Biserici crestine din America

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Multumesc michelle.
Eu nu inteleg chestia asta cu botezul, se face si pentru ortodocsi si catolici, care sunt deja botezati?
Banuiesc ca nu sunt restrictii dpdv culinar, adica cine vrea mananca porc, cine nu, nu, cine vrea bea alcool, altii nu.
Va adunati in numele Domnului, dar nu sunt reguli stricte, nu se fac pomeni/ri.
Apropo, slujbele se tin sambata sau duminica?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


chestia cu botezul la ortodoxi si catolici.
uite exemplul meu: botezata ortodox la 1 luna, credinta 0, cunoastere Dumnezeu 0, viatza crestina 0...
eram eu crestina, credincioasa cu adevarat? eu zic ca nu.
Botezul este rezultatul credintei. nu te botezi intii si apoi crezi. e invers.



michelle





Ai avut credinta 0 din alte motive, nu pentru ca ai fost botezata.
Poate nu cunosti faptul ca prin botez ti se sterge pacatul stramosesc, lucru vital pentru oricine.

Botezul sterge pacatele de pana atunci, iar singurul pacat cu care se naste cineva este cel stramosesc. Pentru adultii care se boteaza pentru prima data botezul tine loc de spovada, adica ii sunt iertate toate pacatele facute pana atunci, deci importanta botezului este uriasa.

Ce face persoana cand creste, cum considera ca isi va pastra puritatea capatata in urma botezului, este alta poveste si tine doar de alegerile fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Michelle, nu-i asa, daca tu ai avut credinta o, asta nu inseamna ca altii nu au!
Stii foarte bine ca botezul se face tocmai pentru a intra in randul crestinilor, conform normelor bisericii ortodoxe si catolice!

Oricum, interesant ce spui, e un amalgam de credinte, practici, stranse laolalta, in care cam fiecare face cum considera, atata timp cat se aduna in numele Domnului si se roaga Lui!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


din pacate, nu ai inteles.

nu este un amalgam de credinte este una singura: credinta in Isus. am vrut sa spun ca biserica e deschisa(primeste) pt toata lumea. asa cum e si la ortodoxi nu te intreaba nimeni cine esti , cu cine tii...

mai ales incearca si incurajeaza pe cei necredinciosi sa vina, sa asculte si sa traga concluzii singuri.se fac tot felul de evenimente la care sa iti inviti vecinul, prietenul, rude...ca sa aiba contact cu Cuvintul, cu credinta.NImeni nu judeca pe nimeni.

nu este amalgam de practici e una singura asa cum ti-am descris-o.e simpla, atita tot.
nu esti obligat sa stai in genunchi, poti sa o faci daca vrei. nu te inchini, dar poti sa stai cu miinile impreunate cand te rogi. te rogi in liniste, cu voce redusa sau in gind.


michelle





Protestantii nu au niciun fel de autoritate care le poate garanta faptul ca interpreteaza corect Biblia.

O sa caut niste link-uri in care se explica foarte clar ( sunt audio) cum e cu protestantii si in special cu lipsa traditiei, a succesiunii apostolice, a faptului ca fiecare e liber si considera ca poate interpreta cum considera Biblia, ca sa nu mai vorbesc de cele 2 mari erezii, cum ar fi Sola fide si Sola Scriptura, combatute cu succes de marii apologisti catolici, unii fiind fost protestanti, initial anti tot ce insemna catolicism, ulterior documentandu-se, citind Sfintii Parinti, urmarind fir cu fir istoria Bisericii si ajungand la concluzia ca Biserica adevarata, singura de altfel e tocmai cea pe care o combateau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Michelle, cum iti explici ca exista atatea biserici protestante??????


Ia uite a lista cu religiile si anii cand au aparut:


http://www.scripturecatholic.com/history.html



Aici sunt debate-urile de care ziceam, sunt audio, trebuie timp sa pt a le asculta cu atentie:


http://www.biblechristiansociety.com/download







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Michelle, cum iti explici ca exista atatea biserici protestante??????


Ia uite a lista cu religiile si anii cand au aparut:


http://www.scripturecatholic.com/history.html



Aici sunt debate-urile de care ziceam, sunt audio, trebuie timp sa pt a le asculta cu atentie:


http://www.biblechristiansociety.com/download







Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!
PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers




crinuta,
multumesc pt replici. chiar imi era dor sa mai vb cu tine. serios.

ai avut timp sa te uiti peste lista cu "religiile" care ai postat-o, sau doar ai gasit linkul si copy-paste?
nu prea inteleg ce e cu lista asta?

acum ma grabesc dar poate o sa am timp maine sa raspund in detaliu.







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Michelle, nu este niciun secret ca exista atat de multe biserici protestante, aparute peste noapte.
Stiam de mult, despre unele am citit mai multe, un exemplu recent ar fi mormonismul.
Dar pe mine ma intereseaza cum iti explici ca exista atat de multe ramuri, religii, unele rupte din altele tot protestante, deoarece NU S-AU INTELES ASUPRA UNOR ASPECTE....., si culmea toti afirma ca sunt inspirati de Duhul Sfant....; ooops, ceva nu e in ordine aici. Nu ii poate inspira pe toti Duhul Sfant cata vreme nu toti ajung la aceleasi concluzii, iar Dumnezeu nu isi schimba parerea cum e in cazul unei anumite religii pagane. Deci? In absenta unei autoritati lasate pe pamanat de Isus, cine poate decreta ca asta e adavarat si asta nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_denominations

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Michelle, cum iti explici ca exista atatea biserici protestante??????


Ia uite a lista cu religiile si anii cand au aparut:


http://www.scripturecatholic.com/history.html



Aici sunt debate-urile de care ziceam, sunt audio, trebuie timp sa pt a le asculta cu atentie:


http://www.biblechristiansociety.com/download







Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!
PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers





Crinuta, pe lista sunt nume de biserici nu religii.

Calvary , Harvest, Saddleback imi sunt nume f. cunoscute, de fapt am fost la aceste biserici, am cunoscut pastorii personal, i-am ascultat la radio.
Nici nu-mi pot imagina ce ar spune daca le-as da telefon si i-as intreba daca peste noapte au devenit cumva religie.

uite site-urile lor. spune cumva ca sunt religii?!
http://www.calvarychapel.com/
http://www.harvest.org/church/about.html
http://saddleback.com/aboutsaddleback/history/

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Multumesc michelle.
Eu nu inteleg chestia asta cu botezul, se face si pentru ortodocsi si catolici, care sunt deja botezati?
Banuiesc ca nu sunt restrictii dpdv culinar, adica cine vrea mananca porc, cine nu, nu, cine vrea bea alcool, altii nu.
Va adunati in numele Domnului, dar nu sunt reguli stricte, nu se fac pomeni/ri.
Apropo, slujbele se tin sambata sau duminica?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


chestia cu botezul la ortodoxi si catolici.
uite exemplul meu: botezata ortodox la 1 luna, credinta 0, cunoastere Dumnezeu 0, viatza crestina 0...
eram eu crestina, credincioasa cu adevarat? eu zic ca nu.
Botezul este rezultatul credintei. nu te botezi intii si apoi crezi. e invers.



michelle





Ai avut credinta 0 din alte motive, nu pentru ca ai fost botezata.
Poate nu cunosti faptul ca prin botez ti se sterge pacatul stramosesc, lucru vital pentru oricine.

Botezul sterge pacatele de pana atunci, iar singurul pacat cu care se naste cineva este cel stramosesc. Pentru adultii care se boteaza pentru prima data botezul tine loc de spovada, adica ii sunt iertate toate pacatele facute pana atunci, deci importanta botezului este uriasa.

Ce face persoana cand creste, cum considera ca isi va pastra puritatea capatata in urma botezului, este alta poveste si tine doar de alegerile fiecaruia.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!
PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers




nu am spus ca am avut religie, credinta... 0 datorita ca am fost botezata. Dar botezul nu mi-a pus decat emblema ca sunt crestin. in inima mea nu era Isus.
Oricum asta a fost un exemplu personal.
Sper ca din toata inima ca toti cei botezati ortodox/catolic de cand sunt bebe sa fie altfel.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Michelle, trebuie sa mentionezi ca te referi doar la biserici strict protestante/neoprotestante.
A nu se intelege ca in Usa toti sunt protestanti.


In rest nu comentez ce ai scris pt ca ar fi prea multe de combatut si nu doresc sa transform subiectul in protestant-catholic debate.
Deci pe protestanti i-ar putea eventual interesa subiectul tau, in rest, pe catolici sau ortodocsi practicanti nu....




Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!
PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers




Am pus subiectul ca informatie pt toata lumea care vrea sa-si largeasca orizontul de cunostinte.
Nu am vrut sa conving/ convertesc/schimbe religia/biserica...ca e drum lung, oricum.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Michelle, nu este niciun secret ca exista atat de multe biserici protestante, aparute peste noapte.
Stiam de mult, despre unele am citit mai multe, un exemplu recent ar fi mormonismul.
Dar pe mine ma intereseaza cum iti explici ca exista atat de multe ramuri, religii, unele rupte din altele tot protestante, deoarece NU S-AU INTELES ASUPRA UNOR ASPECTE....., si culmea toti afirma ca sunt inspirati de Duhul Sfant....; ooops, ceva nu e in ordine aici. Nu ii poate inspira pe toti Duhul Sfant cata vreme nu toti ajung la aceleasi concluzii, iar Dumnezeu nu isi schimba parerea cum e in cazul unei anumite religii pagane. Deci? In absenta unei autoritati lasate pe pamanat de Isus, cine poate decreta ca asta e adavarat si asta nu?

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!
PRO LIFE, NOT PRO CHOICE!!!

www.staycatholic.com/Free%20Book.pdf" target="_blank">Staycatholic

www.alabamacatholicresources.com/Bible.html" target="_blank">Catholic answers





Hai sa nu bagam mormonismul in aceeasi oala cu crestinismul.

De care religii pagine vorbesti la sfirsit?

michelle

Mergi la inceput