Dovleceii implinesc 2 ani ! La multi ani ! (25)

Dovleceii implinesc 2 ani ! La multi ani ! (25) | Autor: gagga

Link direct la acest mesaj



Povestea Raisei - avem blog!

Sa ajutam trandafirasul sa infloreasca!



Cateva mamici de dovlecei sept-oct 2009, si-au propus sa rada. Suntem niste mamici vesele de dovlecei, ne completam reciproc, ne sfatuim, ne serbam, radem cu gura pana la urechi. In acest topic NIMENI NU SE SUPARA.
Mamicile de dovlecei au fost intotdeauna prietene, sunt haioase si razacioase. Vor sa treaca peste momentele grele cu zambetul pe buze.
______________________________________________________________________________
Asa ne-am cunoscut
_____________________________________________________________________________
Apoi ne-am continuat drumul AICI, devenind buni prieteni
______________________________________________________________________________
Unii dintre noi au fost mai veseli asa ca ne-am mutat AICI
______________________________________________________________________________

Asa aratam la 1 AN
_____________________________________________________________________________



DOVLECEI VESELI

12345678910111213141516
1718192021222324



______________________________________________________________________________

Dorim sa va facem cunostinta cu noi si mamicile noastre cool:

  • 23.07 - Lisa Maria migdalata de mami SabinaY. • poza • + surioara Erika

  • 31.07 - Luca si Matei gemanuti dragi de mami mimika • poza •
  • 14.08 - Bruce de mami frumoasaIulika • poza • + surioara micuta si finuta Daniella

  • 20.08 - Andreea de mami Monique02 • poza • + surioara frumoasa Teodora

  • 20.08 - Stefan Alexandru de mami Raluca_u • poza • + surioara finutza Adina Andreea

  • 21.08 - Razvan de mami tinerica Mary_07 • poza • + fratior Alex si acum cu

  • 24.08 - Andreicuminte de mami santorini • poza •

  • 25.08 - Andrei si Stefan de mami Techila • poza • & • poza •

  • 26.08 - Dragos Alexandru zis Zdrelica de mami monica_dicut • poza •

  • 28.08 - Maria superba de mami aricelul • poza •

  • 29.08 - Ebru Fatima ursulica de mami selen80 • poza •

  • 31.08 - Ama carliontzata de mami crocodana • poza •

  • 31.08 - Maria pui scump de mami carinablanca • poza •
  • . Primul dovlecel mergacios
  • 01.09 - Raisa Maria trandafiras luptator de mami puternica katteryna
  • .
  • 03.09 - Natalia Pisi de mami Fragutza • poza •

  • 03.09 - Nicholas Tom de mami diana_n + fratior Peter

  • 05.09 - Emma Ioana cuminte de mami Cristina_ana • poza • + fratior nazdravan Andrei Eric

  • 05.09 Alex Cristian frumos de mami anamaria1979 • poza •

  • 07.09 - Iris Teodora de mami miha94 • poza • + fratior Matei si surioara Laura

  • 07.09 David Andrei papacios de mami mamideandrei • poza •

  • 11.09 Matei de mami diamar78 • poza • + fratior David

  • 13.09 David cu ochi ca cerul de mami lutoniana • poza •

  • 13.09 Irinel Andrei motzat de mami madalina84 • poza •

  • 13.09 Stefania Gabriela cu ochi minunati de mami iuliapapusa

  • 14.09 - Carina Maria fotomodel de mami happy_uka • poza •

  • 14.09 - Dinu Andrei de mami draga anomis28 • poza • si acum speram cu

  • 14.09 - Ruby Elena dragutzica de mami Crystina • poza • + surioara Lilly Elisa

  • 15.09 - Isabela-Maria frumoasa de mami vik-cj • poza •

  • 18.09 - Evacu ochi frumosi de mami emy10 • poza •

  • 19.09 - Ana delicata de mami NelaM • poza •

  • 22.09 - Maia Zana florilor de mami hepilica • poza •

  • 22.09 - Ioan Amos Mosorel de mami minunata biaz29 + fratior Busici

  • 26.09 - Alessia Zeina bufleica dulce de mami alex25 • poza •

  • 03.10 - Aidan Gabriel superb de mami MangaGirl • poza •

  • 05.10 - Alex finutz de mami Lullaby_2009 • poza •

  • 12.10 - Mihnea Costin smecher de mami suede • poza •

  • 16.10 - Alexandru Daniel de mami minunata Raluk16 • poza •

  • 16.10 - Ana Elisa finutza de mami Dana15 • poza •

  • 18.10 - Tudor Mihai dulce de mami moni_iulia • poza •

  • 21.10 - Radu Mihai parlamentar de mami liliac1 • poza • + surioara desteapta Andra Maria

  • 21.10 - Flavius Cristian puiut scump de mami camy_pus
    02.11 - Santiago (Iulian) piticutz de mami monis5 • poza •

  • 08.11 - Remus Andrei de mami raluci_b • poza •


    Va asteptam pe toti cei asemenea noua sa va alaturati.
    ______________________________________________________________________________
    In fiecare luna serbam pe cineva asa ca tragem cate-un chef

    Ianuarie: 15 - vik-cj; 24 - mamideandrei;

    Februarie: 12 - lutoniana; 16 - raluk16; 19 - Daniella pui de Iulika; 20 - katerynna;

    Martie: 17 - monica_dicut;20 - monis5; 22 - madalina84; 31 - crocodana;

    Aprilie:01 - Crystina; 29 - MangaGirl;

    Mai: 25 - Liliac1 si David pui de Diamar;

    Iunie: 10 - suede si emy10; 17 - carinablanca;

    Iulie: 04 - happy_uka; 13 - moni_iulia; 15- mary07; 16 - Fragutza; 17 - monique02; 25 - Lullaby; 26 - Andrei pui de Cristina; 29 - Iulika29;

    August: 04 - diamar; 09 - techila;14 - mimika; 28 - anomis; 31 - Erika pui de Sabyna;

    Septembrie: 10 - SabinaY.; 15 - Dana15; 18 - NelaM; 21 - camy_pus; 29 - Andruska pui de liliac;

    Octombrie:3 - Peter de diana; 10 - hepilica; 19 - santorini; 21 - miha74; 24 - selen80; 27 - Lilly Elisa pui de Crystina; 29 - biaz;

    Noiembrie:02 - Alex de Mely; 09 - anamaria1979; 25 - alex25;

    Decembrie: 23 - Cristina_Ana;


    ______________________________________________________________________________

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

    LA MULTI ANI DOVLECELULUI ANDREI!

    Santorini multa sanatate si bucurii va doresc!

    RAISA MARIA
    BLOGUL NOSTRU
    POFTITI IN BAZAR

    www.youtube.com/watch?v=RaEsz-p1E0M" target="_blank">Lasati copiii sa vina la Mine...

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

    Te sarutam Andrei, sa cresti frumos si sa ai parte numai de lucruri frumoase.

    Pup cu drag toti dovleceii sarbatoriti pana acum pe care nu am reusit sa-i felicit in vreun fel sau altul! Din pacate sau din fericire actiunea s-a cam mutat pe facebook iar eu abia reusesc sa intru printre picaturi.

    Am inceput munca si deja mi-e dor de zilele petrecute doar cu Ama mea.....la fac e inca liniste pt ca sunt inca multi in concediu dar ma gandesc cu groaza la luna septembrie si la inceputul de semestru. Ama e still breastfeeded, un picut vorbareata, zilnic ne amuza si ne incanta dar stiti deja cum e....

    LE. Am uitat sa o felicit pe Raisa pentru cat de minunat coloreaza! A crescut asa de frumos! Mami de trandafiras te admir tare si ma bucur ca aveti asa un program plin pentru ca asta nu poate fi decat de bine!


    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    Salutare dovlecime !

    Andrei, pui drag, La multi ani pentru ziua de azi, sa o serbezi frumos cu cei ce te iubesc si sa primesti cat mai multe cadouri

    Va anunt solemn dragele mele, ca vineri, saptamana trecuta am inchis capitolul alaptarea lui Davidelu .
    Nu imi place cum suna a intarca, parca ar fi a infiera.

    Tremuratul meu din colt in colt, muscatul de buze si frecatul de maini nu si-au avut rostul pentru ca asa cum au spus prietenele mele, David a fost pregatit pentru acest pas. Am folosit metoda cu plasturi aplicati pe sani. S-a intors de la gradinita si de obicei sugea si apoi facea nani, s-a uitat in san, s-a uitat la mine, eu am zis: ce are mami acolo ? au? si el a lasat tricoul la loc si a plecat .....De atunci aveti cuvantul meu de onoare ca imediat e o saptamana, nu a cerut absolut deloc si doar de 2 ori a venit sa se uite in bluza sa vada daca mai sunt plasturii acolo.

    Aveam fotoliul nostru drag, in fata calculatorului si stateam asa minute in sir la desene animate ....cu sanul in gura fara sa suga. Acum sta frumos in brate la mine, cu capul rezemat de pieptul meu si ne jucam cu degetele.

    Am avut emotii foarte mari care s-au dovedit a fi complet nefondate. David e fericit, nu a suferit, nu a plans, nu a fost trist NIMIC !

    Am detaliat mai mult pt draga mea Croco care stiu ca ar face pasul dar nu stie cum .....

    Ca sa nu v-o mai spun si pe aia ca acum doarme mult mai adanc, mai mult, mai profund......mai si mai mai...si mai si mai.....

    Am fost extrem de trista intr-o zi pentru ca parea ca e mai bine ACUM decat inainte, alaptat...si mi-am facut procese de constiinta ca am lungit-o prea mult.

    Oricum sunt mandra de mine si de cei 2 ani in care am avut copilul la piept si la propriu si la figurat.

    Mi-ar place enorm sa intre mai multe fete sa serbam copilasii, asa cum stim fiecare, cu povesti si peripetii despre dovlecutii de 2 ani

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns claucia spune:

    Luto, foarte frumos ai scris!
    sa iti traiasca Davidelul cel scump si plin de activitati educative la gradi si de emotii dragi cu mami si tati.

    Noi mai citim, ne sunteti foarte dragi toate dar nu avem multe de spus de fiecare data. Doar ca ma bucur si spun sotului ce se mai intampla pe ici pe colo.

    In rest in vacanta, la mare la soare (nu acum am fost deja), asteptam septembrie sa o serbam pe minunica mea mica si scumpa, pe Isa mea creata creata, e mare, e frumoasa, e desteapta, face multe lucruri, face multe nazdravanii impreuna cu surioara ei, sunt nedezlipite si best friends .

    Sa vedem acum cum o sa reactioneze micutica in sept cand incepe gradinita Alessiuta din nou, s-a obisnuit o vara cu surioara acasa.

    Va pupam si va uram o zi minunata!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns gagga spune:

    Buna dragelor!

    Ieri l-am pupat pe Andrei la 2 anisori, am fost la petrecerea lui frumoasa, a venit chiar si Mickey

    Astazi as fi vrut sa fiu la Bucuresti, sa pup gemenii mei dragi, sa le urez multa fericire si viata frumoasa!!

    La multi ani Andrei & Stefan !

    Vreau sa o salut pe crocomom, stiu cum ti-e dor de Ama cand nu esti langa ea, te inteleg perfect..

    Si mie mi-a placut cum a scris Luci, bravo pentru reusita .. Felicitari pentru 2 ani de attachment parenting .Ce bine cand totul se termina cu bine.. Hmm, uitasem cum e sa te bucuri pentru ceva "dovlecesc" ..

    O pup cu drag si pe Cati si astept fetele frumoase la mare

    Clau, suna asa de bine cum descrii papusile frumoase.. Incep si eu sa inteleg cat e de important un fratior/surioara.. Sunt un pic trista in legatura cu asta (nu ca nu am manufacturat unul/una pt Carina ) ci pentru ca kitty nu stie/nu vrea sa imparta nimic.. nici macar verisoarei Thea (pe care o iubeste enorm) nu vrea sa-i dea nimic din jucariile ei .. Lucrez la asta..Si e cam salbaticuta in comunitatile de copii, prefera sa se joace singurica la locul de joaca..Asta am intteles ca e ceva trecator, nu prea interactioneaza ei la varsta asta.

    Dianei trebuie sa-i multumesc pentru incurajarile de atunci si s-o anunt ca sunt saptamani bune de cand nu si-a mai tras palme in cap pentru sfaturi!

    Si mi-e dor tare de Fram ..

    Daca ar fi s-o descriu pe Carina la 2 ani, as zice ca e mereu surprinzatoare .. Vorbeste din ce in ce mai bine, e incredibil de frumos sa aud cate un cuvant nou in fiecare zi..si sa vad in ce context il foloseste ..
    Sunt tare mandra de ea ca stie aproape tot alfabetul (mai putin 6 litere ).. le recunoaste si le pronunta.. Exista persoane care imi spun ca o fortez, dar este alegerea ei. De exemplu, cand ma pune sa desenez, nu vrea o floare sau un copac, ci imi spune sa-l fac pe L sau pe E.. Si pe orice cladire/ masina/ panou ..cand vede cate o litera pe care o stie, sta si o studiaza, o recita ..e haioasa

    Cam atat.. a, da, aseara la petrecerea lui Andrei s-a jucat atat de fumos cu o bucatarioara, incat i-am comandat www.jucariishop.ro/upload_files/Bon-Appetit-konyha-Smoby.jpg" target="_blank">asta pentru ziua ei.. abia astept sa ma joc

    Predau legatura



    Sa o ajutam pe Raisa!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

    Gagga ma bucur ca te-ai linistit . In legatura cu share-uitul, of...., aici numai asta auzi. Daca il pui pe copil sa dea jucaria din mana ca uite, o vrea altul, in timp obtii asta : cum se apropie un copil de ea, incepe sa planga sau fuge imediat ce se apropie copilul respectiv (care poate nici nu vrea jucaria ei). Atunci ii zici " si lui Thea ii place papusa asta, asa-i ca-i frumoasa? hai sa i-o dam si ei sa se joace peste 2 (sau cate vrei) minute". Sunt sanse foarte mari ca dupa 1 min. s-o lase din mana ca vrea o masina.
    Daca nu e de acord sa imparta nici o jucarie din camera ei cu Thea : "a venit Thea sa se joace cu tine, ce frumos ! Tu primesti 3 jucarii (o lasi sa aleaga), Thea primeste 3 jucarii pe care le alege mama ei ca Thea e baby sau fetita mare? (astepti sa zica ea) Sau vrei sa alegi tu 3 jucarii pentru Thea?"
    Intotdeauna o implici in alegerea de jucarii.
    Bafta!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

    Buna,

    in primul rand vreau sa le urez sarbatoritilor de azi, celor mai draguti si simpatici gemenasi Andrei & Stefan LA MULTI ANI, multa sanatate si cat mai multe bucurii !!! Si lui Techi o viata lunga si frumoasa alaturi de ei !

    in al doilea rand il felicit si pe Andrei de Santorini La multi ani si multa sanatate !!!

    in al treilea rand ii urez si lui Razvan de Mary La multi ani puiule !!! sa ai parte de multe bucurii alaturi de fratiori !

    Uka nu pot sa fiu decat asa cand aud cat de multe stie Carina. Draguta bucataria...de acum o sa-si invite prietenii la o cafea ...si cu siguranta o sa o imparta cu ei, o sa vezi, e doar o etapa.

    Luto felicitari pt faptul ca ai reusit sa alaptezi pana acum Pupam Davidelul intelegator !!!

    Katy felicitari pt progresele Raisei !

    Va pup si va doresc o noapte cat mai placuta !

    P.S. si mie mi-e dor de Fram

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

    Techi, sa- ti creasca baietii frumos si sa fie sanatosi ! Nu am sa uit ever primele voastre poze dupa nastere, cat de fericiti erati tu si Vali! Si imi mai aduc aminte ce cafea buna ne-ai lasat inainte de plecare!

    Luto dear..cat ma bucur sa aud ca ati reusit asa de linistit sa incheiati o etapa plina de satisfactii pentru voi doi...cred ca David a fost total pregatit din moment ce a reactiont asa. E baiat mare clar!

    Daca acum o luna franta de oboseala ma gandeam ca voi renunta cu orice pret...aveam in cap sa o las si 2 zile fara mine la bunici, ceea ce mi se pare(a) extrema extremei..atat eram de varza..dupa ce am mai citit una alta..mi -am revenit si am luat -o mai detasat incercand sa privesc cu seninatate toata treaba..chiar si trezirile dese noaptea...de atunci chiar daca sunt franta pare mai usor...m-a ajutat intr-un fel si faptul ca am revenit la munca ca reuseam sa imi incarc f tare bateriile fiind departe de ea....culmea e ca acum noapte se trezeste mai des....sa fie asta modul ei de a compensa absenta mea pe timpul zilei? ca si tine mi -e teama sa nu pic in extrema cealalta, poate ea s- ar odihni mai bine fara tzitzi...tu cum ti -ai dat seama ca e pregatit? adormea fara? nu o mai cerea?,,,,

    sa ne ierte mamicile ca nu vreau sa schimb subiectul topicului, putem sa mai vb in privat...

    frammmmmm, mi-ar placea sa stiu cum sunteti.....

    diana, ca de obicei idei de mare bun simt si la obiect!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aricelul spune:



    La multi ani Dragos, multa sanatate si cat mai multe bucurii !!!


    Monica tot la fel de energic a ramas Dragoselul? Ce mai faceti? Cum va mai descurcati?

    Croco iti doresc sa reusesti sa treci si peste aceasta etapa, sa ai multa rabdare in continuare si sa fie bine pt amandoua.

    O noapte placuta !

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns crocodana spune:


    La multi ani Dragos! Sa cresti frumos si sa le aduci multa bucurie parintilor tai!


    Mergi la inceput