Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

simo, tipa (mirabella) e din oras cu mine

mada..la noi nu a ramas nici cum cu concediu :(( mai facem cate un mic concediu prin apropiere si atat vara asta este prima vara fara concediu la mare/soare/plaja dar asta e! macar stim pt ce renuntam! oricum pt la anul avem planuri mari tre sa recuperam si vara asta! offf imi pare rau pt vestea primita...nu stiu mai nimic despre diabet..dar stiu ca se tine sub control cu insulina, nu?? cunosc o persoana care are din adolescenta si acum are vreo 40 ani. face insulina la orele care trebuie si are o alimentatie cum trebuie avand in vedere boala.

catank...mult succes la teza!!

strumf sigur ca va arat cand o sa fie gata!! pana atunci mai este ceva timp..

roxy, nu i se vede deloc vaccinul.

irinuca noi am mai iesit. dar la 22 maxim am fost acasa pt ca e ora lui de somn.




mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-catank- clar nu ai fi buna ca medic. primul lucru pe care ar treb sa-l facem cand aflam ca avem o boala, noi sau cei apropiati, nu ar fi sa zambim- din punctul meu de vedere.nici sa ne dam cu capul de pereti,dar musai sa tratam problema cu mare simt de raspundere, si cu seriozitate.dupa ce lucrurile intra pe fagasul normal, cred ca zambetul e binevenit.
-yvana- a explicat minunat,a si zis de pacientii ei- deci ced ca e cadru medical.eu mai zic ca diabetul e boala parsiva, ca aparent poti fi bine, dar pe interior sa fii varza.parsiva ptr ca pare o boala light, dar complicatiile sunt horor.
-madutza- sfatul meu pe scurt e sa respecte tratamentul, si acel regim- care pana la urma nu e asa de strict, sunt unele laimente interzise, altele care treb consumate intr-o anumita cantitate- nu in exces, si altele permise.apoi esentiala mai e masurarea glicemiei periodic, si ajustarea tratamentului dupa sfatul medicului, nu dupa cum incepe sa se prinda pacientulin acelasi timp treb avut grija la complexul diabet- hipertensiune arteriala- colesterol marit- obezitate. acest sindrom este cel mai periculos - de fapt.astea sunt parerile mele/sfaturile- pe scurt


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-apoi , ca mi-am adus aminte de strumph- ca a scris ceva mai in gluma/ mai in serios-ca ceruse odata o parere medicala pe forum, si fetele -medic, aviz eu pisuc, cam s-au facut ca ploua. sa stiti ca tinmpul meu e redus la maxim- poate ca uneori avand in vedere ca in multitudinea de gravidute, suntem decat 2 persoane cu gemeni, iar eu nu am mama, soacramea e nula- incerc sa ma descurc cum pot cu bebicii si cu timpul.deci, oricine de pe forum, dc vreti vreodata o parere medicala, dc pot avea o parere-alta decat specialitatea mea-imi puteti da pm,ptr ca pe asta il citesc zilnic-iar dc vreti o parere urgenta, puteti accesa nr. telefon de pe lista- ca de-aia e acolo, dc vroiam sa nu fiu apelata, nu-l puneam
-crede-ma strumph- ca am avut zile in care am mers la toaleta- care e in curte,de-abea seara la 19 cand vine sotul de la servici, ca am avut zile in care nu am mancat decat seara,ca am zile in care nu deschid calculatorul,si zile in care de-abea ma tin pe picioare. nu ma plang- spun doar care e realitatea.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

neatza fetelor!

brrr ce frig e azi in bucuresti inca o luna si vine toamna

irinuca noi nu iesim cu luca noaptea in oras, in timpul zilei il luam peste tot cu noi la restaurante, terase, mall pe oriunde iesim. dar mereu suntem acasa la 9:30 cand ii facem baita si il punem in patul lui sa doarma. cand am vrut sa mergem la un film la ore mai tarzii l am lasat la mama si l am luat acasa dupa film. cat despre scaunul de masa, pe asta l am ales: http://www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product= 129 (am pus o pauza sa nu fie reclama) pe culorile alb si verde


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-catank- clar nu ai fi buna ca medic. primul lucru pe care ar treb sa-l facem cand aflam ca avem o boala, noi sau cei apropiati, nu ar fi sa zambim- din punctul meu de vedere.nici sa ne dam cu capul de pereti,dar musai sa tratam problema cu mare simt de raspundere, si cu seriozitate.dupa ce lucrurile intra pe fagasul normal, cred ca zambetul e binevenit.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



cit de simtatica poti fi!!!

Ei, ''pestii'' sunt mai naivi, si uneori (din pct meu de vd)''Zimbetul-optimismul'' de inceput iti da forta necesara sa parcurgi etapele necesare...

Asa sunt eu... Aaaa daca ai sti cit regret ca nu am studiat medicina?! Si acum imi spun ...ca inca nu este tirziu

Pup o mamica-dr. puternica si inteleapta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-in rest- suntem bine- Sergiu a inceput sa se si taraie pe pat.uimeste pe toata lumea cum se catara, cum sta teapan in picioare,cum se gaita el sa se taraie.isi baga mainile in parul meu-si trage,ma apuca de nas,de obrajiSonia- e fitosica- nu merge in brate la toata lumea,incepe sa planga dc nu-i place cineva,isi baga mainile in parul meu finut- cu degetele rasfirate, ca si cum ar strecura printre ele nisipul. ma mangaie pe fata, pe ochi..din cand in cand ma sez intre ei pe pat, imi aplec capul, si ma bucur de senzatia pe care mi-o dau atungirea celor 4 manute in parul meuma simt ca o printesa alintata atunci

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Neata fetele!

Vreme mohorata si in zona mea...ploua chiar, mocaneste. Am iesit cu Ioana deja afara o ora. A adormit instant in balansoar apoi.
Acum s-a trezit..si are chef de joaca. Fug la ea nu inainte sa ii multumesc lui bb_yasmi si simoneicipsa-i spun ca nu ajungem la mare , insa in luna octombrie botezam gemenii in Eforie. Ioana sigur va vedea marea...macar atit

Fug la mogaldeata si ne auzim mai pe seara...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Neatza!
Scrish este foarte frumos scaunul. Si util.
Eu am devenit fan Graco si imi place asta www.erfi.ro/scaun-de-masa-contempo-apple.html" target="_blank">Contempo, dar ma mai gandesc.

Vad ca se vorbeste de vacante. Si noi plecam in Delta sambata viitoare. O luam si pe pufoshenie cu noi. Sper sa fie ok. Mergem la pensiunea Doi Capitani in Crisan.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-cami-nu ti-ma trimis pm ptr ca perioada exacta in care venim la mare nu o stim exact. ne hotaram sapt viiitoare, mai ales ca dc e o zi ploioasa, sau noroasa , mai amanam cu 1 zi, 2. nu suntem legati de nimic sa fim stricti, avem 9 zile la dispozitie cu week-endurile aferente saptamanii.te sun eu oricum cand ne-am hotarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata!

cami, imi pare rau ca ti-am facut pofta. nasii sunt tot din Bucuresti dar nasul e mereu f ocupat si ca sa apucam sa ne vedem, mai mereu mergem noi la ei. Acum ca vin ei la noi e un eveniment

viss, vorbesti asa frumos .... cred ca esti un medic minunat pentru pacientii tai. Mama e grasa, dar tensiunea si-o tine sub control cu medicamente, iar colesterolul a reusit sa-l scada la valori normale.

irinuca
, nici noi nu iesim cu Catalina seara/noaptea la terase/restaurant. Preferam s ainvitam la noi cativa prieteni si sa doarma fata (si baiatul) linistita. La mare intr-o seara am iesit cu ea asa la o terasa si normal ca a adormit f greu...

yasmi, imi pare rau ca nu mergeti si in concediu..dar nu e timpul pierdut..poate mai pe la toamna cand la noi e inca frig iar in alte tari e inca cald
Mama nu va face insulina (acela e diabet tip I), ea ia pastile (diabet tipII), adica o forma mai usoara zic eu.

Scuze de
viss, am mai citit despre diabet si nu ma lamuresc cu ceva...mama are glicemia 150-160, iar mai peste tot scrie ca la diabet este peste 200, iar ca pana in 200 etse pre-diabet...asa e?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput