Un membru dc...in lacrimi!

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si inca ceva, Madalina : pe imbracamintea Roxanei erau pete de cafea sau nu ? Crezi ca iti poti aminti cumva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

dar ceilalti copii de la masa nu stiu nimic? Ei nu au fost intrebati? Pentru ca daca s-a intamplat la masa, atunci si copiii ceilalati au vazut si atunci ei povestesc, ca nu-i opreste nimeni, stiu de la ai mei, ca vin si spun ca uite ce a patit cutare, sau cutare azi la gradinita.Parintii lor nu ti-au spus nimic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

oana, pute si sa traga pe ea cana de cafea, defapt sa rastoarne cana pe masa si lichidul sa se prelinga pe masa, iar ea de durere a ramas nemiscata pana i-a curs toata cafeaua.o parere

Olim nu cred tocmai pentru ca stiu cazuri concrete. Nu stai impietrit de durere, crede-ma - am trecut pe-acolo.

Reactia fireasca e sa te strangi ghem in fata pericolului - iar copii sunt numai instinct.
Am vazut si am fost parte in tot felul de accidente stupide, gestul reflex al Evei de a-si retrage capul intr-o parte ma face sa cred ca a fost oparita de sus adica de deasupra crestetului capului.
Daca rasturna o masuta, lichidul ii venea sau in fata sau se ducea in spate - incearca sa rastorni o masuta cu un pahar pe el (am doi copii acasa si am vazut de atatea ori slava domnului cu lichide reci).
Masuta ar fi deviat lichidul cumva - asa cum e oparita Eva pt mine numai varianta turnat de sus ramane si din ceva tinut in mana.

Si manuta ar fi fost oparita nu umarul si ceafa.

Partea neplacuta e ca gradinita va tine varianta ei - dar un medic legist bun poate spune cum s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

off, cum am uitat inca ceva : Mada, a incercat cineva sa discute cu ceilalti doi copilasi aflati la masa in timpul tragediei ? chiar daca sunt mici, tot ar putea povesti, cu cuvintele lor, ce au vazut in acea zi. in afara de Roxana, ceilalti doi copilasi sunt singurii martori "oculari" ai incidentului. pentru ca ingrijitoarea, nu-i asa, se dusese dupa servetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

am zis ca nu mai scriu, dar nu ma pot abtine
madalina,inteleg ca esti inca in stare de soc dupa cele intampalte, sau si starile pe car ele ai sunt normale asa cum a spus si rufus, dar mi se pare urat din partea sa o intrebi pe nina daca stie ce inseaman o anumita lege, si are curajul sa isi exprime opinia in fata jurnalistilor sau mai rau in fata unui judecator.
ieri parca spuneai ca se poate cauta ip calculatorului de unde s=au scris anumite informatii despre caz.

Inteleg ca e o prioada grea pentru tine, dar cred ca ai cerut reactivarea contului dupa 2 ani de inchidere din simplu motiv ca aici ai gasit un sprijin moral intotdeauna, si acum ai multa nevoie de el, dar asta nu inseamna ca trecem la amenitari de acet gen cand cineva nu este de acord cu opinia ta. Mai ales ca nina am vazut ca este o membra veche pe dc, deci clar nu este o persoana care profita acum de situatie si are cont de 1 luna de cand e accidentul.
Mie sincer mi se pare absurd ca ajungem la amenintari de acest gen pe forum.Aici cred ca ai nevoie si avem toti de un sprijin moral in orice situatie, tu poate mai mult acum, dar totusi nu cred ca e frumoasa atitudine si gestul tau fata de nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

roxy, bag seama ca azi suntem pe aceeasi lungime de unda, ne gandim la acelasi lucru, cam in acelasi timp. ori scrii tu mai rapid, ori ti se incarca raspunsul mai rapid decat la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Roxy exact la acelasi ;lucru m-am gandit si eu...Roxana statea cu cana in mana deasupra copiilor, care mancau la masute...ceva s-a intamplat si lichidul fierbinte s-a varsat pe Eva.
Oana uite ca sunt bune si cartile politiste la ceva[:d].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

corina am scris odata , dar probabil idiile noastre nu sunt asa departe de adevar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

GIO sincer nu ma asteptam la acest raspuns din partea ta, maia les ca stii ce inseaman sa lucrezi cu copii

Eu ma descurc si cu 3 si cu 30 cati am avut in grupa, cand lucram ca educatoare.
Intrebarea e cum se descurca Roxana cu 5? daca nu s-a descurcat cu 3?????

Nu o cunosti personal si nu poti sa afirmi ca nu este bun profesional.Si nu cred ca tu in munca ta nu ai avut nici un incident neplacut, este imposibil.Cine munceste greseste! Doar ca unele greseli sunt imperdonabile sau cateodata pot sa devina dramatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

de ce de ce....
pana una alta la solicitarea NineiB de a fi contrazisa pentru ca din punctul ei de vedere nu a contrazis-o nimeni a binevoit sa se contrazica singura...

NinaB vine dupa 30+ pagini si arunca bomba, Madalina nu spune adevarul ascunzand opiniei forumului adevarata desfasurare a evenimentelor. NinaB ne prezinta pe puncte ce si cum s-a petrecut si o preseaza pe Madalina sa-i confirme spusele.

Noi cei care am postat aici de pe la inceputul firului discutiei am intrebat de la inceput care a fost firul evenimentelor, nu pentru a arunca vina la mama ca a dus copilul la o cresa care nu era cresa (cum spune Terry) si nici pentru a da vina pe un copil de 2 ani ca "nu are stare". Am vrut sa ne facem o idee asupra scenei in sine. Madalina ne-a spus la un moment dat ca, dintr-o convorbire cu cineva din staff-ul gradinitei i s-a sppus ca : "Eva a dat peste masuta .." pe care erau puse canile sau cana (acest lucru i s-a spus cand lucrurile erau inca fierbinti si nu trecuse o luna, timp in care patronul, directorarea, asistenta, educatoarea sa aibe timp sa-si contruiasca propriul scenariu).

Avand in vedere ca atat Madalina cat si NinaB nu au fost la fata locului la momentul respectiv eu trag concluzia ca ambele scenarii nu corespund realitatii si asta nu dovedeste decat reaua intentie a "gradinitei" reprezentate prin cei ce o conduc. Cele doua au fost mintite in egala masura de personalul martor la incident.

NinaB, simplele tale afirmatii nu pot avea valoare de adevar si nu poti cere nimanui sa ia de bun ce spui tu, atat timp cat noi aveam deja o varianta a celor intamplate. Poate ai fi draguta sa ne explici de ce Madalina ar fi inventat povestea cu "datul peste masuta".

Hm, sigur din punct de vedere al respectarii regulamentului pare mai putin grav faptul ca fetita a prins usa deschisa si s-a napustit in bucatarie cu mana intinsa catre cana de pe masa, decat ca educatoarea isi tinea cana cu cafea pe masuta in spatiul destinat numai copiilor, deci acolo unde nu isi avea locul prin regulament. De fapt e fals, vina e aceeasi. Apoi merg mai departe de ce nu as crede copilul, care spune ca ROxana i-a varsat cafeaua in cap?!! Adica, nu e posibil ca Roxana sa fi venit triumfatoare cu cana aburinda din bucatarie si fara a tine cont de pericol s-a aplecat asupra unuia dintre copii (oricare ar fie el...Eva de ex.) si din neatentie i-a varsat cafeaua in cap?!


Sa nu zici ca sunt simple presupuneri, am dreptul sa le fac si sa-mi dau cu parerea atat timp cate dupa 6-7 pagini de cand ai postat afirmatiile tale cu pretinsa valoare de adevar tot tu vi si ne spui alta poveste.

In primul post zici ca: educatoarea portiona gustarea altui copil si in clipa aceea de neatentie Eva s-a ridicat si a mers in bucatarie de unde a luat cana cu cafea de pe masa.

Dupa 6-7 pagini spui ca: nuuu, educatoarea iesise din sala sa aduca servetele si de aceea au ramas copii nesupravegheati.


Indiferent de scenariu un lucru e clar, acolo a fost neglijenta in serviciu care s-a soldat cu vatamare corporala. Lipsa premeditarii nu scuteste faptuitorul de vina. Institutia trebuie sa plateasca inclusiv despagubiri, nu doar sa se "angajeze" solemn ca va remedia minusurile. Iar daca plata va include inchiderea unitatii asta e, va fi invatatura de minte pentru alte unitati de gen, sa ia nota si sa stie ca nu e suficient doar sa pretinzi ca oferi servicii de calitate, ci ca trebuie sa le oferi conform cu ce trambitezi prin reclame.

Pentru cele care aduc ca argument accidentele de tip domestic, le aduc si eu la cunostinta ca si pentru acest gen de accidente exista plata, parintii sunt raspunzatori de tot ce se intampla copilului lor si legea ii pedepseste si pe parintii care dau dovada de neglijenta in cazul in care copilul este vatamat grav. Sigur voi va bazati pe faptul ca aceste reguli se aplica doar cazurilor sociale (si nu mereu), insa legea nu se refera la cazurile sociale, legea e aceeasi pentru toti, ziceti Doamne fereste si eventual multumesc Doamne daca ati trecut deja pe langa asa ceva si ati scapat basma curata si nu mai dati vina pe copii ca ei chiar daca repeta ca papagalii dupa voi regulile stabilite (de voi), tot nu le inteleg ca atare si vor actiona cum le vine lor pe moment.

Spunea cineva ca si-a luat copilul partial desfigurat de un catel si ca ea nu a tras la raspundere bunica. Nici nu avea cum din punct de vedere legal nu avea argument, nu avea contract semnat cu bunica, bunica nu a asmuti cainele asupra copilului. Daca parintii ar fi tras buncii prin tribunale pentru despagubiri, tot nu cred ca ar fi castigat, faptul ca mama nu supraveghea copilul in momentul accidentului o face pe ea raspunzatoare nu pe bunica.

In cazul Madalinei si a Evei lucrurile stau total diferit, copilul a fost lasat in grija si sub supravegherea unei institutii cu care s-a semnat un contract in care sunt scrise negru pe alb care sunt responsabilitatile si obligatiile partilor. Parintii au platit taxa si au lasat in grija gradinitei copilul in perfecta stare, l-au luat oparit, e clar ca "gradi" nu si-a indeplinit obligatiile din contract si in plus s-a mai dovedit si ca are serioase minusuri. Personalul nu respecta regulamentul de ordine interioara, normele de protectia muncii, lipsa cadrului medical atat de laudat in reclama de prezentare a gradinitei etc.



ps.: din interventia NineiB mie imi e clar ca institutia respectiva bajbaie, nestiind totusi daca sa creada sau nu ca vor fi trasi la raspundere legal, cand Madalina a spus ca dosarul cu probe, poze etc. va fi instrumentat de procuratura , NinaB a revenit ,multumita de raspunsul Madalinei, ceea ce mi-a dat de gandit ca de fapt aveau nevoie de aceasta confirmare.... acum probabil se "trag alte sfori pe langa" procuror sau isi cauta "sforile" de care sa traga...le uram SUCCESURI

Nina, 22+,

Mergi la inceput