Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele
stau la un iaurt cu cereale si sa vad ce mai ziceti si bineinteles am baut si nessquick-ul

catank deja te pregatesti pentru diversificare? iei notite? si eu iti urez bafta la sustinerea tezei, sa fie totul asa cum iti doresti, sunt sigura ca o sa reusesti.

madutza chiar ma miram ca ai zis ca nu te doare muschiul deloc. insemna ca nu le-ai facut bine. abdomenele corecte se fac la 45 grade. sa vezi atunci cum simti te doareee....eu asa simt cand mi-e lene sa le fac
bine,poti sa le faci si mai usor, sa te lasi pe spate de tot. daca zici ca ai febra inseamna ca ai lucrat muschiul,este bine.
si urcatul scarilor lucreaza abdomenul dar mai putin. la scari se lucreaza mult fesele si picioarele. alergatul este cel mai complex, lucreaza toti muschii unii mai mult, altii mai putin dar ii lucreaza.

cami ai mai fost la plaja? cand te aud ca nu mergi.... eu tot as merge macar de 3 ori pe saptamana in locul tau.
ai tuns-o pe Antonia in somn? sunt curioasa ce freza trendy i-ai facut


simona tu de la inceput l-ai tinut pe Arsenie cu tine noaptea, nu? te poti odihni ca lumea daca se trezeste asa des sa suga? si noi am avut cateva nopti in care ne-am trezit, stateam cu Anastasia si ne zambeam, se juca si chitaia...in toiul noptii acum si-a revenit la program, de la 21.30 la 6-6.30

strumphitza eu inca n-am dat aici peste nici o baba asa, dar daca vad ca se apropie vreuna plec imediat, nu apuca sa vina langa mine

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

simona La multi ani pentru Arsenie , sa creasca mare si sanatos si sa fie cumintel ca si fratiorii lui.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

strumphitza m-am dat si eu pe nessquick , ca in timpul sarcinii este bun, cafea am zis ca nu mai beau gata.

ally nu-mi zi ca si voua va iese un dintisor super....

ailed ce harnicuta esti, spor la treburi

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

persi ce mai faci? ce nazbatii mai face Raducu?

strumphitza ce frumoasa este Sophia, este super rochitica, asa bine ii sta cu ea. ce nasol ca nu o poti imbraca in rochitele ca este prea frig.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

am trecut si eu sa mai trag un "oc" pe aici sa vaz ce mai ziceti

ailed - habar n-am ce te face sa te gandesti cum era inainte sa nasc...poate povesteam altfel sau eram mai stresata...habar n-am...

madutza - am primit dieta, multumesc frumos, acum mai am o rugaminte, pe principiul iti da omul un deget si tu iei toata mana
te rog mult sa-mi spui si cat se tine, parca stiu ceva de 4 sapt???

strumph - tinem pumnii pentru micuta sophia la vaccin; m-am uitat pe pozicile ei in rochita e adorabila



mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

hellooo!

am trecut sa vad ce mai faceti!

noi ieri am fost la shopping pt luca, pentru cele din bucuresti sa stiti ca au niste super promotii la next si au bagat si pentru baietei lucruri foarte haioase! au seturi de 3 bodyuri la 50 lei, si lungi si scurte, de toate! noi i am luat lungi 9 in total pentru ca daca tot mergem acum weekend de weekend la munte nici nu mai aveam cu ce sa il imbrac, cele lungi pe care le aveam i au ramas mici acum mult timp i am luat si 6 scurte ca erau foarte simpatice! am mai fost si pe la mothercare si i am luat 2 bavetele ca din plastic, se spala imediat dupa folosire si il acopera cu totul! asta pentru ca am observat ca petele de suc de mar nu ies asa simplu la spalat desi nu folosesc detergent special de bebe ci persil sensitive

ne am uitat si dupa scaun de masa si ne am si hotarat la unul, de abia astept sa il achizitionam.

stiti ca va povesteam ca luca nu vroia sa mai bea lapticul dupa sucul de mar si am incercat cateva zile sa ii dau mai intai laptele si dupa sucul acum iar l am sucit si ii dau inainte sucul si dupa laptele, dar fac pauza intre ele cam 15 minute, cat sa i se duca gustul de dulce din gurita, si vad ca asa merge, nu mai avem nici o problema in rest toate bune si frumoase, rade toata ziua, s-ar juca non stop, ora de masa mai nou i se pare ca e ora de socializare si cand bea lapticul face nshpe pauze de ras, mor dupa el

maine pe la pranz plecam iar la munte ca sa evitam traficul infernal de pe dn1, ca de cand se lucreaza la 2 poduri la sinaia e crima nu alta

mamicile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Salut! Ce fac fetele cucuietele?!

Eu mi-am adormit prunca, si acum ma apuc de lucuru la PC nu inainte de a va saluta si multumi frumos ptr raspunsuri si nu numai.

madutza_bra, simonacip, cami_antonia
multumesc fetelor! Eu prebar brinzica dar din lapte crud pus la prins, apoi pus intr-un tifon mare (de obicei fac din 10 kg dde lapte , ptr o placinta mareeee cu muuuulta brinza)apoi o pun la scurs. Imi iese bestiala...deci o numesc eu brinza dulce. Grasa, untoasa...etc
Numai ca..stiu ca nu ar fi buna ptr bb deoarece nu este laptele fiert.(pasteurizat) Mama soacra cica sa-i fac asa ca e mai buna de 1000 de ori decit aia din comert, dar mie imi este firca, ...nici cind am fost graviduta nu am mincat. Doar placinta...

Ei si de asta tot insistam cu reteta ptr branza bb-lor.

Legat de legume nu mi-ati raspuns? Sau poate nu puneti la congelator ptr iarna...nu?!
roxy tu te ''laudai'' ca pui de toate la congelator...ce anume? Eu ce fac, prepar termic...cam atit. Si DA, ma pregatesc de diversificare . Abia astept...scap de teza..apoi cu ochii pe diversivicare . Sper sa am laptic calumea pina atunci.

strumphy multi pupici ptr frumoasa englezoaica. Dulce tare, sa o maninci nu alta . Tasu creca nu mai poate dupa ea. Al meu sot e topita dupa micuta, ...cit a fost mica o privea usor speriat... mai greu se atingea de ea, ..acum ii tot cinta in struna cu fel si fel de ''alintaturi'' si rid amindoi de numa, ...asa imi sunt de dragi.

Ma intrebai ce mai pap bun??? Hmmm nu prea am fost asa harnicuta deoarece a fost ziua Crucii am tinut post, miercuri, vineri la fel... (amondoi, adica eu si totul) si am tot facut ba teci cu usturoi, pilaf cu ciuperci, cartofi prajiti, compot, gogosi cu nuca si gem...cam din astea... Se vede la cintar
Acum am scos un pachet de pastramioara de ied...ptr ora 18 la cina,... cind va veni de la servici ...eu mincasi pina acum doua oua fierte,o rosie, ceai si orez cu lapte la prinz.

Legat de locul de somn al micutei... si la prinz, dar si seara numai la ea in patut. Patutul este lipit de patul meu si stau cu mina pe ea cind o vad agitata, ma prinde de un degetel...doarme de nu am treaba. La prinz fiindca o las singurica se ma trezeste bizaind dar o dejenesc repede i adorme la loc, ...uneori reusesc alteori nu, dar isi continua somnul in carucior afara in caz de ceva...

Prea curind nu am de gind sa o las singurica... Nu pot dormi fara ea, nu pot sa respir...

Pe curind, ...tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

lalely iti scriu un mesaj separat in ceea ce priveste somnul lui bebe. bine, modul in care eu gandesc este 100% influentat de ce observ la 2 baietei de 2 ani ai prietenelor mele si sincera sa fiu am si eu niste sechele pentru ca efectiv NU vreau sa ajungem asa. acum 2 saptamani am fost la munte cu ei si crede-ma, a fost cumplit. una din ele a dormit de cand s a nascut copilul cu el in camera, pe pretextul ca bebe nu adormea fara ea, aveau ritual de tras de par care dura 1 ora minim si fara de care copilul se criza, ca se speria, ca vroia sa o simta aproape, ca 4 mese pe noapte, ca odata vroia ceai noaptea etc. au trecut 2 ani cu rutina asta si lucrurile sunt si mai nasoale. copilul efectiv nu stie ce e aia diferenta intre zi si noapte, face adevarate crize de nervi daca trebuie sa doarma singur, e cumplit. bine, din punctul meu de vedere nici mamica nu si a propus cu adevarat sa il invete sa doarma singur, mult mai repede isi dadea sotul afara din dormitor spunand ca "incalzeste aerul" si d aia nu doarme copilul. pe mine ea toata sarcina ma ameninta ca "o sa vezi tu" cand o sa ai copilul tau!

ca sa nu deviez prea mult de la subiect, eu cred sincer ca e important sa iti ajuti copilul acum sa prinda o rutina a somnului. mi se pare cel mai sanatos lucru pe care il poti face pentru el si din punctul meu de vedere o sa iti fie mult mai usor daca te apuci acum decat mai tarziu. cu cat cresc, cu atat e mai greu sa schimbi un obicei care deja e inradacinat. nimeni nu iti garanteaza ca de cand incepi diversificarea o sa doarma toata noaptea, vezi exemplul de mai sus (si mai cunosc multe altele). tehnic vorbind, el e deja la varsta la care stomacelul este in stare sa stea fara sa primeasca mancare peste noapte. si din cate am citit, pauza de mancare de peste noapte este extrem de sanatoasa pentru bebe pentru ca are timp sa digere absolut tot laptele si resturile care ii raman in stomacel.

eu cred 100 % in reusita si stiu ca totul este in mainile tale!

multa bafta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ce fac mamicile?? bebicii???
eu am terminat de papat pranzul..sotul e in concediu si pt el trebuie mancare serioasa zilnic asa ca azi am scapat repede si usor cu o tochitura cu branza si smantana, ochi de ou si mamaliguta iar la desert napolitane joe cu cioco
in rotmul asta in 2 sapt pun cat am pus toata sarcina :))))))

merg sa va citesc...


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish
aveau ritual de tras de par care dura 1 ora minim si fara de care copilul se criza, ca se speria, ca vroia sa o simta aproape



Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


super tare

cat despre reusita ca depinde doar de mama...crede ma ca nu e asa la fetita a functionat ff repede scoaterea mesei din timpul noptii...cu ceaiuc/apa/suzi foarte putin, apoi singurica nu a mai cerut nimic....la baiat..hmm..el de abia acum a introdus o masa noaptea si nu merge pacalit cu suzi, apa, ceai, pt ca lui intr-adevar ii este foame, aud cum ii "chioraie" matzele si papa 180 ml lapte in max 5 min. eu una nu ma mai stresez cu asta! sunt sigura ca atunci cand o sa fie pregatit o sa renunte la aceasta masa.sanatosi sa fim ca asta e cel mai important!



mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput