Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Buna dimineata!

Strumph, cam ocolesti intrebarile.......... Dar de ce trece asa greu bubita piscoatei? Nu gasesti niste mixtura mentolata sa pui pe bubita sa nu o mai manance asa rau?


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


nu ocolesc doamna , numai nu am apucat sa raspund inca la nimeni ce a scris aseara dupa mesajul meu cu "binoaclele" si vecinii

am vazut ca si tu si alexina sunteti curioasa cati ani are vecinu nu stiu cati ani are, dar stiu ca sunt mai multi in casa aia, cred ca familii, vreo 2 , ca tot le vad pe 2 gagici ca ies la fumat pe terasa in spatele casei si seara iau masa in gradina cand e vreme buna la lumina lumanarilor am vazut si vreo 2 baieti, cred ca-s 2 familii asa cum spuneam si au si vreo 2 copilasi ca au o gramada de jucarii in gradina pentru copii, leagane, tobogane, piscina, groapa cu nisip dar eu tot sunt curioasa de ce arde lumina toata noaptea in casa aia ? noapte de noapte si imi bate in geamuri, de zici ca sunt la casa poporului, au mai si schimbat beculcu unul foarte puternic, in camera de sus ce e cam la acelasi nivel cu camera piscoatei si ma innebunesc cat de tare bate lumina in camera piscoatei ..na ca m-am uitat pe geam, si acum e becul aprins si e trecut de ora 8 jumate dimineata si e zi afara, ce naiba fac oamenii astia, au prea multi bani si nu stiu cum sa plateasca facturi la energie electrica?

bubita piscoatei nu e o bubita simpla, e un fung, o ciuperca adica luata de la motan adica de pe mainile sotului ca eu nu alint matza deloc si nici nu o pup ... eu ii dau cate un shut in dos de fiecare data cand il prind sper cat de curand sa ii treaca ca deja nu mai suport eu sa o vad cum se scarpina saraca, d`apoi ea ca trebuie sa indure toate astea si daca nu ii trece in 10 zile sa vezi ce pasaport de Honolulu ii fac eu la motan, de nu se vede ... chit ca o sa stea suparat Nick pe mine , dar ce sa ii fac ? de cand am fost la doctor cu bubita si stie de la ce are fata buba nu i-a mai dat drumul deloc la motan in casa, da deloc! si el care mereu cand venea de la munca fugea imediat sa iid ea drumul in casa nu cumva sa se evapore cumva daca sta pe afara si seara cand il dadea inapoi afara cand mergeam noi la culcare, vai ...ii era asa mila de el de numa, ca il si pupa pe bot, asta in adevartul sens al cuvantului ca l-am vazut eu de vreo 2 ori i-am interzis sa il mai scarmene si sa il pupe pe bot , ca daca il vad doarme afara cu el in dulap

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Neata

am simtit miros de cafea si am venit si eu
am avut buburuza mai mare bolnavioara ,mi-a facut cateva zile la rand febra peste 39 si se plangea de dureri de burtica,acum e mai bine si am venit sa va citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Stefyaaaaaa La multi ani!!! sa fii sanatoasa , iubita si fericita si sa mai treci pe la noi pe aici, nu numai pe FB si sa ne-o arati pe mica ciprioata in pozici noi

Yasmi, ai vazut ca am avut dreptate cu poza ? seamana la ochi cu Andra lui Miki, dar e nepotica dulce si scumpa Am uitat sa precizez ieri ca mi-a placut livingul tau, dar sper totusi sa pui o canapea confortabila acolo, nu caramizile glumesc desigur, deja ma gandesc ca esti in cautari de mobilier si decoratiuni

Alexina, te plangi de scari ? acum la 18 ani? da mai tarziu mama cand oi fi ca mine ce mai spui ? hai ca fac bine la silueta, eu asa ma consolez cand mi-e lene sa urc scarile Asa frig ii pi la Susheava ? valeu... deci la mama cum o fi oleak mai la nord est ? tre` sa termine renovatul casei pana in sept cand vin englezoii , sper sa aiba vreme buna si sa nu fie aglomerata pe ultima suta de metri Distractie faina la gratarel, sa trimiti un mic via London ca asa mi-e o poftaaaa da ma chinui cu regimu asta, offf e grele maica pentru mine care eram invatata sa rontai toata ziua

Happiness nu am paucat sa iti multumesc ieri de sfaturile in legatura cu cremele deci o fac acum Ce mai fac pustii tai ? Andrei e ok? bombonica roz? inca e gelos tare A pe M ? sau i-a mai trecut si o iubeste si o dragaleste si el pe bombonica? Pozici noi cand ne mai arati sa vedem si noi cum au mai crescut puii ?

Anda, azi nu ai venit la cafeluta sau nu te lasa strumfu ? ii place tare in centrul de activitati sau ai dat banii degeaba ? eu sper ca nu, sa ii placa, la fel de mult cum iiplace piscoatei, e toaat un chiot si o veselie cand e acolo cu toate zornaitoarele

Millie, sanatate printesei dar ce a avut ? printesa mica ce face? a inceput sa faca tumbe ?

dyadya, nu ii mai da biscuiti baiatului, vorba madutei, mai bine i-ai da sa guste un fructe decat biscuiti, mai ales ca sunt cu gluten ma gandesc , sau poate i-ai cumparat de aia speciali de bebe fara gluten? pana pe la 8 luni dupa cate stiu eu nu au voie sa pape nimic cu gluten, nu biscuiti,nu paine, nu cereale cu gluten, ca poate dezvolta alergii.... deci mare atentie ca nu e de joaca cu asa ceva , nu cred ca ai vrea ca puiul tau sa sufere toata viata sa nu poata manca o prajitura sau o felie de paine cu ceva , deci mai lasa-i incolo de biscuiti la 4 luni ... mai asteapta ca o avea el timp toata viata sa manance de toate. Cat despre pampersi, eu cam 4-5 folosesc , depinde cat pish face , kk mai rarut la ea deci scapam mai ieftin, facem economie

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Strumph ,sa-i treaca repejor bubita . mama lui de motan offf,si al meu sot e mare iubitor de pisici si cand merge in vizita la sora lui scarpina motanul familiei

Alexina ,la cea mare nu ia cazut parul deloc dar vad ca la asta micuta incepe sa-i cada .distractie placuta!
Dya pupam pe Cristinelu cuminte care nu a plans la vaccin,cand a facut Andrada vaccinul de 2 luni nu i-am dat nimic preventiv si nu mi-a facut febra deloc,cei drept am tot urmarito.Acum mi-am adus aminte ca si fata mea tipa cand nu este bagata in seama
Miki e tare dragalasa nepotica,sa creasca mare si sa fie sanatoasa !
Cami,multa sanatate micutei !
Yasmi felicitari pt.casuta! nici eu nu am ajuns inca la controlul gineco ,dar saptamana viitoare musai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

azi sunt odihnita. am dormit de la 22 la 5. nu s-a mai trezit bebelina in miez de noapte.
de cateva zile beam cafea goala, fara lapte si cam multa. eu cred ca si din cauza asta bebelina se tot trezea si era mai agitata. azi noapte a dormit foarte bine si ieri n-am baut cafea decat o gura mica si restul lapte. cred ca las cafeaua de tot si gata. poate doar un strop asa cu lapte mult la cateva zile.

happiness asa des se trezea Maria si noaptea? eu sunt obo si cand ma trezesc la 5-6 apai tu asa.... tu nu-i dadeai san in parc? era prea mare agitatia sa vii repede cu ea acasa. ii dadeai acolo si gata, stateai linistita.

strumphitza eu asa as arunca intr-un canal motanul ala pai din cauza la motan sa aibe piscotica de suferit? nu se poate asa ceva. ea este mai presus de orice. vezi cum faci si da-l la caini.

miki nepotica este o scumpete de fetita, fumoasa si dulce, cu ochisori sclipitori Doamne ajuta sa fie sanatoasa.

madutza este super listuta ta de diversificare. am copiat-o si eu chiar imi place.

dya cand povestesti de soacra.... in loc sa va lase linistiti se tot baga. macar daca se baga cu ceva folositor nu numai asa sa te enerveze.
fetelor sa nu va suparati ca eu mereu comentez de soacre, dar pe mine chiar ma enerveaza soacrele care se baga ca musca, ele le stiu pe toate, ele fac si dreg. muuulte povesti cu soacre am auzit si nu stiu cum pot fi asa daca ele sustin ca vor binele copiilor. si fac numai rau.
bine ca eu stau departe de soacra si ne vedem rar asa ne intelegem bine dar daca stateam cu ea....nu stiu zau daca ne intelegeam cumva ca eu n-o lasam sa comenteze nimic

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

alexina nici la Anastasia nu am vazut sa-i cada parul. i-am mai crescut chiar, s-a mai indesit putin. dar are o cheliuta in spate cum tot sta pe spate si se freaca
ai vostri au asa?
pune mana si urca scarile, ce te plangi. faci picor frumos si miscare

ally ce baietel frumos am vazut vai cat de dulce este Edy, ce fatuca face el, tare scump este

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Strumph multumesc

nu stiu exact ,a avut putin rosu in gat dar dr a spus ca nu era motiv sa faca febra asa mare,analizele de singe ,urina au iesit bune ...bine ca a trecut ,acum e pe antibiotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

stefy La multi ani!
sa fi sanatoasa si sa te bucuroi de puiuta mica .
ahaaa deci pe FB intri si aici nu

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

alexina nici la Anastasia nu am vazut sa-i cada parul. i-am mai crescut chiar, s-a mai indesit putin. dar are o cheliuta in spate cum tot sta pe spate si se freaca
ai vostri au asa?
pune mana si urca scarile, ce te plangi. faci picor frumos si miscare

ally ce baietel frumos am vazut vai cat de dulce este Edy, ce fatuca face el, tare scump este

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)





a mea nu are chelie in spate.
asa-i nu? dimineata cand ma trezesc nu pot flexa laba piciorului asa-s de ramolita si imi tremura genunchii. offf si le urc fugind si cate 2 scari odata!

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:


ca tot se vorbeste de diversificare, am si eu cateva info notate inca de cand eram insarcinata. Sunt de la o emisiune de pe Antena 2: Traieste sanatos din 8 martie 2011

I. Suc de fructe: 6 luni pt bebe alaptati exclusiv la san; 5-5,5 luni pt cei hraniti cu lp
-lamai+mere+morcov
-banana
-se evita la inceput: pere, piersici, caise, struguri, pepene pt ca fermenteaza
-la inceput se da cate 1 lingurita, apoi se creste catntitatea treptat, in urmatoarele zile
-sucul se poate amesteca cu branza de vaci
-dupa 1 sapt-10 zile se adauga si pulpa fructului
-din cele 5 mese/zi, 1 va fi cu suc cu fructe

II. Cereale (fara gluten) cu lapte
III. Supa de legume: 5,5 luni (lp) - 6,5luni (san)
-se pun cat mai multe legume: morcov, albitura (telina, pastarnac, patrunjel), fasole verde, dovlecel, rosii
-la inceput doar supa, apoi legumele pasate
-dupa 2 sapt se adauga carne de animal matur (gaina, vita, nu pui, vitel; pt ca animalele nemature au carnea mai greu de digerat)
-porc dupa varsta de 1 an
-la inceput doar supa de carne, apoi se paseaza si carnea (10-20gr la inceput, apoi se ajunge la 70-100gr carne)
IV. Oua (dupa 7 luni)
-ou fiert tare; se da numai galbenusul pt ca albusul poate da alergii si e greu de digerat si nu are valoare nutritiva; albusul se da dupa varsta de 1 an


Mergi la inceput