Un membru dc...in lacrimi!

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

si eu am amandoi baietii la privat.
dar:
- in timpul mesei sunt supravegheati atat de educatoarele gradinitei cat si de ingrijitoare.
- nu au acces la bucatarie decat personalul acesteia...care duce/aduce mancarea.
- in caz de un accident major, scrie clar in regulamentul interior ca este chemata ambulanta si pe urma parintele.

Din tot ce s-a scris aici, atat de Mada cat si de Nina...aceatsa gradinita nu a respectat mai nimic.
- a lasat nesupravegheat un copil de 23 luni,
- lipsa ingrijitoarei, bucataresei
- nu a fost chemata ambulanta, ci mama copilului.

Nu pot sa concep faptul cum nu s-a observat ca micuta Eva a plecat d epe scaunel. daca doamne fereste iesea pe usa gradinitei?
Mai mult de 10 copilasi nu cred sa fie intr-o gr. la privat....poate si mai putini, acum in vacanta...sincer nu inteleg....
Cert e ca Eva a fost grav ranita, iar gradinita va suporta decizia judecatorului.
si sper sa-si revina cat mai repede, atat fizic, cat mai ales psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

iar iertarea e ceva personal.
iertarea nu se poate impune.
eu (adult) pot sa iert pentru ceva ce mi s-a facut mie.
eu (adult) nu am dreptul sa iert in numele copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Putin spus speriata.In mintea ei a merge la gradinita inseamna suferinta si durere.Are o reactie cumplita doar cand aude cuvantul,pe care il asociaza cu suferinta ei.Asa ca deocamdata stau eu acasa cat voi putea apoi voi cauta pe cineva care sa stea cu ea,acasa,in mediul ei.Se apuca de plans instantaneu la cuvintele"cafea,gradinita,copii"sau la ideea ca as putea s-o las din nou la cresa gradinita sau ceva similar.Inca pune mana pe inghetata si racneste.."fige e felbinte nu vleau la spitalllllllllll'si nu pot vb la telefon ca incepe sa urle"nu vei la doctol,nu vei la doctol,sunt cuminte,fac kk,vei sa ne jucam pe pat..."


CE E DE SPUS?

Ca imi cere sa mergem afara si cand ii spun ca e soare si ii face buba si atunci se face gramada jos si incepe sa planga repetand obsesiv'e soale e buba,vleau luna sa iesim afala...."

Madalina si Eva-Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

ingrijitoarea iesise sa aduca servetele de hartie din anexa.
fractiuni de secunda ... alea fatidice....bucatareasa nu exista pentru ca se folosesc servicii de catering.
si oricum nu era pranz , era amiaza.
si nu erau 10 copii, erau 3.

acu' astept si pentru amanuntele astea bomboane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

offf, bietul copilas...mi se rupe sufletul...
adaugati la asta pozele micutei Eva, inainte si dupa accident.
si numai cine nu are copil nu-si poate imagina/intelege prin ce trece Madalina, de ce este atat de inversunata si decisa sa mearga pana in panzele albe, astfel incat vinovatii sa plateasca. da, probabil ca daca Madalina nu ar fi avut o stare materiala buna, nu si-ar fi permis sa plateasca bani grei la avocat, ar fi renuntat sa se lupte cu sistemul, ar fi acceptat poate o intelegere amiabila cu patronii gradinitei. insa nici-o suma nu poate compensa trauma psihica a Evei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mai eu nu am spus ca Eva e vinovata de ce i s-a intamplatsau ca este responsabila de ce i s-a intamplat, am spus ca si ea are importanta in acesti cumuli de factori care au dus la producera accidentului.
clar ca responsabili sunt in acest caz cei care prin contract se obligau sa o supravegheze pe Eva cat timp statea in s[patiul lor.

Si s-au ajuns la aceste discutii, pentu ca nu s-a acceptat varianta ca monstru Roxana nu se plimba linistita cu cana de cafea fierbinte printre copii, ci Eva a fost cea care a tras cana cu cafea pe ea. odata ajunsa in bucataria institutiei.
Si nu S=a acceptat ca a fost contactata de gradinita si de Roxana, iar Madalina nu a vrut sa stie nimic de ei.E normal cand treci printr-o astfel de situatie sa nu vrei sa o vezi pe Roxana care tebuia sa aiba grija de copilul tau, si ca nus tai la taclale cu ea, dar asta nu inseamana ca nu a fost contactata.Noi credem doar ce afirma Madalina, desi sincer cred ca Roxana nu doarme chiar asa linistita noaptea, fara sa se gandeasca si la Eva.Ne gandim noi care nu o cunoastem, eu cred ca si cei de la gradinita se gandesc la Evaca doar sunt oameni nu animale pana la urma.


Eu cam atat am vrut sa spun, Madalina nu am vrut sa te supar nici un moment si nici sa nu ramai cu impresia ca sunt de partea gradinitei.Imi cer scuze daca insa s-a intamplat asta. Va doresc o recuperare cat mai rapida atat a Evei cat si a voastra,si o sentinta definititva si irevocabila justa, care sa iti aduca linista sufleteasca ca ai facut tot ce ai putut ca cei vinovati sa plateasca si sa nu mai treaca si altii prin situatia voastra.La fel de mult imi doresc sa treci peste sentimentul de culpabilitate pe care cred ca il ai ca ai dus-o pe Eva la gradinita, tu ai cautat ce era mai bun pentru ea, nu puteai stii ce se va intampla, cum la fel nu poti prevede nimic ce va fii in viitor.Se p[utea intampla si la una de stat si la cea mai scumpa din lume, a fost un accident stupind si o destinul Evei i-a jucat o festa, urata din pacate!
Va doresc o vara usoara si linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Olim, da-mi voie sa-ti spun ca eu cred ca ai probleme serioase daca gandesti in halul asta, ca ducand copiii la gradinita trebuie sa ne gandim ca la sfarsitul programului pot fi sub forma de cadavre (!!!!) si ca si copiii pot avea "partea lor de vina" chiar daca mamele "cred altfel" Ceva mai sinistru n-am citit de mult pe acest forum!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

NINA daca le stii mai bina ca mine ca mie nu mi s-a explicat nimic, esti dispusa sa declari tot ce aI SPUS PE FORUM sub semnatura in cadrul ANCHETEI?in ce calitate vorbesti?ca daca e bal atunci bal sa fie.daca nu eu te invit macar sa-mi raspunzi la intrebarea"de cce eva era nesupravegheata daca erau doar trei copii?de ce nu avea nimeni grija de ea atunci?

Madalina si Eva-Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

ingrijitoarea iesise sa aduca servetele de hartie din anexa.
fractiuni de secunda ... alea fatidice....bucatareasa nu exista pentru ca se folosesc servicii de catering.
si oricum nu era pranz , era amiaza.
si nu erau 10 copii, erau 3.

acu' astept si pentru amanuntele astea bomboane



O, Doamne, da-mi putere...3 copii! Acum inteleg de ce au fost suprasolicitate educatoarele si ingrijitoarea si de ce n-au observat ca lipseste unul la numaratoare! Sarmanul personal, ce misiune grea a avut, sa stea cu ochii pe 3 copii!!
Mai, am dus si eu fetita la o gradi particculara zilele astea (n-am lasat-o deloc singura inca, vreau sa se acomodeze intai cu mediul) si am vazut cum iau copiii masa: cat copiii sunt la joaca bucatareasa si inca o persoana (o educatoare sau o ingrijitoare) pun masa, intai pun farfuriile cu ciorba/ supa in ele, cu tacamuri langa, cu servetele la indemana...si cand mancarea e la o temperatura ok sunt chemati copiii (intai dusi sa se spele pe maini, normal).
Nu toarna nimeni in farfurii cu copiii acolo, nu pleaca nimeni "in anexa" etc.
Si astia au bucatarie proprie, astilalti vad ca nu se descurca nici cu catering. De-ar avea bucatarie ce s-ar intampla, ar scapa copiii in oala cu ciorba la fiert?!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Olim,multumesc de consolarea ca fata mea a vut un accident cu luchide clocotite care au desfigurat-o in locul unde a fost lasata spre ingrijire... si ca sigur ma linisteste faptul ca a fost un accident si ca ea a fost vinovata ca era lasata nesupravegheata...e foarte ok ce spui tu......super....si eu ar trebui sa multumesc cui ca mi-a fost desfigurat copilul?

Madalina si Eva-Maria


Mergi la inceput