Sfaturi pentru evitat depresia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Mickyyy, saptamana trecuta am fost exact in pozitia ta.
Din cauza problemelor pe absolut toate planurile, am simtit ca cedez.
Eu iti pot spune ce am descoperit la mine: cel mai important lucru mi-am dat seama ca un esec nu este ceea ce pare.
Un pas inapoi nu este intotdeauna un esec ci poate fi chiar pasul victoriei.
Am incercat sa vad "criza" in termeni reali, am reevaluat-o si, chiar daca da, am facut un pas in retragere, consider ca sanatatea mea este cel mai important lucru.
Am discutat-o cu prietenii, am mers la biserica si m-am descarcat,am incercat sa aflu daca eu vad distorsionat situatia sau este cea reala.
Asadar, sfatul meu este sa nu mai privesti o situatie de criza ca un esec personal. Suntem oameni, suntem pusi in situatii dificile zi de zi, iar in vremurile de acum...din ce in ce mai mult. Nu putem fi perfecti chiar daca noi avem pretentia de a fi.
Eu zic ca este normal sa avem caderi insa daca te echilibrezi, vei vedea ca gasesti si calea de rezolvare. Fie ea cat de mica, dar exista intotdeauna ! Nu-ti convine, stiu, dar este pentru moment singura cale de rezolvare. Treci de varful crizei apoi vei vedea ce ai de faut.
Important este sa nu o vezi ca pe o esuare a ta personala.
Sunt situatii ale vietii, cai de rezolvare de moment.
Apoi le vei putea reevalua asa cum vrei tu.
Daca vrei, poti sa cauti sa citesti cate ceva din managementul crizei.
Cred ca poate fi de ajutor.

sper din inima sa te ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mickyyy, iarta-ma, poate ma bag unde nu trebuie, insa problemele tale au cumva legatura cu celalalt subiect deschis ieri, cel cu contractul de munca incetat dupa 4 luni de activitate ?

nu te poti sfatui sau baza pe cineva, din familie sau anturaj ?

poate ca te-ar ajuta sa vezi jumatatea plina a paharului : ti-ai revenit spectaculos dupa problema cu urechea, ai un job, o familie, o casa.
cu siguranta acum esti in faza de negare a realitatii, insa problema ta nu dispare daca te prefaci ca nu exista sau nu te mai gandesti la ea.
crezi ca te-ar ajuta sa pui pe hartie, concret, datele problemei si sa vezi cum sau cine te-ar putea ajuta sa treci peste ea ?

si cred ca ti-ar fi de mare ajutor sa nu fii singura in aceasta incercare, sa ai tot timpul langa tine pe cineva pe care stii ca te poti baza, ca iti poti deschide sufletul in fata ei/lui. cineva-ul asta poate fi oricine - sotul, parintii, socrii, o ruda, o colega, o buna prietena, de ce nu chiar un preot (daca esti credincioasa si frecventezi o biserica anume).

orice decizie vei lua, nu lasa "problema" sa-ti manance sufletul si mintile, pentru ca e posibil ca organismul tau sa nu poata suporta atatea, intr-un timp atat de scurt. esti tanara, ai copii de crescut, ei se bazeaza pe tine, fa tot ce este necesar/posibil ca sa revina linistea in viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sunt constienta ca am ales cea mai proasta cale cu putinta, de negare a realitatii. Problema n-o sa dispara de la sine.

Imi pare rau ca nu pot da acum detalii, poate o voi face atunci cand voi fi pregatita sa ma confrunt cu situatia.

Dar o sa va dau totusi ceva detalii despre ce ar presupune singura solutie gasita, ca sa intelegeti de ce imi este atat de greu s-o aplic: presupune relocare, renuntare la jobul actual care chiar imi place (desi e posibil sa pot totusi ramane unde lucrez, dar pe un post mult inferior, si ca salariu, si ca atributii, fiind in provincie) si toata nebunia asta rezolvata in cateva saptamani, inainte de inceperea scolii si a gradinitei, pentru ca nu vreau sa bulversez copii in mijlocul anului scolar.
Asta in cazul fericit in care as gasi vreo gradinita unde sa le inscriu in ceasul al doisprezecelea.
Iar odata luata decizia, nu va mai fi cale de intors, dupa cum ziceam, sau oricum, intoarcerea se va face in conditii mult mai proaste.
Plus ca solutia nu garanteaza rezolvarea problemei decat partial, iar "partialul" variaza intre 20-50%.

E posibil sa mai existe si alte solutii, dar nu reusesc sa le vad acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

relocarea aceasta e la distanta mare de bucuresti ? naveta iese din discutie ? si daca refuzi relocarea, ce se intampla, iti pierzi jobul de tot ? in firma in care lucrezi acum, nu exista alt post disponibil, pe care sa te muti, ca sa poti ramane in bucuresti ? poate postul unei colege aflat in CIC ? pana revine ea la munca, intr-un an sau mai mult, cine stie, se vor aseza altfel lucrurile sau iti vei gasi tu alt job.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

In situatia voastra singurul lucru pe care il poti face este sa nu mai ignori si sa treci cat mai repede la actiune. Incearca si sa-l antrenezi mai mult pe sotul tau in luarea unei decizii. Se simte (sau cel putin asa mi se pare mie) din mesajele tale prea putina implicare din partea lui, in ceea ce priveste rezolvarea acestei situatii.
Problema cu care va confruntati iti va rasturna prioritatile. Gura lumii, ceea ce ti se pare esec acum, intorsul in orasul de provincie cu coada intre picioare, chiar nu inseamna nimic important pe langa ce vi s-ar putea intampla.
Pana la urma daca in fata drumurile se inchid, este un miracol ca exista calea de intoarcere, nu o nenorocire. De-acolo reevaluezi si vezi unde te afli si incotro o poti apuca.
Dar daca te cuprinde depresia si ramai paralizata fara sa iei o hotarare situatia nu se va putea imbunatati, dimpotriva.

Capul sus! Sunt sigura ca veti reusi indiferent cum veti incerca sa rezolvati, dar este foarte important sa fiti uniti, sa trageti aer in piept si sa va dati curaj unul altuia!


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

relocarea aceasta e la distanta mare de bucuresti ? naveta iese din discutie ? si daca refuzi relocarea, ce se intampla, iti pierzi jobul de tot ? in firma in care lucrezi acum, nu exista alt post disponibil, pe care sa te muti, ca sa poti ramane in bucuresti ? poate postul unei colege aflat in CIC ? pana revine ea la munca, intr-un an sau mai mult, cine stie, se vor aseza altfel lucrurile sau iti vei gasi tu alt job.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Nu cred ca m-am facut inteleasa, NU am niciun fel de probleme la job, nimeni nu vrea sa mi-l desfiinteze, nimeni nu vrea sa ma dea afara, din contra, doar ca va trebui sa renunt la el (din proprie initiativa) daca ma relochez, si naveta iese din discutie.

Androix, situatia e "proaspata", mai exact de vineri au reaparut problemele, si amandoi suntem in faza in care nu avem starea sa disecam problema. Exista o sansa mica de remediere, dar nu exista nicio certitudine daca va fi in viitorul apropiat sau foarte indepartat. Ori asta inseamna sa-mi asum un risc prea mare, daca iese, totul e perfect (sau ma rog, e pe drumul cel bun), dar daca nu iese, si eu astept prea mult......nici nu vreau sa ma gandesc. Daca aleg sa plec acum, e momentul ideal, minimizez consecintele, daca voi pleca in ultimul moment, "costurile" amanarii vor fi enorme (incepand cu acomodarea copiilor in mijlocul anului, si terminand cu cele financiare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Cauta te si la tiroida :)!!!



Corinadana ce anume te-a determinat sa te gandesti la tiroida?

Editez:intrebarea am vrut sa o pun pe PM dar nu ne-ai oferit aceasta posibilitate,.
Ca sa nu deranjam topic-ul poti sa-mi raspunzi pe PM-ul meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

b.nica - http://www.soyonlineservice.co.nz/articles/SSP2.htm (de fapt daca googalesti cu "depression symptoms and thyroid" obtii o gramada de rezu relevante)
Mickyyy - multa bafta (poti incearca si Rhodiola Rosea http://en.wikipedia.org/wiki/Rhodiola_rosea, http://rhodiolarosea.org/)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mickyyy singura solutie de a evita depresia este sa iei in considerare problema care o determina.
Sa o limitezi in primul rand foarte bine. Adica iti va cauza pe laturile x si y ale existentei tale, dar celelalte laturi sunt OK, deci nu te va scufunda cu totul.
Sa o gandesti pe toate partile, sa o discuti cu persoane de incredere, fiindca discutand iti vor veni idei si te vei raporta la ea cu mai putina teama.
Sa alegi o solutie stiind ca vei alege si in continuare alte solutii, ca aproape nimic nu e batut in cuie, ca sunt intotdeuna optiuni. Asta e doar cea mai buna solutie care ti-e accesibila ACUM.
Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanata spune:

Mickeyyy am incercat sa-ti trimit un mesaj privat dar nu am reusit.
De curand am gasit pe net in format electronic 2 carti in limba engleza: "Anxiety & Depression Workbook for Dummies" si "Mindfulness Dummies". Le-am descarcat de pe Torrent, dar le impart cu placere celor care le doresc si care nu stiu cum sa le descarce(imi trebuie doar o adresa de email unde sa pot face atasament)
Poate te ajuta.
Mult success si numai bine. Sper sa treci cu bine de toate.
Ioana

Mergi la inceput