Un membru dc...in lacrimi!

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns skye spune:

Salut Mada si celelalte fete

Mai intai, La multi ani micutei si insanatosire grabnica!

Am vazut cazul vostru la TVR in urma cu cateva zile si am fost socata si indurerata, ca orice om normal. Am si eu o fetita de 3 ani, care merge la gradinita de ceva vreme si stiu cat de greu este pentru o mama sa isi trimita copilul asa de mic la gradinita, ce stres este si cum te gandesti toata ziua daca ii e bine, daca mananca, daca se intelege cu alti copii, daca e in siguranta. Ca mama, ti se rupe sufletul si daca are febra copilul, daraminte daca ai o astfel de tragedie.

As vrea sa raspund la afirmatia Ninei legata de faptul ca mama Evei a cerut pentru inceput o suma - aspect pe care Nina il califica drept tocmeala.

Nina, nu stiu daca te-ai mai lovit vreodata de astfel de probleme medicale sau juridice - si ma refer in continuare doar la partea civila a cazului - ideea este ca persoanele responsabile (in cazul de fata gradinita si educatoarea) trebuie sa acopere integral prejudiciul cauzat. In cazuri de vatamari corporale cu desfasurare in timp (rani care trebuie sa se vindece sub tratament, investigatii suplimentare care trebuie facute de-a lungul timpului samd) este imposibil sa stii de la inceput care va fi valoarea totala a prejudiciului. asa ca bineinteles ca partea vatamata isi estimeaza mai intai doar daunele initiale. In timp, vor mai fi si alte cheltuieli la care nici nu stiu daca te-ai gandit - pe langa costuri medicale, vor fi poate zile de concediu fara plata pe care parintii trebuie sa si le ia, apoi copilul din cauza traumei nu va putea merge la cresa/gradinita multa vreme si poate ca va trebui platita o bona etc. Toate astea sunt costuri care rezulta in mod direct din eveniment si vor trebui acoperite de partea vinovata. Asadar mama a procedat corect cand a propus o suma pentru inceput. Inteleg ca a fost recomandarea avocatului - este un sfat profesional si foarte bine gandit.
Iar ca si strategie a partii responsabile, sa stii ca are efect in fata instantei penale daca persoanele vinovate au o atitudine de remuscare fata de cele intamplate si daca se ofera sa repare prejudiciul, fara a astepta o sentinta in sensul asta. Dar voi inteleg ca ati adoptat deja o alta atitudine, e cam greu de schimbat comportamentul acum.

Asta vorbind doar de daunele materiale. In privinta daunelor morale, pai aici parerea mea este ca nu exista limita. Si oricat ar cere partea vatamata, nicicum nu este prea mult. Si nu e vorba de imbogatire sau de targuiala sau de a pune pret pe durere. La latura psihologica nu ma pricep, cu siguranta un psiholog ar putea sa explice ce semnificatie au pentru parinti daunele morale. Dar din punct de vedere juridic, de cele mai multe ori singura sanctiune pe care o „sufera“ partea vinovata este cat de mult trebuie sa plateasca (in bani adica). Pentru ca, pe latura penala, mari consecinte nu vor fi - gradinita si conducatorii ei nu raspund penal (asta daca nu se descopera vreo infractiune in modul de functionare a gradinitei) iar educatoarea se va alege cel mult cu cateva luni de inchisoare cu suspendare (pe modelul accidentelor auto). In astfel de conditii nu poti sa le spui parintilor ca s-a facut dreptate. In schimb daca sunt pusi vinovatii sa platesca o suma mai consistenta, cu titlu de despagubiri, care sa-i dezechilibreze un pic sau macar sa-i faca sa se gandeasca serios la ce s-a intamplat, atunci pot sa spui ca fapta nu a ramas nepedepsita.
Si macar daca ar invata ceva din asta, ca si aspectul social este important. Macar daca patronul s-ar gandi: asa evenimente ma costa prea mult, ia mai bine mai angajez inca doua educatoare, ca doar una nu poate sa supravegheze 10 copii, sau ia sa facem cu totii curs de prim ajutor, sau ia sa pun eu protectii la aragaz si la ferestre si tot asa. Daca gradinita trece doar cu o sifoneala minima prin cazul asta, nu e mai bine pentru nimeni.

In plus, nu inteleg despre ce fel de asigurare vorbesti. Daca imi dai amanunte, imi exprim o parere si despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skye spune:

NinaB: ai zis ca nu ti-a contrazis nimeni afirmatiile - am eu ceva de contrazis: eu nu cred ca s-a petrecut asa cum povestesti, adica era cana in bucatarie, copilul a intrat (educatoarea era ocupata cu un alt copil) si si-a tras singura cana peste ea.
Eu cred ca educatoarea a turnat cafea peste Eva si asta rezulta din descrierea facuta de fetita insasi (pag 9). Copilul nu ar fi asociat cana cu Roxana daca Roxana nu ar fi avut cana in mana (sau pe masa sau pe scaun) si efectiv ar fi scapat-o pe copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

skye, da-mi voie sa te contrazic in ce spui despre asociere.
Eu cred ca Eva chiar o placea pe Roxana,inainte de tragediem sau cel putin asa am inteles eu din poveste.In acest caz ea odata a ajunsa in bucatarie a zarit cana Roxanei si probabil ca orice copil la varsta ei vroia sa i-o duca sa bea din ea, normal ca nu stia ca e plina au goala, sau ca nu are voie acolo, intentia ei era sa ii dea Roxanei cana.curiozitatea varstei isi spune cuvantul .

Nu spun ca asa s-a intamplat, ca doar nu am fost acolo si nici sa nu credeti cumva ca tin partea gradinitei, departe gandul de mine, mai ales ca sunt mama si nu vreau sa ma gandesc cum as fii reactionat eu in acest caz, dar ma gandesc ca exista si aceasta varianta, care este la fel de plauzibila.Soacra mea lucra la un camin in Mures, dar de fiecare data cand copii luau masa, erau serviti de ingrijitoare su supravegheati de educatoare.Si eu cand l-am dus pe Alex la Cluj la gradi particulara, aveau o sala de mese cu mai multe grupe si era mai multa lume ce le dadeau mancare si ii supravegeau.Aici din ce spune Nina era doar educatoarea, atunci intreb eu, ingrijitoarea cu ce se ocupa?
Si inca ceva, copii, mai ales cei mici au tendinta de a se ridica de la masa si a fugii spre locul de joaca, mai ales la o varsta asa mica,Eva avea doar cateva zile la gradinita, programul si rutina ii plictiseste la aceasta varsta, sunt curiosi din fire, mai ales ca ea este obisnuita de acasa sa mearga peste tot, mami are gija sa nu fie pericole in preajma ei, dar totusi daca educatoarea nu a vazut-o cand a iesit din sala, nu era nimeni sa o vada, sau bucataria e chiar la coltul salii EveiSi hai sa fim seriosi eu nu cred ca doar nu a adus Roxana cana cu cafea si o turnat-o pe Eva asa ca a avut ea chef sau sa o raneasca, nu?

Eu cred ca totusi nu ar fii bine sa intram noi in culisele dosarului atata timp cat nu am fost acolo, sa lasam procuratura sa cerceteze cazul corect desi e foarte greu in asemenea situatii,gradinita isi sustine propria versiune , iar parerea Evei e sustinuta de avocatul familiei, ca doar nu stie saracuta sa spuna cum s=a intamplat, si nici avocatul nu a fost acolo sa vada exact si sa poate sustine sau respinge varianta gradinitei a succesiunii evenimentelor.

Vreau sa cred ca gradinita nu joaca teatru si e constienta ca totusi au gresit, Eva nu avea ce sa caute acolo si nici cana pe marginea mesei incat ea sa ajunga, deci clar a fost o clipa de neatentie din partea personalului,atat educatoare cat si ingrijitoare si din pacate un cumul de factori care a dus la tragedie.Ba mai mult daca se dovedeste ca au fost insensibili la caz, si ca dar acum dupa mediatizare ii intereseaza, atunci sa plateasca corespunzator si sa fie incadrati acolo unde merita!

Si vreau sa cred ca Madalina vrea ca raspunzatorii pentru aceasta situatie sa plateasca in conformitate cu Codul Penal si sa atraga atentia tuturor parintilor sa fie atenti unde isi lasa copii si patronilor de gradinite sa fie mai precauti si sa nu considera copii drept debitori ai conturilor lor!
De aceea Nina cred ca cel mai corect era din partea ta sa spui ca esti implicata in caz si cunosti anumite detalii care nu au fost facute public, din n motive, daca chiar exista in realitate, caci noi avem varianta Madalinei, care nu stim cat este de reala pana la urma,caci nici ea nu a fost prezenta la incident,si atunci nu cred ca ar fii sarit nimeni la tine
Dar asa lasi sa se creada ca stii de la persoane terte implicate in caz, si nu spui nimic concret, atunci e mai greu sa fii crezuta, mai degraba poti fii acuzata de complicitate cu gradinita.

Intr-adevar au fost unele comentarii......fara cuvinte....dar daca esti mama si te pui in locul fetelor, poate la nervi si tu ai fii scris multe chestii fara sa le gandesti, doar ca sa iti aperi puiul sau sa il protejezi.Eu creu sa te transpui in locul unui parinte care trece printr-o tragedie, oricata empatia am avea cu persoana respectiva.Si uneori, asa cum spunea si roxy, tonul face mult intr-o conversatie!

Impoortant e ca Eva sa se recupereze cat mai repede si fara cicatrici, sa nu ramana cu sechele fizice si psihice, si cei responsabili sa plateasca!
Minciuna are picioare scurte intotdeauna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

de vorbit am facut-o calm si politicos de la inceput. n-am urlat, nu m-am isterizat si n-am luat pe nimeni in tarbaca, pentru ca nu e subiect de natura asta. am facut o expunere

iar o discutie gen ultimele postari era ceva mai indicata decat o vanatoare de vrajitoare. (pentru ca problema esentiala s-a mutat pe "cine sunt, ce cota am samd" )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pentru numele lui Dzeu...nu! nu-s de la gradinita, daca eram abordam complet diferit problema.

Bacaul e oras mic. atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

o fii Bacaul oras mic, din pacate nu il cunosc, dar totusi lumea e rea si vorbeste, adica daca sursa nu e directa, in aces caz gradinita, eu cred ca restul sunt speculatii, nimic mai mult.
nimeni nu poate stii unde e adevarl decat cei de la gradinita in acest caz, nici macar Madalina sau avocatul lor, nu poate sa fie sigur de cele afirmate de ei, Eva fiind acolo prezenti fizic nu ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pt Dzeu! n-am negat accidentul! nici dreptul la justitie pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si inca ceva, daca zici ca e oras mic, e clar ca sunt doua tabere.
Una pro gradinita, care spunca Eva a fost devina, ca e un copil rasfatat si face ce vrea ea, si dupa 2 zile de gradinita la nici 2 ani nu au putut sa ii tina piept nu nazdravaniile, ca nu au educatoare pentru fiecare copil, ca u a stat cuminte la masa cu toti ceilalti copii, ca a parasit singura sala desi nu e permis, de parca stiu ei saracii la 2 ani ce e bine si ce e rau etc. Iar in aceasta situatie, cum parintii au o situatie materiala oarecare vor sa profite de conjunctura, sau vor sa demonstreze ca ei au putere si se pot razbuna pe aceasta gradinita.
apoi vine tabara Pro EVA, care spun ca parintii au dus copilul unde credeau ei ca ii este mai bine,ca au platit milioane de lei ca sa le fie copilul traumatizat si mutilat, ca ei vor ca aceasta situatie sa se rezolva in temeiurile legii, ca nu vor mai mult decat le da legea, sau decide procurorul, ca ei vor dreptate si atat. Desi cel mai bine ar fii razbunarea fizica, adica sa le arunce apa clocotita in cap si urechi atat conducerii cat si cadrelor didactice si auxiliare ale gradinitei, asta fiind considerata dreptate gen OCHI PENTRU OCHI, DINTE PENTRU DINTE!
Eu cred ca adevarul e undeva la mijloc in acest caz, adica gradinita isi apara interesul si vrea sa piarda cat mai putin, atat ca imagine cat si financiar, iar Madalina vrea sa castige credca nu neaparat finaciar cat moral.Eu asa vad lucrurile , poate ma insel.

Uite de asta nu am termiant eu dreptul, in asemenea cazuri cui dai dreptate, ca nu stii cine spune adevarul, iar un copil de 2 ani nu iti poate explica ce s-a intamplat!Grea munca de procuror, mai ales in acest tip de cazuri.Instrumentarea czului este ffff grea!

Intr-adevar au fost discutii putin neortodoxe, amenitari de genul se poate vedea adresa ip sau cine este si cu ce se ocupa,si pe mine m-au deranjatte tare,adica daca cuiva nu ii place opinia mea despre subiect ii ia IP si ce face cu el, ma localizeaza, ma asteapta cand ma duc sa imi cumpar paine si ce imi face, ma bate, ma omoara? Dar cred ca asta a venit in revolta interioara si impoenta pe care toate mamele o avem in astfel de situatii, cand te gandesti ca putea fii copilul nostru in aceasta situatiemai ales cele care avem copii la crese.Cred ca se evitau multe discutii daca spun-ai de la inceput ca nu esti implicata direct sau indirect in acest caz, si lumea ar fii inteles ca este doar o idee de cum s-ar fii intampalt lucrurile, asta din punctul tau de vedere.
Recuperre Evei ca asta e cel mai important acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

dar nu a spus nimeni ca tu i fi negat aceste doua lucruri, doar ca ai dat o varianta total diferita de-a Madalinei, si lumea te-a intrebat de unde stii, tu refuzand za raspunzi, de aici ai lasat clar sa se inteleaga ca esti pro gradinita, sau ca esti in tabara pro Disney, sau mai bine zis impotriva Madalinei!
eu cred ca toate fetele am inteles asta, sa ma corescteze daca nu am dreptate
adica, da s-a intamplat, gradinita recunoaste accidentul, dar luati 6000 de euro si rezolva-ti-va copilul si inchideti gura, fara alte pretentii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

un copil de 2 ani nu e de vina. de vina sunt cei din jur! pentru concluzia asta nu e nevoie decat de bun simt elementar.

pntru orice subiect din lumea asta sunt 3 tabere: pro, contra si indiferenti.

mica se va recupera. grija, atentie si iubire e tot ce necesita acum. o sa fie frumoasa si vioaie ca si pana acum (da! stiu, sunt informatii medicale )

Mergi la inceput