Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

bine ai venit, DrRania! Scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

In sfarsit l-am vazut si eu pe bb!!!!
Este f bine, in limite normale, f incurajator.
riscul de SD e 1/2000, nu mi s-a recomandat alta investigatie. A zis dr ca nu recomanda o investigatie invaziva la valorile astea.
sunt f incantata!

Bianca ALEXIS-ARIAN si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

felicitari bianca bia
bun venit rania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui biancabia

In sfarsit l-am vazut si eu pe bb!!!!
Este f bine, in limite normale, f incurajator.
riscul de SD e 1/2000, nu mi s-a recomandat alta investigatie. A zis dr ca nu recomanda o investigatie invaziva la valorile astea.
sunt f incantata!

Bianca ALEXIS-ARIAN si 12+


Felicitari!!

Alina 16+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrRania spune:

Bine v-am gasit pe toate fetelor va doresc si eu voi o sarcina usoara,fara complicatii si o nastere usoara atat cat se poate sa fie o nastere de usoara.
Vroiam sa va intreb voi cand ati facut analizele pentru complexul TORCH?Eu sunt deja in sapt 12 si nu mi s-a recomandat macar aici e diferit foarte diferit sistemul de analize pt gravide fata de Romania ,enervant de diferit si "subtirel" maine merg la medic si am de gand sa-i cer sa fac dublu test,test nuchal si complexul TORCH sa ma pot simti eu sigura ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

rania, bine ai venit!
profilul torch eu l-am facut la inceput, odata cu primele analize. tot cam asa pe la 12 13 sapt

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara tuturor !!!va citesc toata ziua dar nu am avut vreme sa scriu ... Bun venit noilor burtici, sa aveti sarcina usoara si bebelasi sanatosi !!!
Felicitari tuturor care si-au vazut bebelasii si stiu ce culoare o sa aiba carucioarele imi inchipui cat sunteti de fericite si ma bucur tare mult ptr voi .
Acum despre tensiunea mica ... este ok atata vreme cat nu sunt dureri f mari de cap .. ameteli ... este bine ca-i micuta ca are unde sa creasca cand se mai mareste sarcina ,,, eu beau zilnic o ceasca de cafea si ma simt ok ... si asa cu cafea am 9,5 cu 6 dar asta este, prefer cafeaua decat Cola , Pepsi care mai au si alte prostii in ele .
Despre toxoplasmoza, este f usor sa ne panicam dar de asta suntem aici sa ne sfatuim sa ne sustinem si mai ales sa ne documentam.Tb avut grija sa ne spalam pe maini cat mai des si cat mai bine , sa nu mancam carne decat f bine pregatita termic, in nici un caz in sange , iar daca avem pisicute sa rugam pe cineva sa faca curetenie in ladita cu nisip sau sa punem manusi . Simplu si scapam de stres.
Despre picioarele umflate ... este normal sa se umfle si greutatea noasta a mai crescut,stat in picioare mult timp chiar si statul la birou nu este ok ... poate ar fi bine sa reducem consumul de sare , si sa marim cantittatea de lichide asta aasa ca la dat cu parerea ne pricepem cu totiiscuze daca am scris prea mult ....
Vroiam sa va intreb la cate saptamani ati simtit ca se misca bebelusul in burtica ? cred ca in jur de 18 sapt ar fi momentul nu ?
Saptamana viitoare mergem la ctr asa ca atunci am sa va dau mai multe vesti despre bebelus poate aflam si culoarea caruciorului.. pana atunci ar tb sa iasa si rezulatatul de la tripu test ... mai avem de asteptat .
pupici si o seara buna tuturor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrRania spune:

Alice mersi pentru ca m-ai mai linistit
Lalitzuza apropo de cola,pepsi,cafea si alte chestii nesanatoase in general....eu sunt exact invers fata de tine beau pepsi pentru ca ma ajuta la greturi si evit cafeaua pentru ca aici se bea multa si foarte tare iti explodeaza creierul de cat de tare o fac
Apropo voi cum ati dus-o cu greturile si varsaturile ?Eu pana acum am fost foarte ok la capitolul asta,dar diverse "cucoane" ma sperie ca la ele a incept abia in luna 3 si s-au terminat prin luna 4-5.Eu sper ca bubu al meu sa fie cumintel ca si pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Usor -usor scap si eu de starea de discomfort si de oboseala. Am o stare psihica foarte buna saptamana aceasta, ceea ce ma determina sa trec mai repede peste stresul zilnic de la serviciu . Din pacate o noua criza economica mondiala se prevesteste si pietele au luat-o razna…asa ca si stresul este mult mai mare.Of, cand vom trai si noi intr-o lume normala …. Eu doar in perioade de criza mondiala raman insarcinata . Asa s-a intamplat si la David, in 2008.

Despere carut si accesorii nu ascund faptul ca mi-as dori sa iau totul nou, insa eu am pastrat absolut tot de la David si parca nu as mai da banii pe altele, mai ales ca sunt intr-o stare foarte buna. Am avut carut cu landou si separat partea sport , si in plus inca un carut foarte usor pe care l-am utilizat doar de cateva ori. Avem scoica, scaun de masina, scaun pt masa, patut, tarc, toate in stare foarte buna. Iar criza m-a educat din punctul acesta de vedere, mai bine pun deoparte pentru zile negre decat sa cheltuiesc ca moft….

Abia astept sambata, deoarece plecam intr-o minivacanta in Bulgaria . Vacanta din iunie din Antalya mi se pare asa de indepartata…Sper din tot sufletul sa avem parte de timp frumos.

Aseara am pregatit paste carbonara (am folosit fusili), au iesit extraordinar de bune. Daca doriti reteta , anuntati-ma . Trebuie sa ma laud cu preparatele , deoarece eu nu am timp sa gatesc mai mult de o data, doua pe saptamana. Astazi am ajuns in jur de 21.30 de la job, ieri la 20.30, asa ca sandwich-ul este preferatul la cina….

Tebligia – v-am tot auzit de eco acum, eco peste 2 saptamani si am crezut ca e ceva in neregula cu dr mea… Si data trecuta, la David am facut destul de putine… Inseamna ca samburelul vostru s-a lasat asteptat…. Va doresc multa sanatate la amandoi si sa ai o sarcina usoara.
Kraluca – am déjà un déjà vu…. Si eu ma duc sa ii arat doctorei rezultatele la niste analize, imi iese una proasta, pentru care imi va da antibiotic, dar sa ma duc peste 2 saptamani sa mi-l prescrie, cand voi fi in sapt 15….. Si aceeasi bani ca si la control…. Oau, acum citesc , bebele tau e fat frumos, careste cat altii in 10 zile …sa fie sanatos !
Sophia – este uimitor…eu am stat la eco morfo mai mult de o jumatate de ora, dar am vazut doar 2 D, 4D l-am vazut doar 2-3 secunde si doar caputul…. Dar in filmuletul tau se vede perfect bebe….ce minunat este …. I l-am aratat si sotului si a fost si el tare inacantat. Data viitoare a zis ca il face atent pe dr sa insiste cu 4D.
Matzaila – anul "de stat acasa" dupa nastere se calculeaza de la data nasterii copilului. Acele 126 zile pe care le vei lua postnatal, te ajuta doar la venituri , ca nu esti limitata si iei 85% din venitul net (indiferent cat ar fi acela), dupa iti limiteaza venitul net parca la 3.400 ron.
Matzaila – dar de ce ti-ai pus in gand sa lucrezi pana in ultima zi ? Credeam ca eu sunt singura de pe forumul asta care pune serviciul pe loc fruntas. Mi-ar placea sa schimbam niste pareri, poate nu voi mai avea acel sentiment ca sunt singura femeie din lume carei ii pasa foarte tare de job. La tine e vorba de pasiune sau obligatie ?





in 14+ si mami de David 16.06.2008
Evolutie David


Bebe David Adrian 16.06.2008

Evolutie Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

pfff...nu am mai avut timp sa intru in dupa amiaza asta..si de-abia acu vad ce ati mai scris, la ora asta..k nu prea am stare
LEXI: uite DPN meu este: 21.01.2012, si data nasterii: 26.03.1986
- azi am tinut in brate un bebe asa frumooooos...si dragalas, si mi-a zambit tot timpu, facea si gropite ...si vaaai cum se alinta...cand l-am luat in brate deja ma treceau tot felu de emotii..abia astept sa-l tin si eu pe al meu..apropo...aseara am simtit bebe-ul prima data...niste valuri asa usoare, niciodata nu am mai simtit asa ceva..si azi iar le-am simtit...deja ma emotionez...vreau sa zic ca de ceva zile tot mi se intareste burtica,e ceva asa ciudat..dar placut...
- apropo de toxoplasmoza, ca revin iarasi...mamica bebelusului imi povestea ca a avut si ea toxo in timpul sarcinii, a luat-o de la alte chestii, ca ea animale nu tine in casa si nici nu a pus mana pe vreo unu...a dobandit probabil de la fructe nespalate, medii de astea mai putin curate ce sa zic...s-a tratat si acu e bine mersi...baietzelul e un scump!!
pupici, aveti grija!

Mergi la inceput