Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

hai ca iti scriu eu Matza o reteta de pilaf

la o cana de orez(o cana de 300 ml) se pun 3 cani de apa
1 ceapa, 1 morcov, 1 ardei gras, marar, ulei, sare, piper

se calesc in cateva linguri de ulei (incins bine) legumele timp de 5 minute sa zicem
se adauga orezul( eu il las sa se inmoaie in apa cat timp pregatesc legumele si le calesc) si se lasa si el la calit cu legumele pentru cateva minute
dupa aceea se adauga cele 3 cani de apa si sarea si se lasa la fiert 20-30 de minute
ca sa se patrunda bine bobul de orez se pune capac deasupra
cand e gata se adauga marar si piper

si cam atat..pofta buna
eu deja salivez


********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

14+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sophia, multumesc mult, o sa fac si eu in week-end.
Adevarul e ca sunt in pana de idei in bucatarie.
Ametesc daca stau mult in picioare si nu stiu ce sa mai gatesc. Al meu sot l-am lasat prada disperarii si taieteilor chinezesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Matza, pai sa stii ca si sotul meu s-a ocupat mai mult de bucatarie in ultimul timp decat mine. El e fan gratar asa ca si-a facut peste cu lamaie la gratar, fripturele si legume. Din peste si din legume am gustat si eu, fripturile sa nu le vad, inca nu suport carnea, nici macar nu pot s-o vad...
O sa va scriu ce mai gatesc si eu dupa ce-mi vin idei, poate va inspirati si voi.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 19+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

ooo si al meu saracul a cam gatit singur pana acum, sau a mancat ce a gasit prin frigider
dar din fericire am scapat de greturile alea care nu imi permiteau sa gatesc nimic si acum pot sa imi fac poftele..si ale mele si ale lui

am mai gasit o reteta f tare de dulceata de dovleac..sunt terminata dupa dovleac
oare mai gasesc undeva dovleac ca sa fac si eu dulceata?
http://savalaura.blogspot.com/2008/11/dulceata-de-dovleac.html

********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

14+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

mai am o reteta de dulceata de portocale, dar se face la masina de copt paine
daca vreti o sa o scriu, dulceata iese delicios de buna

********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

14+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu acum ma uit pe net la retete de conserve pentru iarna.
Vreau sa-mi pun vinete si ardei la congelator ca anul trecut si vreau sa fac in plus anul asta bulion si zacusca.
Ceva idei de unde iau borcane?

Eu nu ma prea omor dupa dulceata. Mi se pare foarte foarte dulce.

Mi-e dor de niste zmeura dar in piata e d-aia mare si care nu e atat de dulce. Niste zmeura cu zahar.....

Eu mai fac salata berlineza.
-cartofi fierti
-piept de pui fiert taiat bucatele
- ciuperci de la conserva bucatele
- ceapa solzi
- castraveciori murati bucatele
- maioneza

Amestec totul si iese ceva foarte foarte bun cu multe calorii deloc sanatos.

Imi mai plac chiftelutele dar acum mi-e cam greata de la prajeala si am facut saptamana trecuta un ghiveci cu multe vinete, a fost tare bun.

Sala buna nu am mai facut de mult. Salata verde cu ceapa si castravete si ridichii si ou fiert si branza, sanatate curata.
Meniul meu de gravida nu mai e asa sanatos.
Dimineata beau juma de litru de lapte cu sandvisuri cu mezeluri sau out fiert, la pranz o mancarica ceva de la cantina iar seara bag porcarii in mine gen saratele, juma de caisa, parizer cu lapte batut . Aaaa zilele astea am mancat la pranz slanina cu rosii si branza. O nebunie dar nu stiu cat bine a facut la bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Ciao fetelor,

multumesc pentru primirea calduroasa!
am reusit sa recuperez tot ce ati scris, asta dupa ce ieri nu am putut intra pe forum.
In legatura cu sangerarea gingivala e foarte normala in timpul sarcinii, la mine se inflameaza asa de tare incat ma doare cateodata, dar am rezolvat partial problema cu schimbarea periutei de dinti cu una mai moale. am gasit varianta soft la DM la un pret foarte mic (ceva peste 2 lei) si de atunci gingiile nu mai sangereaza asa de tare.

Cu mancatul picant nu stiu ce sa zic... mie medicul nu mi-a dat prea multe restrictii, dar asta era una dintre ele. zicea sa evit pestele oceanic pt concentratia ridicata de metale grele si mancarea picanta
Eu care sunt si fan picanterii, adica am cateva variante de chilli si sosuri picante in bucatarie, ma tot abtin sa le pun in mancare. pana acum am reusit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

nici mie nu imi placea in mod deosebit dulceata pana sa raman insarcinata, nici macar dupa miere nu ma omoram si acum mananc aproape zilnic paine cu unt si miere dimineata

sa inteleg ca s-ar putea sa am o fetita mica si dragalasa??


********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

14+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

m-ati omorat cu retetele voastre ...mi s-a facut o foame cumplita
matza merci frumos ptr mail
sofia as vrea si eu reteta de dulceata de portocale la masina de facut paine
anangel galuste cu prune....yammmyyyyy

bulinuta mamica de bulinel dragutel (19.07.2006 - 9:37)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

reteta de dulceata de portocale

750 g de portocale, se decojesc, se taie cubulete si se pun in cuva masinii de paine
peste ele se adauga 600 g de zahar si 50 g gelfix

la mine programul pentru dulceata este 13, dureaza 1 ora si 5 min si iese 1 kg si 200 g de dulceata

fetele noi dam drumul la aerul conditionat si ne apucam de putin sport, apoi mancarica

va

********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

14+


Mergi la inceput