Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Inacat, si eu la fel cu amenintarile. Dar nu m-a lasat inima sa o las pe mica sa planga si pe al meu sa-l vad ca face drumuri noapte de noapte la noi (el doarme in sufragerie, noi in dormitor). Dar trebuie sa facem si asta, ca nu se mai poate. Mica se trezeste, ma trezeste si pe mine, plus oboseala de fiecare zi.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Inacat, am o prietena care a ramas insarcinata la 3 luni dupa cezariana. Nu a avut nici o problema, iar acum are 2 baietei superbi cu diferenta de doar 11 luni intre ei.
Dupa cezariana se recomanda sa stai 2 ani pana ramai iar insarcinata, asta in cazut in care vrei sa incerci sa nasti natural. Altfel si 1 an e ok.
Dupa nasterea naturala cred ca nu exista nici o problema.

Eu l-am nascut pe Nicholas la 38 de ani si o luna si era si a 3-a cezariana, deci... nu cred ca esti prea in varsta.

Succes !

Raluca cu Ioanna , Georgios si Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Corina si eu as vrea sa pot pleca un pic numai cu sotul, desi cred ca atunci m-ar lasa sa dorm si mai putin.

Raluca cu Ioanna , Georgios si Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Acum citesc un pic din ce ati scris si raspund pe bucatele pt ca nu stiu cat ma mai lasa Nicholas si daca mai apuc.

Am vazut ca vorbiti despre somn. Am si eu o intrebare: Nicholas se trezeste noaptea si tipa, e f nervos si nu se linisteste cu nimic, nici cu apa, lapte , luat in brate , plimbat, etc... Dupa vreo ora de tipete se linisteste in sfarsit si adoarme. Doarme vreo 3 ore si se trezeste sa bea lapte (pe la 5 dimineata) si mai doarme vreo 2 ore.

Aveti vreo idee de la ce pot fi nervii de la prima trezire ?!

Raluca cu Ioanna , Georgios si Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Legat de olita, eu i-am lasat pe ai mei pana in jur de 1 an si 8 luni -2 ani si totul a venit apoi de la sine si foarte repede.

O faza haioasa: cand il dezvatam pe Iorgos de pampers noaptea (la 2 ani) i-a venit sotului ideea sa-i spuna ca daca nu uda pampersul noapte face economie si ii dam lui banii si in fiecare dimineata cand se trezea verificam pampersul si ii dadeam un banut. Intr-o noapte pe la 3 se trezeste Iorgos si cere la toaleta. Il duce sotul si cand il duce la el in pat, Iorgos intreaba : "- Banutii mei , tati ?!"
Va dati seama, la 3 noaptea el se gandea la " banutii lui "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Raluca, de aia eu vreau camere separate Eu vreau sa dorm.
Elfica, pe A. am intarcat-o cd eram gravi pt ca plecam in concediu si am profitat. Daca nu as fi fost gravi, daca ea mai vroia sa suga cd ne intorceam, i-as fi dat. Dar cum eu aveam contractii si risc de avort, nu era indicat se continui alptatul mai departe de primul trimestru. Dar dc sarcina decurge fara probleme, se poate alapta. E un mit ca bebe din burtica are de suferit.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Citat:

Am vazut ca vorbiti despre somn. Am si eu o intrebare: Nicholas se trezeste noaptea si tipa, e f nervos si nu se linisteste cu nimic, nici cu apa, lapte , luat in brate , plimbat, etc... Dupa vreo ora de tipete se linisteste in sfarsit si adoarme. Doarme vreo 3 ore si se trezeste sa bea lapte (pe la 5 dimineata) si mai doarme vreo 2 ore.

Aveti vreo idee de la ce pot fi nervii de la prima trezire ?!


Raluca, manzul meu face asa de ceva timp.
Pediatru mi-a zis ca as putea sa-i fac ceva analize, dar ca dupa parerea lui copilul nu are nimic. Asa e el, mai agitat.
Orice somn pentru Raducu incepea cu plans. A avut perioade cand inainte de a adormi plangea si 40 min.
Nu am inteles de ce.
Botezul nu l-a schimbat deloc.
Acum plange 5-10 minute sau deloc.

Noaptea, de 2-3 ori pe saptamana, se trezeste (de fapt nu deschide ochii si pare ca doarme sau incearca) pe la 2,30 si pana la 4 plange, mai mult tipa, in reprize de cateva minute, apoi adoarme 5-6 minute si iar tipa si plange. Nu vrea nici lapte sau apa, nici in brate (daca il iau adoarme si pare ca se linisteste, dar se trezeste si o ia de la capat).

Eu pun acum comportamentul asta pe seama dintilor si durerilor de gingie. Dar uneori nu se linisteste nici cu calgel.

Am vrut (inca ma gandesc) sa-l duc la un fel de energoterapeut, poate simte ala ce ar fi in neregula.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

salutare barlog!
scuzati absenta, dar am avut cateva zile mai pline la serviciu si nu am putut intra(iar seara picam de oboseala si nu am mai avut putere sa descid calculatorul!
legat de subiectele abordate:
Suzeta, Maria a refuzat-o din start!
Olita, nici nu ma gandesc inca. Nu am cumparat! pe la un an jum -doi, poate! Mai vdm.
Somn de noapte, de la 2 luni jum Maria doarme foarte bine de pe la 10 pana dim la 5 jum -6 cand baga o tzitzi in somn si apoi pana la 7, 7 jum.

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

aaaa, si inca ceva ca am uitat!
Maine plecam la mare! Iupiiiii!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

si la noi predomida trezirile noaptea
mai nou vor culcati pe brate
se trezesc la 7, daca nu chiar la 6 dimineata
cum fac cum sunt in picioare agatati de zabrelele patuturilor
si mai noou unul din ei urla de jale cu manutele intinse ca sa fie luat in brate
asta ma termina de creier
in rest merg in 4 labe, se ridica in picioare si fac pasi
Razvi paseste tinut de manute
balamuc cu ei, nu se mai joaca n patut, stau pe paturica in sufra, se baga peste tot, trag de toate cablurile, rup hartii, excaleadeaza tot ce prind.....Robert e exploratorul casei
noroc cu jucariile de inchiriat, ca astfel ar fi jale, la ce repede se plictisesc de jucarii

legat de olite, am cumparat, dar inca nu i am asezat pe ele

asa sa nu uit......am primit din nou colacei mari, din cei cu 2 camere
daca mai vreti imi spuneti si va trimit

pupi fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput