Nasterea la Arcadia - Iasi (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Pe Claumarcoci, am uitat sa o trec
EDIT: modificat si la tine, adica esti in lista. E ok asa?


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Buna mamici si burtici!
Imi face placere sa vad ca de la o perioada la alta se formeaza cate un grup de viitoare mamici care se incurajeaza una pe alta si isi duc sarcina 'impreuna'.
Camelia noi suntem inscrise la dr Capsa.intr-adevar are cantar de pe vremea razboiului dar mie dr mi se pare ok.noi (eu si sora mea) am 'crescut' cu ea.
aditu_st eu as fi interesata de doc-ul despre diversificare. Desi bebita noastra a implinit ieri 3 luni vreau sa citesc din timp despre subiectul asta. Apropo de asta citisem ca printre primele legume bagate in alimentatie bebelului ar fi dovlecelul.eu am pus cateva bucati de dovlecel tanar la congelator pt ca la iarna nu mai gasesc.Ce parere aveti despre asta?
claumarcoci daca imi aduc aminte bine a fost o mamica ,nu din Iasi,care a avut un travaliu destul de rapid si nu a mai ajuns sa nasca la Arcadia.Asta este unul din cazurile in care se returneaza avansul, evident aducand un fel de adeverinta de la medicul care a asistat nasterea si care explica de ce nu s-a mai putut ajunge la spital.

familia oiyoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Tati al nostru este nedumerit ca fata adoarme tarziu, insemnand ora 23-23.30, desi de vreo 3 zile a inceput sa adoarma la 22-22.30.

familia oiyoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

oiyoy, la 3 luni bebe inca nu are un program de somn, dar, cu toate astea, ora de somn ideala e undeva de pe la 20( uinii bebei adorm la 19, altii la 21). Antrenamentul pentru culcat devreme incepe din timp. Ei au nevoie de somn mult.
Eu nu sunt adepta lasatului copilului sa planga sau Doamne fereste... teorii din astea traumatizante ( eu asa le numesc). Copilul trebuie sa stie ca ii esti aproape.
Pentru a o aduce la o ora decenta de nani trebuie sa incercisa o culci tot mai devreme. Cate 10-15 minute mai devreme , 2-3 zile, cand itii iese, inca 10-15 minute mai devreme. Odata stabilita o ora ( sa zicem 22.45 prima oara) s-a stins lumina, s-a facut liniste si nu mai vorbeste nimeni. Cel mult un a-a-a si s-s-s... sa adoarma. Chiar daca nu da rezultat initial perseverezi. Nu o lasi sa planga, o iei in brate, se linisteste o asezi inapoi in pat si o mangai pana adoarme si repetati iar si iar, cu rabdare. Poate dura cateva sapt sa ajungeti la o ora normala.

pentru diversificare se poate folosi si cartoful dulce in loc de dovleac.... oricum... ai mult timp sa citesti


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Oiyoy, mercic de rasp.Eu stau exact in scara din fata cabinetului Dr. Capsa .As fi vrut si eu sa inscriu fata la Nastase ca are cabinetul tot acolo dar nu mai primea pacienti :( ca mi-ar fi venit tare usor fiind asa aproape de casa.
Apropo de dormit a mea numai la orele astea adoarme 23-24 depinde cand se trezeste pt papa din somnul de dinainte...si nu cred ca pot sa-i fac program , cel putin nu acum...

Sofia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Hello, hello, mamici si burtici (si bebici)!
Noi mai rarut, ca umblam mult si cand suntem acasa nu prea reusim sa intram pe net.
Lena, multumesc pentru informatiile despre mail, am reusit sa intru ieri si sa descarc una-alta. Am si frunzarit cartea despre diversificare si mi s-a parut tare utila.
Eu m-am hotarat ca o sa incerc o autodiversificare partiala, adica unde si cand se poate mergem pe autodiversificare si cand nu (mai ales cand va fi hranit de buni) mergem pe pireuase, branzica in amestec cu ceva etc.
Ionela, ca tu esti mai in tema (sau alte mamici cu experienta) ce fel de branzica dam pana la un an? De vaci sau din lapte praf?
Noi mai avem o luna si incepem diversificarea Am mai spus, cu legume si apoi cu fructe. Si eu am inceput sa conserv. Vreau sa pun piersici si caise la borcan sterilizat (un fel de compot fara zahar, sper sa tina), telina frunze la congelator pt supe, dovlecei bastonase la congelator (desi cred ca se inmoaie rau la decongelare). Suc de rosii. Restul legumelor se gasesc si iarna in piata.
Abia astept sa ajungem mai multi la diversificare, sa orbim despre asta mai in amanunt.

Oana, am vazut pozici frumoase cu bebe Maria... Scutecelul cu care era infasata mi-a trezit amintiri....

Cu somnul... deocamdata Tudor doarme cam de la 18-19 pana pe la 20-21 si apoi de la 21-22 si unerori mai tarziu pana la 8-9-10, cu pauze de masa pe la 3-4 si 6-7. Doar vreo saptamana la 4 luni a dormit fara treziri de la 21 la 6, apoi a revenit la papa de noapte. De asta nici n-as vrea sa-l culc mai devreme, ca poate doarme totusi legat pana pe la 6-7. Plus ca acum vara, cald si stam afara pana mai tarziu, pana facem baie, masaj, papa, se face tarziu.
Din toamna ne mutam si va avea camera lui, se va intuneca devreme si asa zic si eu, sa-i fac ora de nani la 8 si trezirea la 6-7 dimineata, sa-l hranesc inainte sa plec la serviciu.

Am scris un roman cu bebe catarat pe mine si apasand pa taste, da-s nevorbita...

Bun venit noilor burtici si abia astep nasteri usoare si bebei sanatosi in grupul nostru.

Eu inca astept intalneala din Copou. Noi am fost si aseara, si alaltaieri si m-am tot uitat dupa bebici mici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Stefana, cu mare placere.

Ma bucur sa aud ca sunteti ok.
La cate luni vrei sa il lasi pe bebe in camera lui. Si eu as vrea, dar nu stiu cand. Ma gandeam ca este mai ok... decat sa stam trei suflete intr-o camera.

Celelalte mamici... ce spuneti?

Vin si eu in Copou, doar sa stabilim data


Lena - 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Eu l-as lasa si acum in camera lui, doar ca deocamdata nu avem decat una singura
Cand ne mutam, o sa mai stam o perioada toti trei in camera pana reusim sa mobilam si apoi, daca nu se mai trezeste noaptea pt papa, il lasam sa doarma singurel in camera. Hopefully!
(Sper sa rezist eu fara el, ca el nu pare sa aiba vreo problema. Acum in fiecare noapte il opresc cu noi in pat dupa masa de la 6 sau uneori chiar si dupa masa de la 3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Fetelor cum pot vedea si eu pozele de pe mailul comun, ca ma uit ca matza in calendar..nu radeti de mine!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditu_st spune:

oiyoy ca sa-ti pot da doc imi trebuie si mie parola de la adresa comuna, poate mi-o trimite cineva; e in regula sa pui dovlecei la congelator, dar ai grija ca dovlecelul ii baloneaza pe unii copilasi, trebuie urmarit;
si Sofia mea are un program de somn cam aiurea seara adoarme pe la 23 si asta si din cauza programului nostru si al lui Tudor, intarziem prin parc, la baita..etc, cu doi copilasi e cam greu sa impui ceva, iti impun ei(vad insa ce de cateva zile si-a facut un programel pentru ziua, adoarme cam la aceleasi ore zilnic)

Citat:
Stefana : Ionela, ca tu esti mai in tema (sau alte mamici cu experienta) ce fel de branzica dam pana la un an? De vaci sau din lapte praf?

eu ma incercat sa-i dau lui Tudor branza calcica facuta de mine din lapte de vaca cumparat de la magazin, dar nu am reusit nicicum s-l conving, asa ca pe la 10 luni am inceput cu branzica de vaci de la magazin, apoi incetul cu incetul am introdus branzica de tara, de la o tanti pe care o cunosc(e de incredere); uneori si in diversificare trebuie sa faci ce iti spune instinctul, apoi trebuie sa urmaresti reactiile copilului la alimentul nou introdus si cred ca mai trebuie sa tii cont si de ce iti face tie rau sau lui tati...(eu in timpul alaptarii am mancat de toate si am mers pe ideea ca si bebele s-a obisnuit cu ce am mancat eu...); eu asa am facut cu Tudor si asa intentionez sa fac si acum... Succes cu diversificarea...si inca ceva legat de subiectul acesta (sunt cam nevorbita, stau cu doi copilasi pana vine tati si dupa ce vine el trece f repede ziua si nu apuc sa vorbesc prea mult): nu am amestecat niciodata gusturile, gen banana cu ficat sau mai stiu eu ce combinatii...(sunt mamici care fac asta pt ca bebele lor mananca bine banana si asa il pacalesc..si ce obiceiuri alimentare ii creeaza?)
cat despre dormit eu una optez pentru dormit cu bebe in camera, in patutul lui dar cu mine, pentru ca nu stiu daca as putea sa dorm fara sa-l aud...il mai verifici noaptea...mie mi-a fi greu sa merg in alta camera
PS: Sofia mea se ridica de pe burtica in fundulet...si se prinde cu manutele de marginea patutului...e tare viteaza tipa

Mergi la inceput