pentru bebei,cica ajuta. Ma doare asa,ca si cum as fi mancat doar dulciuri ,nu stiu cum sa explic,ca si cum mi-ar fi fost foame si nu am mancat. Of,imi revin eu si din asta , ma duc sa ma intind ca deja sunt morocanoasa.

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

loredana , groaza mi-a fost de musafiri in prima perioada dupa nastere! in afara de sot, mama si surorile mele nu as fi vrut sa vad picior de individ prin casa. cu tot cu florile, bomboanele si complimentele lor!!!!! pentru mine personal vizitele astea au fost un MARE chin. de data asta, cu riscul de a parea nesimtita, nu-i primesc pana nu ma simt in stare cu adevarat de primit, mi-am propus deja!
lali, ceaiuri pentru stomac, ceva care sa nu treaca in laptic.
nati, uite agitatele, poate se decide si pitica ta!


michella mami de Teodora si 36+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Bravo Jade sa ai un bebe sanatos si papacios ,refacere rapida si te asteptam din nou printre noi

Rammo, felicitari pentru bebe,sa pape cat mai mult si sa fie un bebe sanatos

Lali ,daca durerea e mai jos ca la menstruatie ,inseamna ca se contracta uterul sa devina ca inainte . Cand esti in pèat,stai pe burta ,hai ca acum iti permiti

Azi-noapte m-am culcat pe la 4 ,inainte mancasem nutella ,vreo 5 linguri babane si mi-a fost rau intr-una ,stare de greata si de voma ,nu m-am odihnit bine .Eram sigura ca o sa-mi fie rau ,dar ma incurajam ca fraiera ..inca o lingura si gata ,ce rau poate sa-mi faca????

Tocmai am baut un ceai de frunze de zmeur,ciihh ce gust are !!!!



35+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, felicitari mamica!!!! Cat chin cu spitalul si uite acum! Ai minunea in fata ochilor!

cand ma gandesc ca tu aveai doar 1 saptamana inaintea mea ma apuca emotiile!

si ce grasut micu', 3.200 la 37 s, bravo!!!

a mea vad ca se crede balerina cu 2.400 kg la 35+

lali, astept verdictul cu kg! Chiar sunt curioasa!

Oana 36+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Loredana ,acum am vazut poza cu mogaldeata cea mititica ,Doamne ce frumos doarme si ce falcoasa e Sa fie sanatoasa si mancacioasa ,ca-i sta bine cu falcute


Oanaiasi ,lasa ca a mea e mai slaba ,va fi cea mai slabatura de la odisee,la 31 sapt avea in jur de 1700 gr nici o sansa sa depaseasca 3.000 gr pana la termen



E buna ideea cu kg ,sa scrie mamicile cat au dat jos dupa nastere

35+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

vaaiiii ce de bebei pe grup

ce rockerita e bibi de seidana, inca un pic si ii faci codite
si ce falcoasa e bibi de3 lore

sa va traiasca fetelor

35+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

alayna multumesc. are niste pozitii de somn incredibile. o sa mai pun poze deocamdata nu am apucat sa le descarc de pe aparatul foto.

lali si mie mi-a trecut de f multe ori prin cap sa renunt si nu o data mi-am zis in gand "hai ca au mai crescut copii cu lapte praf, o sa creasca si a mea la fel". credeam ca va fi imposibil sa alaptez, ca o sa fac mastita si gata. pur si simplu ma masam cate o ora si nu iesea nimic - in conditiile in care aveam niste sani IMENSI si super angorjati. dar se poate!! am avut noroc ca bebelinei ii placea tita pe post de suzeta si ea mi-a desfundat canalele pana la urma. a contat si masajul meu, si mulsul la pompa ... dar suptul lui bibi a contribuit cel mai mult.

michella78 musafirii de obicei sunt bine intentionati si habar nu au ca cel mai important cadou pe care il pot oferi unei proaspete mamici este SPATIU si LINISTE ! macar o saptamana...

Lori fericita mamica cu bibi MARA - 20.08.2011 ora 14:25 !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Buna ziua .....

In primul rand pitik mea e Elena Alexandra , Apgar 6 la 1/2 min , 7/8 la 1 min .. din cauza moasei care mi-a dat anestezic, desi nu am vrut , insa dupa 2 ore de contctii insuportabile , in care ajunsesem sa nu ma pot misca sau respira eram dilalata 3 , .. dupa anestezic in 1 h jumate am ajuns la 10 si in 30 min am nascut... deci nu a fost f lung travaliul dar f intens... desi ea la nastere a avut insuficienta respiratorie, suferinta fetala , asfixie perinatala de gr 2, icter mai grav cu 24 h la lampa.. acum e bine si frumoasa si mai ales extrem de cuminte... nu regret nici o durere si as mai trecut prin inca o nastere numai sa nu fi avut de suferit...
Lapte pt 5 copii, alaptez si dupa asta ma mulg cate 125 ml... sanii imensi.. oboseala inca cronica, secvente de depresie cand imi zicea dr ca o mai duce la lampa si stau fara ea.. dar si de fericire maxima cand o vad razand, cand ma tine de deget , cand ne iubim..

Dupa atatea zile, dupa atatea lacrimi de spaima, dupa 1 zi in plus in spital, am ajuns acasa ... sunt obosita dar sunt extrem de fericita... pana acum nu am trait .. abia acum am invatat sa respir cu un scop in viata si sa inteleg pt ce respir...

Va multumesc din suflet pt sustinere, pt mesaje , imi pare rau daca nu am raspuns la toate insa epuizarea isi zicea cuvantul...

O sa incerc sa citesc din urma...

Felicit si eu toate fetele pt bebeii ffumosi si tin pumnii celor care urmeaza sa nasca....


39+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Bebei noi! Felicitari JADE si RAMMO! Sa va bucurati din plin de copilasii vostri minunati, sa va recuperati repede si sa aveti laptic!
LOREDANAR - ce falcutza de pitica frumoasa ai! Sa iti traiasca!
Observ ca toti copii sunt niste frumuseti!


mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

36+ cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor !!!!! crosetatul este un semn de nastere va zic !!!!!!! acum am vazut ca si seidana si lali_mete au crosetat inainte de travaliu !!! eu in ziua dinaintea nasterii, si in ziua nasterii am crosetat 3 caciulite pt bibi ... ce mi-a venit nu pot sa va zic !!!!!!!!! hahaha !! serios m-am amuzat copios cand am vazut ce coincidenta ..........

Lori fericita mamica cu bibi MARA - 20.08.2011 ora 14:25 !!!

Mergi la inceput