Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***336***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am uitat sa zic, cand e obosita are si Ada plansul isteric din motive de tot rasu', gen de ce nu poate ea sa stea o ora in fata usii de la intrare in bloc si sa se joace cu cheia, de ce nu se poate da cu bepanthen pe picioare , etc, atunci nu o trimit sa se calmeze ci din contra o iau in brate si ii explic ca stiu ca e obosita si ar trebui sa ne culcam, la care ea de obicei ma cam intreaba si acum ce facem ?, cand ii spun ca ne culcam iar incepe plansul ca nu nu nu si dupa ce sting becul adoarme in 5 minute

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Anaan, cum se simte Andrei ? a mai facut febra ?

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Am uitat sa zic, cand e obosita are si Ada plansul isteric din motive de tot rasu', gen de ce nu poate ea sa stea o ora in fata usii de la intrare in bloc si sa se joace cu cheia, de ce nu se poate da cu bepanthen pe picioare , etc, atunci nu o trimit sa se calmeze ci din contra o iau in brate si ii explic ca stiu ca e obosita si ar trebui sa ne culcam, la care ea de obicei ma cam intreaba si acum ce facem ?, cand ii spun ca ne culcam iar incepe plansul ca nu nu nu si dupa ce sting becul adoarme in 5 minute

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Cind e foarte obosit si-i spun ca mergem la nani si Ian protesteaza ", nu, nu" si eu ii spun "nu, nu dormim, numai ne odihnim" Pare multumit de explicatie si si el adoarme in 2 minute

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Neata tufete :)

Ce mic dejun mai au copilasii vostri? Dragoana de cind a renuntat la scutece a renuntat si la bibe si dimineata sta la masa mai mult de o juma de ora... maninca banana, iaurt, acum ii dadui si fulgi de porumb cu iaurtul. Cu asa timp lung la micul dejun trebuie sa o trezesc cam cu o ora si un sfert inainte de a pleca din casa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Citat:
citat din mesajul lui novus

Am uitat sa zic, cand e obosita are si Ada plansul isteric din motive de tot rasu', gen de ce nu poate ea sa stea o ora in fata usii de la intrare in bloc si sa se joace cu cheia, de ce nu se poate da cu bepanthen pe picioare , etc, atunci nu o trimit sa se calmeze ci din contra o iau in brate si ii explic ca stiu ca e obosita si ar trebui sa ne culcam, la care ea de obicei ma cam intreaba si acum ce facem ?, cand ii spun ca ne culcam iar incepe plansul ca nu nu nu si dupa ce sting becul adoarme in 5 minute

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Cind e foarte obosit si-i spun ca mergem la nani si Ian protesteaza ", nu, nu" si eu ii spun "nu, nu dormim, numai ne odihnim" Pare multumit de explicatie si si el adoarme in 2 minute

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani




Daaa si eu am explicatii din astea, ne odihnim, stam si povestim doar dar nu tin nici astea

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La capitolul daca f obosita Isabella plange si zice"nani,naniiiiii",asta insemnand sa fie in impreuna,eu ,ea obligatoriu si daca-i si un biberon cu lapte asa de decor ok daca nu ,nu-i bai.

Citat:
Anaan, cum se simte Andrei ? a mai facut febra ?

...si eu astept raspunsurile.

La capitolul mic dejun depinde ce chef are(mancatul e un capitol de mari fitze la noi):
@ daca ii e foame cereale cu lapte,azi a vrut branza de vaca si 2 guri de banana
@cand nu mananca: inseamna 200ml lapte

las cafa si va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Chatonel, pot sa-ti spun ce ii ofer eu la mic dejun dar nu inseamna ca el si maninca.

Azi i-am facut friganele cu ou si lapte pe teflon. A gustat si a spus "ata nu muna"(=asta nu e buna). A mincat un iaurt natur si atit dar a baut lapte la 6.30.

In rest, ii mai ofer pe linga fructe si iaurt: ou fiert cu rosie, mozarella, piine prajita cu unt si mozzarella rasa pe razatoarea mica, briose, cereale, piine cu gem de Topoloveni, orez cu lapte, omleta.

De cele mai multe ori insa, maninca doar fructe. Eu insa, ma incapatinez si-i mai pregatesc de fiecare data ceva. El refuza si eu nu insist. Probabil ii sint suficiente fructele.

Eu la masa de prinz nu stiu ce sa-i mai fac pentru ca nu maninca mai nimic.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Dumnezeu sa-l odihneasca pe unchiul tau, Dyana!

Chatonel, la micul dejun noi avem asa: cereale cu lapte sau lapte cu weet bix, omleta, ou fiert (asta cand suntem acasa si nu toate enumerat deodata).

La gradi au paine unsa cu unt si cu cascaval/ dulceata/ ou si nu mai stiu + lapte sau ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Chatonel, la noi micul dejun in timpul saptamanii insemana paine cu unt/branza (Almette de obicei)sau papanasi fierti iar in wkd omleta de obicei
Cand iasa la plimbare ii mai cumpara mama o impletituta cu zahar si nuca sau corn/covrig deci ma mosteneste la gusturi

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

neata

dyanna - ce cosmar! imi pare rau...in primul rand pentru bunica ta...groaznic pt o mama

ina - asta e clar, sunt copii diferiti cu personalitati diferite. ideea e sa stim exact ce acceptam si ce nu, apoi sa descoperim metoda care merge cel mai bine atat in cazul nostru(pt ca si noi suntem diferite si putem sau nu face anumite lucruri) si al copilului nostru. eu sunt de parere ca e bine sa ne impartasim metodele proprii mai lales cand dau rezultate, poate se potrivesc si in alt caz, sau poate la un moment dat ne trezim puse exact in situatia descris de cutare si avem macar o metoda de a trata problema.

al meu de exemplu este un artist, joaca teatru de te doare capul si inventeaza. daca nu il cunosti poti cadea in plasa f usor. de exemplu vine la mine intr-o dimineata si ma roaga cu vocea sfarsita sa ii dau sa manance ceva ca la gradinita nu ii da si lui nimeni nimic de mancare nu are rost sa va spun ca mananca acolo de sparge si ca fix cu o zi inainte stiam clar ca a mancat doua farfurii de ciorba si tot felul doi...si de fiecare data se minuneaza educatoarea de cat poate sa manance si ca nu refuza nici un fel de mancare, niciodata. acum doua sau trei zile imi spune educatoarea ca au avut dupa amiaza niste pateuri facute acolo din foietaj congelat si ca el nu a mai putut manca decat jumate si cu cealalta jumatate s-a dus la Roxi si a rugat-o sa il puna intr-un servetel ca il ia acasa si i-l pune mama lui in frigider si i-l da sa il manance mai tarziu
copilul asta are fabrica de pateuri acasa!si are la dispozitie in orice secunda cel putin 10 feluri diferite de foietaje cu diverse umpluturidar de obicei nici nu le gusta.
asa ca na, trebuie sa fiu f atenta ce este dorinta reala si ce e teatru la microfon

+

Mergi la inceput