Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Hey!
Va pup fete dragi, dar asa de la departare sa nu va dau si voua raceala. Ne-a pasat-o tati si noua... mai intai el a luat-o de cine stie unde apoi Patrick tuseste putin din cand in cand, iar acum imi curge mie nasul ca la robinet si ma doare si gatul.
Adevarul e ca nu mai stiam cum e sa fi racit, ca de vre-un an jumatate n-am mai luat o pastila nimic... nu tu muc, nu tu raceala. Am luat un Eferalgan mai mult de frica sa nu ma ia mai tare.
Sper doar sa nu faca mai mult P... sa ramana doar la tusea asta ocazionala... ii dau Stodal si Oscolo.

Asa ca Anka, colega de muci... inanatosire grabnica! Sa-ti treaca ca te tine cam multisor tostusi...

Laura am vazut si eu pui mumos de Stefan... tu unde ai fost cand l-ai conceput, ca nu se vede? Tati intreg!

Carmen of ce patanie si tu cu cazatura lui bb Andrei pe gresie. Imi dau seama ce-a fost in sufletul tau. Bine ca e bine si ca nu s-a intamplat nimic grav.

Si-al meu are la activ o cazatura buna de pe coltar pe parchet si cateva incercari (sau salvari pe jumatate). E ca argintul viu... Nu mai e de scapat nici o fractiune de secunda din ochi ca gata se-nvarteste se rostogoleste, mai nou incepe sa mearga si de-a busilea...
Ieri a facut cum a facut si a cazut cu caputul intr-un colt al manerului de la coltar, de unde s-a ales cu o vanataie mica... mai mult ca un punct rosu asa.
Ma bazam ca nu ajunge sa se ridice singur in patut ca al meu l-am modificat putin de cand era el mic ca avem salteaua mult prea groasa si aproape ca era sus de tot atunci cand il aveam suspendat. Dar de unde... se pune "ciuciulica" (habar n-am sa zic altfel ) si hop sare si se prinde de sus. A inceput si sa faca pasi pe marginea lui. Ma topesc de drag... (cra-cra)!

De ieri vocalizeaza (de fapt consolizeaza mai bine spus) litera "B"... si a zis pana si clar si frumos "BABA" - asta fiind primul sau cuvant. Am inteles ca daca zice mama inseamna ca vei avea fata, tata - baiat, dar baba... gemeni sau deloc?
Pana si plansul il are acum plin de "ba, be, bu..."

Piscotel si Raluca - multa sanatate puiutelor voastre. Sa va lase odata in pace urata aia de temperatura...

Angie unde umblii? Chiulesti? Te punem absenta sa stii...

Tunde sa-ti fie de bine noua tunsoare... bineinteles ca arati minunat, radiezi de fericire, asta e sigur si se vede! Chiar daca te mai supara dl B... zi-ne noua cand si unde-l gasim ca avem noi hac de cojocul lui... - ne supara noua mamica frumoasa...

GabiV atata-ti trebuie sa fugi din peisaj. Esti parte importanta din familia noastra virtuala. Ar trebui sa stii pana acum cat ne esti de draga si cat apreciem sfaturile tale...

Trebuie sa ma duc sa-i pregatesc puiutului meu papa bun. Dar nu prea am inspiratie azi... ca ii dau de obicei 2 zile carnita, una galbenus de ou... si azi ar fi ziua de galbenus pe care nu prea stiu cu ce sa-l amestec. Cu dovlecel oare o fi bun? Cu brocoli? Idei?

Va tup pe toate!!!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

CEEE? Suntem in 28?! Face fii-mea 6 luni, pup-o mama...
Dau, mai, dau de baut! Poftici acilea niste bere si niste fresh de porto! Si cite-un pupic dulce.
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

IRINUKA, ou cu spanac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Multumesc Roxx.
Nu i am dat pana acu Osciloccinum. Barbat miu nu vrea sa l duc la dr. Zice ca i ar bani de aiurea la dr.Ca el n are nimica. Vad dupa amiaza ce fac.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Salutare!

Tipa aia care era la poza nu purta o rochie albastra? Vad ca azi e rosie...

Cu scaderea de febra habar nu am ce poate fi.
Irinuka si Anka cat mai putini muci, sa va treaca repede.
Ralukara, cum e Maia!

Tuturor bebeilor de azi 28!!!

Tierry

Din capitolul soacre: a mea nu ma enerva pana acum. Am fost la vaccin si dr de familie mi-a zis sa-i fac o cura de calciu si 10 picaturi de vigantol pe zi, timp de 10 zile ca are ceva santulet in zona pieptului si asta inseamna ca nu asimileaza bine cele de mai sus. M-a pus cineva sa-i spun soacra-mi si ea zice ca poate ca nu mi-e mai bun laptele si de aceea trebuie sa-i dau calciu. I-am explicat ca laptele nu mai indeplineste toate conditiile ca de aceea mananca copilul dar Pe langa asta zice ca sigur asa cum ii dau eu legume fierte fara un pic de ceva, carnita sau stiu eu ce nu au cum sa-i placa, de aceea nu mananca. Abia am inceput si noi dive si ar vrea sa-i dau de toate ....probabil ca nu sunt o bucatareasa buna. Rau de tot m-am enervat pe ea.


Cu alergia inca nu am rezolvat mare lucru. Am fost la alergolog, mi-a zis ca are dermatita atopica ceea ce favorizeaza alergia. Mi-a recomandat sa folosesc toata gama Mustela cel putin o data pe zi sau de la Bioderm crema Atoderm sau ceva de genul. Trebuie sa caut in farmacii sa vad dc nu e mai ieftina ca si Mustela. In fine, trebuie sa mergem la Synevo Cluj sa-i facem analize la sange: cazeina, soia, cereale din alimente si inca vreo 3. Evident nu sunt decontate de stat. Din calculele mele in jur de 300 - 400 de lei ne va costa. Maine mergem. Pana atunci exclus cereale sub orice forma, exclus lapte si derivate, doar san legume si fructe.

Tunde esti frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabivalceanu

IRINUKA, ou cu spanac.


Saru'manuta, altceva ca asta i-am dat acum cateva zile. Si am inteles ca nu este indicat sa-i dai foarte des.

Merge dovlecel, cartof dulce, putin unt, galbenus si iaurt?
asa-mi suna mie bine...

Ca tot ziceati zilele trecute de kiwi... eu ii dau doar partea fara seminte si ii place de numai poate. Cred ca e printre preferate!
Afine am cumparat de la piata ca au aparut si de-alea si i-am dat. A fost ok... kk extrem de negruuu!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Deci asa am facut - dovlecel + cartof dulce aburiti, galbenus, putin unt si putin iaurt. Sa speram ca o sa-i placa. Va zic dupa.

La multi ani Tierry! Sa mai treci pe la noi ca ai luat cam multe absente nemotivate!

La multe lunite si multi anisori dragii nostri: Ilinca, Leah si Stefan!!!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Stai ca am uitat sa zic ca eu mai nou am inceput sa fac iaurt din lapte de capra. Imi place... si mai ales daca zicea Laura ca-i mai ok decat cel de vaca... de ce nu?
Si imi place iaurtiera!!!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

gabi dar de ce vrei sa ne parasesti? ca mie mi-e tare drag de tine si de tot felul tau de a fi si a scrie....

tunde bafta la dr azi, sa dea DD sa scape mario de medicamente...si sper ca ai glumit cu parasitul...

piscotel off...cred si eu ca te-ai speriat! totusi nu mi se pare ca era temperatura prea mica, e normal ca fata sa fii simtit disconfort la trecerea atat de brusca de la temperatura mare la o usoara hipotermie, e posibil sa aiba legatura cu antitermicele...oricum e ciudat sa ii scada asa de mult...bafta azi la dr....sper sa vii cu vesti bune!

vasilasnita incearca sa te duci la alt dr decat cea care iti da imediat antibiotic...cred ca ai putea sa ii dai stodal pentru tuse...acuma daca nu are niciun altfel de simptom, poate e o viroza usoara...nu stiu ce sa iti zic, dar cred ca la un dr tot ar trebui sa ajungeti


irinuka sa vatreaca repede raceala! Bine ca nu e si cu febra!

adry n-o baga in seama pe soacra...cred ca iti mai aduci aminte cantecelul "soacra, soacra, poama acra, de te-ai coace pan te-ai coace, dulce tot nu te-ai mai face, de te-ai coace un an si-o vara, tot esti acra si amara"...daca atat o duce capul...nu ai cum sa o faci sa ii iasa asta din minte, o s-o tina pe a ei si tu trebuie sa faci ca tine, ca altfel iti toci nervii de pomana.
bafta maine la analize, sa iasa bune!


maia inca mai face febra , numai ca in ultimele 12 ore nu a depasit 38,6. azi noapte a dormit si ea cat de cat mai bine...si evident si eu...in continuare e agitata si maraita si plangacioasa...aftele din gura sunt sangerande la momentul asta...mi se face o mila cand o dau cu glicerina cu nistatin, de mor...ca se pune pe un plans de zile mari...

si la categoria daca ceva merge prost atunci fii sigur ca vor mai fii si altele care vor merge prost:
-kmi s-a stricat frigiderul...ne-am trezit de dimineata cu bucataria semiinundata....
- mi s-a ars incarcatorul de la laptop

partea si mai porasta e ca stam tare prost cu banii ...eu inca nu am luat indemnizatie...asa caq pentru vreo 2 saptamani, nema frigider, nema laptop.
acuma stau pe netbookul sotului, dar cand pleaca diseara la serviciu il ia cu el...trebuie sa ma chinui sa montez PC-ul...

tunde, povesteai tu inj capitolele trecute de un virus sau o bacterie , ceva cu P, care dadea probleme gastrice...poti sa imi dai ceva detalii, ca e suspect tata de asta si as vrea sa stiu si eu cate ceva! saru-mana!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

helycobacter pilori?

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput