Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(65)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Helicobacter pylori este o bacterie care infecteaza mucoasa stomacului si a duodenului. Denumirea ei provine de la forma de helix, forma; care se pare ca este responsabila de adaptabilitatea si capacitatea de infectare în mediul puternic acid de la nivelul stomacului.

Pana acum nu am auzit de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

irinuka multa sanatate ! si al meu zice baba, dada ... dide sau dedi ! asta cred ca inseamna ca nu-l mai fac pe al doilea
Multa sanatate, sa va treaca racelile.
gabiv multam de bericioaica!
ralukara aoleu ce povestesti si tu acolo cu aftele fetii, te cred ca te doare sufletul de gurita ei . si peste toate astea, ti se mai si strica lucrurile prin casa...cand vin, vin toate bai nene . pupici
adryii bafta maine la dr, sa rezolvati cu alergia


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

vasilasanita , tunde vorbea de www.studentie.ro/campus/Helicobacter_Pylori/c-738-a-20526" target="_blank">heliobacter pylori , a avut-o si sotul meu , dar s-a tratat si a disparut .

Fetelor de unde cumpar si eu cereale Topfer bai nene. am cautat in toate farmaciile din zona p-ta sudului si nimic, nici in cora sau carrefour nu am gasit. am cautat si pe net, dar ca sa comand o cutie trebuie sa dau vreo 20-30 de ron numai transportul

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

La multi ani Thierry!
Chiar, mai da pe la noi, ca o sa am acusi nevoie de sfaturi de magazine din Iasi unde sa gasesc si eu mancare bio sau vreun detergent.
Nu-mi vine sa cred ca o sa stau vreo 2 luni acasa.

FRAGRANT- aproape am terminat, ieri am facut o tura pentru ultimele cumparaturi. NU stiu daca o sa-mi incapa in bagaje. Am o gasca de copilasi carora trebuie sa le duc si am optat pentru carti si jucarii pentru ca nu prea am idee cum arata si mi-e sa nu o dau in bara cu hainutele.

PISKOTEL= sanatate multa piticei, nici eu n-am mai auzit de scadere brusca de temperatura. Nici eu nu le iau niciodata temperatura, dupa mana imi dau seama. Patrick nu sta oricum, apoi ia termometru si fuge cu el, il tranteste de pamant, asa ca termometrele sunt banate la noi in casa, nici sa vreau sa-i iau temperatura si nu stiu pe unde le-am ascuns.

RALUKARA- si voua multa sanatate, oare ce are pana la urma?

Mai fetelor eu nu inteleg o treaba, de ce toti doctorii din Romania presciru imediat medicamente anti-alergie la orice bubita, Aerius, Zyrtec tot aud pe la voi. Astea chiar ca nu le-as da. Si la mine a venit mama cu o plasuta de din astea de la doctor, eu ii cerusem ceva pentru cresterea imunitatii, niste siropele naturale, ea a fost la doctor si i-a zis ca Patrick are dermatita atopica ei si a venit mama mea cu gentuta plina de Aerius, Claritin, Reactine si alte prostii din astea care au sfarsit toate la gunoi. Pacat de banii care i-a dat.

Plec ca tipa. Mai revin, azi avem program administrativ prin casa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

CARMEN, pe site-ul farmaciei tei scrie ca au. da si tu un telefon si vezi ce si cum.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxx26

CARMEN, pe site-ul farmaciei tei scrie ca au. da si tu un telefon si vezi ce si cum.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina





multumesc , hai cand iti deschizi biroul ala de info ?

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

La Multi Ani pentru fetita lui Gabivalceanu!!!! Sa dea DD sa fie sanatoasa si sa aibe mult noroc ca frumoasa este!!!!!
Irinukaa ce marca e iaurtiera ta!! si de unde ai luat-o , ca am achizitionat si eu una , da niste retete de iaurt cu fructe cum faci?>??
Pisica mea manaca iaurt cu bisc, de cateva zile nu mai poate dupa ei!!!!(pisica mea e ficamea)!
Am cantarit-o si eu pe 25 Iulie pe asta mica are 8.480 gr, soacra mea zicea ca s-a ingrasat inainte sa o cantaresc, asa era!!!!!
Am luat si eu pampersi de carpitza cu accesoriile aferente, 6 buc pt inceput, alteernez cu astalalti, is ok, doar ca sunt cam mari gogoseii iar cand se umfla!!!!!!!!!!!!, noi deja la ceilalti avem chilotzei ca nu mai sta sa ii pun pe astia normali!!! Adio pempersi, bun venit chilotzei!!!!
La multi ani si pentru ceilalti sarbatoritzi ai zilei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Carmen cereale Topfer au si la Dona, daca iti e farmacia Tei prea departe.

Vasilasanita pentru o tuse mica, daca vrei tu neaparat sa ii dai ceva, poti da Stodal si Oscilo, cum au zis si fetele, dar poti, foarte bine sa nu ii dai nimic. Oricum, ceva mai puternic chiar nu e cazul.

Simo nu e in cocediu ca abia incepuse Cami scoala de vara. Nu intra ca nu mai vrea. Ultimul ei mesaj era un fel de adio ... Oricum, pe FB este.

Tunde hai cu vestile bune despre Mario. Si baga sampania la rece!!!!

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

asaaaaaaa....am fost la cel de-al doilea pediatru care mi-a verificat-o din cap pana in picioare si mi-a zis ca are rinofaringita...ca tratament tantuam verde spray, apa de mare sau ser fiziologic, nurofen 2 ml dimi, pranz si seara si panadol...daca trece de 39 diclogezis supozitoare si cearsaf ud...diclogezic mi-a dat ea...daca in 48 de orenu-i trece febra abia atunci sa-i bag antibiotic dar cedax mi-a prescris numai 2 ml pe zi...m-a trimis la exudat faringian si nazal...le-am facut, sapt viitoare am rezultat...de temperatura de azi noapte mi-a zis ca se intampla de la antitermice, dar sa nu ma mai sperii (greu de facut asta)...mi-a mai zis si de o hemograma ca ar fi bine sa ii fac...al meu doctor mi-a zis ca la 1 an imi da abia...asta s-o creada el....bine ca mi-a dat fier in schimb preventiv ca nah a vazut in bobi ca are nevoie...

am mai trecut in fuga si pe alti doi doctori de familie cu specializare in pediatrie...unu mi-a zis sa continui pe antitermice si suplimetar niste chestii ptr cresterea imunitatii timp de o sapt...altu a sarit cu cexyl antibiotic...nu am auzit de el dar am inteles ca nu e ca ala primit aseara de la pediatrul meu...

aaaa si am aflat ca fi-mea are cu 450 de grame mai mult...acu are 7400 si pe 11.06 avea 6959...si nu cred ca a luat ea 450 de grame in doua sapt si racita o saptamana...la asta cu cantarul mereu am avut o retinere la cantarul pediatrului nostru...dar noroc ca nu am fost io asa stresata de greutate si bine am facut....

asa ca ne apucam de noua schema de tratament...urati-mi bafta, sa-i treaca si apoi schimbam pediatrul...si asa avea el niste bile negre la mine...acu s-a cam umplut strachina...bani multi, antibiotice multe...nu ne place...

va multumesc ptr incurajari....sanatate multa omilor nostri bolnaviori...sa se faca bine ca nu se mai poate...vreau si io sa dooooooooooorm..

la multi ani sarbatoritilor zilei!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Ralu de la ce i-au iesit Maiei aftele? De la febra?

Fetelor, acu ca au piticii (unii dintre ei) dinti, trebuie sa incepem sa ii spalam pe dinti? Parca citisem undeva ca trebuie ingrijiti de cum apar. Ma gandeam sa ii iau un set de periute din cauciuc (speciale de bebe). Pentru inceput daca nu se spala macar se scarpina la gingii. La Razvan jucariile de dentitie nu prea au succes. Cel mai mult ii place sticluta de Vigantol ca are striatii pe capac si de nu si-l freaca prin gura ...

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput