proprietari de apartamente

proprietari de apartamente | Autor: hannen

Link direct la acest mesaj

Am si eu o nelamurire.E prima data cind aud ca daca posezi un apartament,indiferent ca locuiesti acolo sau nu ,tot trebuie sa platesti o taxa la intretinere vara,iar iarna si caldura care trece prin tevi...
Eu acum ma intreb,ce fel procedeaza cei plecati din tara de ani de zile si care nu vin cu anii in vizita si nici nu au rude care sa le plateasca datoriile.

Este adevarat ca primaria iti poate scoate apartamentul la vinzare daca se aduna datorii multe la intretinere(repet,in lipsa proprietarilor care nu platesc nu din rea vointa ci pur si simplu pt. ca nu sunt in tara)
Si ce stiti despre asigurare?Este obligatorie?Daca nu o faci,care sunt repercursiunile?

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Cum procedati,sau cum ati procedat?

Multumesc!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Pot sa-ti confirm cu intretinerea.
Chiar daca apartamentul nu este locuit, proprietarul tot datoreaza la intretinere o cota parte din "cheltuielile comune" care se repartizeaza in functie de nr. de metri patrati (includ iluminatul scarii, caldura care trece prin tevi, salariul femeii de servici care face curatenie pe scara, salariul administratorului etc.). Sumele lunare nu sunt mari ... dar se aduna.

Cei plecati din tara deleaga plata acestor datorii unor rude, vecini sau platesc direct intr-un cont bancar la intelegere cu administratia blocului.

Pana la scoaterea apartamentului la vanzare din cauza datoriilor stiu ca legal sunt obligati sa parcurga mai multi pasi: primul ar fi sa notifice proprietarul, sa-i trimita somatie de plata, apoi sa-i deschida proces etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hannen, incearca sa te interesezi care sunt procedurile de debransare de la incalzirea comuna. daca apartamentul nu va fi locuit, nu are rost sa platesti caldura degeaba.
de platit se platesc acele cheltuieli care se repartizeaza pe cota-parte indiviza, inclusiv reparatii la instalatiile comune.
asigurarea este obligatorie, a expirat termenul de incheiere, se pot primi amenzi daca inspectorii constata ca proprietarul apartamentului nu a facut aceasta asigurare.
cei plecati din tara pot trimite bani in contul unei persoane de incredere, care va merge lunar sa plateasca suma afisata la avizier; eventual, acea persoana poate trimite scanate/fax/cu posta chitantele care atesta plata intretinerii. oricum proprietarul plecat din tara ar trebui sa aiba pe cineva caruia sa-i lase cheile de la apartament, sa lase un numar de telefon/persoana de contact la vecini sau administratorul blocului, in eventualitatea in care se intampla ceva neprevazut (inundatie, incendiu, etc.) si este necesara intrarea in apartament. in caz contrar, vecinii sau cei chemati la interventie au dreptul sa sparga usa fara acordul proprietarului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Chiar daca se debranseaza de la caldura, tot nu va scapa de plata unei cote, pentru ca prin acel apartament trec tevi si pentru ca peretii, plafonul si podeaua se incalzesc de la...vecini, sigur va fi o suma mai mica, cred ca in functie si de pozitia apartamentului.

Nina, 23+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ca sa nu plateasca dupa debransare, ar trebui sa fie indeplinite simultan urmatoarele conditii :

- sa izoleze bine tevile de caldura care trec prin apartament (si, evident, sa vina un reprezentant al asociatiei de locatari, sa constate acest lucru)
- sa NU aiba ghinionul ca in bloc sa fie montate repartitoare pe calorifere
- repartizarea cheltuielilor cu incalzirea sa NU fie facuta de o firma gen ISTA

asadar, este relativ simplu daca in ecuatie NU apare firma ISTA (sau una similara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Am si eu o nelamurire.E prima data cind aud ca daca posezi un apartament,indiferent ca locuiesti acolo sau nu ,tot trebuie sa platesti o taxa la intretinere vara,iar iarna si caldura care trece prin tevi...
Eu acum ma intreb,ce fel procedeaza cei plecati din tara de ani de zile si care nu vin cu anii in vizita si nici nu au rude care sa le plateasca datoriile.

Este adevarat ca primaria iti poate scoate apartamentul la vinzare daca se aduna datorii multe la intretinere(repet,in lipsa proprietarilor care nu platesc nu din rea vointa ci pur si simplu pt. ca nu sunt in tara)
Si ce stiti despre asigurare?Este obligatorie?Daca nu o faci,care sunt repercursiunile?

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Cum procedati,sau cum ati procedat?

Multumesc!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





noi suntem in situatia asta. Cand am plecat, acum 4 luni, am informat administratorul sa treaca 0 pers. la intretinere, si suma ramasa de plata, plus ce vine lunar, sa o scada din fondul de rulment. Lunar, platim administratorul, si inca niste cheltuieli mici, dar tot e ceva de plata (cam 20 lei = 5 euro). Avem apometre, repartitoare, deci aici vine doar partea comuna.
Solutia gasita: sa inchiriem la o ruda cu o suma modica - oricum verisoara sta acum cu chirie in alta parte. Si astfel, de pe minus ajungem pe +.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Puteti sa puneti in avans, in contul administratiei, si sa faecti regulrizare de 2 ori pe an.
Similar cu energia electrica, acolo platesti un fel de "abonament" lunar si se face regularizare la 3 sau 6 luni, chiar daca nu consumi si esti pe 0, daca nu-ti platesti facturile lunare vei aduna penalitati.
Cu Enelul cum ati rezolvat?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA; www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2
A DOUA MINUNE
MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!
Sa o ajutam pe Georgi sa mearga
Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Puteti sa puneti in avans, in contul administratiei, si sa faecti regulrizare de 2 ori pe an.
Similar cu energia electrica, acolo platesti un fel de "abonament" lunar si se face regularizare la 3 sau 6 luni, chiar daca nu consumi si esti pe 0, daca nu-ti platesti facturile lunare vei aduna penalitati.
Cu Enelul cum ati rezolvat?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA; www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2
A DOUA MINUNE
MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!
Sa o ajutam pe Georgi sa mearga
Manu - papusa fara picioare

la enel, am informat la fel ca plecam din tara. Si ca va ramane un frigider in priza. Am platit o suma mai mare, oricum ei fac recalculare la 3 luni, functie de indicele dat/estimare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu cred ca se poate debransa pur si simplu fara sa faca dovada ca a introdus un alt sistem de incalzire. In plus cred ca este tarziu pentru debransare acum, stiu ca se poate doar vara si formalitatile dureaza.
Cel mai simplu este sa il inchiriezi daca ti-a ramas cineva de incredere pe-aici ca sa nu te trezesti ca te lasa cu datorii in loc sa le plateasca. Daca nu vorbesti cu administratorul si depui banii direct in cont, eventual dai in avans pe mai multe luni.
De scos la vanzare nu se face asa cu una cu doua.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Puteti sa puneti in avans, in contul administratiei, si sa faecti regulrizare de 2 ori pe an.
Similar cu energia electrica, acolo platesti un fel de "abonament" lunar si se face regularizare la 3 sau 6 luni, chiar daca nu consumi si esti pe 0, daca nu-ti platesti facturile lunare vei aduna penalitati.
Cu Enelul cum ati rezolvat?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA; www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2
A DOUA MINUNE
MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!
Sa o ajutam pe Georgi sa mearga
Manu - papusa fara picioare

Imi pare rau sa anunt ca mie ENELUL nu mi a mai primit bani in avans...dar puteti primi factura prin email si platiti prin banca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Puteti sa puneti in avans, in contul administratiei, si sa faecti regulrizare de 2 ori pe an.
Similar cu energia electrica, acolo platesti un fel de "abonament" lunar si se face regularizare la 3 sau 6 luni, chiar daca nu consumi si esti pe 0, daca nu-ti platesti facturile lunare vei aduna penalitati.
Cu Enelul cum ati rezolvat?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)



CE AM EU DE OFERIT


Imi pare rau sa anunt ca mie ENELUL nu mi a mai primit bani in avans...dar puteti primi factura prin email si platiti prin banca


Dar cum ai procedat? Te-ai dus la ghiseu sa platesti si te-au refuzat?
Ai platit prin OP si ti-au trimis banii inapoi?

Eu platesc cu card bancar la bancomat sau prin internet banking si platesc cat vreau, bag codul de client si suma dorita.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA; www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2
A DOUA MINUNE
MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!
Sa o ajutam pe Georgi sa mearga
Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput