Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:


Buna seara,

Imi cer scuze ca dau buzna, vreau doar sa va atrag atentia asupra unor evenimente deosebite care se desfasoara week-end-ul care vine cu ocazia Saptamanii Internationale a Bebelusilor Purtati.

Sambata intre 16.00 si 19.00 avem o serie de workshop-uri care de desfasoara in sala de sport a Scolii nr. 30 Grigorie Ghica Voievod (str. Laptari Tei nr. 23 - zona D-na Ghica). Pe langa discutiile anuntate, veti putea testa toate sistemele de purtare existente si va fi si o tombola pentru participanti

Duminica avem dimineata (10.00 - 13.00) un atelier despre cum sa iti confectionezi singur un wrap/sling/mei-tai la Pravalia Parintilor (str. Muzelor nr. 9), iar dupa-amiaza un eveniment surpriza in parcul IOR (urmariti blog-ul pentru ora exacta) - va fi super-fun!

Detalii despre program AICI.

Si avem si CONCURS de poze cu premii super (o manduca, o boba, un mei-tai si un sling cu inele :))! Grabiti-va, se primesc poze doar pana maine seara.

Si un alt CONCURS pentru cei cu talent la scris, cu premiu o protectie de 4 sezoane pentru bebelusi purtati.

Va asteptam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Nu exista legatura intre vaccin si supliment cu Ca, noua ni s-a recomandat lunar zece zile de Ca, dar studiile recente spun ca suplimentul de Ca nu previn rahitismul, ci vit D o face. Eu nu le-am dat decat in prima luna, am mai incercat la 4 luni , dar am observat ca iau prea mult in greutate si nu le-am mai dat. Iar cu cat cresc mai mult (abia la 6 luni sistemul lor nervos e dezvoltat total) cu atat pot face reactii mai intense la vaccin.

Eu nici n-am cont pe FB, eu va citesc aici.

Mami de taurasi gemenasi Luca si Marc-11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Fetelor,voi cand preconizati sa incepeti diversificarea?
Noi momentan papam si de la san si lapte praf si pediatra noastra a zis ca ar fi bine sa incepem sa papam mancarica din luna a cincea si ca as putea sa incep sa-i dau de pe acum suc de mar sau de morcov.Voua vi s-a recomandat asa ceva?Nu este oare prea devreme?


Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Si noua tot de la 5 luni ne-a spus sa incepem, dar pana atunci lapte si atat.

Probabil ca depinde si de cum se dezvolta copilul, stiu ca la 4 luni mai e o evalyare si in functie de rezultatele de atunci o sa decidem daca incepem la 5 luni sau mai devreme.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Diversificare- mi-a spus clar ca de la 6 luni. Cum o alaptez exclusiv asa vom face sau ma mai gandeam eu sa incep putin mai devreme cu supica de legume (pe la 5 luni si jumatate) ca sa am timp sa o diversific cat mai treptat , mai mult in zilele de week-end ca sa fiu eu acasa si sa nu o las pe bona sa experimenteze. pana una alta eu ii mai dau Sarei sa guste cate ceva cand mancam noi ca e f pofticioasa (a gustat 1 lingurita de iaurt simplu, a linciurit de mai multe ori feliute de mar). Ai vostri nu sunt pofticiosi? Nu se intind, nu se uita la voi cand mancati? Ma simt si prost dc mananc cu ea. Atunci cu iaurtul asa a mai plans ca nu i-am dat mai mult....

Scaunele ei- tot 7 pe zi , chiar 8 ieri asa ca la indicatiile pediatrului ii dam hidrasec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

tzuna, si teo mai pofteste, dar ei in perioada asta duc toate orice la gurita, sa vezi cu ce pofta rodea fi-miu dintr-o jucarieee. eu am alaptat exclusiv pana acum o saptamana, de cand am inceput cu completare de lapte praf. pt. ca in luna a 4-a a tot fost bolnavior a stagnat cu greutatea, asa ca noi am inceput deja diversificarea acum o saptamana cu cereale si de azi cu supica. oricum aveam de gand ca de la 5 luni sa incep. el are acum 7650g si 68.5cm, la 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

despre diversificare noua ni s-a spus in felul urmator..4.5-5 luni pt copii alaptati artificial si 6 luni pt cei ce papa la san..pt cei mai sub greutate cica s-ar incepe cu cereale iar pt cei mai grasunei cu supica de legum..acuma eu chiar daca teoria o stiu mi-e o frica de mor sa-i bag in gura altceva decat lapte..ptc stiu ca macar pe ala il mananca..va trebui insa la un mom dat sa o fac si pe asta.
Tzuna cred ca am pus mana pe tel ala de o suta de ori sa-ti dau macar un mesaj sa te intreb ce mai faci..chiar sapt trecuta am fost in parculetul acela de langa biserica unde stiu ca mergi cu bebelinele si ma gandeam ca poate chiar in mom ala treci pe langa noi..:).Noi suntem binisor..muciiiiii..nu mai scapam de muci..de 3 sapt..si mi s-a acrit si mie si lui de aerosoli si aspirat si picaturi..offf..mai asteptam.
asta cu Calciu e polemica de rand..eu una nu-i bag nimic copilului in gura daca nu-i fac analizele sa vad ca are nevoie..asta e parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Sunt nervoasa la culme. Am sunat vineri la Medicover sa-i fac gazei mici o programare pentru sambata la clinica de pediatrie de la Eroilor si surpriza: dc nu esti abonat Medicover nu ne-au primit ca nu ar mai fi locuri pentru ziua rspectiva. Ok spun.... merg la orice pediatru luni dimineata,la orice sediul al lor. Nici asa nu se poate. M-au programat abia miercuri dupa-amiaza asa ca nici nu ma mai duc.

Asta mica tot 7 scaune pe zi face, imediat ce papa, sunt moi, verzi.... dar macar nu e deshidratata. Si ca sa fie in ton cu sora ei si cu alti copilasi in perioada asta tuseste.... Nu f rau dar tuseste mai ales seara la culcare. Asa ca de aseara ii dau de la mine putere (ca nu m-am riscat sa ma duc cu ea la camera de garda ca sa nu mai ia si altceva in perioada asta) Osciloccoccinum si Stodal pentru tuse si in continuare Hidrasec (asta recomandat de medic dar fara efect din ce vad eu)pt diaree.

OANA_PUI- acum iesim mai putin afara ca sunt fetele semiracite. Iesim maxim o ora si pe Sara o scot numai cu wrapul. Dar mi-ar placea mult sa ne vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Tzuna, de ce nu chemi un pediatru acasa ? Sunt servicii la domiciliu si e cam 100-150 RON consultatia. N-are sens sa stai ingrijorata pana miercuri...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

si noi am cam rarit-o cu iesirile afara ptc acusica am facut 3 saptamani de muci..si am iesit din doi in trei cand am prins mai cald..urata treaba cu medicover-ul desi cred ca nu sunt singurii care fac asta..mi s-a mai intamplat si la medlife sa intrebe din start daca suntem abonati..asta se intampla ptc si-au facut nr. de clienti si acum isi permit sa refuze.si noua pt tuse ne-a dat stodal dar matei a tusit f putin..cu mucii ne luptam la greu.
Sanatate multa piticelor.

Mergi la inceput