Iul-Aug 11-Bv Morenna,Anca,Miha!Hai Lulu&Feli!(82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Legat de acneea bebelusului din pacate chiar nu aveti ce s aii faceti! Trece de la sine in 1,5- 3 luni maxim.

Lui Bitzu i-au aparut dupa 2 saptamani de la nastere si i-au disparut cam dupa 2 luni...eram disperata. La botez, matza mea era plina de bubitze.

Oricum nu a fost nevoie sa dau cu absolut nimic...si au trecut incet incet de la sine.

E mai rau daca incercati sa "tratati" zona.

Deci cel mai bine...lasati bb-lul in pace



Felicia,de (Gabriel) si 40+ cu bulina Ana-Maria AMR

Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Multumesc !

La noi bubitele NU au cap alb, sunt doar rosii, dar nu sunt foarte mici ... sunt cam ca piscaturile de tantar, adica au un pic de roseata in jurul unui "varf" foarte mic, pe sub care eu mai mult ghicesc ceva galben. Si le are pe tot corpul, si pe maini, si pe picioare, si pe spate, si pe cap, sub perisor; nu se scarpina, nu da semne ca ar deranja-o in vreun fel.

Si eu cam ezit sa o dau cu ceva, mai ales ca parerile pediatrei si ale neonatologului nu coincid.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dupa cum vedeti inca nu dorm...au treccut mai bine de 48 de ore de nedormit si inca nu reusesc deloc sa dorm

Sunt obosita, ma incearca niste dureri de spate enervante, nici o pozitie nu e buna (si nu cred ca sunt alea care ar trebui sa ma faca fericita)

Va pup si va doresc o noapte ushoara..Stiu ca eu sigur nu o sa am parte de ea!



Felicia,de (Gabriel) si 40+ cu bulina Ana-Maria AMR

Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Vreau sa pun si eu poza ca voi dar nu stiu cum

Mami fericita de bebe Petru Nectarie

In meniul din stanga ai link la "Profil personal", deasupra caruia ar tb sa apara poza ta - default este una gri. Acolo ai link catre "Schimba poza", iti va deschide o pagina dde unde frunzaresti ca sa iti iei din calculator poza preferata.

am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Felicitari mamicilor din titlu!!!
Va doresc bebelusi cumintei care sa nu va streseze prea mult. Iar voua sanatate multa, revenire cat mai rapida!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Bine v-am regasit, fetelor !!!
........


Burtocika, bine ai revenit!!!
Multumiri pentru povestirea nasterii! Imi pare ca cezariana ta nu a fost ceva care sa te fi incantat, e bine ca sunteti voi in regula si "ca la carte", pana la urma asta conteaza.
Mult succes cu alaptarea, vezi ca in capitolele anterioare s-au tot dat sfaturi despre ceaiuri, pastilute ajutatoare.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Dupa cum vedeti inca nu dorm...au treccut mai bine de 48 de ore de nedormit si inca nu reusesc deloc sa dorm

Sunt obosita, ma incearca niste dureri de spate enervante, nici o pozitie nu e buna (si nu cred ca sunt alea care ar trebui sa ma faca fericita)

Va pup si va doresc o noapte ushoara..Stiu ca eu sigur nu o sa am parte de ea!




Vezi mai Felicia, bebelusa ta s-a obisnuit sa scrie teze noaptea in loc sa doarma. Ia vezi nu ai colegi care au nevoie de ajutor???

am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
.......
Ilida, profita mama ca ai asigurare aici si poti sa iti faci toate investigatiile. Ai nevoie de trimitere de la medicul de familie si medicaiadul iti acopera tot. Daca nu esti cetatean, de la nastere ai 2 luni asigurare inca, pana si dentistul ti-l acopera. cere o trimitere la MRI si fa-ti, de ce sa platesti drum/bilet/investigatii/etc cand oti sa le faci aici? Multa sanatate iti doresc!
.........


Merci mult de suport fetelor! Mai ales Betty si Cristina pt informatii, sunteti ca o mina de aur!!!

Betty - Medicaid/HealtPlus (asigurarea "de saraci" de aici, nu deconteaza decat anumite investigatii. Pt MRI la mine nu si-au dat acordul cand doctorul le-a cerut.

Astazi am fost la un alt neurolog, unul roman, gasit online. M-a analizat si el, mi-a zis ca exclude Sindromul de tunel Carpian (pe care l-a avut si Felicia) si ca nici de MRI nu am nevoie pt ca nu coloana e problema. El a sugerat ca este un traumatism al tendoanelor, aparut datorita sarcinii (dormit pe stg, sprijinit in stanga...) si care s-a acutizat acum cu solicitarea la manevrat bebelusul. Mi-a spus ca oricum am incheieturi prea delicate si va trebui sa ma protejez. Mi-a facut o injectie locala, un fel de anestezic cum ni se da la stomatolog si care nu interactioneaza cu alaptarea. Si mai am de pus niste plasturi care vor elibera o substanta sa-mi usureze durerea. Din pacate tot ce spune ca trebuie sa fac este sa imi menajez mana, sa nu fac miscari bruste, sa nu mai ridic greutati... Si sa port noaptea acea manusa care tine mana intr-o pozitie fixa.
Nu ramane decat sa incerc toate astea si sa vad ce va fi, sper sa ma mai linistesc.

In rest bebe al meu e la fel de activ, fara somn. Desi e cald, noaptea am apelat la varianta sarmaluta si acum doarme si doua reprize de cate 2 ore, performanta pt noi!!! A recuperat si tot ce pierduse la nastere, a luat in 3 saptamani 850g. Mie mi se pare ok, acum are si e greutate de nascut la termen
Maine implineste o luna, o sa-i fac cadou un biberon cu fundita rosie




am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida



Vezi mai Felicia, bebelusa ta s-a obisnuit sa scrie teze noaptea in loc sa doarma. Ia vezi nu ai colegi care au nevoie de ajutor???

am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Surprize surprize

Cine nu doarme la orele astea? Moi, ca evident am dormit mult 3 ore

Si sa stii ca deja imi stresez sotul s aimi dea articolul la corectat... Deja am terminat prima tura...ma gandesc azi ce o sa fac la spital in timpul monitorizarii



Felicia,de (Gabriel) si 40+ cu bulina Ana-Maria AMR
Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


Merci mult de suport fetelor! Mai ales Betty si Cristina pt informatii, sunteti ca o mina de aur!!!

Betty - Medicaid/HealtPlus (asigurarea "de saraci" de aici, nu deconteaza decat anumite investigatii. Pt MRI la mine nu si-au dat acordul cand doctorul le-a cerut.

Astazi am fost la un alt neurolog, unul roman, gasit online. M-a analizat si el, mi-a zis ca exclude Sindromul de tunel Carpian (pe care l-a avut si Felicia) si ca nici de MRI nu am nevoie pt ca nu coloana e problema. El a sugerat ca este un traumatism al tendoanelor, aparut datorita sarcinii (dormit pe stg, sprijinit in stanga...) si care s-a acutizat acum cu solicitarea la manevrat bebelusul. Mi-a spus ca oricum am incheieturi prea delicate si va trebui sa ma protejez. Mi-a facut o injectie locala, un fel de anestezic cum ni se da la stomatolog si care nu interactioneaza cu alaptarea. Si mai am de pus niste plasturi care vor elibera o substanta sa-mi usureze durerea. Din pacate tot ce spune ca trebuie sa fac este sa imi menajez mana, sa nu fac miscari bruste, sa nu mai ridic greutati... Si sa port noaptea acea manusa care tine mana intr-o pozitie fixa.
Nu ramane decat sa incerc toate astea si sa vad ce va fi, sper sa ma mai linistesc.

In rest bebe al meu e la fel de activ, fara somn. Desi e cald, noaptea am apelat la varianta sarmaluta si acum doarme si doua reprize de cate 2 ore, performanta pt noi!!! A recuperat si tot ce pierduse la nastere, a luat in 3 saptamani 850g. Mie mi se pare ok, acum are si e greutate de nascut la termen
Maine implineste o luna, o sa-i fac cadou un biberon cu fundita rosie




am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Deci iti da manusa si iti zice, ura si la gara!
Plasturii aia, cu "substante active" sunt asa de dorul lelii...ai sa vezi si singura; contin capsicum, si acum depinde de tine daca functioneaza sau nu.

Cred ca e mai bun anestezicul cela care ti l-a dat.

Sper ca la mine sa nu repete istoria ca deja dau semne ca incepe sa ma doara mana...de data asta dreapta, asa ca sa fim in complet acord.



Felicia,de (Gabriel) si 40+ cu bulina Ana-Maria AMR
Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput