San tare dupa 10 saptamani

San tare dupa 10 saptamani | Autor: patryss_88

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt fericita mamica a unui baietel de 10 saptamani . Din pacate lapte nu mai am din sapatamana a doua ...
Intrabarea mea este : sanul drept este mai tare dceat celalalt si simt ca e ca un fel de modul mai mare , se poate sa nu se fi tras laptele ?
Precizez ca imi curge foarte putin daca strang puternic , si totusi dreptul e mai inflamat parca si pare plin .

A-ti patit asa ceva ? nu ma doare si nu am alte simptome, oare ar fi cazul sa merg la medic ?

Oradan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Comprese calde pe san inainte de alaptare si reci dupa alaptare. Muls sanul sub dus: un pic de sapun pe mana si te masezi dinspre axila spre sfarc, fara sa-ti maltratezi sanii. Muls cu pompa dupa fiecare alaptat. algocalmin/paracetamol pt durere, betadina pe sanul inflamat (te speli inainte de alpatat).

Si pus bb sa traga mai intai din sanul cu probleme, si abia apoi celalalt san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Blackgirl,nu mai alapteaza.

(Asta cu nu mai am lapte nu o voi putea intelege vreodata,dar e alt mar al discordiei...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Patryss, da mai multe amanunte. de cind nu mai alaptezi sau mai bine zis de cind nu ai mai pus bebele la sin?

Eu am alaptat apropae 12 luni si in timpul asta eu nu am reusit sa scot laptele prin apasare cu mina nici sa dau cu tunul! Asa ca asta nu e un test daca ai sau nu lapte.

Daca nu ai mai alaptat de 8 saptamini ar fii bine sa te duci la ginecolog. Daca taria si "nodulul" se datoreaza laptelui ajuta: bilute homeopate Phytolacca (5 b x 3 ori / zi); comprese reci, eventual cu brinza de vaci. Daca vrei sa alaptezi poti sa incerci sa il repui pe bebe la sin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Inca din matern doctorita mi-a spus sa suplimentez cu lapte parf ( bebe statea 2 ore la san si nu se satura ,deci dansa a spus ca nu am suficient lapte.... ) Acasa, am continuat sa il alaptez , insa nu era de ajuns, si vazand ca nu se satura, m-am muls - 30 ml dintr-un san. El s-a nascut cu 4 kg, si nu se satura doar cu 30 ml. Am facut tot ce s-a putut, ma mulgeam si cu pompa, pe el il tineam la san pana urla( ca nu mai curgea) , am baut ceaiuri pt lactatie, am mancat nuci, etc...si nu mi s-a marit cantitatea de lapte.

M-am invinovatit mult timp , pana cand toata lumea mi-a spus, inclusiv medicul ca laptele meu era fff putin si slab.

As fi facut ORICE sa mai fi avut lapte, dar cum nu sunt singura care a patit asa ceva, ce pot spune?

Ma bucur pt toate mamicile care au laptic buuun si muuuult, dar cred ca aici si natura isi spune cuvantul din pacate. Sau poate e ereditar: nici mama nu a avut lapte...

Sa inteleg ca tu esti o mamica cu laptic mult si poate de aceea nu stii si nu intelegi cum e sa nu ai


Oradan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Inca din matern doctorita mi-a spus sa suplimentez cu lapte parf ( bebe statea 2 ore la san si nu se satura ,deci dansa a spus ca nu am suficient lapte.... ) Acasa, am continuat sa il alaptez , insa nu era de ajuns, si vazand ca nu se satura, m-am muls - 30 ml dintr-un san. El s-a nascut cu 4 kg, si nu se satura doar cu 30 ml. Am facut tot ce s-a putut, ma mulgeam si cu pompa, pe el il tineam la san pana urla( ca nu mai curgea) , am baut ceaiuri pt lactatie, am mancat nuci, etc...si nu mi s-a marit cantitatea de lapte.

M-am invinovatit mult timp , pana cand toata lumea mi-a spus, inclusiv medicul ca laptele meu era fff putin si slab.

As fi facut ORICE sa mai fi avut lapte, dar cum nu sunt singura care a patit asa ceva, ce pot spune?

Ma bucur pt toate mamicile care au laptic buuun si muuuult, dar cred ca aici si natura isi spune cuvantul din pacate. Sau poate e ereditar: nici mama nu a avut lapte...

Sa inteleg ca tu esti o mamica cu laptic mult si poate de aceea nu stii si nu intelegi cum e sa nu ai


patryss_88, nu e vina ta, cand ai parte de asa incompetenti in jur, nu e de mirare! Mi se urca sangele la cap cand vad medici asa incompetenti.

Incearca sa masezi sanul asa cum au explicat fetele si sa te mulgi dupa tehnica www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">asta. Si mergi la doctor, daca au trecut deja 8 saptamani de cand ai intarcat si inca ai nodulul de care vorbesti.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu trebuie sa te invinovatesti ca nu ti-ai alaptat copilul,eu consider ca ai fost doar o victima a sistemului si a dezinformarii in materie de alaptare! Prea putine femei,in procent de 2-3% nu pot alapta,din cauze fiziologice,medicale,in rest...ar trebui multa rabdare si nervi de fier,pentru instaurarea lactatiei si pentru lapticul acela gras,care sa sature pe bebe.
In primele zile dupa nastere,abia colostru se secreta(mai ales daca e prima nastere a mamei), la 3-4-5 zile instaurandu-se lactatia propriu-zisa,care functioneaza pe principiul cerere-oferta.Cu cat mai mult sta bebele la san,cu atat mai mult se stimuleaza glandele si se stabileste cantitatea de lapte de care are nevoie bebelusul.
Mulsul cu mana sau cum pompa nu e un punct de referinta pentru capacitatea de alaptare a mamei!! Gurita copilului prinde altfel sanul,decat cum o face o pompa,asa incat pompa nu va putea scoate niciodata atat lapte pe cat ar face-o un bebe care suge (prin proba cantarului, de dinainte si de dupa supt, se poate verifica asta).

Ce se intampla in maternitati in Romania e de rasu'-plansu' ! Am nascut si eu doi copii in tara,asa ca nu vorbesc de pe pereti.Ti se serveste imediat sticla cu lapte praf,indiferent daca soliciti sau nu,pe ideea ca nu ai lapte si ca bebe urla de foame. Here's some news : in primele zile copilul nici nu are nevoie de alimentatie,nu de foame plange(se naste cu o mica rezerva de hrana,care ii permite sa supravietuiasca 1-2 zile fara sa moara de inanitie),ci din alte motive-si-a schimbat radical mediul de viata,unde e o alta temperatura,alta lumina,alte conditii si ,cel mai important,nu mai aude sunetele cu care s-a obisnuit in viata intrauterina,mai ales bataile inimii mamei! Suptul e un reflex natural binevenit,care il calmeaza pe copil si, in acelasi timp, ii asigura hrana in viitorul imediat apropiat.

Spui ca laptele era slab,ai facut teste pentru asta? Este procentul acela de femei care nu pot alapta,e drept,insa doar in urma unor teste medicale se ajunge la concluzia asta,nu doar privind culoarea laptelui muls! Am mai cunoscut pe cineva care spunea ca laptele ei e ca apa la consistenta,ba mai e si tulbure,nu e alb.Bineinteles ca e asa,mai ales imediat dupa nastere,cand se secreta initial colostrul-nectarul si ambrozia bebelusilor,care le ntareste sistemul imunitar!! si apoi incepe sa curga lapticul mai subtire,apoi cel gras ramanand la urma. Se spune ca prima perioada a suptului potoleste setea bebelusului,pentru ca doar la urma sa se ajunga la satietate,prin lapticul consistent.De aceea e recomandata alaptarea intai dintr-un san,pana la golire,apoi din celalalt san.Alternarea cu 5 minute la un san,5 minute la alt san nu face decat sa il hraneasca pe bebe cu laptele subtire de la inceput,acestuia fiindu-i foame la scurt timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Fetelor, se pare ca .... am avut incredere prea mare in "minunatele" asistente si medici de la noi .. .
si cand ma uit in urma imi dau seama ca trebuia SA INSIST ! nu sa renunt atat de usor....

Acum puiul meu papa lapte praf , care contine o gramda de chestii aiurea si hormoni de crestere ... :(

Si mai e si vina mea - in ceea ce priveste lipsa de informare, si influenta din jur( auzeam des replica -nu am avut lapte ) si in clipa in care mi s-a instalat ideea in cap nu am stat sa cuget prea mult , dupa formula : " mi se poate intampla si mie "

Ei ...fetelor ... acum degaba regret , puiul meu nu are privilegiul de a se alinta cu sanul meu :( ....si nu va puteti imagina cat de rau imi pare.

De multe ori tinandu-l in brate simt nevoia instinctiva de a-l pune sa suga ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Fetelor, se pare ca .... am avut incredere prea mare in "minunatele" asistente si medici de la noi .. .
si cand ma uit in urma imi dau seama ca trebuia SA INSIST ! nu sa renunt atat de usor....

Acum puiul meu papa lapte praf , care contine o gramda de chestii aiurea si hormoni de crestere ... :(

Si mai e si vina mea - in ceea ce priveste lipsa de informare, si influenta din jur( auzeam des replica -nu am avut lapte ) si in clipa in care mi s-a instalat ideea in cap nu am stat sa cuget prea mult , dupa formula : " mi se poate intampla si mie "

Ei ...fetelor ... acum degaba regret , puiul meu nu are privilegiul de a se alinta cu sanul meu :( ....si nu va puteti imagina cat de rau imi pare.

De multe ori tinandu-l in brate simt nevoia instinctiva de a-l pune sa suga ...

Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici


patryss_88, nu te mai chinui cu regrete, cresc copii mari si sanatosi si cu lapte praf. Puiul tau are nevoie de o mamica optimista si linistita! Ce a fost a fost, acum trebuie sa-ti rezolvi problema de sanatate. Am citit ca nodulii de lapte se pot "sparge" cu ultrasunete, poate ai pe cineva cunoscut care lucreaza la ecograf, uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti" target="_blank">aici mai multe informatii.

Cat despre instinctul de a-l pune la san pe bebe, de ce nu, sant fete care chiar au reusit sa relacteze. Uite aici o serie de aricole despre relactatie, citeste-le de la sfarsit spre inceput.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Mersi mult de tot... optimista sunt din fire , dar regretele raman :)

Multa sanatate la bebei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

patryss, regretele raman asa este, eu si acum regret ca am ascultat ce ziceau altii la primul copil...acum la al doilea pe care il alaptez fara probleme, toti cei care la primul imi dadeau de inteles prin sfaturi ca sunt mama denaturata ca nu vreau sa-mi hranesc copilul cu biberon ( bineinteles ca am facut-o) ma intreba cum de alaptez atata si ia copilul asa de mult in greutate...si am nascut al Universitar, am mers special pentru ca incurajau alaptatul si ca am avut posibilitatea sa stau cu copilul de cand l-am nascut, si nu-ti spun de ce consiliere de rahat am avut parte imediat dupa nastere, de am ramas marcata, tras de tzatze si acuzata ca nu am lapte...
Pe al doilea, l-am nascut la judetean, nici nu vroiau sa auda asistentele ca nu avem lapte sau ca nu e bun ( conditii materiale foarte proaste dar cele umane OK) . Cand am iesit din spital mi-au dat o foaie cu indicatii in care scria maare si bolduit "nu exista lapte care nu este bun". La al doilea am facut cezariana, am ajuns la copil la doua zile, l-am vazut la 3 ore ( deci nu a stat cu mine in salon) si alaptatul a decurs perfect...



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput