Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Inacat, ma bucur ca va ginditi la bebe2. Pentru ca ai nascut spontan, poti ramane insarcinata cd vrei tu (presupunand ca ai fost la doctor la control si ti-a spus ca esti ok). Si eu am vrut sa raman cat mai repede gravi, dar nu s-a putut pt ca din cauza alaptarii frecvente, nu am avut menstra. Dupa prima menstruatie am fost la dr, mi-a zis ca totul e ok si luna urmatoare am ramas insarcinata. Intre minunile mele este o diferenta de 1 an si 11 luni. In mai am facut 3 ani de cd nu mai dorm noptile cap-coada. Visez deja ca la anul voi pleca in concediu doar cu sotul si voi 3 zile si 3 nopti

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:


Buna dimineata! Va invit la o cu lapte!

Elfica sper ca nu te-ai suparat preat tare pe mine. Tu faci ce vrei iti cunosti mai bine copilul si intentiile. Eu ti-am spus ce am facut eu.

Citat:
citat din mesajul lui inacat

Fetelor, hai sa va spun ceva ce nu credeam macar ca voi gandi.
Si anume un al doilea bebe

Bravegirl, cand spuneai ca nu ai mai dormit de 3-4 ani... cam asa cred ca as ajunge si eu. Deja s-au facut 8 luni, nu ar mai fi mult, nu?

Am o prietena cu un pici de 4 ani si unul de 2 in aceiasi situatie, dar zicea ca oricum noi, ca mame, nu mai dormim niciodata ca inainte de a deveni mame.
Cica si ea acum abia, si doar cand pleaca de acasa fara copii, doarme noaptea cap-coada, altfel sa trezeste macar de control, chiar daca pustii dorm linistiti.

Asa ca ce ziceti? sunt nebuna?

Cu sotul am stabilit ca subiectul sa-l dezvoltam de la anu', ca sa vedem cum stam cu banii, ce se mai intampla cu criza asta (eu am salariu de ras), acum doar coace la mine in cap. Si bineinteles pun in balanta toate variantele .
Eu ma apropii de 40 si ma gandesc ca mai tarziu nu mai e indicat, asa ca ori acum ori deloc. Mai ales ca am avut si sarcina cu ceva probleme si emotii.

In fine, voi vedea, dar cat de curand stiti ca este recomandata o noua sarcina dupa nastere?
Ca daca ne hotaram pentru eu vreau cat mai curand posibil.


Mami de ursulet acvatic (26.11.2010)


Inacat depinde de copil. La mine diferenta intre fete e de 2 ani fara 4 zile. La prima nu am dormit noptile intregi pana la 1 an si 8 luni caci imi cerea lapte noaptea (de la biberon) de 2 ori. Eu eram fara experienta si m-am luat dupa copil( desi manca bine ziua, deci nu avea motive intemeiate) si i-am dat fiindca mi-a cerut. Intai era mica si apoi si-a facut un obicei pe care cu maaare greutate i l-am scos la 1 an si 8 luni cand i s-a facut rau in somn dupa 3 ore de cand mancase a varsat lapte nedigerat. Ma rog, a fost un semnal de alarma si in cateva nopti am reusit sa scap de biberoanele de noapte. Inchipuie-ti ca era deja mare si incepuse sa vorbeasca si tipa ""lapteeee" de ma stiau toti vecinii. Nu voia sa inteleaga nicio explicatie. In fine. Asta ziceam depinde de copil. Apoi am nascut-o pe a doua, care de la 2 luni jumate doarme toata noaptea. Deci, mai exista si cazuri fericite.

Ma bucur pentru tine ca te-ai hotarat pt bebe2. O sa vezi ce frumos e! Eu voiam sa fac copii la distanta mica si ginecoloaga mea mi-a spus ca ar fi indicat sa lasi corpul o perioada de 6 luni sa-si revina dupa alaptat (si sarcina) si de abia apoi sa ai o noua sarcina (si o noua perioada de alaptat). Se poate si fara pauza. Dar probabil ca e mai bine pentru organism, mai ales ca nu mai suntem la 20 si ceva de ani, daca ma intelegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata!

Fluturasha, cum ai dezvatat copiii de papat noaptea? Ca eu n-am dormit nici macar trei ore legate intr-o singura noapte de cand am nascut... si maximul de somn a fost de 5 ore pe noapte (cate o ora-doua).



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Buna dimineata!

Fluturasha, cum ai dezvatat copiii de papat noaptea? Ca eu n-am dormit nici macar trei ore legate intr-o singura noapte de cand am nascut... si maximul de somn a fost de 5 ore pe noapte (cate o ora-doua).



Mami de Cristiana (29.12.2010)


Pe prima, cum am spus, la 1 an si 8 luni, a fost greseala mea [deh, primul copil, fara experienta, ma simteam vinovata sa nu sufere copilul, bla, bla, din astea] trebuia sa o fac muuult mai devreme, pana pe la 8-9 luni cand deja sunt mari si tin minte lucrurile, au deja tabieturile lor, am dezvatat-o brusc. Pur si simplu nu i-am mai dat intr-o noapte dupa ce a vomitat in somn lapte nedigerat. Nu i-am dat, ea tipa "lapteee" si eu m-am tinut tare. Dupa 4-5 zile nu prea mai cerea dar a continuat sa se trezeasca si "sa maraie" cateva luni la orele la care ar fi baut. Deh obiceiurile proaste perpetuate! Caci eu nu cred ca mai are nevoie de lapte noaptea dupa 6 luni! Parerea mea! Are rezerve destule si in plus stomacul trebuie sa sa odihneasca noaptea. E vorba numai de un obicei perpetuat gresit.(asa cred eu!) La fel si cu suzeta am dezvatat-o pe cea mare la 1 an si 2 luni. Greu, foarte greu. A durat vreo saptamana...de urlete. Cu cat amanati mai mult cu atat o sa fie mai greu. Acuma tine de fiecare cat vrea sa perpetueze aceste obiceiuri. Cunosc mame care le tin suzetele si la 3-4 ani! Inchipuiti-va ca e foarte greu sa o mai scoti la o varsta asa mare. La a doua fata, pe la 2 luni jumate a cerut lapte mai mult seara si a dormit toata noaptea. Acum nu mai bea asa mult - poate sa bea si 50 ml si doarme toata noaptea adica 10-11 ore. Iar suzeta nu a vrut-o!

Daca te hotarasti sa-i scoti laptele/suzeta sau un alt obicei in primul rand trebuie sa te pregatesti tu psihic ceva vreme in sensul ca orice cere sa nu cedezi. Sa te mentii pe pozitii. Daca ai cedat o data va fi mai greu a 2-a oara caci pana te hotarasti tu va mai creste. Acuma daca tu alaptezi nu stiu sa-ti spun prea bine ca nu am experienta la LM noaptea. Eu am alaptat pana la 6 luni. Poate iti spune altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Multumesc de raspuns Fluturasha!

Da, alaptez inca, mica mea e slabuta (probabil cea mai slabuta din barlog), a luat foarte prost in greutate dupa luna 2, desi i-am dat si Ca, si Vit. C, acum ii dau Fe si vit.C, ca are un pic de rosu in gatulet. Maximum de greutate a fost de 400g, ceea ce e foarte putin, abia a reusit sa-si dubleze greutatea de la nastere (si asta la 7 luni). In general cam 200-250g a luat in greutate. De-asta am zis sa incerc sa-i mai dau sa pape noaptea (inca), plus ca ea doarme foarte prost. In fiecare noapte se trezeste pe la 1-2-3 si o ora - o ora jumate ma plimb cu ea in brate. Probabil tot obisnuinta, dar urla de imi bat vecinii in teava. Si cu titi mai reusesc s-o adorm cateodata.
Macar ma bucur ca papa bine ziua, desi nu prea se vede, dar nu-i prea mofturoasa la mancare (sau mi-am intarit eu muschii rabdarii si creirii de urlete )

Acum astept sa-si ia si sotul meu concediu, ca n-a avut anul asta decat cateva zile razlete asa, si sa incercam sa o dezvatam de papat noaptea si de suzi (desi nu-i o necesitate pentru ea, n-o cere, doar daca o gaseste o mai baga in gurita).
Macar sa nu mai fie si al meu zombie la serviciu toata ziua, ca mi-e mila de el totusi, cu atatea nopti nedormite. Macar eu mai stau in pat dimineata pana pe la 7 (chiar daca nu dorm), dar el la 6.30 trebuie sa fie in statia de masina sa nu o piarda.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna ziua, dragelor!

Am reusit sa analizez dintisorii si ce sa vezi? Cei doi incisivi laterali inferiori au spart gingia binisor, dar eu abia ieri am constatat, vazand intr-o parte, cand ii dadeam sa pape. Ce sa-i faci, daca pana ieri a fost mofturoasa si nu a vrut papa, normal ca nici gura nu o deschidea Iar sus, din cei doi, doar unul a spart gingia, celalalt se vede foarte clar, dar inca nu zgarie, deci avem 5 afara si unul la un pas. Of, nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu! Pe de o parte ma bucur, ca vad cum creste, pe de alta parte imi pare rau, ca sunt sanse sau e o certitudine ca va avea o dantura proasta. Asta e, ce sa facem, cu ce avem, cu aia defilam!

Fluturasha: Nu ma supar, de asta suntem in barlog si de asta te-am intrebat, discutiile sunt constructive, nu mi se pare firesc ca cineva sa se supere ca altcineva are o alta parere! O sa vad ce fac pe viitor, mai analizez problema .

Legat de alaptat noaptea si eu sunt in cauza, ca se trezeste de multe ori si am renuntat ca Bravegirl sa o mai pun in patut imediat, ca se trezeste de multe ori, dar sunt beata de somn si nu tin minte. Uneori o gasesc la noi in pat, desi cand ne-am culcat am lasat-o in patut si nu stiu cum a ajuns acolo, nu tin minte cand m-am ridicat si am luat-o. Recordul a fost cand am constatat ca e cu noi in pat cand am auzit un buf, apoi niste maraieli si apoi am gasit-o pe jos, in fund. Noroc ca a cazut bine, nu degeaba o alint eu "pisica". De atunci pun o pernuta mica la marginea patului, suficienta cat sa nu poata sa cada doar prin intoarcere de pe o parte pe alta. Daca ma trezesc si o gasesc langa mine, incerc sa o pun in pat si daca nu maraie, o las acolo pana la urmatoarea trezire. Nu stiu cate sunt, dar se trezeste des. Dar eu m-am gandit ca e firesc, ca daca nu prea mananca ziua, are nevoie de lapte mai mult si atunci m-am sacrificat. Uneori ma jenau sfarcurile, sanii imi erau tari, ca produceau la greu. Acum e binisor, dar nu intentionez sa nu ii mai dau, ca si asa sunt stresata ca nu ia bine in greutate, ca e un pui mic. Amelia ilie: cate kg. are Cristiana ta si cu cate s-a nascut? A mea s-a nascut cu 2.500 si acum are 7 kg. Dar in ultimele 2 luni a luat putin in greutate: 100 g si 260 g. De aratat arata bine, are pulpanase, falcute, nu e slaba, dar.... curba cresterii e mai sus decat poate ea, asa ca ma straduiesc sa o fac sa manance ziua si abia dupa ce reusesc ma gandesc sa renunt la alaptat noaptea. Pana la 2 ani stau cu ea acasa, asa ca nu e un chin pt mine, ma odihnesc cu ea in timpul zilei, cand doarme. La inceput, pana adoarme ea, cat suge, eu citesc, imi obosesc ochii si apoi las cartea si nani amandoua pana da ea trezirea, ca eu as mai dormi muuult si bine. Suzeta nu a vrut si nu i-am dat decat putin, in perioada colicilor, doar de stres ca trezim blocul cand urla noaptea, dar au fost doar doua nopti si jumatate, apoi am rezolvat cu Infacol si nici nu a mai vazut suzeta. Nici biberon cu a vazut, ca stiu ca si aici sunt probleme cu dezvatatul, lapte doar de la dozatorul matern, iar apa din canuta cu cioc de silicon. Am intelesc ca la un an e bine sa trecem la canuta cu cioc dar fara tetina anticurgere, sa invete sa bea fara sa se ude. Voi ce ziceti de asta? Deci de cele ce dau dependenta am tinut-o la distanta, sa nu am batai de cap prea mari mai tarziu. Sa vedem cum rezolvam cu pampersul, ca acolo va fi mai greu, dar.... vom vedea, ne adaptam in functie de copil. Modificam pe parcurs strategia :)

Ma duc sa ii prepar legumele ca a stat tare cuminte cat am scris eu si cand termin de dat la blender legumele, o apuca maraiala, parca vad... Sa o prind cat inca e in toane bune!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Inacat: Bravo cu sarcina si felicitari lui Radu pentru progrese! Va invata el si lasatul jos si ii va reusi. Iulia acum se lasa foarte natural, desi a trecut prin toate etapele descrise de tine. Ce e drept, in patut sau in tarc, in rest nu am testat.

Cu sarcina iti urez succes si hotarare! Tu stiu ca ai menstra, deci ai situatia sub control. Eu inca nu am, dar am lasat voia Domnului si daca e sa fie, asta e. Am avut si noi emotii la un moment dat, in iulie, chiar de ziua maica-mii eram mai mult ca siguri ca sunt gravi si m-am hotarat sa fac test de sarcina. Ne si imaginam cum ii dam mamei pe langa cadou si testul :) Dar a iesit negativ, iar sotul imi spunea ca pana sa il fac era emotionat si ingrijorat ca ce ne facem noi daca iese pozitiv, cum ne descurcam in doua camere, iar cand a vazut ca e negativ i-a parut rau ca nu e pozitiv!

Bravegirl: Tu ai continuat alaptatul Ariannei dupa ce ai ramas cu Patrick? Sau se considera ca nu e bine, ca nu il "hranesti" corespunzator pe cel din burtica si el e mai important, ca e mai mic si nu papa decat de la tine? Deci dupa ce vine.... poate fi tare rapid. Cand o sa vina, atunci emotii :)

Gata, va pup, ca m-a tot strigat: mama, mama, desi de cand am venit de la mare nu mi-a mai spus. Acum cateva minute in sir a tinut-o asa. Am auzit ca la varsta asta spun asa, dar mai tarziu o constientizeaza si o spun cu sens specific. Oricum ar fi, tare placut e, mor de dragul ei. Tata insa nu a spus pana acum. La voi au spus copiii si mama si tata?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Elfica, mica mea e mica, s-a nascut cu 3,300 kg si acum are 6,700. Adica e mica. Si papa si LM si LP (completare seara, ca uneori nu ii mai ajunge) si dive. Adica 3 mese hotarate de dive + 3 de LM/LP (dimineata, dupa masa de pranz si seara).

Noi deocamdata bem apa din bibe, canuta o folosim doar pentru lapticul cu cereale. Dar o sa trecem si la canuta cu cioc un pic mai tarziu, ca de vreo 3 luni ma sacaie cu dintisorii. Nu se simt, nu se vad, dar ea baleste la greu si roade tot ce prinde, de la jucarii la mainile mele, hainute, bavetici, tot, si lingurita o tine uneori in gura si o roade.

Cu pampersul probabil peste vreun an (sau mai devreme, la sfarsitul anului asta) o sa incercam si noi marea cu degetul, pentru ca e musai sa avem o istorie in sensul asta, macar sa stiu ca am incercat.

Si eu tot 2 ani stau acasa, dar ma gandesc sa o dau la cresa un pic mai devreme, daca e ceva sa nu trebuiasa sa-mi iau libere (sau zile de concediu) din anul urmator, macar sa-i intre in obisnuinta ca fiecare merge la jobul lui si seara ne gasim cu totii acasa.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am uitat, da, ca vorbeati de suzi, noi am testat-o asa, din cand in cand. Cum mica mea a avut colici pana pe la 6 luni, am tot incercat remedii. Evident n-a fost nici macar unul potrivit, absolut nimic n-a facut-o sa nu mai urle cu orele. Mi-e groaza de dinti, ca deja nu dorm decat din cand in cand, ziua este imposibil cu ea, ca se trezeste imediat ce ma asez in pat, deci mai bine nu mai incerc.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Buna fetelor,
multumesc de incurajari cu bebe 2.
numai cand ma gandesc imi bate inima si am fluturasi in stomac, dar hotararea trebuie sa fie bine cantarita la noi.
stiu ca se zice ca unde-i unul merg si doi, dar...
mai vorbim la anu'.

legat de dezvatat piciul de baut lapte noaptea, eu ma tot pregatesc de cand avea 6-6,5 luni si am inceput bine de tot diversificarea si am zis ca dupa mesele de peste zi, completate intre ele si cu lapte nu mai are nevoie si noaptea de papa.
dar inca nu am reusit sa trec la fapte, cu toate ca dupa o noapte mai dificila sau o sambata cu aniversari si musafireala, imi propun ca de luni sa incep dezvatul.
de vre-o 4-5 ori mi-am amenintat sotu' ca va fi o saptamana grea, cu nopti albe, tipete si plans dupa lapte, dar ...
gata de luni chiar o fac.



Mergi la inceput