Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXXY, la fel a fost si colul meu si aceleasi indicatii le-am primit si eu! Trebuie sa le tii pe printzese la purtator :) pana la termen!!! Asta trebuie sa-ti repeti mereu, oricat e greu ar fi. MERITA! Eu din pacate, nu am reusit decat pana la 34 sapt. si 5 zile.

Eu am folosit pana acum doar scutece si servetele umede PAMPERS, crema de corp MUSTELA si KLORANE, gel de dus KLORANE si BEPANTHENE, iar crema de fundulet BEPANTHENE si Pasta PETRINI (preparata in farmacie). Crema de fundulet de la KLORANE nu e buna.
Am auzit insa de la alte mamici care au folosit produse mai ieftine ca au fost foarte multumite si de produse gen SANOSAN sau JOHNSON'S. Eu, personal nu am incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

multumesc pentru incurajari,eu oricum nu ma gandesc decat ca trebuie sa ajung la 37 de saptamani,sau macar 36.
Din ce in ce mai greu imi e sa dorm sau sa stau intinsa in pat,simt o presiune foarte mare deasupra capului si cand ma ridic din pat uneori am ochii rosii obrajii rosii.Ieri am facut analiza cu curva de glucoza,pentru a vedea daca am diabet gestational,oricum glicemia e buna,79.
Nu voi fi chiar singurica-singurica,pentru ca am aici o vecina care s-a atasat de mine foarte mult si mi-a spus ca oricand pot sa apelez la dansa daca nu stiu ceva,daca am vreo intrebare,daca vreau un sfat.
Totul va fi bine,sunt foarte increzatoare,dar sunt si preocupata pentru ceea ce va fi,sper ca voi fi la inaltime.
Saptamana viitoare am urmatorul control,sper sa fie totul bine analizele cu glucoza.
mai intru sa va mai tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Viss ai niste copii superbi!!! Sa iti traiasca!

Mirela imi pare rau pt enterocolita voastra, si noi am avut si e foarte nasol. Noi am luat enterolactis, espumisan, lapte fara lactoza si parca atat...nu imi aduc aminte :D.

Nico si eu mai devin melancolica :D a trecut asa de rpd anul astasi noi mai avem un pic si facem un an :).

Sugubina asa cum ti-am mai spus si pe fb sunt superbe fetele tale :).

Noi am fost raciti, muci, tuse etc. acum vad ca suntem spre vindecare.
Radu a facut primii pasi singur, adica face cam 3-4 pasi singur fara probleme. Prima data a plecat fara sa imi dau seama dupa un biscuit. taicasu tinea in mana cu biscuit si s-a trezit cu el ca ii fura biscuitele :D!!!
Tudor este starul casei, e innebunit dupa muzica, danseaza si sa nu mai vorbim de reclame :). Este cel mai cumite copil ever :)! A stat sa ii facem aerosolii fara sa protesteze nici macar o secunda, ba chiar a adormit la un moment dat.

In rest toate bune!

Felicitari viitoarelor mamici, multa sanatate, sarcina usoara si nastere cat mai aproape de termen!

Cateva poze cu piticii mei :)

https://picasaweb.google.com/100373684167556137606/August2011#

https://picasaweb.google.com/100373684167556137606/Septembrie2011#

https://picasaweb.google.com/100373684167556137606/Octombrie2011#

Va pup cu drag,

Elena mami piticilor Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

Buna fetelor,
va citesc de ceva timp, am si postat putin cand am intrebat ce carucior sa cumpar, am ales un ABC design zoom, dar am zis ca-l cumpar abia dupa ce se nasc.

ma pregattesc si eu de 2 fetite, am 31 saptamani astazi; saptamana trecuta fetele aveau 1600 si 1200; sper sa mai stea pana pe la 34-35 saptamani, ca s-a cam scurtat colul si sapt trecuta era cam deschis, iar doctorul zicea sa ma interneze, dat am refuzat, asa ca am cam imceput sa stau si eu in pat desi mi se pare tare incomod; dar azi era mai bine colul, nu mai era asa deschis

roxy, dc ai 28 sapt, e mai putin de 7 luni, 7 luni e pe la 31 sapt; oricum am vazut ca fetele tale au ca 1200 ceea ce mi se pare bine, mai ales ca am amandoua cam acceeasi greutate; a mea una e mai micuta

oricum tot citind aici m-am linistit cand am vazut ca fetele au nascut unul din bebe si sub 2kg si a fost f bine si sanatos si a recuperat dupa.

de dormit; eu cred ca dorm mai mult pe spate, ma mai sufoc dar asta e, mai incerc si pe parti, ba pe dreapta, ba pe stanga

amy tu cate sapt ai si cam cat au bebelusii?

numai bine tuturor si sa ducem sarcina macar pana pe la 34-35 si
si multa sanatate fetelor care au deja copilasii, probabil ca o sa va mai cerem sfaturi pe viitor.


31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, si eu am tot carucior ABC DESIGN - ZOOM. E super! Noi am luat 3 in 1, landou, scoici si scaun sport. Chiar daca e mai scump decat restul, isi merita pe deplin banii. Sarcina usoara in continuare, crestere mare la printzese si RABDARE!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

roxxy, bravo ca ai ajuns pana acum cu bebicele si muuuuuuuuulta bafta sa le tii pana la 36 de saptamani macar.
nu mai umbla tu prin oras, stai acolo si fa gaura in pat ca sa nu nasti ca mine, la 33 s, sa innebunesti din control in control, ca asa e cu prematurii, te asigur ca nu-ti doresti. cu cat nasti mai aproape de termen, cu atat e mai bine. foarte bine ca ai facut dexametazona, nici nu iti dai seama cat e de importanta in caz de nastere prematura.
noi folosim pampersi babylove,ca si servetele umede tot de acolo, atentie sa nu iei din cele cu ulei ca alea sunt nashpa. pampersii acestia sunt mai ieftini ca pampersii pampers, dar la fel de buni calitativ. la 2 copii, se simte.
am folosit sapun lichid klorane/mustela/sanosan. cel de la sanosan e mult mai ieftin si foarte bun, acum am mai gasit la babyexpo 1 l de sapun bioderma, 45 roni, foarte bun si miroase super. crema de popnetz cea mai buna e una preparata in farmacie la municpal, apoi bepanthen sau crema cu panthenol de la sanosan, varianta mai ieftina a bepanthenului. sa ai in casa si o crema cu oxid de zinc (petrini/klorane) si un tub de neopreol, pt eventuale eriteme fesiere.
pt colici, cel mai eficient e foehnul, oricate picaturi le vei da (bonisan/espumisan/sab simplex, colief, debridat etc fara numar, fara nr), tot vor avea. pt decalnsarea lactatiei, galactogil/galafor si tone de ceai de kimen si anason. s ai o pediatra buna, disponibila. NU MENAJA SOTZUL! profita de toate ajutoarele.

va pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

bebeii mei au avut 1700 el, 1800 ea, acum au 10 kg, la aproape 1 an. asadar, sub 2 kg, dar au evoluat bine.asadar, cam tot ce e peste 1,5 kg e foarte bun si cu sanse maxime. maxim am zis!
carutul abc design este excelent, il au niste gemeni la noi in parc si il vand cu 15 milioane cu tot cu scoici, 9 mil fara (copiii au deja 2 ani)

noi avem carutz marco twingo, de asemenea excelent, side by side. nu luati carucioare cosatto, nu exista porcarie mai mare, mai costa si o carutza de bani (am luat noi plasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

elenacatalin, ce copii frumosi! nu im dau seama foarte bine, dar unul sigur are oki albastri, celalalt ii are verzi? doamne, ce frumosi sunt, cum sta el cu masca pe fatza si cum doarme unul din ei cu popoul in sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor
mmammarutza, nu am cumparat inca carutul, astept sa se nasca fetele sa vad eu ca sunt bine si cred ca-l iau de la baby expo care e la inceputul lui decembrie. In sept cand am fost era cam la 2200 carutul cu scaune sport. Landouri nu iau ca nu are rost pentru cateva luni, care mai sunt si de iarna, deci nu am sa le scot asa mult afara.
cu scaune auto, nu stiu, astea de la abc sunt cam scumpe 550-600 unul, daca iau de la altii gasesc si la 300; tu ce zici, se merita sa le iau pe astea si sa le mai scot in scoici care se pun pe carut in lunile astea de iarna? desi cred ca pot sta si in landourile alea sport ca se lasa suficient pe spate, mai pun o paturica ceva si se face aproape orizonta


31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-elena-da-mi voie sa te contrazic-bebicii tai sunt superbi.dementiali!!! vai cu cat cresc, se fac si mai frumosi, mai dragalasi,si de vis-zi-mi, please,ca sii ai mei vor fi la fel de frumosi, si dementiali-cum se joaca ei,cum se privesc din patuturile alaturate.mi-au placut abtibildurile de pe pereti,veiozele pe verde, masuta cu legouri,iar ei..cum se joaca ei frumos..

Mergi la inceput