San tare dupa 10 saptamani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

patryss, regretele raman asa este, eu si acum regret ca am ascultat ce ziceau altii la primul copil...acum la al doilea pe care il alaptez fara probleme, toti cei care la primul imi dadeau de inteles prin sfaturi ca sunt mama denaturata ca nu vreau sa-mi hranesc copilul cu biberon ( bineinteles ca am facut-o) ma intreba cum de alaptez atata si ia copilul asa de mult in greutate...si am nascut al Universitar, am mers special pentru ca incurajau alaptatul si ca am avut posibilitatea sa stau cu copilul de cand l-am nascut, si nu-ti spun de ce consiliere de rahat am avut parte imediat dupa nastere, de am ramas marcata, tras de tzatze si acuzata ca nu am lapte...
Pe al doilea, l-am nascut la judetean, nici nu vroiau sa auda asistentele ca nu avem lapte sau ca nu e bun ( conditii materiale foarte proaste dar cele umane OK) . Cand am iesit din spital mi-au dat o foaie cu indicatii in care scria maare si bolduit "nu exista lapte care nu este bun". La al doilea am facut cezariana, am ajuns la copil la doua zile, l-am vazut la 3 ore ( deci nu a stat cu mine in salon) si alaptatul a decurs perfect...



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010




Stii ce e nasol? Odata ce iti baga ele ideea in cap ca nu ai lapte parca totul s-a dus pe apa Sambetei !!!
Ai mare dreptate ..daca insistam si nu le ascultam sunt ABSOLUT sigura ca nu pierdeam lapticul.

Vreau sa iti spun ca a 3-a zi dupa nastere a venit la mine o asistenta , si i-am explicat ca laptele mi-a venit mai greu , ca bebe e puturos si mai mult doarme la san , in ideea de a primi un sfat , ceva ... La care a inceput sa urle ca nu vreau sa ii dau lapte , ca nu tin copilul corect la san si tot felul de aberatii.

M-am enervat si i-am aratat ca copilul e pus bine la san , trage ok , doar ca imi ia cam 2 ore pana se satura, doarme jumatate de ore, si dupa aceea inca 2 ore. Au venit 2 asistente de s-au convins ca TRAGE copilul din san , era evident doar se golea sanul dupa ce il luam .

Si dupa faza aceea m-am simtit teribil de vinovata . si m-am pus pe plans vreo 2 ore incontinuu..

In loc sa iti arate CUM se pune corect copilul ( pt ca in afara de o sg data cand am mers la alaptat de i-am dat uneia 50 Ron sa imi arate ) niciuna nu s-a obosit.

Ce sa mai zic ca mi-a adus copilul la 12 dimineata si pana seara la 10 cand am facut scandal sa vina cineva sa imi arate chestiile de baza, nu a venit nimeni !!!

De fiecare data cand veneau imi spuneau ca au 2 etaje , si e mai greu sa vina ... poate poate ma induram si le dadeam ceva .

Insa dupa ce cheltuisem o groaza de bani pe treaba asta jos la terapie intensiva , pe bune ca nu mi-a mai venit sa le mai dau sus nimic.

DA, daca isi dadeau interesul, dar nu asa , nu in bataie de joc.

Mereu am spus ca optez pt sistemul de stat, ca deh , inainte de clinicile private tot la Matern mergeau toate mamicile , am facut-o din pura incapatanare, insa pe viitor ma voi gandi de 2 ori inainte sa fac o alegere unde sa nasc .

Pentru simplul fapt ca daca nu dai bani garlaaaa efectiv esti invizibila !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Parerea mea ca daca ai sanul umflat, ai lapte. La mine la fel a fost la inceput, am pus-o la san+completare pentru ca nu venise laptele. La 3 saptamani, vazand ca nu ajung nicaieri, am chemat o consultanta in lactatie, o doamna care a venit acasa, mi-a arata pozitii de alaptat, mi-a desfundat sanul cu probleme cu o pompa electrica si gata. Pitica nu mai vrea biberon nici picata cu ceara, daca i-l dai fie scuipa fie lasa formula sa-i curga din gurita...asta razand smecher la noi.

Ai si tu rabdare, chiar daca trage 2 ore la inceput, pe masura ce va invata ritmul si va creste si bebe va dura mai putin - la inceput si la mine dura 40 min pe ceas sau chiar mai mult uneori, acum in max 10 min isi termina treaba.

Bafta si mai ales multa rabdare !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Patrys, eu dupa ce mi s-a intarcat BB (la un an jumate, BB) am fost la control la mamografie. Linistita, fara explicatii prea multe, ma pun asistentele la aparat, si in timo ce tot reglau si-si faaceau ele treaba ma intreaba la un moment dat una dintre ele, f dragut, daca cumva am BB mic acasa. Eu zic ca da, dar mic nu, de ce? Si-mi arata sanul.....
Deci s-ar putea sa mai lapte, si da, s-ar putea sa fie nodul de acolo.E normal, pentrul ca "organul" producator de lapte este in primul rand creierul si el iti spune ca tu ai BB mic si ai vrea sa-l alaptezi.
Daca crezi ca iti mai doresti poti sa incerci o relactatie, n-as putea sa-ti garantez insa succes 100%, de pierdut oricum nu ai nimica. Cum crezi. In orice caz, daca vrei sa incerci, vei avea nevoie de o consultanta de lactatie buna (LLL). Dar daca nu, nu-ti mai fa ganduri negre, nu are sens, BB are nevoie in primul rand de o mama sanatoasa si cu moralul sus.
Mult succes, orice decizie ai lua!




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Eu am alaptat exclusiv doi an si trei luni si nu i-am dat nici o picatura de lapte praf fetitei mele. Am avut lapte din plin. Nici prin cap nu m-am gandit ca o sa alaptez atata timp si o sa am late din plin. Fetita mea s-a saturat cu laptele pe care i l-am dat.. si am avut lapte chiar de stocat in frigider din plin. Multumesc Bunului Dumnezeu ca am avut parte de asa ceva si am profitat din plin de alaptat. Fetita mea a hotarat singura cand a dorit sa se opreasca si nu am oprit-o eu. S-a bucurat din plin de laptele meu si a crescut frumos cu laptele matern. Sfatuiesc din tot sufletul ca toate mamicile sa alapteze exclusiv.
Nu am ascultat de nimeni... cu toate ca mi se spune asa nu ii mai dau ca este fata mare dupa varsta de doi ani... sau dr cand a spus ca sa ma opresc ca este de ajuns pana la 6 luni. Eu am facut ce mi-a dictat inima si am vrut sa fac tot ce imi sta in putinta sa o alaptez atata timp cat doreste. Aveam lapte si nu voiam sa opresc aceasta placere a fetitei mele, care a crescut frumos.
Sfatuiesc mamicile sa incerce sa alapteze exclusiv, acolo unde se poate. Eu am alaptat peste tot unde a dorit... si nu am fost jenata de öchii"" din jur care ma priveau. Am alaptat si in tren, si in parc, si in vizite... ducand-ma in alta camera... asa ca pentru copilul meu sunt in stare sa fac orice. Am alaptat si aproape in toate poziile fara sa am teama.
Succes viitoarelor mamici si proaspetele mamici care alapteaza si mamicilor care alapteaza multa rabdare si mult calm.

Mergi la inceput