LMA Raul -Delfinasi in sarbatoare(163)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

lalala, conform unui renumit pediatru american, imbolnavirile de poliomielita se redusesera drastic cu multi ani inainte de inceperea vaccinarii in masa. stai sa caut articolul in care am citit si pun link-ul inca o data (prima data l-a pus Eladea, precum v-am spus).

dar intr-adevar, este o decizie foarte greu de luat, pentru ca nu avem informatii suficiente si corecte.

dar sa-ti dau un exemplu referitor la cum ni se explica de catre pediatri: noi i-am facut lui Raducu infanrix si synflorix, la 2, 4, 6 luni. acum la 1 an tb. musai pe langa infanrix inca o doza de synflorix!

fosta pediatra ne-a facut capul mare ca synflorix-ul este foarte bun, ca meningita e o boala periculoasa etc si ca ea ne recomanda sa i-l facem. de mentionat ca ea ne vindea vaccinurile. ce a "omis" sa-mi spuna este ca synflorixul se paote face si dupa varsta de 1 an, in doar 2 doze, nu in 4, ca atunci cand se opteaza sa fie facut pana la 1 an!!!!

am aflat de acest lucru abia la rapelul de la 6luni cu synflorix

ca sa nu mai spun ca si la 2 si la 4 luni, cand i le-a facut in aceeasi zi, Raducu a facut febra mare, 38 cu 7! la 4 luni a avut si o eruptie pe piele!

la 6 luni i-am facut doar infanrix, ca nu aveam bani pt. amandoua si oricum inclinam sa nu-i mai fac synflorix. nu stiu cum ne-a convins totusi sa continuam si cu synflorix-ul, asa ca i l-am facut la 7 luni. facandu-i-le separat, Raducu nu a mai avut nici o reactie adversa. nu febra, nu plans, nu eruptie cutanata.

acum la 1 an cica iarasi trebuie sa i le fac in aceeasi zi. voi refuza categoric. daca ii mai fac si synflorix.

vom vedea cat putem amana ROR-ul, in caz ca ne decidem sa i-l facem si pe asta.

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Alice, chiar ca iti seamana Mara! Totusi, seamana si cu Marius, poate ai senzatia asta cand ii privesti pe amandoi pt. ca Mara are ochii exact ca ai lui tati

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

da elena, si mie mi se pare ca seamana cu el. vad asemanarea intre noi doua doar cand ma uit la poze, in rest...e marius.
cu vaccinurile nu stiu ce sa spun. nu cred ca avem acces la toate informatiile, fie ele pro sau contra. eu vad interese si de partea unora si al altora.
pana acum am facut tot ce era in carnetul de vaccinari ca fiind obligatoriu.
sincera sa fiu, nu m-as simti confortabil sa stiu ca o trimit pe Mara intr-un colectiv unde un copil nu e vaccinat. trebuie sa ne gandim si ca in viitor vor merge la gradinita, scoala...

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Buna seara mamici!

Legat de vaccinuri, nici noi nu am facut pana acum decat pe cele obligatorii, adica cele din maternitate si infanrix. Pediatra noastra chiar nu e fan vaccinuri asa ca stiu ca daca imi recomanda vreunul atunci chiar e convinsa ca e benefic.

Dintre cele optionale ea ne-a recomandat Prevenarul dar numai in momentul in care copilul intra in colectivitate. A spus ca daca stau cu el acasa sansele de a contacta pneumococul sunt f. mici si nu justifica vaccinarea.

Despre ROR ea ne-a spus ca nu il recomanda pe cel nou Priorix Tetra care include si virusul de varicela, pentru ca este prea nou si a vazut reactii urate la el. Ne-a recomandat ca facem rost de cel simplu cu 3 tulpini de virus. Ea recomanda vaccinul pentru componentat anti-rujeolica, intrucat rujeola este cea mai periculoasa dintre bolile copilariei dar vaccin simplu anti-rujeolic nu se mai gaseste. De asemenea, ea nu recomanda vaccinarea simultana ci la diferenta macar de o luna intre vaccinuri

Problema de care trebuie sa tineti cont cand alegeti sa faceti sau nu ROR este faptul ca el este trecut din 2005 parca in schema asa zisa obligatorie si este cerut la inscrierea in gradinite/crese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

buna seara fetele..
off..nu apuc nicicum sa tin pasul cu voi..
daca deschid pe zi laptop-ul..se catara Robert pe el..si bate de ii sar tastele...

iar seara abia astept sa fac baita..si sa stau cu tati putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Hello, nu apuc sa intru, nu apuc sa fac nimic!

Copilul doarme putin peste zi, abia mananc si ii pregatesc si lui, si e treaz! Ma streseaza ca se freaca la ochi cand ii e somn atat de tare, ca are ochiul rosu (in zona unde ar trebui sa fie alb). Sigur e de la cum apasa. Si degeaba il pun in pat, ca dureaza o ora pana sa adoarma, se freaca intruna!!! L-am luat la leganat, asa nu se mai freca la ochi, dar nici nu dormea! Of, si e tare marait. Poate are ceva mancarimi la ochisori, sau alergie la praf, habar nu am. Maine mergem la vaccin, dr de fam e in concediu, cica va fi alta ce o inlocuieste. No, deci clar daca va fi marait zilele urmatoare sa stiu ca nu e de la vaccin, ca deja e marait mai mult decat necesar!

Mi-e drag ca stie si intelege tot mai multe. Azi m-am intalnit cu o finuta graviduta, si i-am zis lui Vlad ca in burtica ei este un bebe. S-a uitat foarte atent (de regula nu e prea interesat de altii, decat de indicatoare, reclame luminoase, pasari, etc), si i-am spus sa mangaie burtica, sa ii faca "draga, draga", si i-a facut! S-a mirat si graviduta.

No, deja s-a trezit... l-am linistit si a adormit, sper.

Alice, . da, seamana Mara cu tine cand erai micuta. Asa am zis de Bianca lui Michelle, ca mi se parea ca seamana tare bine cu taica-so, pana ne-a aratat Michelle poze cu ea mica.

Bumblebee, ce spaima cu voma!!!

Crissy, din ce povestesti imi pare ca Bea aude!!! De fapt, clar aude, ca intelege ce ii spui fara sa te vada!!! Nu e cumva posibil sa nu fie analizele/testele alea bune, fiindca era Bea prea mica???

Eladea, pupam pe filip sa nu aiba nimic!

Tu, fete, scuze, ca nu mai stiu ce am citit! Fug ca mai am atata treaba! va pup cu drag! Noapte buna!





Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Hop si eu!

Alice, seamana tare si cu tine, dar clar are ochii lui Marius, asa cum spunea si Puiutz

Despre vaccinuri, am fix aceeasi parere ca si tine, Alice.

Bogdan a avut inainte sa implineasca un an ceva care semana uimitor de bine cu pojarul (rujeola) si multe ganduri mi-am facut atunci. Nu stim daca a fost sau nu, dar a avut febra 10 zile in continuu, peste 38.6, atingea si 39.8, ii scadea doar cu impachetari si antitermice, cand nu mai aveau efect, iar ii crestea febra. Ochii ii erau rosii din a 4 sau a 5-a zi, dar rosii rau, albul ochilor aproape ca nu mai era, avea bubite mari si rosii si scorojite pe el, era horror. Citeam despre complicatiile care pot aparea de la pojar si ma ingrozeam. Eu nici nu-mi pun problema sa nu-i fac lui Sasha ROR-ul.

La poliomelita, tbc s.a nici nu vreau sa ma gandesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

saddie cum o cheama pe pediatra ta? pare ca avem aceleasi recomandari

noapte buna, am inceput sa ma uit la pretty little liars, serial de adolescenti si inainte de culcare, ma mai uit la jumate de episod....

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Alice, mie mi se pare ca Mara e MiniMara!

Eu asta cu vaccinurile o vad ca o discutie interminabila, prefer sa nu intru in polemica pe aceasta tema, cu atat mai mult cu cat nu detin date stiintifice ca sa probeze ca sa ma convinga sa nu vaccinez copilul. Mie mama mi-a spus ca si eu am fost vaccinata cand eram mica, tine si ea minte de ceva de ROR, imi pare rau ca nu mai am fisele de vaccinari.. Efecte adverse pot exista la f multe medicamente. Dar speranta de viata a crescut extraordinar de mult in ultimii ani (zeci de ani). Medicina a avansat f mult si asta isi spune cuvantul.
Zonele georgrafice in care se fac/nu anumite vaccinuri sunt cu boli specifice. In Estul Europei nu se vaccineaza pt TBC, dar nu au acest risc..
As vrea sa stiu daca se insinueaza ca oamenii care nu primesc niciun vaccin in timpul vietii (gen dintr-un catun din Africa) traiesc mai mult .
Repet, multe mi se par discutii, dar fara o baza de date corecta. Studii concrete, statistici. Surse sigure si verificate.
E pacat ca nu ni se ofera mai multe date.. Oare nu stim noi sa le cerem?

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna fete,

vaccinarea: e o manipulare de masa intr-un sens sau altul.
Noi am facut pentaximul acum 2 sapt si vom face ROR-ul peste 1-2 sapt.
Dr mea nu mi-a spus de la inceput sa il fac separat,eu am tot batut-o la cap,sa imi spuna cum e mai bine,cum e cu efectele adverese in timp...etc...m-a vazut indecisa si a luat-o pe calea de mijloc,mi-a dat ROR-ul sa il pun la frigider 2 sapt pana ma hotarasc daca sa il facem.
eu le primesc de la stat,deci interes nu avea material
Pana la urma citind complicatiile bolilor,am decis sa facem vaccinurile



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput