Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(65)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

CATALINA- eu am avut la Patrick si a meritat din plin, jamperoo. Trebuie sa-l recuperez ca l-am dat si eu prin vecini, sa vad daca o sa-i placa si Kevinului. Patrick e genul energic rau si il tinea ocupat si fericit o bucata.

MAMUTZ- eu sunt aia care nu da copilul cu nimic, multe din bubitele astea dispar cu timpul este vorba in primul rand de adaptarea pielii la mediul uscat, ia sa stam noi vreo 9 luni asa in lichid si apoi sa iesim la aer, nu e normal sa reactioneze pielea in fel si chip? Atata vreme cat nu pare sa-l deranjeze eu nu l-as da cu nimic. Sa fie bine hidratat, la interior si exterior si atata tot. Patrickul meu are dermatita atopica si timp de 3 ani am reusit sa tin cortizonul departe de pielicica lui, desi si aici doctorii au sarit cu cortizoane. Atata vreme cat le tin cat de cat sub control cu gama Stelatopia si nu il deranjeaza deloc, nu vad de ce i-as da ceva medicamentos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Ce mari s-au facut bebeii vostri!

Am si eu o problema, bebe a facut niste brobonele rosii pe fata, destul de multe. Am sunat la pediatra si mi-a zis sa ii dau cu apa termala si apoi cu fucidin. Eu il sterg cu ser fiziologic si pana ieri nu a avut nimic pe fata, ii mai ieseau doua trei dar treceau intr-o zi. Acum fucidinul asta e cu antibiotic si nu stiu ce sa fac. Voi cu ce ati dat? Nu cred ca e vreo dermatita atopica pt ca nu se usuca pielea. Arata ca brobonele de la caldura dar prea s-au inmultit de ieri pana azi.
eu am dat,la recomandarea pediatrei, cu crema A-DERMA si am folosit o perioada si gelul de dus tot de la ei.acum vad ca nu-i mai apar


Mami fericita de bebe Petru Nectarie


Mami de printesa Maria Karina (17.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

CATALINA, pisoiul s-a jucat cu folia! E bou. Am pus eu folie fosnitoare si m-am pus la pinda: a sarit in carutz si a inceput sa se joace, se baga pe sub ea, o minca, n-avea nicio jena.
Il mai stropesc si eu, dar nici asta nu-l prea afecteaza...
Ce merge sigur: cite-un sut in dos din cind in cind.
Si ce mai merge: resemnarea...

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

multumesc frumos inca odata de urari
Avem cea mai tare gasca de pe DC!
CU SUPARARI,CU TOT..SUNTEM ZA BEST!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Mamutz s-ar putea sa fie "acneea bebelusului". La noi nu a tinut mult. I-am facut baita in ceai de musetel zile;e alea. Incearca poate ii treca fara nimic medicamentos.

Noapte buna si vise placute!!!



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Gata!
Terminat si zi de nastere
Am avut multi musafiri,multe sms-uri,multe apeluri cu felicitari...per total sunt foarte bucuroasa pt ca sunt inconjurata de oameni minunati care m-au facut sa ma simt speciala astazi!
Tati mi-a cumparat cateva hainute frumoase +papucei.
Mamica mea tot haine(o fustita bestiala..-Eu nu sunt fun fusta)
Si multe altele..

imi pare rau iarasi ca nu stau la casa..am o multime de flori la ghiveci ..nu mai am loc pt ele..tot le mut dintr-un loc in altul!

Raluca;hai ca mai aveti o zi si gata..dispare si febra!

Doloress/Fragrant;va asteptam acasa!!!!

S-A STRICAT VREMEA
pe maine am programat un gulas la ceaun in curte la socrii..cred ca voi sta la gateala sub umbrela

Azi am fost cu MARIO la un show de cascadorie..ce sa zic?ploaie torentiala..rece..Eu cu rochita aceea rosie din poze..sandale..am luat cate un halat de ploaie dar putin ne-a ferit de apa..baietii erau super activi,nu le-a pasat de vremea capricioasa..si trei gagici in chilot si sutien..erau pe baricade

La multe lunite bebe Irina!

PUP FETELE SUPARATE..avem nevoie de voi pe aici..asa cum eram pe vremuri..cu emotii,cu lacrimi,cu bune ,cu rele..alaturi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

uitai

Cunoaste cineva tabletele combantrin?
Ne-a recomandat la Tg Mures..pt eliminarea parazitilor..nu gasessc nici pe net,sa dau comanda,nici in farmacii..cica nu se importa..e ceva strain, poate si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Cris noi avem 5 mese: 2 de lapte, una de branza cu fructe, una de legume cu carne si una de iaurt cu fructe.

Mamutz nu da copilul cu nimic crema. Da cu spray cu apa, eventual musetel si atat. O sa treaca.

Mie dr mi-a zis sa nu ii dau pepene rosu. Cel putin nu regulat si nu mult. Este diuretic si rinichii lor nu sunt complet maturizati pt a face fata. Din acelasi motiv nu se da nici sare.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Mamutz - subscriu la ce au zis fetele. Pe al meu l-au tinut bubitele o luna si ceva. Daca e curat si hidratat, bubitele trec daca e acneea sugarului (mie pediatra de la Medlife imi daduse un unguent cu cortizon - nu l-am folosit). Dar cu musetel nu i-as da. Eu am dat cu apa termala si crema de galbenele. Fiecare cu reteta ei

Crissia, mercic pentru lista de alimente. Mie una imi va folosi sigur.





"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Sa va zic de-ale mele...

Baiatul meu nu mai are nici o problema cu intoarcerile de pe fata pe spate si invers. Se ridica usor in patru labe si face un pas-doi. Se aseaza singur in fundulet, dar nu poate sta drept, sta aplecat in fata si sprijinit in maini. Cand mananca mancare solida, mananca frumos, deschide gura, nu mai face asa des "ploita" cu piureul si nu se supara daca il sterg la gura. Ii place sa inoate in cada si daca e echipat cu colac, si daca il tin eu. Astea au fost cu plus.

Cu minus: nu mai sta la schimbat pempersonul, de cateva zile plange mai tot timpul in care este treaz, accepta sanul doar daca insist cateva minute, face exercitii de contorsionism cand mananca biberonul si plange de fiecare data cand il termina.

N-am vrut sa-l grabesc cu diversificarea. Am cam facut ce mi-a zis pediatra: mar, morcov, patrunjel, banana, para, dovlecel - la masa de la ora 10. In rest lapte, inca 4-5 mese. Dar ceva nu fac bine. In ultimele 20 de zile a luat in greutate 10 grame. E adevarat ca era grasun si acum s-a mai subtiat, parca s-a mai si lungit, dar imi iese din curba de crestere groaznic.

L-am pus pe al meu sa cumpere Humana 2, o sa-i mai bag o masa solida si dupa-amiaza si il mai cantaresc peste o saptamana, sa stiu daca ma agit sau nu. Bolnav nu pare ca mananca, e activ, uda scutece...

Poate i-or iesi dintii... Eu stiu ce alt motiv o avea sa planga si sa se jeluiasca atat?
Mi-e asa mila de al, ca plang si eu. Deh, daca nu mi-a facut probleme pana acum, ma sperie orice.

Gata, destul despre noi. Va mai spun saptamana viitoare ce progrese facem.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput