Nasterea la Arcadia - Iasi (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eska spune:

ca vorbeati de epilat, si eu am o dilema. stiu pe cineva careia dr i-a zis sa nu se faca cateva zile inainte de cezariana, sa nu cumva sa faca o foliculita tocmai in zona inciziei. acu nu stiu ce sa zic, ca si pe mine ma tenta sa ma fac cu epilatorul dar m-a cam pus pe ganduri.
dupa parerea mea dk ma fac eu cu lama acasa dimineata, chiar inainte sa ma duc sa ma internez cred ca e cea mai safe varianta,nu?
fetele cu cezariene, ce stiti de asta?

38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Neata fetelor, Ionela ai PM! DAda, ai PM

Eska, sa inteleg ca bebe vine pe 11 aug? Oau, dar cum de ati schimbat data?

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui madline82

IOnela,,,help, help, ce sfat sa ii dau la o mamica care are mameloanele ombilicate si nu stie sa alapteze copilul,a renuntat la alaptat acum 3 sapt dar ar dori sa ii dea san la fata..de fapt ea se storcea cu pompa??

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011


In primul rand sa puna copilul la san.
Sa maseze sanul de la gat spre sfarcuri. Sa poarte protectii de san pentru formarea mamelonului ( scoici).
Din pacate bebe s-ar putea sa colaboreze greu dupa 3 sap de nesupt, dar, cu rabdare, se poate.
Copilul apauca sanul instinctiv uneori cand e in stare de somnolenta, asa ca sa incerce atunci. Sa puna bebe la san cand ii e foame si sa stoarca sanul putin cat sa aiba gust a lapte mamelonul ( sa inteleaga bebe ca sanul inseamna hrana)
Sa ia legatura urgent cu un consilier de alaptare. Fata cu blogul de care va spuneam da consultatii gratuit ( intre timp m-am interesat) desi face totti banii din lume (asta e blogul http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/) , gaseste acolo si adresa de mess si parca si telefon
Baftaaaa!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada , ai PM
Eska, am incercat sa modific dar nu ma mai lasa, imi pare rau.



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eska spune:

Madline, n-am schimbat data, asa am stabilit la ultimul control, am scris si aici . Am niste emotii.... nu-mi vine sa cred ca mai am asa putin

38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Buna fetelor! Tocmai ce m-am intors de la dr ,bebe are 2200 g ,e cu capul in jos si are o circulara de cordon ,lejera ....si dr m-a avertizat inca o data ca nu am sa pot naste natural dar ca o sa ma lase sa incerc ....sa vad eu cum e .....
ESKA nasti peste 2-3 zile ... sa ne povestesti ...BAFTA !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Madline, si eu tot mameloane ombilicate am. Si m-am chinuit pana la lacrimi de disperare, ca ajungeam sa pun copilul la san nemancat de 5-6 ore, si nu reausea mititica sa apuce sanul.
M-a storceam un pic cu pompa, pana se forma mamelonul si apoi, repede, puneam fata sa nu apuce sa se retraga. Ca si tehnica, nu stiu sa o explic clar, dar incerc sa explic cum fac. Prind cu doua degete de la mana opusa sanul si strang de deasupra areolei in asa fel incat sfarcul sa fie cat de cat iesit in pliul format. Uneori, apuca din prima si asa sta jumatate de ora. Acum nu mai folosesc nici pompa, nici altceva. Cred ca a invatat si ea ce trebuie sa faca, cum sa apuce. Deschide gurita mare mare, si cand prinde, se tine bine sa nu-i scape.
Dincolo de toate aceste explicatii, care ma tem ca nu ajuta, pot spune ca trebuie sa ai o rabdare de fier si incredere in tine, dar mai ales in bebe, asa cum spunea Ionela. Si recunosc sincer ca nu intelegeam ce vrea sa spuna cu aceasta ”inceredere in puiul tau”, dar acum inteleg cat e de important. Se poate alapta si cu mameloane ombilicate. Eu nu mi-am mai luat aparatori de alea, sau mameloane false, ca am reusit relativ repede. Dar cateva zile, m-am stresat rau de tot ca o vedeam cat e de flamanzica si eu nu o pot ajuta.

Fetelor, am incercat sa fac un album pe contul comun de gmail, sa pun pozici, dar nu am reusit. Daca aveti mai mult timp si pricepere evident, poate faceti voi.

eska, mult curaj! In 3 zile o sa traiesti cele mai importante momente din viata ta.

Despre epilat. Eu ma programasem la cosmetica pt epilat chiar vineri, in ziua in care am nascut, dar cum am avut contractii inca de la 10 dimineata, nu am mai ajuns la salon. Si aveam mare nevoie. Asa ca la dus, am bagat frumos bigul si m-am facut cum am putut. La internare, cand au venit sa imi faca clisma, m-au intrebat asistentele daca am toaleta facuta, daca sunt epilata. Deci, in ultima instanta, daca te ia pe nepregatie, e fac ele la spital.
La salon urma sa ma fac cu ceara. Eu am catia ani de cand ma fac cu ceara si suport f usor durerea pt ca s-a slabit firul foarte mult si am capatat si rezistenta la durere. Am citit ca nu ar fi indicat epilatul cu ceara in ultima luna de sarcina, dar eu ma-s fi riscat, ca stiu ca suportam usor durerea. Acum nu stiu cum o sa ma fac in continuare in zona operatiei. Probabil tot cu lama cateva saptamani, pana se cicatrizeaza complet. Mi-am comandat - defapt cumatra mea - de pe net un set de plasturi de silicon pt operatie, ca sa minimalizeze maxim cicatricea. Sper sa merite, sa fie de folos.

Claudia, Cezarica ce mai face?
Noi am inceput sesiunea de colici. Ziua mai apuca sa doarma, dar noaptea se maraie micuta incontinuu si prin somn, iar eu is terminata de oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Eska, scuze ca mi-a scapat postarea
Oana, ma bucur ca ai inteles treaba cu "incredere in puiul tau". Pentru mine e cea mai importanta. Ma bucur mult ca merge bine alaptatul si ca impartasesti experienta ta si altora. E foarte important asta. Pentru unele mamici alaptatul e doar o poveste frumoasa, perfecta si cand ceva nu e ok abandoneaza si raman triste si nemultumite ca nu le-a iesit , dezamagite ca nu e o poveste asa cum au visat. e greu sa intampini dificultati neprevazute. Alaptatul are si piedici... dar ce e simplu cand vrei sa cresti sanatos un copil???
Iulia, eu banui ca nu circulara e problema, apoi bebe e cu capul in jos.... atunci de ce nu ai putea natural???




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

BUNA ZIUA FETELE noi neam intors de la dr mai inainte si pot sa va spun ca cezarica a meu e mai bine decat credeam si speram...a luat 400g si 4cm intro saptamana de cand suntem acasa!!!
BUBITELE sunt de la caldura sa nu ma agit si sa incerc sa nul ating totusi acolo ptr ca se pot infecta!!!
BURICUTUL nea cazut acum 2 zile uitasem sa va spun si suntem atat de bucurosi ca am scapat de o grija...insa este iesit in afara...cineva mia spus sa ii sterilizez o moneda si sa io lipesc la buric sa dea buricul inapoi...
OANA cat despre colici si noi avem...ziua dormim iar noaptea plangem si vomitam...azi dr mia prescris espumisan aaa si tinut la 45 de grade in patut!!! calciu cu vit d3 incontinuare!!!cat despre oboseala te rog nu mai vb ca sunt epuizata...noapte ma trezesc somnambula iau baiatu il pun la san si dorm incontinuare cu tot plansu si cu toata galagia...e obositor dar sunt puii nostri...ne mai ajuta si tati(iubire trezeste plange bebe)asta este!!
ESKA curaj mai e putin siti vei tine comoara in brate!!!
IULIA la ce dr esti?eu imi aduc bine aminte cand vb cu dr meu despre complicatiile de la nastere in urma carorra nu se poate naste natural iar eu iam mentionat de circulara insa el mia spus ca asta nu e o problema sau un risc ptr niciunu odata ce circukara e slaba asa ca se poate naste natural si cu circulara!!!
APROPO FETELE CARE ATI RECOLTAT CELULE STEM mia venit azi acasa certificatul de stocare!!!la tlf miau spus ca e ff bine insa eu nu prea stiu...ei scrie cantitatea care a avuto la mine si care ar fi recomandabil insa nu stiu cat sunt de adevarate
nr tottal de leucocite-718milioane
celule izolate-80la suta
viabilitate-85la suta
nr de celule CD-34- 5.1milioane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Clau, a crescut frumos Cezarica. Ati scapat si de grija buricului.
Ma bucur ca sunt de la caldura cum banuiam bubitele, asa e o grija mai putin.
Nu e necesara deloc moneda. Buricul se va forma singur frumusel in timp. Acum bebeii au burtica mare si mai urmeaza si coliceii care fac burtica si tare. Nu e momentul sa il chinui in niciun fel. Pediatrul a vazut buricutul? Atat timp cat nu e hernie ombilicala ( si asta se vedea numai la o simpla privirea a pediatrului, nu ai niciun motiv sa te stresezi.

Sunt pernute antireflux pe piata doarte bune pentru inclinatia de care spuneai a paturului. Poti , de asemeni sa pui sub saltea, in partea unde sta cu capusorul ceva pentru a o inclina ( o paturica) sau niste carti groase sub picioarele patutului

Despre celule stem nu stiu mai nimic. Nu am recoltat, nu recoltez. NU FACETI CA MINE!
EDIT: espumisan , bonisan si infacol au aceeasi substanta activa si se dau in cantitate mica. Simeticona ( subst activa) nu se resoarbe in organism. Se aseaza pe sistemul digestiv si e eliminat apoi rapid. De aceea se da inainte de fiecare masa(cel putin infacolul pe care l-am folosit noi). Partea proasta e ca au indulcitori.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 28+ cu

Mergi la inceput