LMA Raul -Delfinasi in sarbatoare(163)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Paula, voi ati scapat de varicela (parca)? nu a avut Raul nimic, nu?

Dragaica, chiar ar fi prea mult pt ei!

Eu il mai las vreo 2 saptamani, sa se refaca dupa ultima 'buba'. Voi cere sa le fac separat. Cred ca nici n-au mai auzit de asa ceva la dispensar..

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Cine are o reteta cu spanac pentru bebei, le-am facut deja fiert cu orez, alte idei mai aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu i-am dat spanac cum il fac pt noi...adica cu faina, lapte si smantana.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze 1 AN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Si noi vom face vaccinurile la distanta de 1 luna intre ele. Eu sunt pro vaccin mai ales ca doctorita mi-a explicat clar si urmarile bolilor in cazul in care le face si nu are vaccinul...Cel mai grav mi s-a parut cazul rujeolei...care daca o face si nu are anticorpi visrusul ramane in organism si in general in jurul varstei de 7-8 ani se reactiveaza si ataca sistemul nervos ducand pana la decesul copiluluo. Acest lucru mi l-au spus si alti 2 pediatri pe care i-am intrebat despre ROR ..In principiu toti mi-au spus ca este ok sa le faci, ca nu sunt obligatorii si ca este decizia mamei sa isi protejeze sau nu copilul prin vaccinare. Dar argumentele pro au fost in special cu urmarile si efectele rujeolei la un copil nevaccinat



Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

fete, va vad active cu subiectul asta de vaccinuri
si noi mergem vineri la consulattie si vaccinat

acum intrebarea mea este daca amandoua sunt incluse in schema obligatorie de la stat sau trebuie sa cumpar ceva eu??

hmmm, noi in functie de schema obligatorie avem in plus prevenraul..mi s-a parut importnt cand mi s-a explicat si atunci am mers si pe asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

vaccinuri - mamici dragi, dar stiti ce spun statisticile? ca sunt mai multe imbolnaviri in randul copiilor vaccinati decat in randul celor nevaccinati.

vaccinul nu iti ofera imunitate 100% si de asemenea este limitata in timp. voi nu ati citit articolele puse de Eladea?

medicii si parintii vorbesc in general despre efectele adverse imediate ale vaccinurilor - gen agitatie, plans, febra, convulsii. dar nimeni nu ne spune care sunt efectele negative pe termen lung, peste ani. ganditi-va ca se introduc in organism virusi in stare latenta, care raman acolo cantonati si nu se stie cum vor evolua in timp

de exemplu se vehiculeaza ideea ca HIV ar fi un virus generat prin recombinarea unor virusi latenti introdusi in corp prin vaccinari. stiati asta?

la ce ne mai putem astepta oare?

ca sa nu mai vorbim de "ingredientele" care se gasesc in aceste vaccinuri: celule luate din tumori umane, celule fetale de la fetusi avortati, celule din rinichi de maimuta (pe care se cultiva virusii respectivi). asta am citit in articolul pus de baby78. mercurul se pare ca nu a fost scos din compozitia vaccinurilor, doar ca nu il mai gasim sub denumirea de thiomersal (sper ca am scris corect), ci sub alte denumiri.

si pediatra mea mi-a spus ca vaccinarea nu garanteaza ca copilul nu va face boala. despre rotarix mi-a spus ca ea nu l-ar recomanda nici unui parinte. l-ar face numai daca respectivul solicita in scris. a spus ca a vazut niste reactii f. urate la acest vaccin.

de aceea spun ca imi pare rau ca i-am facut si vaccinurile de pana acum. o sa mai merg o data la pediatra sa vb. mai detaliat despre problema asta inainte sa faca puiul 1 an si vom lua atunci decizia definitiva.

va doresc tuturor sa luati o decizie inteleapta

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

v-am promis poze cu mine cand eram mica

si poze cu mara si compotul de caise

cristina, voi ce faceti? ce face vladi?



Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

puiutz gandeste-te ca o data cu aparitia vaccinurilor multe maladii au fost stopate sau mult reduse in a mai avea efecte negative asupra omenirii...numai la poliomelita daca te gandesti.. deci eu ma gandesc ca totus e de bine, insa nu cred ca stim noi exact ce contin acestea din zilele noastre , ca se invenetaza in fiecare n cate-un vaccin. e greu sa decizi in locul puiului tau, e clar ca toate le vrem binele, si cred ca mult conteaza si cum ni se explica fiecareia in parte. de rotarzix si eu stiam la fel, plus ca v-am zis ca in spital am gasit copii vaccinati care au facut boala.

off ca tare-i greu de luat o decizie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

v-am promis poze cu mine cand eram mica

si poze cu mara si compotul de caise

cristina, voi ce faceti? ce face vladi?



Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+


mi se pare sau sunteti 2 picaturi de apa?!!!

apropos invata-ma sa fac si eu compot..am prune si piersici..merge sa fac ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

lala, sa-ti zic sincer eu fac la ochi, deci nu stiu sa iti zic masuri. dar principul e simplu, pun fructele la fiert cu putin zahar (ca ii dau si marei) cand se raceste pun in sticla si bag la frigider, fructele le mananca marius si fisa :)))

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+

Mergi la inceput