Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Bine v-am regasit mamici sau burtici cu gemenasi! Noi implinim azi 27 de sapt si 13 kg, Doamne ajuta!
Mary, sunt superbi puiutii tai, m-am uitat cu mare drag la filmulete!
Sugubina, Nico, ce frumos ca va bucurati de ei si ati trecut de stresul nasterii premature, al greutatii mici la nastere, al cezarienei… Astea ne macina pe noi, gravidutele, acum!
Roxxy iti doresc multa sanatate si sa duci cat mai mult sarcina! Si eu sunt de acord cu Manu, mai bine stau ei in burtica, decat sa tragem noi apoi prin spitale! Doamne ajuta sa ducem cat mai mult ca de asta mi-e teama si mie!
Roxxy, ce nume frumoase ati ales!
Elena, ce frumosi sunt nazdravanii! Si ce camera draguta au! Si ochii albastri/ verzi, sunt tare dulci! Ce incantati au fost ca i-ati lasat sa manance singuri! Sunt asa nerabdatoare sa-i vedem si pe gemenasii nostri, parca as fi la prima sarcina!
Anna, si eu stiu ca o data cu sapt 28 intri in luna a 7-a care tine pana la sapt 31, luna a 8-a 32-35, iar luna a 9-a 36-40. Sper sa fiu informata bine, oricum important e sa ajungem noi incolo catre 37,38 de sapt, lunile astea nu mai conteaza atata!
Sa aveti o zi frumoasa!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, mie scoicile mi-au fost si imi sunt de un real folos.
In primul rand, pot fi folosite de la 0 luni. Cu ajutorul adaptoarelor, le poti fixa si pe carucior. Eu si acum ii plimb cateodata pe ai mei in scoici (au 6 luni si 7 kg ea si 8,4 kg el). Iti mai dau un motiv: plecati cu masina toti 4, adica voi cu printzesele. Pui cadrul de la carucior in portbagaj, fetele in scoici pe bancheta din spate. Tot in portbagaj ar trebui sa pui si scaunele sport, pe cand daca le plimbi cu scoicile, nu-ti mai trebuie, un timp, scaunele sport. Trebuie sa te mai gandesti la un aspect: portbagajul masinii trebuie sa fie destul de generos ca sa incapa si cadrul si scaunele sport. Si eu si sotul meu avem masini destul de mari, asa ca la noi nu sunt probleme.
In al doilea rand, mie personal nu mi se pare ca scaunele sport sunt bune ptr. un copil mic. Nu se lasa complet pe spate.
In al treilea rand, eu am folosit scoicile si la dat de mancare, pana sa luam masutele de mancat, in care i-am pus doar de la 5 luni, cu scaunul dat pe spate. De la nastere, cand le dadeam de mancare simultan, ii "parcam" in scoici si le dadeam cu biberonul in acelasi timp.
In al patrulea rand, scoicile sunt f. utile cand mergi undeva cu copiii si ei nu stau inca f. bine in funduletz sau nu umbla. In vizita la cineva, oriunde trebuie sa-i scoti din carucior. Doar n-o sa-i tineti non stop in brate daca mergeti undeva...
In al cincilea rand, poti sa le folosesti pana au copiii 13 kg. Deci si la masina nu trebuie sa cumperi decat dupa 1 an jumate scaun auto. Si atunci iei direct din ala mare, nu iei acuma unul, pe care oricum va trebui sa-l schimbi la un moment dat pe unul mai mare.

Cam astea ar fi motivele ptr. care mie mi se par scoicile o inventie nemaipomenita!!!
Sper ca ti-am fost de ajutor. Ai grija de comorile din burtica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Asa e mmamarutza, si eu am folosit foarte mult scoicile la primii copii, le-am achizitionat inca de la inceput, si uneori cand gateam puneam copilul in scoica pe masa din bucatarie, cand eram la computer, asezam scoica langa mine si tot asa, il purtam prin toata casa, evitand sa-l tin in brate. Si in masina legam cu centura scoica, iar de vizite nu mai zic! Sunt foarte practice!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-subscriu al tot ce a scris mamarutza referiotr la scoici.adaug-eu pe sergiu il adorm in scoica leganat.adoame in 5-10 minute maxim.eu i -am hranit in scoici de la 6 saptaamni, de cand sergiu a avut reflux al laptelui-initial l-am tinut in brate dupa masa 30 minte pe verticala, ulterior, il lasam in scoica inca 10-15 minute, dc il luam imediat din scoica regurgita.cand mancam uneori ii luam langa masa naostra in scoici, ei erau super veseli ca stau cu noi se uitau la obiectele din jur, si noi mancam in tihna-adica fara sa tinem fiecare cate un copil in brate dupa 2 luniin vizite sunt bestiale, chiar si cand dam mancarica in vizite si nu avem scaunul de masa la noi-iau fructele la borcanel avent, in gentuta frigorifica care le tine ok,si mergem la verisoara,.. dau laptele in masina, si am mers la 2,5 luni-drum de 3 ore la tulcea- au dormit non-stop.s-au trezit cand am ajuns- la 23,au mancat laptele si s-au culcat la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Multumesc mult pentru aprecieri :)!!!

Viss masuta cu lego este inchiriata. Raluca (sugubina) ne-a dat pontul cu inchiriatul jucariilor. In fiecare saptamana au alta jucarie :)!

Va pup,

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Hello- ce de gravidutze de gemenasi in ultimul timp sarcina usoara si bbei sanatosi! iar pentru mamici sanatate si putere sa va cresteti puiutii, va dorim Noi suntem binisor- am depasit perioada cu tratamentul pentru enterocolita, rotavirus ce o fi fostoricum graoznic. Fetele sunt bine, foarte energice, in continuare cu mofturi la mancare si la somnVoiam sa va intreb- acum ca vine sezonul gripei si al virozelor, voi dati ceva pentru imunitate puilor? ma refer la preparate homeopate. Si daca da, ce anume? Mariuca mea deja tuseste cand si cand de cam 2 zile- ma gandesc ca daca continua sa o duc la dr- am sirop de mugur de brad dar imi e teama sa-i dau pt ca nu stiu cat si cum se da la copii.
In alta ordine de idei- am scos si noi caruciorul dublu la vanzare - este pe okazii- Mother care rosu, poate fi folosit de la 0 luni cu acesorii incluse. Pretul este de 650ron cat sa iau tricilete pt pitice.
Daca cineva este interesat rog PM.
Va pupam,
Lavinia si buburuzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor
oricum un scaun/scoica de masina trebuie sa iau, desi nu cred ca am sa plec cu ele nicaieri pana pe martie/aprilie; decat asa pana pe la doctor si eventual o vizita scurta pe undeva prin Buc
dar ma gandeam sa iau de la altii ca ABC design sunt cam scumpute; dar probabil ca am sa iau din astea ca sa mearga si pe carucior, cred ca m-ati convins
oricum astept sa nasc si sa merg la babyexpo la incep lui Dec si le iau de acolo, poate mai fac si ei mici reduceri


31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cr_dum spune:

buna fetelor!urmeaza sa nasc si eu in dec. (probabil) doua fetite..bine v-am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

bine ai venit printre noi
sarcina usoara....

mai spune-ne despre tine si despre gemenasi....


vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

lavinutza, bafta la vandut carutzul!

pt imunitate, dina gama homeopate poti da oscilococcinum 1/saptamana, plus septilin sirop, daca accepti ideea ca are parabeni. daca vrei tratament particularizat homeopat, tre sa te duci cu ele la dr homeopat, iti da remedii si dilutia si cum sa le faci.
tot pt imunizare poti da sirop de muguri de brad, daca tusesc. colostrum de la secom este, de asemenea, f bun, dar scum. isoprinosin sau ceva de genu iar e bun. nu uita celebra vit c, le poti da picaturi.

sanatate multa!

Mergi la inceput