Biserici crestine din America

Biserici crestine din America | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

M-am gindit ca poate unii sunt curiosi cum sunt aceste biserici, cum arata...ce presupun.Asa ca vin cu detalii.

Bisericile aici sunt cladiri fara icoane, lumanari.

Unele sunt mari , imense, luxoase si au sali mari ca de concert si altele mai simple(depinde si de zona in care se afla).

La unele vin 50 de oameni duminica la altele 2000.

Nu prea conteaza denominatiunea, rasa, virsta, religia…

Nu conteaza ca esti pacatos, ca nu crezi … ca esti la inceput.

Biserica e pt toata lumea. Nimeni nu priveste chiorish si nu judeca pe cel de langa el cum e imbracat, cum se comporta etc.

Slujbele dureaza in general 45 min dar la alte biserici 1,5.

Fiecare se imbraca cum vrea.

Barbatii si femeile stau impreuna.

Se incepe prin cintece religioase de slavire. Unele bisereici au cor altele au banda (tobe, chitari,pian...).
Unele biserici au 3 serviciu-ri dimineata fiecare cu stil diferit (in functie de virsta- pt pensionari, virsta de mijloc si tineri)

Copiii stau in clase separati pe virste.Cei de virsta scolara au jocuri cu tente religioase, li se vorbeste din Biblie, canta)

Se face rugaciunea pentru nevoile de zi cu zi ale fiecaruia,pentru Guvern, pt oras, tara...alte tari.

Se slaveste Dumnezeu prin cuvinte de lauda.

Se da bani, fiecare cand vrea, cum vrea, cat vrea.

Se face comuniunea (impartasania) cu paharele mici(individuale) de suc de strugure si o bucatica de paine.La unele biserici in fiecare duminica, la altele o data pe luna. Cine vrea ia comuniune, cine nu vrea nu ia. Nimeni nu se uita chiorish sis a judece si sa is idea cu presupusul de ce si cum altul a luat si altul nu.

Se spune programul bisericii. Activitatile din saptamana viitoare, sau ce s-a mai intimplat in saptamana trecuta.

Se incepe predica care tine cam 30 min-45 min. Unii pastori iau pe sarite versuri din Biblie si le discuta, altii iau Biblia de la cap la coada vers by vers, altii folosesc diferite topice (casatorie, familie,copii,salvare, botez...)

La sfirsit unii pastori indemana daca e cineva care doreste sa faca pasul, sa-si schimbe viatza sa primeasca pe domnul Isus sa vina in fatza. Uneori vine 1 persoana, alteori niciuna...alteori vin 50.
Atunci pastorul cu pastorii asociati si cu toti din sala ne rugam pentru acesti oameni.

La sfirsit se canta iar. Cintecele sunt super de frumoase.

Unele biserici ofera gratis mic dejun(cafea, prajiturele), altele chiar prinz. Cine vrea plateste cine nu, nu.

Bisericile in cursul saptamanii sunt active in viatza comunitatii.

Programe pt copii, vizite la batrini, in puscarii, in spitale.

Pastorii intilnesc tineri care vor sa se casatoreasca. Oameni bolnavi. Oameni care au nevoie de cineva cu care sa-si spuna durerea sufleteasca.

Se fac adunari pe grupe de virsta sau diferite pt barbate/femei/copii. Se studiaza Biblia vers cu vers.

Se practica dediatie la copii. Botezul la adulti. Se practica ungerea cu ulei. Se crede in miracole.

Nu se practica inchinaciunea la sfinti.

Nu se practica inchinaciunea(semnul crucii). Mentiune:credem in cruce, importanta ei.

Pastorul vine acasa la tine daca il inviti. Unii pastori fac intilniri la ei acasa.

Voluntariatul este foarte important si incurajat. Fiecare cum poate, si cand poate.

revin cu linkuri directe.
michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Michelle, eu nu inteleg, adica vin la "biserica" catolici, ortodocsi, protestanti, adventisti, neoprotestanti plus atei, agnostici, musulmani poate, budhisti, shintoisti toti?
Si presupun ca indemnul de a-L primi pe Iisus este pt. cei necrestini, ca doar un ortodox, catolic, protestant il cunoaste pe Iisus si il are in inima lui, daca tot e crestin nu?
Cine finanteaza biserica?
Cum se desfasoara un botez de ex, in numele cui se boteaza oamenii?Asta daca se boteaza!
Cum este slujba de inmormantare?
Exista pomenirea sufletelor celor decedati?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Situl Bisericii Calvary Chapel (la care eu am fost pt multi ani)
http://www.ccsouthbay.org/

Predici online de la Calvary chapel of South Bay
http://www.ccsouthbay.org/media/2011.html

Situl unei predici(fondatorul Calvary Chapel...sunt mii peste tot in lume):
http://www.youtube.com/watch?v=5kio1tgTcjY&feature=relmfu

Situl unei bisericii baptize:
http://www.intouch.org/broadcast/video-archives/content/topic/our_personal_accountability_video
Festival crestin (admisia e gratis):
http://www.harvest.org/crusades/2011/anaheim/
Concert crestin:
http://www.youtube.com/watch?v=k7stqvVZaUk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Qc0r_0Af4FU&feature=related


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Michelle, eu nu inteleg, adica vin la "biserica" catolici, ortodocsi, protestanti, adventisti, neoprotestanti plus atei, agnostici, musulmani poate, budhisti, shintoisti toti?
Si presupun ca indemnul de a-L primi pe Iisus este pt. cei necrestini, ca doar un ortodox, catolic, protestant il cunoaste pe Iisus si il are in inima lui, daca tot e crestin nu?
Cine finanteaza biserica?
Cum se desfasoara un botez de ex, in numele cui se boteaza oamenii?Asta daca se boteaza!
Cum este slujba de inmormantare?
Exista pomenirea sufletelor celor decedati?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


1. da, vin oameni de diferite religii, credinte...ori atei.
Si eu am mers la biserica cand nu credeam. Pentru fiecare e un inceput.
Altii de alte religii vin sa vada cum e.
Altii intra in biserica doar ca s-a intimplat sa treaca pe acolo in dimineata aia.
Altii vin din nevoie spirituala.

2.Sigur. Indemnul este pentru necrestini.
3.oamenii finanteaza biserica. Se fac donatii.
4.un botez se face la un pool special amenajat pt aceasta activitate. Sau ocean, riu, lac.
De obicei se face un fel de pregatire spirituala. Stai de vb cu pastorul cu citeva zile innainte,sa stii ce inseamna decizia care o iei si pasul care il faci.
Evenimentul e public.Se anunta dinainte. Vine cine vrea(cine se boteaza si cine nu). Intri in apa cu pastorul. Porti costum de baie sau pantaloni lungi, scurti cum vrei si tricou.
Pastorul se roaga cu tine, apoi intri cu capul in apa. Botezul se face in numele Trinitatii.
5.Nu am fost la inmormantare. Nu stiu decat din filme.
6.Nu cred ca face pomenirea sufletelor ca nu-i vad sensul.Credem ca un om dupa ce moare, sufletul se duce direct in Iad sau Rai pentru o eternitate. Nici o rugaciune nu-l mai poate ajuta. Daca la asta te-ai referit.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc michelle.
Eu nu inteleg chestia asta cu botezul, se face si pentru ortodocsi si catolici, care sunt deja botezati?
Banuiesc ca nu sunt restrictii dpdv culinar, adica cine vrea mananca porc, cine nu, nu, cine vrea bea alcool, altii nu.
Va adunati in numele Domnului, dar nu sunt reguli stricte, nu se fac pomeni/ri.
Apropo, slujbele se tin sambata sau duminica?

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Multumesc michelle.
Eu nu inteleg chestia asta cu botezul, se face si pentru ortodocsi si catolici, care sunt deja botezati?
Banuiesc ca nu sunt restrictii dpdv culinar, adica cine vrea mananca porc, cine nu, nu, cine vrea bea alcool, altii nu.
Va adunati in numele Domnului, dar nu sunt reguli stricte, nu se fac pomeni/ri.
Apropo, slujbele se tin sambata sau duminica?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


chestia cu botezul la ortodoxi si catolici.
uite exemplul meu: botezata ortodox la 1 luna, credinta 0, cunoastere Dumnezeu 0, viatza crestina 0...
eram eu crestina, credincioasa cu adevarat? eu zic ca nu.
Botezul este rezultatul credintei. nu te botezi intii si apoi crezi. e invers.

nu sunt restrictii culinare.
sunt restrictii la bautura. adica poti sa bei un paharel dar nu sa te imbeti.
nu sunt reguli stricte la adunari.
nu se fac pomeni.
slujbele se tin in general duminica. dar pentru ca unele biserici sunt f aglomerate au slujbe si sambata si 3-4 slujbe duminica.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Michelle, nu-i asa, daca tu ai avut credinta o, asta nu inseamna ca altii nu au!
Stii foarte bine ca botezul se face tocmai pentru a intra in randul crestinilor, conform normelor bisericii ortodoxe si catolice!

Oricum, interesant ce spui, e un amalgam de credinte, practici, stranse laolalta, in care cam fiecare face cum considera, atata timp cat se aduna in numele Domnului si se roaga Lui!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Michelle, nu-i asa, daca tu ai avut credinta o, asta nu inseamna ca altii nu au!
Stii foarte bine ca botezul se face tocmai pentru a intra in randul crestinilor, conform normelor bisericii ortodoxe si catolice!

Oricum, interesant ce spui, e un amalgam de credinte, practici, stranse laolalta, in care cam fiecare face cum considera, atata timp cat se aduna in numele Domnului si se roaga Lui!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


din pacate, nu ai inteles.

nu este un amalgam de credinte este una singura: credinta in Isus. am vrut sa spun ca biserica e deschisa(primeste) pt toata lumea. asa cum e si la ortodoxi nu te intreaba nimeni cine esti , cu cine tii...

mai ales incearca si incurajeaza pe cei necredinciosi sa vina, sa asculte si sa traga concluzii singuri.se fac tot felul de evenimente la care sa iti inviti vecinul, prietenul, rude...ca sa aiba contact cu Cuvintul, cu credinta.NImeni nu judeca pe nimeni.

nu este amalgam de practici e una singura asa cum ti-am descris-o.e simpla, atita tot.
nu esti obligat sa stai in genunchi, poti sa o faci daca vrei. nu te inchini, dar poti sa stai cu miinile impreunate cand te rogi. te rogi in liniste, cu voce redusa sau in gind.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

frumos!
Valentinag, sunt americani, sunt fel de fel de nationalitati, culturi diferite, dar asa l-au gasit ei pe Isus. Noi avem o traditie veche la fel ca natia noastra, a romaneasca. E altceva.
Eu ii dau ei dreptate, stiu ca la noi nasii isi asuma la Botez lucruri pe care BB inca nu le poate indeplini, spune. Dar e bine sa il cunosti pe Dumnezeu inainte de a primi Sfantul Botez. Sa stii sigur ca asta vrei. La chestiunea asta au fost isteti: din parinti ortodocsi ce poate deveni un copil? Si uite cum pastorimea nu mai are nevoie sa isi stranga oile sa le aduca la credinta, pe calea cea buna(sa puna osul). Sunt de-a gata crestinizate....
Insa nici eu nu vad rostul unui nou botez...cred ca e suficient sa spui crezul, sa te pocaiesti cu adevarat in tine. Poate candva Biserica va intelege ca nu mai e suficient tot ce exista pana acum, ca trebuie sa isi puna un vesmant nou, sa se apropie de oameni, nu doar oamenii de ea, ca trebuie sa fie reciproca miscarea....sa tina pasul cu timpurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mai trist este ca nasii isi asuma niste lucruri care nici ei nu le stiu si cu atit mai mult nu le tin.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Michelle, trebuie sa mentionezi ca te referi doar la biserici strict protestante/neoprotestante.
A nu se intelege ca in Usa toti sunt protestanti.


In rest nu comentez ce ai scris pt ca ar fi prea multe de combatut si nu doresc sa transform subiectul in protestant-catholic debate.
Deci pe protestanti i-ar putea eventual interesa subiectul tau, in rest, pe catolici sau ortodocsi practicanti nu....




Mergi la inceput