Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Strumfy cum ai obisnuit-o pe Sophie sa nu mai suga noaptea???
Ca eu nu reusesc...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Buna dimneata si de la noi!




La multi ani! Andra Ioana de miki1979, Eduard Andrei de Ally, Sophia Nicole de Strumphitza, Petru Constantin de pisucmic





.




La multi ani si din partea noastra!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Neata la pranz si de la noi, dar am fost ocupata cu Rares si acum l-am culcat ca era mort de somn.

Simo, Strumphy mamicile frumoase si gospodine, toata ziua trebaluiti.Incerc sa fiu optimista, dar ma simt si f rau fizic, foarte obosita si o sa incep sa iau niste vitamine, ca asa nu mai merge, simt efectiv cum ma scurg.

Mai fetelor de 2 zile Rares imi face temperatura ba 37.8 ba 37.9 sa fie oare de la dinti?????? Daca iar il ia raceala simt ca innebunesc.M-am uitat eu prin gurita lui, dar nu imi dau seama daca sunt inflamate gingiile, Am sunat-o pe dna dr ca trebuie sa facem si Rotarixul si mi-a zis sa vedem pana vineri cum sta treaba cu temperatura. Offfff fir-ar sa fie de treaba, ca eu vreau cat mai repede sa ii fac vaccinul

tuturor

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Strumfy cum ai obisnuit-o pe Sophie sa nu mai suga noaptea???
Ca eu nu reusesc...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Se va obisnui singurel. Rares are momente in care mai suge si momente in care nu suge deloc, cred ca in functie de nevoile lui.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

La multi ani puiutilor de astazi!!!Multa sanatate si o viata fericita le dorim din tot sufletul!!!

Roxy..daca tot ai slabit iti trimit eu cateva kg la pachet daca se poate...Eu in loc sa mai slabesc am mai luat un kg...deci acum am 5 kg de dat jos...Cred ca de la dulciuri caci am o pofta de cand cu alaptatul..si fructele nu substituie deloc pofta!!!

Mandreac,Simo..multumesc de raspunsuri cu porumbul..am mancat si eu ieri unul si nu a avut puiul nimic!!

Aseara am incercat sa il las pe David singur la el in camera...si eu sa dorm cu sotul..pai ce a inceput foiala de la 12.00..lucru care pana acum nu facea si iarasi a supt de 3 ori asa ca m-am mutat acolo caci eram chiauna de somn si bantuiam prin casa la fosnetele lui..Cred ca nu este pregatit sa doarma fara mami.. nu stiu insa cand va fi..Suge de o gramada de ori si ziua..noaptea la fel..Noi nu ne mai reglam deloc..Plus ca luna asta a luat putin in greutate..pe juma de luna 300 grame...Stiu ca se ia mai putin in luna a patra dar parca a luat prea putin...Ma gandesc ca daca i-a asa si in luna a 5 a trec la diversificare...Nu stiu daca este ok...

Nu stiu daca ii ajunge laptele,dar ma gandesc ca daca nu i-ar ajunge ar plange..el nu plange si refuza sanul..ziua am mai multe reprize in care trage 1-2 minute si gata nu mai vrea..plange sa il iau de la san...Nu stiu ce este cu el..De dimi nu a vrut sa manance mai deloc..asa ca eu am mai mult vreo 40 ml caci simteam sanul tensionat.>Oare nu-i mai place laptele meu???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Strumfy cum ai obisnuit-o pe Sophie sa nu mai suga noaptea???
Ca eu nu reusesc...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Se va obisnui singurel. Rares are momente in care mai suge si momente in care nu suge deloc, cred ca in functie de nevoile lui.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011




Mandreac..ar fi bine sa fie asa!!!dar toti bebelusi de pe aici si-au intrat in program..si al meu nu!!!El este cel mai motat..inca are o gramada de mese..Pai cand voi incepe diversificarea habar nu am cum voi inlocui eu mesele ca el nu are un program inca!!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Strumfy cum ai obisnuit-o pe Sophie sa nu mai suga noaptea???
Ca eu nu reusesc...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




pai cum, am lasat-o singurica la ea in camera, sa doarma in patut la ea, nu cu mami in patul mare, m-am mutat inapoi cu Nick in dormitorul nostru... primele nopti s-a mai trezit ca deh avea obiceiul sa se trezeasca si pac repede mami sarea cu tzata la interval sa suga, dar e anu sugea mult, 2-3 min si adormea inapoi, de unde mi-am dat seama ca ea nu sugea de foame, ci numai sa ma simta pe mine aproape, sa ma miroasa , sa imi auda bataile inimii... asa sunt ei, vor cocoliti, dar deja eu nu mai puteam de oboseala si plus ca imi parea rau ca Nick dormea singur de atatea luni deci cum spuneam, s-a mai mofturit, s-a mai plans cateva nopti, primele 2-3 nopti, m-am ridicat si m-am dus si am linistit-o, lumina stinsa, shhhhh asa leganat putin, adica mana pe ea si o shhhashiam asa si adormea la loc instant in mai putin de 1 min ... a fost greu sa ma trezesc sa vin la ea dar nu mai greu sa ma trezeasca si sa ma suga de 2-3-4 ori pe noapte si sa rada si sa chicoteasca de la 4 jumate la 6 -7 s-a invatat acum singurica, e greut pana pricep ei mititeii ca mami nu mai vine sa mai dea tziti cand vor ei, o s aplanga si o sa faca urat... imi aduc aminte ca prima noapte a facut scandal cam la orele la care sugea ea... m-am dus si i-am dats uzi, rau am facut si am spus, gata de maine chit ca urla noaptea nu o sa ii mai dau suzi ca daca o scapa urla sa i-o dau inapoi si apoi ce fac, fac naveta ? a 2 a noapte iar a urlat putin, m-am dus si am shhhhttt si a adormit la loc, a 3 a noapte a urlat dar nu m-am mai ridicat, am spus sa stau sa vad cat urla si daca e chiar asa rau si a urlat maxim 2-3 min si apoi liniste si pace... cred ca url aprin somn, ca o stiu eu acum cum face ea si dupa 2-3 min de urlat a obosit si a adormit lemn la loc avem deja 2 sapt de cand doarme singura, asta e a 3 a si e foarte bine, nu mai o aud uralnd noaptea deloc... numai prima sapt , primele 3-4 zile a fost mai rau dar acum gata, e fata mare si doarme toata noaptea , nu mai plange... plus eu cred ca a ajutat sa ii dau sa suga pe zi o data la 3 ore, sa nu mai suga cand vrea ea numai asa cate 2-3 min de drag, sa suga cu spor cand ii e foame si chiar are nevoie... baita seara la ora fixa, batuta in cuie, 9 jumate... apoi dragalit, jucat un pic, laptic... ii dau lp un bibe seara , cam 90-120 ml si apoi o mai pun si la san si adoarme... asta a fost compromisul, sa ii dau lp seara un bibe, dar merita acest mic compromis daca pot sa dorm si sa ma odihnesc si eu ca lumea ca mult eu nu o mai duceam asa cu oboseala... Asta e povestea noastra, acum nu stiu daca o sa ai curaj sa faci si tu ca mine dar eu te sfatuiesc sa da, ca el creste si mai tarziu o sa fie si mai greu sa il lasi pe el singurel si sa ii tai mesele de noapte pentru ca se prinde de smecherie ma gandesc. Cat despre lp seara nu cred ca e obligatoriu, eu cred ca daca ii dai sa se sature e ok, uite sunt pui care sug numai tziti si dorm pana dimineata, cum ar fi Petru de Pisuc, deci ma gandesc ca se poate si fara bibe de lp, dar eu seara nu mai aveam foarte mult lapte in tzitzi ca ma sugea aproape non stop ziua ... poate daca mulgi si ii dai un bibe de lm ar fi ok ca parca spuneai ca suge mai mult si mai bine din sticla ? eu spun s aincerci asa, poate el cand suge nu suge destul sa se sature si de aia se trezeste asa des??? incearca si ai s avezi, o sa iti dai seama cum ar fi ok pentru tine si pentru el... sper cat de curand sa te aud ca dormi toata noaptea si David e baiat mare si doarme singurel la el in patut fara sa mai suga deloc Multa bafta si da , trebuie sa iti iei inima in dinti, si mie imi era frica , dar impinsa de la spate si batuta la cap de o draga forumista de aici , pe care o consider mai mult decat o colega de forum am ajuns unde spuneam, piscoata nani toata noaptea, mami la fel cu tati in pat , ce bine eeeeeee sa adorm si sa ma trezesc cu sotul in acelasi pat face bine si la fizic si la moral if you know what i mean

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Ally ce de patanii cu Edy, pfff...mi-ar sta inima in loc ai grija mare cu pungile ca nu le trebuie mult sa se sufoce cat despre cazaturi sa te incurajez sa iti spu ca asta nu o sa fie ultima, numa prima? si eu astept dar nu cu nerabdare savad cand o cadea si a mea din pat , dar a mea inca nu se rostogoleste ca EDy al tau, e mai lenesa ca e fata


_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)
Da, stam cu mult mai mare stres acum de cand cu,cazatura care ne-a speriat la maxim.Este foarte curios la tot ceea ce se invarte in jurul lui,nu pierde nimic din priviri...Acum nu vrea sa mai stea nici in carut...am zis ca poate este mica scoica si am trecut la landou si ce crezi? In landou nu sta decat pe burta si astazi scoatem partea sport sa vedem daca aia ii place mai mult cu gandul ca in scoica nu are el loc suficient sa se desfasoare .in landou este aiurea ca ies la plimbare cu al meu copil pe burta si rostogolindu-se pe acolo.Deci, ma repet are o energie ceva de speriat...trebuie sa ma inarmez puternic la ce ma asteapta...am sa revin la marea mea placere Red Bull-ul. Sa mai spun ca ma trage de par de imi vine sa urlu si ma ciupe si zgaraie de o sa ma urc pe pereti mai rau ca o pisica.Ma opresc aici ! Multi pupici pt printesica Sophia si pt mamica ei viitoare mireasa .

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

auuuuu.... mai Ally ai atins un subiect sensibil ce ma mai trage de par piscoata, nu pot s alas parul nelegat sus in coada/coc ca imediat cum o iau in brate sa o ragai sau sa ma joc un pic cu ea, cu hatz mana in par la mine si ma smulge de numa, ca si asa numa 2 fie mi-au mai ramas si abia ii iau manutele din par , le tine inclestate de numa si mai mai plang de durere ca ea trage nu se joaca si uite asa tin eu parul strans mai mereu cred ca trebuie sa il tai scurt sa nu mai aiba ce ma ciufuli, cred ca dupa nunta execut una tunsoare mica periuta cat despre landou, eu nu am dus-o in scoica deloc la plimbare ca scoica sta numai in masina de cand o avem, pana atunci statea pe jos prin living sa se stranga praful pe ea ca nu am adaptoare pentru carut ca nu mi-am cumparat ca nu am vrut ca doar stii ca nu-s de acord cu ea, dar in masina trebuie, e un MUST HAVE aici ...deci cum spunea, in landou a mea acusi in 2-3 sapt nu mai incape ca s-a lungit de numa draga mamii inalta ca plopu o sa fie si o sa il bata pe tac su pe chelie mai tarziu deci si eu in 2-3 sapt trec la varianta sport, stroller... e pe sus prin camera in mansarda depozitat, tre sa il scot din pungi sa incepem sa il folosim ca unu la mana, nu mai incape, plus ca incepe sa se burice si se arcuieste si se tine cu manutele si vrea sa ridice in fundulet plu sc ae curioasa si jumate si vrea ea sa vada tot in jur... cand iesim la plimbare nu care cumva sa nu ii las in jos copertina ca e jale, urla de ma stie toata strada, numai cand doarme ii pot trage copertina la landou si sa o feresc de soare deci cam asa si la noi, cat de curand trecem la varianta sport a caruciorului ca trebuie s-o pun in centuri ca asa in landou mi-e ca ma sucesc 2 min intr-o parte si ea sare din carut la cum se agata ea de tare cu manutele si se ridica

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

ally - ce de peripetii cu micutul eddy

strumpy - si eu care ma gandeam ca te distrezi maxim in week-end si te gandesti si la mine.mai bine stateai acasa decat cum ai povestit ca a fost...

am cantarit gogoshica, are 6.300 kg



mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput