Un membru dc...in lacrimi!

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

am zis ca nu mai scriu, dar nu ma pot abtine
madalina,inteleg ca esti inca in stare de soc dupa cele intampalte, sau si starile pe car ele ai sunt normale asa cum a spus si rufus, dar mi se pare urat din partea sa o intrebi pe nina daca stie ce inseaman o anumita lege, si are curajul sa isi exprime opinia in fata jurnalistilor sau mai rau in fata unui judecator.
ieri parca spuneai ca se poate cauta ip calculatorului de unde s=au scris anumite informatii despre caz.

Inteleg ca e o prioada grea pentru tine, dar cred ca ai cerut reactivarea contului dupa 2 ani de inchidere din simplu motiv ca aici ai gasit un sprijin moral intotdeauna, si acum ai multa nevoie de el, dar asta nu inseamna ca trecem la amenitari de acet gen cand cineva nu este de acord cu opinia ta. Mai ales ca nina am vazut ca este o membra veche pe dc, deci clar nu este o persoana care profita acum de situatie si are cont de 1 luna de cand e accidentul.
Mie sincer mi se pare absurd ca ajungem la amenintari de acest gen pe forum.Aici cred ca ai nevoie si avem toti de un sprijin moral in orice situatie, tu poate mai mult acum, dar totusi nu cred ca e frumoasa atitudine si gestul tau fata de nina



madalina nu are nici-o obligatie fata de nina. punct. iar daca nina sustine ca stie cum s-au petrecut lucrurile in realitate, madalina a intrebat-o daca este dispusa sa dea declaratii, pentru ancheta. atat. pentru ca sub anonimatul unui nick-name de pe forum poti scrie cate in luna si in stele, nu pot fi verificate/probate toate informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

GIO sincer nu ma asteptam la acest raspuns din partea ta, maia les ca stii ce inseaman sa lucrezi cu copii

Eu ma descurc si cu 3 si cu 30 cati am avut in grupa, cand lucram ca educatoare.
Intrebarea e cum se descurca Roxana cu 5? daca nu s-a descurcat cu 3?????

Nu o cunosti personal si nu poti sa afirmi ca nu este bun profesional.Si nu cred ca tu in munca ta nu ai avut nici un incident neplacut, este imposibil.Cine munceste greseste! Doar ca unele greseli sunt imperdonabile sau cateodata pot sa devina dramatice.


eu nu ma asteptam nici la scenariile astea de 'detectivi' care oricum nu sunt de folos nimanui si nu aduc nimic benefic. poi mai corina.....cum sa intrebi niste copii de nici 2 ani sa-ti povesteasca???? serios acum...ii chemam eventual si ca martori???

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Citat:
citat din mesajul lui olim

GIO sincer nu ma asteptam la acest raspuns din partea ta, maia les ca stii ce inseaman sa lucrezi cu copii

Eu ma descurc si cu 3 si cu 30 cati am avut in grupa, cand lucram ca educatoare.
Intrebarea e cum se descurca Roxana cu 5? daca nu s-a descurcat cu 3?????

Nu o cunosti personal si nu poti sa afirmi ca nu este bun profesional.Si nu cred ca tu in munca ta nu ai avut nici un incident neplacut, este imposibil.Cine munceste greseste! Doar ca unele greseli sunt imperdonabile sau cateodata pot sa devina dramatice.


eu nu ma asteptam nici la scenariile astea de 'detectivi' care oricum nu sunt de folos nimanui si nu aduc nimic benefic. poi mai corina.....cum sa intrebi niste copii de nici 2 ani sa-ti povesteasca???? serios acum...ii chemam eventual si ca martori???

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


da,nici eu nu intzeleg scenariile astea,voi v-atzi gindit macar o secunda ca fara sa vretzi putetzi furniza tactica apararii?

Evamada...de ce mai tzii subiectul asta deschis?

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

Gio fa, rogu-te, un efort de imaginatie si alauga celor doi pui ai dtale un al treilea, aduna-i in bucatarie si incearca sa-i hranesti.

da...e ok sa nu credem in accidente. e plina planeta de Spiderman, Batman, Catwoman, si care naiba mai au super-puteri ca am lipsit la orele de cultura d-asta....

Eu una sunt o caprita cu 3 iezi..6 ani,2 ani si 3 ani (+/- o luna doua la fiecare,poti calcula varsta exacta daca vrei,am datele lor de nastere la semnatura )95% din timp sunt eu singura cu ei,fara nici un ajutor,fac mancare,calc,fac curat cu ei pe langa mine,le dau sa manance singura-doar seara suntem si cu tati si nu zilnic ca uneori ne gaseste dormind.SI sunt mega extra nazdravani,si nu mi s-a intamplat nici un accident casnic ,deocamdata.Dar sunt ai mei si sunt vigilenta pana in maduva oaselor cand fac ceva ce ar putea sa le pericliteze sanatatea si/sau sanatatea.
Cei "mari" sunt la gradinita,particulara,sunt maxim 16 copii,dar rar de tot,si sunt 2 educatoare si o supraveghetoare.Se gateste acolo,sala de mese o au la parter,sala de clasa si cea de joaca/somn la etaj,scari destule si abrupte,copii mega nazdravani si nici un accident nu s-a intamplat cu nici un copil .Deci,se poate,daca vrei....
Si eu urmaresc topicul de la bun inceput,si am niste nelamuriri...se spune ca omul beat si copiii mici spun adevarul...parca Eva zicea ceva de Roxana..buba....nicidecum Eva,buba....adica Roxana e vinoivata cumva ca ea are buba...pacat ca Eva e prea mititica si nu stie sa explice exact cum s-a ajuns la buba asta,dar mi-e greu sa diger faza cu ba se taia mancarea altui copilas-ce le poate da la gustare sa necesite portionarea prin taiere?Ba era iesita sa aduca servetele...cred ca se vor incurca ei singuri in propriile scorneli si adevarul va iesi frumusel la iveala.
Eu una,pentru copilasii mei sunt in stare sa merg pana in panzele albe si sa mor cu dreptatea de partea mea
Mada,pupam zmeurica scumpa si intelegatoare si ai sa vezi ca pana la urma veti reusi sa faceti dreptate si cei vinovati sa plateasca

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
ne pregatim de scoala/gradinita ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

emanouela nu chemam copiii mici ca martori, dar ei pot povesti sub forma de joaca, penru ca oricum intre ei o fac, ce s-a petrecut atunci, cu intrebari simple, de genu ce ati avut la masa...v-a placut mancarea...ati mancat frumos...si apoi ei singuri spun.Si asa iti dai seama daca varianta gradinitei e cea reala sau nu.Pentru ca asa nici pe Eva nu o pune nimeni sa dea cu marturia la bara la judecata, dar faptul ca a povestit ce a patit poate fi de folos in stabilirea reala a faptelor.Asa ar sti si gradinita ca nu poate sa spuna ce vrea, pentru ca au fost si alte persoane de fata, pe care nu le pot face sa minta cum vor ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am urmarit din umbra subiectul inca din prima zi cand a fost postat. Sunt mama, si nici nu vreau sa-mi inchipui prin ce suferinta a trecut atat micuta cat si parintii ei. Am citit pagini intregi cu lacrimi in ochi, rugandu-ma sa ajung si la vesti bune intr-un final.
Multa sanatate micutei Eva

Dar de cateva zile subiectul s-a transformat intr-un camp de lupta! Si puteti pregati rosiile, dar parerea mea e ca Madalina e cea care greseste acum. Aici nu e tribunal, nu rezolvi nimic intreband obsesiv "de ce era nesupravegheata" (n-am avut curiozitatea sa numar, dar probabil in ultimele 10 pagini ai pus de peste 20 de ori aceeasi intrebare), nina nu e reprezentantul niciunei gradinite din cate am inteles eu, si tot ce face e sa prezinte un alt punct de vedere. Nu e in masura ea sa iti raspunda la aceasta intrebare, si nu cred ca altcineva decat reprezentantii gradinitei o pot face!

Te rog, pastreaza agresivitatea verbala pentru proces, nu cred ca cineva de aici e dusmanul tau. Si nu cred ca sunt singura care gandesc asta. Si nu inseamna ca-mi lipseste compasiunea dar tu singura ai indreptat subiectul in directia asta, l-ai transformat intr-o sala de judecata.

Ma duc sa-mi pregatesc frigiderul, provizii de carne, rosii pentru la iarna?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

nu e nimic ciudat. copii se trezesc la ore diferite si primesc gustarea daca o solicita.
in momentul ala erau 3 treji. o educatoare si o ingrijitoare.
li s-a pus gustarea, fiecare aszat pe scaunel.
s-a observat necesitatea altui articol si s-a iesit pentru cateva momente
educatoarea portiona gustarea pentru un mititel.
micuta s-a ridicat si s-a intreptat catre usa si apoi catre cana.

au fost 4 aspecte nefericite legate: usa deschisa + cana pe masa+ ingrijitoarea iesita + educatoarea concentrata pe hranitul altui micut.

clar tabloul?


"Eva mi-a povestit........si sta acum si se joaca si deodata incepe sa spuna precipitat,cu o carte in mana"LOXANA a valsat cafeaua pe eva...eva facut buba la cafea....ma doale cafeaua....poc a lovit eva si doale la eva cafeaua..'la spital a zis la toata lumea ca "ma doale cafeaua..e calda febinte si ma doale..aici am buba la Loxana"......ma doale cafeaua...nu vei cafea....." (am copiat citatul dintr-un mesaj postat de Madalina in data de 03.08.2011).

daca e sa ne luam dupa aceste informatii, nu, nu e clar "tabloul". mi se pare mai degraba "regizat", astfel incat vina sa fie atribuita unor circumstante nefericite.
dar, desigur, asta e doar parerea mea, bazata strict pe cele postate la subiect. si nu cred ca Madalina ar fi putut "inventa" reactia Evei, citata mai sus.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


exact asta ziceam si eu mai sus,numai nu mai gaseam exact spusele micutei,dar mi-a ramas intiparit in minte ca Loxana a facut buba la Eva ,deci,daca Eva tragea singura cafeaua(fie si a LOxanei-cred 100% ca zicea Eva buba cafea nu Loxana POC lovit cafea etc....


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
ne pregatim de scoala/gradinita ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

si acum vin eu sa te intreb....are vreo importanta cum, ce, de ce sau doar rezultatul???? ca Eva a fost oparita? ii face suferinta mai usoara daca ea si-a tras cafeaua sau daca Roxana a scapat-o pe ea??? crezi tu ca acei micuti nu au si ei o imagine in minte cu un copil oparit care urla???? crezi ca e benefic asa sa scormonim in mintea lor????? o face pe educatoare mai mult sau mai putin vinovata?????? serios acum. plus ca da, nu stiu cate v-ati confruntat cu procese dar andacos are perfecta dreptate.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

emanouela, te inseli daca iti imaginezi ca acei copilasi nu ar fi in stare sa povesteasca, atat cat se pricep si ei, ce s-a intamplat in momentul accidentului. si n-a spus nimeni ca acesti doi copilasi au tot varsta de 2 ani, daca e sa te iei dupa spusele NineiB, copilasii au ore diferite la care se trezesc; poate ceilalti doi copilasi erau de la o grupa mai mare. fii sigura ca au incremenit si ei cand au auzit urletele Evei, apoi cred ca s-au trezit si ceilalti copii care mai dormeau, pana a ajuns Madalina la gradinita, sa-si ia copila.
nu am sustinut sa fie chemati ca martori, cum poti sa crezi asa ceva ? era suficient sa discute cu ei un psiholog pediatru, de exemplu. crezi ca acestor micuti nu le-a ramas intiparita in minte imaginea arsurilor Evei, crezi ca nu-si amintesc urletele ei de durere, agitatia personalului, groaza Madalinei ? eu zic ca da. Eva isi aminteste....
copiii sunt extrem de sinceri la varsta asta si ar fi putut da amanunte esentiale, care ar cantari greu in privinta stabilirii imprejurarilor in care s-a produs accidentul. ma tem ca acum e prea tarziu sa-i mai intrebe cineva, ceva, pentru ca a trecut o luna de la accident. timp in care unii sau altii puteau sa le povesteasca o alta varianta a tragediei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Olim nu m-am referit la cat de buna e sau nu profesional Roxana....
Eu m-am referit doar la simplul fapt ca nu poate sa supravegheze 3 copii.
daca unul din cei 3 se ridica d ela masuta, plecam dupa el sa-l aduc inapoi. Nu stateam linistita si-i bagam in gura la altul, asteptand sa se intoarca Eva (in cazul de fata).
Cei mici sunt imprevizibili, te poti astepta la orice de la ei...asta trebuia sa stie si Roxana.
Ninapreda ingrijitoarea s-a dus in anexa dupa servetele. Educatoarea a ramas cu copiii in sala de mese.

Mergi la inceput