Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

da, tocmai aceasta a fost ideea grupului: sa fie inchis si sa nu il vada tot poporul. cum se intampla aici, de exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Multumesc de informatii, Nicofa25.

O sa fac si eu ca o fosta colega de serviciu, tot asa "ne-amatoare" de FB, care si-a facut cont tot ca urmare a forumului. Dupa ce il fac, o sa o anunt pe anna_i, inteleg ca ea este administratoarea.

O zi buna va doresc !



Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Recunosc ca nici eu nu sunt prea prietena cu FB dar am cont si acolo. Nu prea ma pricep ma puteti ajuta si pe mine cum sa ma alatur grupului de pe FB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Fetelor,am si eu o intrebare pt voi,noi ne pregatim de vaccinelul de 4 luni si dr de familie ne-a dat sa bem calciu gluconic 10 zile cate o fiola a fac pe zi de 10 ml.Voua vi s-a recomandat asa ceva ca nu stiu ce sa fac,sa-i dau sau nu,am zis ca sun si pediatra sa o intreb insa vreau sa stiu si parerea voastra
Multumesc,
A,si vreau si eu pe fb


Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

NU. Ce naiba e nebunia asta cu calciul gluconic, vad ca e o moda...pediatra (care ii face si vaccinurile, medic de familie la copil n-avem) a zis doar de jumatate de supozitor cu Paracetamol la 2 ore dupa vaccin, preventiv anti-febra. Pana acum fetita are 3 vaccinuri la activ (2 vaccinuri la 2 luni, unul la 3 luni), ne pregatim si noi de cele de 4 luni dar de minunatia asta cu calciul nu am auzit.

Nu ai intrebat si tu care e motivul pentru care recomanda asa ceva ?

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Fetelor, pt Facebook va rog sa imi trimiteti PM cu link catre profilul vostru de acolo. Multumesc.

Referitor la calciu, noi nu am luat; noi am facut vaccinul de 4 luni, dar pediatra nu ne-a zis nimic ded calciu. Oricum, orice medicament/supliment/etc se da in baza unor analize. I-a iesit deficit de calciu la analize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Fetelor,raspunsul a fost pt profilaxia rahitismului,se da calciu in luna cu vaccinul impreuna cu vitamina d2 adica cu vigantolul 2pic/zi
Am sunat si pediatrul iar acesta a zic ca se va administra in urma efectuarii unor analize din care sa rezulte deficit de calciu in organism.Nici nu stii pe cine sa crezi si sfatul carui dr sa-l urmezi.La sf lunii facem si noi vaccinelul de 4 luni,ne puteti pune ce reactii ati avut la el?




Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Noi la vaccinul de 4 luni am facut febra. In general, cam asta e reactia: febra (si tot ce decurge de aici: e mai marait, mai agitat, mananca mai prost, etc.) dar poate sa nu aiba reactiile astea. bebe al meu a facut numai febra si atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

FB- eu personal nu sunt de acord cu mutarea grupului acolo pentru simplu motiv ca aici ne citesc si alte mamici care au nevoie de experienta noastra. De cate ori nu ati cautat si voi pe forumuri pareri despre medici, pediatri, ginecologi, vaccinuri, diversificare tc? daca toate aceste discutii ar fi private nu ar mai exista site-ul acesta si toate aceste forumuri. In fine asta este parerea mea personala. Nu voi scrie pe Fb si probabil nici aici dc toata lumea fuge acolo.

Acum despre vaccinul de 4 luni- doar febra in noaptea cu vaccinul (la 2 luni nu a avut nimic) si atat.

Astazi am fost la Budimex pentru radiografia de sold. Totul e in regula. Am dat peste o dr . f draguta care ne-a primit imediat si ne-a si explicat cum e cu displazia de sold. Bravo ei - dna dr. Marcu Veronica.

Alte mici probleme: face din nou kk de 6 ori pe zi (si acum o luna era constipata) si s-a inrosit la fundulet. Motivul: nu-l stim. Eu mananc in principiu cam aceleasi chestii , ea papa numai san....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Tzuna, inclin sa-ti dau dreptate in legatura cu FB.

Si te invidiez, Amelia tot odata la saptamana face (sau si mai mult), uneori cu supozitor, alteori de capul ei...nu pot decat sa astept sa treaca. Lass Baby isi face efectul in prima zi, dupa aia gata.

Am uitat : la Synflorix i s-a inrosit locul intepaturii si a devenit mai dur, ca o inflamatie, dar dupa o zi i-a trecut.

Asta cu profilaxia rahitismului e cam ilogica, de parca vaccinul ar spori riscul de rahitism...?

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput