Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

buna,
viss: eu sunt cu ochii pe calc tot timpul, insa cu fabi in brate si nu ma lasa sa scriu:(. la noi e cam jale de cand cu vremea rea. incercam sa ne obisnuim si noi si ei cu statul in casa ma mult. e greu. ei vor divertisment nou ...se plictrisesc repede. chiar ma gandeam sa intreb cum va mai jucati voi. Eva isi mai face de lucru insa Fabian nu prea. Am impresia ca il chinuie gingiile ca musca si maraia cu jucariile in gura. Voi aveti vreun dintisor?
Astept sa se dea caldura la bloc si ne intoarcem si noi in Bucuresti.
luminita_clt: v-ati mutat la casa? nu ai mai scris pe aici. buburuzele tale ce fac? cand le-am vazut eu prima data, erau cam de varsta de acum ale alor mei. eu ream tare speriata si nu credeam sa ajungem si noi ca voi:).
Oria77: ce faci? cum merge treaba? te mai asteptam pe aici.
Sugubina: scrioai mai demult ca ai vazut o mamica cu un bebe urlator in momentul in care mama se indeparta putin de el. Cam asa e Fabian al meu. Ce fac frumoasele tale?
Va pupam si asteptam aici pana ne vom intoarce la casa noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-nici un dintisor. dar dupa ce ieri noapte se tot foia,si dupa ce adormea il gaseam in 4 labe in patutul lui, apoi la 3 noaptea nestiind ce sa-i mai fac i-am dat lapte- desi nu mai mancase de o sapt. noaptea, azi dim. ce se vezi?-am pipait gingia si ma zgaraie un dintisor.am inteles de la fetele din odisee ca deja a erupt, dc ma zgaraie.acum urmeaza sa creasca, dar cica nu mai doare asa tare

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas- cu jucatul..ai mei iau la rand jucariile, si nu am multe. sunt atrasi de minge dupa care alearga in tot patul, dupa un balon de la macdonald, in care dau cu putere, il apasa- ma mir ca inca nu s-a spartmai rontaie o urechiusa de paitoi, mai zdrangane o jucarie cu care isi lovesc sora/fratele pe fata, se trag de ureche, de babetica fratelui, intorc punga cu servetele umede pe taote partile si-i rod marginile, mai am un centru de activitati de palstic mai zdrangane si la ala..stau mult in fundulet fata in fata, cu jucariile in centru si se joaca singuri, apoi intervin eu, pupat talpici, gaturi, ridicat in sus la cer..nu ai prea multe de facut, nu? a, si se ridica in 4 labe, si dai-inainte -inapoi balanganit..

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pentru mamicile interesate, a aparut la bazar un carutz de gemeni de vanzare:
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=33373



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna mamici
Mai avem si noi cateva zile si facem 7 lunite.
Copilasii mei nu stau in fundulet singuri, decat daca sunt tinuti de manute, sau intre pernute. Am zis sa nu grabesc lucrurile, cand vor fi pregatiti o vor face. La carut inclinatia e de 60 de grade, stau rezemati deocamdata. Iesim mai rar afara, doar o data pe zi, in jur de ora 4 cand vine sotul de la servici. Dorm cam in 2 reprize, de cate o ora jumate. Noaptea nu se mai trezesc sa pape. Seara se culca pe la 20.30 -21, dimineata in jur de 7-8 fac ochi. Azi de ex au adormit la loc dupa ce au papat la 7 si s-au trezit adineauri.
Sunt topita dupa ei, sunt cuminciori, mai sunt si zile cu maraieli, dar suportabile, imi place sa-i privesc cand sunt impreuna la centrul de joaca, zornaie si ling toate jucariile.
Viss, Mirela, tare dragalasi sunt copiii vostri.
Chiar Sugubina, Adriana, voi ce mai faceti ? Ce fac puficele si porumbitele ?
Burtici, aveti grija de voi, nu mai aveti mult si o sa va bucurati de comorile voastre.
Am reusit sa-i filmez si eu cateva minute : http://www.facebook.com/#!/video/?id=1709157796

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mary tare frumusei puii tai
nu te ingrijora ca nu stau in fund
o sa stea, nici ai mei n au stat prea usor, dar dupa ce i am pus pe jos, s au dat drumul si la stat in fund si la mers in 4 labute
si cam pe la 7 luni si o saptamana i am pus pe jos, la inceput au stat pe o plapuma, apoi incet incet au inceput sa se miste si n a mai fost nevoie de plapuma, ca nu mai stateau in perimetrul ei

iar acum.....misuna prin toata casa

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

CE repede a trecut timpul ....acum 1 an su eu postam pe aici cu ditai mai burtica..hmmm ce amintiri placute...acum suntem mari abia mai am timp sa intru.Sanatate bebeilor si viitoarelor mamicii bucurativa de fiecare clipa a sarcinii si de linistea care e acum:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buuna!


Monas deci Fabi e asa tipacios? of mami mami..ce sa zic..Rezista nah, o fi o faza duar.

mary1975 ce frumosi suuunt Luca si Ianis am vazut filmuletele. Sa sti ca eu in carut de la 6l le tineam in fundulet, si s-au obisnuit si au inceput sa stea singurele.

Azi Maruta a zis si ea prima uara taticu pe cuvaant! (tata deja zice) - tot ii repetam si probabil s-a saturat de batut la cap si a zis si ea!! suntem asa mandri zici ca am facut un ou.

Au inceput sa se pupe, le-am aratat eu. Vine Mara si o linge pe Linca in caaap e asa dulcee si Linca raadeee

G.Nico.S te-a luat cu melancolia ha? Of ce trece vremea. Si Pufele fac un an pe 6 nov si nu stu CAND s-a dus vremea. E asa frumooos!


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

salut mamicile si viitoarele mamici.
am asteptat controlul pe care l-am facut joi ca sa va mai scriu ce se intampla cu noi.
Fetitele stau bine,au crescut,practic s-a dublat greutatea lor intr-o luna,acum au 1.237 grame Anna si 1.337 grame Francesca si ieri am facut 28 de saptamani,adica 7 luni.
Dupa control am facut 2 injectii(joi si vineri) pentru dezvoltarea plamanilor lor,pentru ca mi s-a spus ca de acum incolo trebuie sa ma astept,sau mai precis pana la jumatatea lui noiembrie,bine ar fi sa ajung la jumatatea lui decembrie,cand ar fi 37 de saptamani.Datorita faptului ca am colul scurt, cerclajul care este ca un cerc,ca o funda legata,se poate desface in orice moment de acum incolo,de aceea trebuie sa stau in continuare in repaos,dar nu neaparat in pat,poat sa ies pe afara putin,pot sa fac cate ceva prin casa pentru ca mi s-a spus ca acum nu conteaza prea mult daca stau numai in pat,important este sa nu ridic greutati.
Astazi mergem sa cumparam cate ceva,de-abia astept.
As vrea sa va intreb ce parere aveti despre produsele pentru copii Pampers si Johnson's Baby.Ce ma sfatuiti sa cumpar,aici ma refer la pempersi,servetele,creme,sampoane pentru copii,tot ceea ce voi avea eu nevoie de acum incolo pentru fetite.
Aici se gasesc mai multe firme de produse pentru ingrijirea copiilor,de exemplu Fissan,care am auzit ca este foarte bun.
O sa mai citesc ce ati scris,am ramas putin in urma.
Va doresc toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ROXXY, iti doresc sa poti sta cat mai mult cu fetitele la purtator, chiar daca asta inseamna cat mai mult repaos! Conteaza foarte mult sa le nasti intr-o saptamana "avansata" (imi aduc aminte cum "bifam" pe calendar, incepand cu saptamana 30 se inmulteau semnele de exclamare. Mai am si acum agenda aceea...).

Despre produsele de ingrijire: Pampers am folosit (si azi mai folosim servetelele de la ei, dar nu numai, cele Babylove de la DM sunt f bune). La capitolul sampoane si alte creme, in primul an am folosit exclusiv Mustela (dar comandate sau aduse din Franta, nu cumparate din Romania, unde preturile sunt de-a dreptul nesimtite, si de 4-5 ori mai mari decat in Fr), Bepanthen. Weleda stiu ca e o marca buna. Acum am mai diversificat marcile, folosim si un gel de dus de la Yves Rocher ca e mai la indemana ca Mustela. Johnson's nu am folosit, nu stiu de ce nu am incredere, iar Nivea nu imi placea mie cum mirosea. Dar despre Nivea am auzit ca sunt bune produsele.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput