Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(65)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

missmj, rezista rezista, ca e prins in cleme

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Am pus aici cele mai proaspete poze ale lui Darius. Il fascineaza mai nou oglinda, dar si telecomanda.
In ultima poza sunt jucariile lui. 4 jucarii de plus (hipo are si inele de dentitie la picioare), cateva jucarii de cauciuc, pe care le roade cand nu are chef de supt degetul, un receptor de telefon, sa inlocuiasca telecomanda, si doua jucarii cu clape.
Pianul poate sa cante melodii sau doar cate o nota muzicala, depinde cum e setat. Iar pe partea unde sunt desenate animale are butonase, care, atunci cand sunt apasate, scot sunetele animalului respectiv (macane, oracaie...) Dar i-a rupt o clapa, si pana gasesc o solutie, l-am pus doar pentru poza.
Cealalta jucarie, cu 3 clape face un zgomot infernal, cred ca e pentru surzi. Ca urmare i-am scos bateriile si nu mai canta.
Mai are niste zdranganele legate de bara de jucarii si un inel de dentitie.

Fetita verisoarei mele are o chestie mare cat un laptop, cu o gramada de taste colorate. Nu i-as spune orga muzicala, pentru ca nu are clape ca pianul, ci seamana mai degraba cu o tastatura...

Cat despre Darius, o sa incerc sa-i mai bag o masa solida dupa-amiaza fara sa elimin o masa de lapte. Poate are puseu de crestere si ii trebuie mai multa mancare. Dintii nu cred sa-i apara inca, fiindca nu da nici un semn. In fine, baloseste, dar baloseste de doua luni...
De inanitie nu moare, ca era unul dintre grasunii buburuzelor, dar la 5 luni avea 8.790g, acum, dupa o luna, are 8.800...
Am inceput de aseara sa-i introduc treptat Humana 2, acum ma duc sa-i fac biberonul si deja voi pune jumate-jumate.

Edit: exista niste "laptopuri" pentru copii... dar cred ca sunt prea mici pentru ele. Cred ca sunt +3ani...

"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna
.bah baiete mi-a scos mandra fire albe... NU DOARME maraoie non-stop , adoarme EXTREM de greu .. e ceva... nu o recunosc dee vreo 4 zile incoace si astazi am observat aruncate asa la intamplare 8 bubite rosii.. destul de maricele , gingii albe.... OF ce o fi! de la dinti febra , de la petele astea.. astept pana diseara sa vad daac se inmultesc dar ce ma fac NU REUSESC sa o adorm. e rupta de somn , ochii rosii , tot tacamul... incerc de la ora 14:00 sa o culc si nema! urla din toti rarunchi.. mi se pare ca si cam tuseste asa ca am inceput sa-i dau pt 2 zile 6pic*3/zi de bromhexin.,... mi-e si teama sa nu fie rujeola , rubeola... as prefera dintii... CARE NUS EVAD

haide ca-s tampa si vorbesc aiurea.
sunt pe aici ....

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

catalina noua ne-a dat isoprinosine initial pentru viroza respiratorie de care a banuit-o initial, apoi din cauza rujeolei. stiu ca e un medicament puternic, atat antiviral cat si imunostimulator...habar nu am cat de bun sau rau e, tot ce pot sa iti zic e ca de cand ne-am marit doza la o jumatate de comprimat luat in priza unica, fii-mea nu a mai facut febra peste 38.oricum nu mai continuam cu el decat pana luni.

mamutz maia a avut dermatita atopica si am rimit tratamente care mai de care cu cortizon si antibiotice. eu nu am dat-o decat cu crema de galbenele si am spalat-o cu ser fiziologic si ceaiuri. a trecut mai greu, in cateva saptamani, dar s-a dus fara sa ii umplu organismul de medicamente puternice

tunde ma bucur ca ai avut parte de o zi frumoasa ieri si imi pare rau ca azi nu merg lucrurile la fel de frumos

mayane in locul tau eu as incerca sa ii mai introduc inca o masa de solide...nu cred ca ar trebui sa te agiti pentru neluatul in greutate, au si ei ritmul lor, mai e si cald afara, poate il supara si gingiutele...vezi cum evolueaza si in urmatoarea saptamana si daca in continuare nu a luat deloc atunci vorbeste cu dr si faceti o serie de analize .e posibil sa planga atat de mult din cauza de disconfort termic....a, si mi-am adus aminte...oare nu e unul din momentele in care sunt la un puseu cerebral d-ala urat? ca parca asa imi aduc aminte.

pufoasa laura nu cred ca i-ai ciupit manuta, mai degraba ca ai luat-o de la o activitate care ii placea si si-a aratat protestul cat de clar a putut. voiam sa te intreb de ce luati atat de mult fier?ati facut analize si au iesit carente, sau i-a dat dr pe principiul vazut si ghicit in bobi...ca mi se pare mare rau cantitatea de fier.

mirela uof, greu cu copilasii nemancaciosi brusc....eu ma rog de maia de 2 ore sa manance cateva ligurite macar dar nu vrea si pace...iar cu laptele la fel...cate 120 ml in vreo 6 ore...ma apuca disperarea...eu sper sa ii treaca ca mi se pare prea putin si ma gandesc sa nu fie din cauza rujeolei care e pe trecute...

andri incearca sa ii faci baie , de obicei copiii dupa baie adorm repede. cand face maia asa, eu o bag repede in cadita si facem baita si dupa aia in 15 minute doarme. sau incearca sa o legeni cu carutul, ca si asata da rezultate minunate la noi. in rest, ce sa iti zic, rabdare rabdare rabdare....

am si eu vesti bune....in ultimele 24 de ore nu am mai facut febra deloc....si ni s-au estompat aproape de tot bubitele...aftele din gura abia se mai cunosc, mai are doar limba acoperita de un strat alb...suntem pe drumul cel bun...abia astept sa mai iesim din casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Carmen;sunt cu Sonica..Mario a plecat cu El..m-au sunat sa ma razgandesc ,sa merg cu masina mea..nu ma duc!si cu asta ..basta!sa ma pupe undeva cu chefurile lor obligatorii..nu-i mamos..e terorizat de ma-sa

Mirela;esti foarte simpatica ,cum descrii tu situtia..care de fapt e"de plans"..dar razi cand citesti..

Andri;pup micuta buboasa Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florintunde

Carmen;sunt cu Sonica..Mario a plecat cu El..m-au sunat sa ma razgandesc ,sa merg cu masina mea..nu ma duc!si cu asta ..basta!sa ma pupe undeva cu chefurile lor obligatorii..

Mirela;esti foarte simpatica ,cum descrii tu situtia..care de fapt e"de plans"..dar razi cand citesti..

Andri;pup micuta buboasa Amalia

----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004. Doamne ajuta



salu'mana

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui RaluKara

catalina noua ne-a dat isoprinosine initial pentru viroza respiratorie de care a banuit-o initial, apoi din cauza rujeolei. stiu ca e un medicament puternic, atat antiviral cat si imunostimulator...habar nu am cat de bun sau rau e, tot ce pot sa iti zic e ca de cand ne-am marit doza la o jumatate de comprimat luat in priza unica, fii-mea nu a mai facut febra peste 38.oricum nu mai continuam cu el decat pana luni.

mamutz maia a avut dermatita atopica si am rimit tratamente care mai de care cu cortizon si antibiotice. eu nu am dat-o decat cu crema de galbenele si am spalat-o cu ser fiziologic si ceaiuri. a trecut mai greu, in cateva saptamani, dar s-a dus fara sa ii umplu organismul de medicamente puternice

tunde ma bucur ca ai avut parte de o zi frumoasa ieri si imi pare rau ca azi nu merg lucrurile la fel de frumos

mayane in locul tau eu as incerca sa ii mai introduc inca o masa de solide...nu cred ca ar trebui sa te agiti pentru neluatul in greutate, au si ei ritmul lor, mai e si cald afara, poate il supara si gingiutele...vezi cum evolueaza si in urmatoarea saptamana si daca in continuare nu a luat deloc atunci vorbeste cu dr si faceti o serie de analize .e posibil sa planga atat de mult din cauza de disconfort termic....a, si mi-am adus aminte...oare nu e unul din momentele in care sunt la un puseu cerebral d-ala urat? ca parca asa imi aduc aminte.

pufoasa laura nu cred ca i-ai ciupit manuta, mai degraba ca ai luat-o de la o activitate care ii placea si si-a aratat protestul cat de clar a putut. voiam sa te intreb de ce luati atat de mult fier?ati facut analize si au iesit carente, sau i-a dat dr pe principiul vazut si ghicit in bobi...ca mi se pare mare rau cantitatea de fier.

mirela uof, greu cu copilasii nemancaciosi brusc....eu ma rog de maia de 2 ore sa manance cateva ligurite macar dar nu vrea si pace...iar cu laptele la fel...cate 120 ml in vreo 6 ore...ma apuca disperarea...eu sper sa ii treaca ca mi se pare prea putin si ma gandesc sa nu fie din cauza rujeolei care e pe trecute...

andri incearca sa ii faci baie , de obicei copiii dupa baie adorm repede. cand face maia asa, eu o bag repede in cadita si facem baita si dupa aia in 15 minute doarme. sau incearca sa o legeni cu carutul, ca si asata da rezultate minunate la noi. in rest, ce sa iti zic, rabdare rabdare rabdare....

am si eu vesti bune....in ultimele 24 de ore nu am mai facut febra deloc....si ni s-au estompat aproape de tot bubitele...aftele din gura abia se mai cunosc, mai are doar limba acoperita de un strat alb...suntem pe drumul cel bun...abia astept sa mai iesim din casa!

Raluca , mami de pisicuta Maia Rebecca, 20 ianuarie 2011
Domnita de alabastru cu ochi de safir si buze de rubin
"Iubirea nu este un targ : te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine : te iubesc pentru ca te iubesc." - Liviu Rebreanu
nbcica de la 5luni,bebeii incep sa aiba mari carente defier,dar,in principiu e cum ai zis si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

wow!nimeni?..nicaieri?ce liniste

La noi s-a facut frig,vant..e nasol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

la multe lunite Natalia Kevin Tudor Nectarie
sa cresteti mari si destepti


ma duc sa-l vad pe Dariusu de Mayane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Ce scump..Mayane ;sa-ti traiasca barbatelul...e chipes si grasut

Mergi la inceput