Prichindei nazdravani 2008 (9)

Prichindei nazdravani 2008 (9) | Autor: nyny

Link direct la acest mesaj


Prichindei nazdravani 2008

Bine ati venit in casuta noua!

Suntem un grup micut de mamici care au hotarat sa locuiasca impreuna intr-o noua casuta. Drept urmare, am ridicat peretii, am zugravit in culori pastelate si-am asezat cateva piese de mobila. Cu timpul, vom aranja mai frumos si mai confortabil.
Ce putem sa va spunem despre noi este ca suntem deschise oricarui dialog, ne impartasim unele altora gandurile, experientele de zi cu zi, ne bucuram impreuna de minunile din viata noastra, ne sustinem moral in momente de cumpana.
Daca doriti sa fiti alaturi de noi, va asteptam cu drag oricand si pe oricine doreste acest lucru.
Singura „regula a casei” pe care o avem este cea a bunului simt si a respectului reciproc.



Lista zile de nastere prichindei



Martie
01.03 - Daria Elena + Iarina-Andreea (28.04.2009) - pui de Gherman in
03.03 - Delia Alexandra - pui de alina_satena
08.03 Mara + David (ian. 2010) - pui de nyny
16.03 - Alexia Teodora - pui de doinita_g

Aprilie
09.04 - Bianca Alessia - pui de MarianaPop
09.04 - Claudia Andrada + Dragos Florin Ovidiu (28.05.2010) - pui de discordia
11.04Delia + Monica (17.07.2010) - pui de mrlh

Mai
07.05 - Tudor Gabriel + Antonia Maria (20.04.2005) - pui de teodora racz





Rugaciunea parintilor pentru copii
Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN!



La Multi Ani Mamici!
14.02 – doinita_g; 24.04 – MarianaPop; 07.05 - teodora racz; 16.08 – alina_satena; 15.10 - Gherman in; 18.11 - discordia;




Prietena noastra
Magdalena 67 - Yarina


Motto: Vointa este forta care invinge imposibilul!

Adresa noastra de e-mail: mamici2008@yahoo.com
Ne mandrim cu prichindeii nostri: https://picasaweb.google.com
(parolele le primiti trimitand PM la mamici2008)



Asa a inceput odiseea noastra:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161055" target="_blank">1, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161884" target="_blank">2, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162417" target="_blank">3, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163346" target="_blank">4, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164192" target="_blank">5, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164462" target="_blank">6, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=165014" target="_blank">7,http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=165536&whichpage=1" target="_blank">8

Mamica fericita de http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161036" target="_blank"> Mara si de http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162670" target="_blank"> David
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163822" target="_blank"> traznai si replici memorabile

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Sa aveti spor la


Intru mai pe seara ca acum sunt cam pe fuga

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Neata,cred ca e randul meu sa fac cafeaua si sa servesc bauturile racoritoare,ceaiurile cu lamaie.Deci,poftiti,indrazniti,serviti.

Mi-e un somn,de-mi pica ochii in gura,iar am stat pana la 1 la Anatomia lui Grey,si nici vremea nu ma ajuta...e inchisa.Deja sunt la a doua cafea ness,dar degeaba.
Doinita,cum te mai simti,ce traznai mai face piscotica?
Alina,tu?Cum e Delia?
Magda,cum a fost intalnirea cu Iarina?Ca acasa nu-i niciunde,nu?
Marianacafeaua e servita.Oare tot asa bun cafeiu si acolo?
Fug sa fac ceva mancare,da n-am nici un chef.Fetelor le-am facut omleta cu cascaval in dim.asta si cu rosii,au bagat ca spartele,de zici ca nu au vazut oua niciodata
revenim!!Spor la munci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Nyny,pe tine te-am uitat,te-am asteptat aseara,da bag de sama ca ai adormit.Ce-ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Tatiana multumim de cafeluta! Ce bunatati ...mai pregatesti azi?
Eu gata...am facut ieri o ciorbica de legume!...felul doi putina mazare cu carnita...si-i destul
Aseara am fost la un restaurant, la ziua unei prietene...i-am cumparat ei 'cadeu'.. si mi-am luat si eu o camasutza...deci sunt mult mai bine
La restaurant ne-am lungit...pana aproape de 23...piscotica a alergat cu alti copii, era si ceva apa pe-acolo (un fel de decor)...a rezistat ea ceva vreme ...dar pana la urma s-a facut flesca...noroc cu ceva improvizatii la haine

Alina ce mai faci?
Nyny esti pe receptie?
Magda

Cu ce se mai joaca atomicele voastre? Sau merg la cursuri de vara? Intreb...ca-s in pana de idei...iar piscotica se crede printesa...toata ziulica sta imbracata in rochie de printesa...si parca se uita cam mult la desene...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Tatiana, am vazut ca-i altoit 'atomicele'...chiar in we citeam intr-o carte...ca pana pe la 6 ani iti cam bati gura de pomana cu ei...le zici ce tb sa faca hotarat (chiar actionezi), si apoi...totu-i sa nu cazi in capcana lor...cu :'da de ce?..ba nu fac aia..vreau ailalta'...si variatiuni pe aceeasi tema...si tu sa incerci sa le explici, sa le raspunzi..Tot acolo zicea...ca e bine venita...din cand in cand, cate-o pauza de 2-3 min (anul si minutul) singure intr-o camera, colt...Asta o aplic si eu cand nu se mai poate...si cateodata da si rezultate

Pe mine ma dispera...piscotica mica...frate plange din orice...daca se uita cineva mai nu stiu cum la ea, sau ii zice ceva pe-un ton mai altfel,...gata da drumul la robinet


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza...

Tatiana sarumana pt tratatie. N-am mai intrat aseara ca am picat lata. Am iesit cu copiii ca de obicei in parc, pe urma hranit, spalat, culcat... facut si eu baie inclusiv pe cap si am aterizat in pat.

Imi pare rau ca te-au suparat fetele ieri. Ce sa-ti zic... nu vreau sa te superi pe mine nu dau sfaturi, nu judec doar spun cum e la noi. Eu mi-am propus sa nu lovesc niciodata copiii si pana acum am reusit cu toate ca de multe ori imi vine mie sa-mi smulg parul din cap de nervi. Asta nu e o solutie... violenta naste violenta. Eu o mai pedepsesc pe Mara ori la coltul de rusine, ori izolata intr-o camera pana se linisteste sau o iau separat si discut problema in liniste, fara spectatori si cateodata avem rezultate uimitoare. Am observat ca atunci cand sunt eu stresata si nervoasa si agitata, la fel sunt si copiii. Daca ma linistesc si le vorbesc frumos de multe ori am parte de acelasi tratament. Stiu, e foarte greu si cateodata iti vine sa o iei pe campii si simti ca esti intr-o situatie fara iesire si ca nu mai ai rabdare dar pana la urma trebuie sa ii luam ca atare... sunt copii, sunt mici si plini de energie si dornici sa descopere lumea. Iarta-ma daca te-am suparat... nu vreau sa tin teoria chibritului aici dar eu asa vad lucrurile.


Doinita ma bucur ca v-ati distrat ieri. Intrebai de activitatile copiilor... si Mara la fel cu papusile.. le face de mancare (are o gramada de chestii de bucatarie: oale, aragaz, tot felul de legume, etc), le schimba hainutele... cand se plictiseste de ele o apuca cu puzzle-uri, construieste cu cuburi de lemn, lego... si cam atat. Cere la desene (nu-i dau decat la bbtv) dar se plictiseste repede si de ele.


Alina hai si tu la cafea.

Magdalena chiar, cum a fost revederea cu Yarina?


Fug la treaba...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Nyny un mare BRAVO pt. ca ai reusit chestia asta cu tvul, piscotica a descoperit demult telecomanda si a dat de minimax, jimjam...Aaaa si mai e ceva, piscotica mea nu se joaca singura...cum aud ca Mara face de mancare, schimba papusi...Alexia face si ea...dar tb sa mai fie si altcineva cu ea...si atunci...(recunosc greseala) sa mai am si eu 5 min pauza am mai apelat si la tv. Ce sa zic, nu-i dependenta si incerc sa apelam cat mai putin la el...dar cand nu-i cu mine/sotu...nu pot controla

Alinaaa....cand dai fresh-ul ala????

Sa va zic...am chiulit putin si am facut un shoping mic cu o prietena...Mi-am luat o rochitica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui doinita_g

Nyny un mare BRAVO pt. ca ai reusit chestia asta cu tvul, piscotica a descoperit demult telecomanda si a dat de minimax, jimjam...Aaaa si mai e ceva, piscotica mea nu se joaca singura...cum aud ca Mara face de mancare, schimba papusi...Alexia face si ea...dar tb sa mai fie si altcineva cu ea...si atunci...(recunosc greseala) sa mai am si eu 5 min pauza am mai apelat si la tv. Ce sa zic, nu-i dependenta si incerc sa apelam cat mai putin la el...dar cand nu-i cu mine/sotu...nu pot controla

Alinaaa....cand dai fresh-ul ala????

Sa va zic...am chiulit putin si am facut un shoping mic cu o prietena...Mi-am luat o rochitica...

Doinitza>> Alexia-Teodora (Tzupanica) 16/03/2008)
"Lucruri pe care le poti darui si pastra in acelasi timp:cuvantul, un zambet si o inima recunoscatoare"




Sa porti sanatoasa rochita si camasutza de ieri


Celelalte posturi de desene (minimax, cartoon,etc) le-am scos pur si simplu din grila. Mi-e teama de ele. Nu te gandi ca ea nu le-a gustat deloc... a avut o perioada cand se uita si la minimax dar devenise dependenta de ele plus ca plangea noaptea in somn pt ca ne tot certam cand nu o mai lasam sa se uite. Ar fi stat toata ziua cu ochii tinta la ele si facea un scandal monstru cand nu o mai lasam. Mara e genul de copil (sau poate toti sunt asa, nu stiu) care daca ii dai un deget iti ia toata mana. Nu poate a inteleaga daca ii zic "gata, te mai uiti 5 minute si le inchidem"... nu frate ea ar fi stat tot timpul la tv. Asa ca am preferat sa-i zic ca nu mai sunt decat alea de la bbtv. Sotu' chiar imi spunea ca nu stie ce copil s-ar uita la asa porcarii de desene animate (la bbtv adica), dar daca ar fi fost un pic atent la ce se intampla acolo si-ar fi dat seama ca sunt chiar educative.

Lasa ca mai au putin si incep gradinita si atunci o sa mai iasa din rutina... si o sa vina cu alte mofturi.




Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Ca sa vezi,am scris ditamai carnatu,dar am uitat sa ma loghezS-o iau de la cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Am zis eu ca ma lasa si ultimul neuron ramasDupa cum spuneam ,am incercat toate variantele posibile si imposibile,sa nu credeti ca le altoiesc"tare",de regula dau si pe pampi,ele se uita una la cealalta si incepe chicoteala,in timp ce eu fierb.Am vazut si eu cum sta treaba cu calmul,dar functioneaza doar la al meu sot,cand apar eu in peisaj incepe calvarul,desi nu le bag in seama si nu le zic nimic.Despartite sunt super ok,nici nu zici ca ai copil in casa.Mai incerc si eu,ca nici eu nu sunt adepta bataii.

Doinita,incotro,camasuta,rochita?Sau vreo recompensa,ceva?Am gatat si eu tocanita de pui cu ceapa,marar si patrunjel.Astept sa se trezeasca fetele,sa vedeti ce se-ndoapa,ca si curcanii,cel putin Iarina,nici nu mesteca,indif.de mancare,asa e de cand o stiu.
bombele au trecut de faza des.animate,lego,bucatareala,papusi,mai nou sunt la dulapul cu papuci,cu tocurile lui mami,cu pantofii si adidasii lui tati,umbla prin toata casa.Dar sunt haioase


Mergi la inceput