Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***336***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Politetea.... Psiholoaga de la cresa zice ca acum se pun bazele.
Baze, baze, dar ce te faci cu personalitatea.... Alex pana la 4 ani nu a zis "buna ziua" sau "multumesc". Radea, sfida, intorcea capul in alta parte si arata ca stia care-i problema, dar nu vrea el sa zica adresand cu un zambet laaarg un "la revedere" la plecare sau un "pentru putin". Nu vroia nici "pardon" sa zica. Eventual un "imi pare rau" la plecare cand stia el ca a sarit nasol calul.
Anastasia e invers: buna ziua, multumesc, pardon, etc au fost printre primele cuvinte. Ea e intr-un exces de politeturi... Acum am trecut la: buna ziua, doamnelor si domnilor! cand intra undeva si-s mai multi oameni sau "multumesc, dar sunt deja satula" cand ii dau ceva de mancare si nu vrea nici sa guste (e un automatism si cred ca nu a cugetat la sensul exact ca il zice si dimineata cand e clar ca nu are nimic in stomac)...Cum ii place sa se dea in spectacol, banuiesc ca s-a prins ea ca-i incentrul atentiei, daca utilizeaza formulele de genul asta, asa ca nu am nevoie de nici o insistenta in sensul asta.
Cand o certam si venim cu discursul de rigoare, pleaca capul delicat (cica rusinata)si murmura incetisor:" de acord!" de cate ori zicem "nu tr sa faci asta, pentru ca...", dar totul e doar o mare arta ca in secunda in care am tacut o zbugheste razand pe infundate si reincepe tampeniile.

Am un proaspata in ton cu refuzul somnului ca bineinteles ca face si ea ca ceilalti. Semnalul ca e obosita e intinsul pe jos prins sufragerie acoperita cu patura papusilor, asa ca aseara i-am zis: Anastasia, haide ca te asteapta patul tau". La care ea care imi spune: "Patul meu e peste tot"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ce tare e Anastasia

Aris, Luca vorbeaste si limba greaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Merci pentru idei de mic dejun, tufete

dyana

aris, ce scheme are Vitamina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ca artist e Luca !!! supeeeeer taaaaree !!!
bestial !!



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

andiaroro, bine ca te prinsai cum ai invatat-o pe anastasia sa se stearga la fundulet? ca pe izia o stergem noi deocamdata, dar tre sa o invat o tehnica usoara pentru ea, daca o primesc astia la scoala in septembrie?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro

Politetea.... Psiholoaga de la cresa zice ca acum se pun bazele.
Baze, baze, dar ce te faci cu personalitatea.... Alex pana la 4 ani nu a zis "buna ziua" sau "multumesc". Radea, sfida, intorcea capul in alta parte si arata ca stia care-i problema, dar nu vrea el sa zica adresand cu un zambet laaarg un "la revedere" la plecare sau un "pentru putin". Nu vroia nici "pardon" sa zica. Eventual un "imi pare rau" la plecare cand stia el ca a sarit nasol calul.
Anastasia e invers: buna ziua, multumesc, pardon, etc au fost printre primele cuvinte. Ea e intr-un exces de politeturi... Acum am trecut la: buna ziua, doamnelor si domnilor! cand intra undeva si-s mai multi oameni sau "multumesc, dar sunt deja satula" cand ii dau ceva de mancare si nu vrea nici sa guste (e un automatism si cred ca nu a cugetat la sensul exact ca il zice si dimineata cand e clar ca nu are nimic in stomac)...Cum ii place sa se dea in spectacol, banuiesc ca s-a prins ea ca-i incentrul atentiei, daca utilizeaza formulele de genul asta, asa ca nu am nevoie de nici o insistenta in sensul asta.
Cand o certam si venim cu discursul de rigoare, pleaca capul delicat (cica rusinata)si murmura incetisor:" de acord!" de cate ori zicem "nu tr sa faci asta, pentru ca...", dar totul e doar o mare arta ca in secunda in care am tacut o zbugheste razand pe infundate si reincepe tampeniile.

Am un proaspata in ton cu refuzul somnului ca bineinteles ca face si ea ca ceilalti. Semnalul ca e obosita e intinsul pe jos prins sufragerie acoperita cu patura papusilor, asa ca aseara i-am zis: Anastasia, haide ca te asteapta patul tau". La care ea care imi spune: "Patul meu e peste tot"

ana

alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)


Anastasia rules !!!


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ah, Chatonel - dimineata al meu mananca iaurt cu cereale, sau lapte cu cereale, sau un ou fier. apoi plecam la gradinita unde mai baga si acolo ba tartine cu ceai/ lapte, checuri facute de ei, cereale...etc
ah si peste astea toate baga si 400ml de suc proaspat de portocale.
e adevarat ca dupa amiaza cand vine de la gradi nu mai mananca nimic serios, dar ciuguleste in cuntinuu, ba fructe in piata unde ma pune sa i le spal la "cishmea", ba biscuiti, ba niste carne ce am facut pt noi acolo, ba o felie de cozonac, ba un strudel, ba o banana sau chiar un iaurt cu cereale(ca are o fixatie cu ele) pe langa toate astea lipeste un baton nesquick sau un kinder felie cu lapte sau un ou kinder cu lingurita. sa ne intelegem la gradi are 3 mese plus o gustare si noroc ca v-am spus are sub 13kg
dupa aprerea mea mananca haotic si enorm, dar nu imi bat capul cat timp il vad dezvoltat normal
sa nu va mai zic cand are pofte si se trezeste dimineata sambata ca el vrea "cartofi cu muzica" asta inseamna cartofi prajiti. nu mananca decat vreo 5-6 bucati si de cate ori musca din ei incepe sa cante si imi zice: asta e cu chitara ta naaa naaaa aaa; sau: asta e cu tobe: bum bummuuum patabum.
sa mai spun ca al meu nu bea lapte, nu are nici un biberon si mai ales unul la o anumita ora. il mai pocneste pofta de lapte asa brusc si atunci bea o jumatate de pahar de care avem in casa in momentul ala

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si Ada se trezeste dimineata si cere zupe sau oiez cu carne
La ea oricum pranzul e de baza, mananca supa/ciorba si inca un fel, cand se trezeste pe langa tziti mai serveste iaurt, budinca de macaroane sau de obicei ce mancam noi iar seara macaroane cu branza, paste, gris cu lapte

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dyanna, imi pare rau de unchiul tau, cine stie ce probleme-o fi avut...
Aris, io mor de ras cand citesc ce poate debita al tau, e incredibil, de unde le scoate, dom'le?! Copilu' asta te poate baga in belea oricand, daca ia o mutra de amarastean si spune ca-l bateti si nu-i dati de mancare nu va mai crede nimeni pe voi!!:))))
Anastasia e mortala si ea...auzi, "nu, multumesc, sunt deja satula" pe burta goala:))) Si patul ei e oriunde!! Ma topesc numai cand citesc perlele alor vostri, in frunte cu Vitamina, Anastasia, Ana si Eva, ca parca ei sunt cei mai vorbareti.
Inapreda, pai astia ai nostri sunt frati sau logodnici pana la urma?! Ca asa e si Sophiphi. Ea inca nu a facut nimic "din rautate" sau "nervi" de genul trantit/ aruncat obiecte dupa noi, lovit "razbunator" etc. Cand face crizele alea de plans de care v-am spus n-am cum s-o trimit sa se potoleasca, vrea doar in brate, cu obrazul lipit de al meu, cu bratele stranse in jurul gatului meu...plange asa. Usor plansul se transforma in oftaturi (de-alea asa adanci ca mi se rupe inima) si numai cand da ea semnalul ca vrea jos e clar ca furtuna a trecut si revine veselia.
Cel mai tare ne fascineaza la ea memoria, nu stiu cum poate avea asa memorie, nici nu stiu ce exemple concrete sa va dau sa intelegeti!
Ah, vreau sa fac curatenie generala si nu-mi reuseste!!:))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ce tare este Anastasia
si eu cred despre al meu ca vorbeste absolut fara pauze pentru ca unu: este egocentrist si ii place la nebunie sa se auda si doi: pt ca a simtit ca face deliciul audientei, mai ales cand baga fraze complicate si e sfatos ca un om mare.

bianca - prefera sa se exprime in romana pentru ca are debit. intelege perfect si greaca, dar cu ta-su vorbeste jumate romana jumate greaca. cu grecii care nu stiu boaba de romana incerca la incepu in limba materna si cand vede ca nu are nici un rezultat o ia in greaca. dar este evident ca ii e mai greu.
mai nou am descoperit ca daca efectiv eu ii zic ceva si el se face ca nu aude si ma apuca nervii pe el si il iau suparata in greaca cu: mai copilule dar tu chiar nu intelegi romaneste? atunci ii zic in greaca mama, nu auzi ca nu ai voie sa tragi de aia..bl;a bla. inceteaza prostia instantaneu. mesajul ajunge mult mai repede la el in greaca pntru ca probabil in romana ma pierd in zgomotul de fond, asa ca eu folosesc greaca doar cand se ingroasa gluma.
in rest conversatiile sunt cam asa. coilul il intreaba pe ta-su: tata ce e aia? ta-su: ine mia giefira, pernoun ta avtokinita pano pou ta grames tou trenou(este un pod, pe el trec masinile peste liniile de tren). el: giefira? ta-su: nai(da)el: trec masinile peste trenuri
poate e vre'un fraier in masina care nu a priceput

+

Mergi la inceput