Un membru dc...in lacrimi!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Un membru ,care mi-e si prietena totodata, m-a rugat sa aduc la cunostinta mamicilor si nu numai,niste astecte oribile, imortalizate in colajul video de mai jos(in cazul in care doreste sa iasa din anonimat o va face):

https://picasaweb.google.com/lhmadalina/30Iulie2011?authkey=Gv1sRgCICpop_Y1NuA6QE#5635168587238836386

Ea trece acum prin niste clipe de nedescris...dupa ce personalul din cadrul gradinitei Disney Bacau...i-au oparit copilul cu cafea fierbinte!

Tot ce relatez aici sunt informatii primite direct de la mama fetei.

Copilul a fost oparit cu cafea din greseala,i-au spus educatoarele de acolo,actiune petrecuta in timp ce ele isi beiau cafeaua intre copii..insa imaginile reflecta altceva.
Nici macar nu au sunat salvarea si au asteptat sa vina mama copilului, ea insasi sunand la 112.
Nu au dat un telefon sa intrebe care e starea fetei.

Au cont pe FB....si cand le-am adresat frumos o intrebare-costatare retorica...m-au scos din lista de prieteni!

Mi se pare abominabil ce i s-a intamplat copilului..in conditiile in care se plateau bani grei..pentru siguranta si confortul ei.Mi se pare inuman comportamentul acestei institutii in urma celor petrecute!

Si cand ma gandesc ca voiam sa imi inscriu fata acolo,din toamna



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca








Astia sunt de o iresponsbilitate rar intalnita, trebuie urgent sa se ia masuri.
In primul rand nu au fost atenti, iar cel mai grav, nu au dus-o urgent la spital, cand timpul in asemenea cazuri inseamna enorm.
Pare foarte grav si cred ca asta se datoreaza si faptului ca s-a intervenit tarziu.
Totusi, cat timp a trecut de la incident si pana cand a ajuns la spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Sa revenim.....Alina esti o prietena adevarata......traiasca politia romana......nu te superi sper...


Acum povestea pe larg.......

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009




nu ma supar,Mada.
sper cu ardoare...sa se faca Eva bine,sa isi revina si fizic si psihic.acesta e lucrul pe care il doresc cel mai mult!Apoi,eu cred ca Justitia Romana isi va face treaba...si va pedepsi pe cei vinovati!

Cand ai niste copii in grija, iti asumi o maaaare raspundere...un accident minor e una..dar o asemenea barbarie e alta.Si nu e o educatoare!sunt TREI!!!!

Iti repet sa nu astepti sa trimita dosarul de la Parchet catre Politie, ci sa depui si la Secia doi o plangere, impreuna cu o copie dupa certificatul medico-legal de la LML.Lucratorul caruia ii va fi repartizat dosarul va incepe investigatiile imediat,vor fi audieri...nu va ramane asa!Se va propune o solutie in dosar, trimitere in judecata sper!si asa va fi, dupa probele ce vor fi depuse.Nu conteaza ca va ajnge plangerea la politie,cea depusa la parchet.lucratorul o va conexa la dosarul deja existent.
Nu ti-as recomanda sa mergi la politie,caci plangerea de la parchet tot acolo ajunge,insa fiind in vacanta, s-ar putea sa ajunga mai greu caci are nevoie de rezolutia unui procuror pe ea!
Dupa ce cercetarile vor fi finalizate de catre politist,dosarul va ajunge la Parchetul de pe langa Judecatoria Bacau cu propunere de trimitere in judecata.Cauza se va judeca si judecatorul va dispune in consecinta!Deci depinde de felul cum se va realiza justitia acolo, tine de judecator!

Tu cand ajunge dosarul in instanta si avetiprima infatisare,daca nu si mai devreme..solicita deschiderea in paralel cu procesul penal si a unuia civil..prin care soliciti daune morale!Daca ai avocatul tau,stie el ce e de facut.

Mergi si la Inspectoratul Scolar Bacau si depune si acolo o plangere.Trebuie instiintata si acesta institutie.

Daca doresti si implicarea mediei..te ajuta camy_pus!

Sanatate, putere...credinta!Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult!

PS:Ia legatura cu Dorin, el e de-al casei si te-ar indruma exact!



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Mada , eu nu pot sa nu plang cand ma gandesc la ce a patit Eva, de ieri de cand am aflat numai asta am in cap...nici nu pot sa ma gandesc ce e in sufletul tau Cu toate ca imi vine in minte numai ca le-as rupe parul din cap iresponsabilelor alea si le-as opari si pe ele sa simta durerea si suferinta Evei (cu toate ca eu nu sunt prea bataioasa) stiu ca cel mai bine e sa-i desfintezi legal, inclusiv arata parintilor care au copii acolo povestea sa nu mai treaca si alti copii prin neglijenta lor. Dumnezeu sa o ocroteasca pe Eva sa se vindece repede



de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 20+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

crinuta, nu s-a intervenit tarziu..citeste cu atentie postarile mamei copilului:eumada!si apoi Bacaul nu e un oras mare..au ajuns cu viteza luminii la spital...



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Oameni buni, eu nu inteleg, la 2 saptamani de la nefericita intamplare gradinita inca FUNCTIONEAZA? Nu s-au luat macar masuri temporare de suspendare pana se dovedeste ce si cum? Pai doamne fereste daca i se intampla cuiva asa ceva acasa cu propriul copil (mai zic o data doamne fereste!) protectia copilului iti pune imediat la indoiala integritatea de parinte etc etc.

Mada, fetita e mai bine acum? Sunteti acasa sau tot la spital? si-a mai revenit din soc? se comporta normal? Multa sanatate va doresc, unii copii se recupereaza uimitor, sa dea Dumnezeu sa nu ramana cu urme, eu inca nu-mi revin din soc.

Mami de Alexandra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mada, nu stiu sa te sfatuiesc juridic, dar ar trebui sa se afle si in presa, inclusiv in cea locala, sa-i usture.
Vreau sa te incurajez, eu am suferit un astfel de accident, nu aveam 3 ani, am cazut intr-o caldare cu sapun fierbinte, arsurile au fost pe 80% din suprafata corpului. Nu mi-a ramas nimic pe fata, am cateva semne pe spate si pe brate, in copilarie erau mai mari, dar pe masura ce eu am crescut, semnele au ramas mici. N-am amintiri din lunile de internare, semnele nu ma deranjeaza, nu m-au deranjat niciodata, nu mi-au creat complexe. Copiii au o capacitate de recuperare uimitoare.

Sanatate multa micutei tale Eva!

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Mada de cand am aflat de micuta Eva numai la ea ma gandesc. Ma doare pe mine cand o vad cum arata si cum se chinuie cu durerea, dar pe tine ca esti mama ei...

Fa tot ce-ti sta in putere si pedepseste-i pe cei care v-au produs suferinta asta, voua, parintilor si mai ales micutei, un ingeras de copil care ar trebui sa se bucure de vara si sa se joace in voie cu copii afara, nu sa sufere in casa din vina unor incompetenti.
Stiu, va asteapta un drum lung, greu, dar sper din tot sufletul ca la final sa va bucurati de refacerea micutei si de faptul ca cei vinovati au fost pedepsiti..clar ca nimeni nu va putea plati ptr durerile si suferintele prin care treceti voi acum si mai ales Eva, dar macar ati facut ceva si cei vinovati au fost trasi la raspundere...
Ma gandesc cu tristete ca Eva nu-si va serba ziua de nastere si ziua numelui asa cum si-ar fi dorit, afara la joaca cu copii si prieteni ei... i-au rapit o parte din copilaria ei si ptr asta trebuie sa plateasca...sa simta si ei durerile pe care le simtiti voi si mai ales micuta.

Va pupic si va imbratisez cu drag si suntem alaturi de tine si mai ales de micuta printesa.




Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

mada...ai un PM de la mine!

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Eumada, am citit cu lacrimi toate postarile. Ce-o fi in sufletul vostru de parinti acum?

Trebuie o igena exemplara si o ingrijire ca la carte si totul o sa fie bine pentru Eva.
Eu iti scriu sa te incurajez: cand aveam 5 ani am avut o arsura pe corp triunghiulara (torace= piele sensibila) de la fierul de calcat pe care l-am tras pe mine in joaca mea de copil. Mama mea, in demeniul medical fiind, m-a ingrijit f bine pana cand a fost ok, iar semnul s-a estompat f mult astfel incat cu anii si crestere nu s-a mai vazut nimic, nimic, nici macar culoarea rosie mai profunda diferita de restul pielii.
Mult curaj si spune-ne ce mai este cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

E cumplit ce s-a intamplat si e clar ca nu o cana de cafea face asa ceva ci o cantitate mai mare de lichid fff fierbinte. Si nu au cum sa dea vina pe copil, indiferent unde s-a dus si ce a atins/rasturnat, e treaba lor sa asigure un mediu sigur pentru copii si sa-i supravegheze non-stop. Presupun ca nu a existat rea-intentie dar neglijenta de care au dat dovada este de neiertat. Cum si in ce fel s-a intamplat cred ca se va afla exact in timpul anchetei, una e sa te minta pe tine ca parinte si alta e sa minta in fata unui anchetator oficial.

Eumada, in primul rand ii doresc micutei tale insanatosire cat mai rapida si fara urmari. Apoi va doresc voua parintilor si celor apropiati ei multa putere si tarie si sa treceti cu totii cu bine prin asta.
Imi imaginez cat de mare e tentatia da a-ti face sigura dreptate, dar nu te lasa prada ei, pe termen lung calea legala este cea mai buna si sigura de a-i scoate din activitate pe acesti iresponsabili.

Mergi la inceput